امروز: جمعه 04 فروردين 1396 برابر با 24 مارس 2017

logo95

وداع ناگهاني آيت الله رفسنجاني با ملت

1آيت الله هاشمي رفسنجاني عصر روز گذشته پس از انتقال به بيمارستان تجريش ، نداي حق را لبيک گفت و به لقاء الله پيوست.
خبر انتقال اين استوانه انقلاب به بيمارستان و پيوستنش به ملکوت اعلي به قدري سريع و ناگهاني بود که همه را غافلگير و شوکه کرد.
ابتدا مقام‌هاي وزارت بهداشت عصر روز گذشته خبر دادند که آيت الله علي اکبر هاشمي رفسنجاني، رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام به علت عارضه قلبي، در بيمارستان بستري شده است.
همچنين محمد هاشمي، برادر آيت الله هاشمي دليل بستري شدن را عارضه قلبي عنوان کرده بود.


حسين مرعشي نيز گفت: آيت الله هاشمي رفسنجاني به دليل عارضه قلبي شامگاه يکشنبه در بيمارستان شهداي تجريش بستري شد ه است.
اما ديري نگذشت که خبر وداع ناگهاني و ابدي اين مبارز نستوه به تيتر يک رسانه هاي داخل و خارج از کشور تبديل شد.
رهبر فرزانه انقلاب اسلامي ،رييس جمهور ،روساي قوه قضاييه ومقننه و ساير مسئولان کشور ارتحال آيت الله رفسنجاني را تسليت گفتند.

