امروز: جمعه 04 فروردين 1396 برابر با 24 مارس 2017

logo95

ایران می تواند مبتکر جهانگردی با فلسفه «اسلام و قرآن» در صنعت توریسم باشد

محمدصادق فرهادیان
کارشناس صنعت گردشگری

اسلام در آیات و روایات متعدد سیاحت و جهانگردی را مورد تشویق قرار داده و اعتقاد دارد هر فضایی که بستر مهاجرت سیاحان با رعایت اصول اخلاقی و قراردادهای بین المللی قرار گیرد؛ تمدن و مدنیت در آن محقق شده و محیط آماده رشد و تعالی می گردد.

نقش اطلاع رسانی در رقابتی کردن اقتصاد

نقش اطلاع رسانی در رقابتی کردن اقتصاد
محمدرضا نعمت زاده
وزیر صنعت، معدن و تجارت
اطلاع رسانی مقوله ای است که آن طور که باید و شاید اهمیت آن درک نشده و به همین علت زمینه های تقویت و گسترش آن مورد کم توجهی قرار گرفته است. برای توضیح اجمالی آثار و تبعات مثبت اطلاع رسانی و تاثیر آن در بهبود رشد اقتصادی کافی است به برخی از کانال های تاثیرگذاری آن در اقتصاد کلان کشور اشاراتی داشته باشیم.

موسیقی تصویری شفاف از باورها و آیین ها

×محمد مهران نژاد
موسیقی از دیرباز به عنوان یکی از ارزشمندترین عناصر فرهنگی از جایگاه رفیعی برخوردار است وقتی قله های رفیع و سترگ زاگرس را به نظاره می نشینی با نگاهی هنرمندانه به شکوه، صلابت و عظمت مردانی صبور و طالب موسیقی مواجه خواهی شد آوازها و ترانه های موسیقی محلی استان ما سالهاست که شفابخش دلهای بیمار و یاریگر تن های رنجور و خسته از سختی ها و مشکلات زمانه مردان لر است تنها موسیقی لری است که از بدو تولد تا زندگی و از سور تا سوگ همراه زاگرسیان است کار و تلاش روستائیان این دیار با نغمه ها و نواهای موسیقی توأم است هنوز احساس انسان های بی شماری تشنه ی دریای وجود بی ریای هنرمندان این سامان است هنرمندانی که بسان شمع سوختند تا میراث فرهنگی یک قوم را در تمام قرون و اعصار پاس بدارند. موسیقی در لرستان به خاطر پیوند دیرینه مردمش با شعر و آواز موسیقی به عنوان قومی از زیر مجموعه های ایران بزرگ با داشتن زوایا و رمز و رازهای متنوع و شگفت انگیز به خاطر شرایط محیطی آن و قومی بودن عنصر کلام موسیقی اش در زندگی مردم استان ریشه دوانده است.

آزادگان الگویی موفق برای آیندگان

محمد مهران نژاد

برادر آزاده ام زمانی که پشت میله های آهنی جسم رنجورت زیر شلاق اسارت زخم می خورد روح بلندت به بیرون از دیوارها و بندها پر می کشید هجران غمگنانه دوری از خانواده بی خبر بودن از اوضاع و احوال کشور برایت طاقت فرسا بود اما امید عشق به آینده حضور دوباره در سنگرها و غوطه خوردن  در عطر و فضای “میهن” و در یک کلمه “عشق” پاهایت را توان ایستادن و قلبت را یارای صبری جمیل می بخشید. آنجا، در آن روزهای اسارت در غربت به چه می اندیشیدی؟ راستی در اسارت شعر کلاس کودکی ات را به خاطر داشتی؟

چرا ثروت واردكنندگان خودرو افزايش پیدا کرده است؟

امین اسدی

وزارت صنعت، معدن و تجارت در بهمن ماه سال گذشته با ابلاغ دستورالعملی واردات خودرو را منحصر به نمایندگی‌های رسـمـی خودرو سازان خـارجی کرد و بدین ترتیب واردات خودرو به طور متفرقه، عملا ممنوع شد.
این اقدام انتقاد بسیاری از کارشناسان از اساتید دانشگاه گرفته تا نمایندگان مجلس را به دنبال داشت؛ چراکه آنها منحصر شدن واردات به نمایندگی‌های رسمی را باعث تضییع حقوق مصرف‌کنندگان می‌دانستند.
با بالا گرفتن این انتقادات؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت دستورالعمل اولیه خود را تعدیل کرده و واردات خودرو از سوی واردکنندگان متفرقه را مشروط به دو شرط ایجاد شبکه خدمات پس از فروش  و خرید خدمات گارانتی از نمایندگی‌های رسمی، بلامانع اعلام کرد.