زمان تشييع پيکرآيت الله
هاشمي رفسنجاني اعلام شد
زمان تشييع پيکر آيت الله هاشمي رفسنجاني رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام صبح سه شنبه 21 دي ماه در تهران اعلام شده است.
پيکر آيت الله هاشمي از بيمارستان شهداي تجريش به حسينيه جماران منتقل شد.
اعضاي خانواده و برخي مقامات کشوري براي وداع با پيکر آيت الله هاشمي در حسينيه جماران حضور يافتند.
به علت تجمع مردم حلقه حفاظتي مقابل حسينيه جماران شکل گرفته است و امکان نزديکي مردم به حسينيه وجود ندارد.
علي رغم انتقال پيکر آيت الله هاشمي رفسنجاني به حسينيه جماران مردم ساعتها درمقابل بيمارستان شهداي تجريش تجمع کردند.
در اولين دقايق اعلام اين خبرتاثر انگيز، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني رييس جمهوري همراه با تيم محافظ وارد بيمارستان شهداي تجريش شد و پس از آن جمعي از شخصيت‌هاي سياسي از جمله اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهور، حجت الاسلام والمسلمين مجيد انصاري، حجت الاسلام والمسلمين علي يونسي نيز به جمع حاضران در بيمارستان پيوستند.
پس از اعلام رسمي خبر درگذشت آيت الله هاشمي فاطمه هاشمي دختر رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز وارد بيمارستان شد و دقايقي بعد فرزند ارشد آيت الله، محسن هاشمي رفسنجاني در حالي که به سرعت بيمارستان را ترک مي‌کرد در گفت‌وگويي کوتاه و شتابزده خبر درگذشت آيت الله را ناموثق و غيرقطعي دانست، اما در همان حال دقايقي بعد از آن با بلندشدن صداي شيون و زاري جمعي از نزديکان آيت الله هاشمي رفسنجاني شواهد حکايت از قطعي شدن خبر درگذشت رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام مي‌داد.
حضور مهدي هاشمي بر بالين مرحوم هاشمي رفسنجاني
ساعتي از اعلام خبر درگذشت آيت‌الله نگذشته بود که مهدي هاشمي ديگر فرزند رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با ماشين نيروي انتظامي وارد بيمارستان شد و پس از چند دقيقه با چهره‌اي گريان بيمارستان را به سمت جماران ترک کرد.
به گزارش ايسنا، دقايقي پس از حضور وي در بيمارستان فائزه هاشمي نيز در محل حاضر شد که هر دو فرزند آيت‌الله با فرياد هاي اعلام تسليت مردم حاضر در محل مواجه شدند و جمعيتي بالغ بر 300 تن آن دو را تا ابتداي خيابان شريعتي با فريادهاي هاشمي هاشمي تسليت تسليت و همچنين عزا عزا ست امروز روز عزاست امروز همراهي مي‌کردند.
آيت الله خاتمي:
مراسم تشييع آيت الله هاشمي رفسنجاني نماد وحدت مردم ايران خواهد بود
خطيب موقت نماز جمعه تهران گفت: اطمينان دارم مراسم تشييع اکبر هاشمي رفسنجاني به عنوان محوري براي مانور وحدت جامعه اسلامي خواهد بود.
اين عضو مجلس خبرگان رهبري يادآور شد: در جنگ آيت‌الله هاشمي رفسنجاني تمام توان‌شان را گذاشتند و خطبه‌هاي ايشان در روزهاي جنگ نقش‌آفريني مي‌کرد همچنين بعد از ارتحال امام (ره) ارتباط ايشان با مقام معظم رهبري ارتباطي صميمانه بود. همين امشب صدا و سيماي ايران تصاويري از عيادت ايشان از مقام معظم رهبري را نشان مي‌داد که اين جمله را گفتند که حالا با خيال راحت به خانه مي‌روم.
حال و هواي بيمارستان شهداي تجريش همزمان با اعلام خبر درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني
همزمان با اعلام خبر درگذشت آيت الله هاشمي که عصر روز يک شنبه براي مداوا به بيمارستان شهداي تجريش منتقل شد، اطراف اين بيمارستان مملو از مردم شد.
در همين حال و در حالي که گفته مي‌شود پيکر آيت الله هاشمي به محله جماران تهران منتقل مي‌شود، همچنان چند صد نفر در مقابل بيمارستان شهداي تجريش تجمع کرده‌اند که البته با حضور ماموران حفاظتي و امنيتي اجازه ورود هيچ کس و حتي خبرنگاران نيز به داخل بيمارستان داده نمي‌شود و از طرفي ماموران انتظامات و حراست انتظامي و اطلاعاتي از پذيرش بيماران نيز خودداري مي‌کنند. در حال حاضر به سرعت بر جمعيت حاضر در مقابل بيمارستان افزوده مي‌شود به طوري که سراسر خيابان وليعصر تقريبا مسدود شده است و حاضران علي رغم تذکرات و برخوردهاي ماموران حاضر در محل حاضر به ترک بيمارستان نيستند.
همچنين علي اکبر صالحي رييس سازمان انرژي اتمي نيز دقايقي پيش وارد بيمارستان شهداي تجريش شد.
خبر درگذشت آيت الله «هاشمي رفسنجاني» رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در رسانه هاي عرب زبان بازتاب گسترده اي داشت.
در همين راستا، شبکه لبناني المنار در خبري فوري اعلام کرد آيت الله هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام درگذشت.
رسانه هاي فلسطين و نوار غزه نيز در بخش اخبار مهم خود خبر درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني پس از انتقال به بيمارستان را منتشر کردند.
الميادين لبنان هم در گزارشي فوي عنوان کرد که آيت الله رفسنجاني بر اثر عارضه قلب فوت کرد.
روزنامه النهار لبنان نيز در مطلبي فوري خبر فوت آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني رئيس جمهور اسبق ايران پس از عارضه قلبي را منتشر کرد.
سي ان ان عربي نيز اعلام کرد که آقاي رفسنجاني رئيس جمهور اسبق ايران به دليل بيماري قلبي در 83 سالگي درگذشت.