سفره غذایی مردم کوچکتر می شود

معصومه صالحی
در بازار چه می گذرد؟ چرا هیچ کس جوابگو نیست؟ افزایش دوباره و ده باره و چندباره قیمت لبنیات با چه مجوزی صورت می گیرد؟ آیا قرار است که مصرف لبنیات از این هم کمتر و سبدهای غذایی خانوار هر روز تهی تر از این ماده غذایی شود؟
چرا کسی پاسخگو نیست. در حالی که حتی دبیر انجمن صنایع لبنی نیز بر غیر قانونی بودن افزایش مجدد قیمت شیر و فرآورده های لبنی سخن می گوید؛ پس چگونه است که قیمت ها همچنان بالاست و هر تولیدکننده ای فراخور سلیقه و نظر خود اقدام به تولید و قیمت گذاری محصولات لبنی می کند؛ محصولاتی که هر روز کوچک تر و با وزن هایی کمتر از قبل عرضه می شود و البته با قیمت هایی بالاتر از گذشته.
چندی پیش وزیر صنعت، معدن و تجارت از ابلاغ بخشنامه افزایش6 درصدی قیمت 18 قلم محصول غذایی خبر داد که البته قرار بود سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان وظیفه اصلی این کار را بر عهده بگیرد. بر اساس این بخشنامه قرار بود تولیدکنندگان برای افزایش 6 درصدی قیمت محصولات خود ابتدا درخواست خود را به سازمان حمایت ارائه دهند و در این سازمان تصویب شود که به موجب این بخشنامه اغلب کالاها بر مبنای عرضه و تقاضا قیمت گذاری می شوند. اما در کمال ناباوری و در حالی که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و ستاد تنظیم بازار هنوز با افزایش قیمت محصولات لبنی موافقت نکرده‌اند، برخی از تولیدکنندگان این صنعت به صورت خودسرانه  اقدام به افزایش قیمت‌ محصولات تولیدی خود کرده اند که این موضوع باعث نارضایتی مصرف کنندگان شده است.

دلایل افزایش نرخ ارز از زبان صرافان

بازار ارز در یک هفته اخیر با تحولاتی مواجه شده و نرخ دلار در این بازار در روزهای اخیر به طور نامحسوس روندی افزایشی در پیش گرفته، این درحالی است که به گفته مسئولان اقتصادی و بانکی کشور بازار ارز در یک سال گذشته با کمترین تغییرات و تحولات مواجه و آرامش در این بازار برقرار بوده است.
به گزارش ایرنا، این تغییرات در حالی در بازار ارز کشور رخ داده که متقاضیان این بازار از ماه های قبل منتظر کاهش قیمت ها پس از اعلام نتایج مذاکرت بودند و به عبارتی تقاضای خود را حبس کرده بودند.
اما با اعلام نتایج مذاکرات هسته ای نرخ ها در بازار ارز تغییر مسیر داد و روندی مثبت را در پیش گرفت به نحوی که نرخ دلار که قبل از اعلام برنامه جامع اقدام مشترک تا مرز 3180 تومان(23 تیر ماه)کاهش یافته بود، پس از اعلام نتیجه مذاکرات روندی صعودی به خود گرفت به نحوی که 11 روز پس از اعلام نتایج با 108 تومان رشد به مرز 3288 تومان رسید.

رسانه ها تریبون توهین و تهمت زدن نیستند

یادداشت

فریدون پری نژاد
        
ما ملتی مسلمان با فرهنگی غنی، اصیل  و پیرو مکتب اسلام ناب محمدی هستیم نباید توهین وتهمت زدن به دیگران دررسانه ها یک عادت بد غیرفرهنگی شود.
 حجم بسیار بالای خروجی مطالب واخبار ما در رسانه ها اعم از رسانه ملی، خبرگزاری ها، مطبوعات وسایت های خبری که بخشی ازآنها همراه شده با اهانت، توهین وافترا به دیگران در داخل وخارج از کشورحتی توهین ، تهمت وافترا به  سران بعضی از دولت ها ، شخصیت ها ومقامات در داخل وخارج از کشور آیا  در شان و منزلت کشوری مسلمان مانند ایران با بیش از 7000 سال تاریخ وفرهنگ غنی ایرانی، اسلامی است.
 آیا نمی توان با انتقاد های به جا وسازنده  بدور از هر توهین وتهمت وافترا بیانات ، مطالب ویا  اخبار را پوشش داد.

حالت های رنگی