پايگاه لبناني العهد نيز اعلام کرد که آيت الله رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در سن 83 سالگي فوت کرد.
روزنامه الانباء نيز در مطلبي کوتاه اشاره کرد که آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني رئيس جمهور اسبق ايران درگذشت.
بي بي سي عربي در خبري فوري درگذشت آيت الله رفسنجاني را بازتاب داد.
فرانس 24 نيز در گزارشي فوري اعلام کرد که اکبر هاشمي رفسنجاني رئيس جمهور اسبق ايران پس از انتقال به بيمارستان درگذشت.
روزنامه الرياض هم در مطلبي از درگذشت رئيس جمهور اسبق ايران در سن 82 سالگي خبر داد.
شبکه الجديد خبر داد که هاشمي رفسنجاني رئيس جمهور اسبق ايران بر اثر مشکل قلبي فوت کرد.
اليوم السابع هم در خبري اعلام کرد که علي اکبر هاشمي رفسنجاني رئيس جمهور اسبق ايران به صورت ناگهاني درگذشت.
ال بي سي لبنان نيز در مطلبي عنوان کرد رئيس جمهور اسبق ايران فوت کرد.
شبکه بحريني الولوه در مطلبي فوري از درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در 83 سالگي خبر داد.
شبکه روسيا اليوم نيز در خبري فوري اعلام کرد که هاشمي رفسنجاني رئيس جمهور اسبق ايران درگذشت.
پيام رهبر انقلاب در پي درگذشت آيت‌الله هاشمي رفسنجاني
رهبر انقلاب اسلامي با صدور پيامي درگذشت آيت‌الله هاشمي رفسنجاني را تسليت گفتند.
متن پيام حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در اين باره به شرح زير است:
بسم‌الله الرحمن الرحيم
انّا لله و انّا اليه راجعون
با دريغ و تأسف خبر درگذشت ناگهاني رفيق ديرين، و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامي، و همکار نزديک سالهاي متمادي در عهد جمهوري اسلامي جناب حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي شيخ اکبر هاشمي رفسنجاني را دريافت کردم. فقدان همرزم و همگامي که سابقه‌ي همکاري و آغاز همدلي و همکاري با وي به پنجاه و نه سال تمام مي‌رسد، سخت و جانکاه است. چه دشواريها و تنگناها که در اين دهها سال بر ما گذشت و چه همفکريها و همدليها که در برهه‌هاي زيادي ما را با يکديگر در راهي مشترک به تلاش و تحمل و خطرپذيري کشانيد. هوش وافر و صميميت کم‌نظير او در آن سالها، تکيه‌گاه مطمئني براي همه‌ي کساني که با وي همکار بودند به ويژه براي اينجانب به شمار مي‌آيد. اختلاف نظرها و اجتهادهاي متفاوت در برهه‌هائي از اين دوران طولاني هرگز نتوانست پيوند رفاقتي را که سرآغاز آن در بين‌الحرمين کربلاي معلّي بود به کلي بگسلد و وسوسه‌ي خناساني که در سال هاي اخير با شدت و جديت در پي بهره برداري از اين تفاوت هاي نظري بودند، نتوانست در محبت شخصي عميق او نسبت به اين حقير خلل وارد آورد.
او نمونه‌ي کم نظيري از نسل اول مبارزان ضد ستم شاهي و از رنج ديدگان اين راه پر خطر و پر افتخار بود.
سال ها زندان و تحمل شکنجه هاي ساواک و مقاومت در برابر اين همه و آن گاه مسئوليت هاي خطير در دفاع مقدس و رياست مجلس شوراي اسلامي و مجلس خبرگان و غيره، برگ هاي درخشان زندگي پر فراز و نشيب اين مبارز قديمي است.
با فقدان هاشمي اينجانب هيچ شخصيت ديگري را نمي شناسم که تجربه اي مشترک و چنين دراز مدت را با او در نشيب و فرازهاي اين دوران تاريخ ساز به ياد داشته باشم.
اکنون اين مبارز کهنسال در محضر محاسبه‌ي الهي با پرونده‌اي مشحون از تلاش و فعاليت گوناگون قرار دارد، و اين سرنوشت همه‌ي ما مسئولان جمهوري اسلامي است.
غفران و رحمت و عفو الهي را براي وي از صميم قلب تمنا مي‌کنم و به همسر گرامي و فرزندان و برادران و ديگر بازماندگان ايشان تسليت عرض ميکنم. غفرالله لنا و له
سيد علي خامنه‌اي- 19 ديماه 1395
رييس جمهوري در پيام توئيتري به مناسبت درگذشت آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني نوشت: «روح بزرگمرد انقلاب و سياست، مظهر صبر و استقامت به آسمان عروج کرد.»
بيوگرافي اکبر هاشمي رفسنجاني
آيت الله هاشمي رفسنجاني:«جامعه امروز، نياز به وحدت و آرامش براي عبور از شرايط دشوار کنوني را دارد و بايد ضمن پرهيز از نااميدي با روحيه اميد و آرامش و اتخاذ تصميمات جهادي، عقلايي براي حل تدريجي مشکلات کشور چاره انديشي کرد. تلاش کنيم تا حماسه سياسي مدنظر رهبري ايجاد شود تا بتواند مقدمه اي براي حماسه اقتصادي در کشور باشد.»
شادروان هاشمي بهرماني (زاده 3 شهريور 1313 -رفسنجان، کرمان) مشهور به علي اکبر هاشمي رفسنجاني روحاني سياستمدار ايراني است که آخرين مسئوليت وي رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام بود.
وي نخستين رئيس مجلس شوراي اسلامي و چهارمين رئيس جمهور ايران در دو دوره پياپي بين سال هاي 1368 تا 1376 بوده و به عنوان يکي از پرنفوذترين شخصيت هاي سياسي جمهوري اسلامي شناخته شد. او در همه ادوار مجلس خبرگان نمايند ه رهبرمعظم واز 1386 تا 1390، دومين رييس اين مجلس بوده است. او رييس هيأت مؤسس و هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي است.
اکبر هاشمي رفسنجاني در سوم شهريور ماه سال 1313ه.ش (برابر با 4 آگوست 1934) در روستاي بهرمان شهرستان رفسنجان و در خانواده اي نسبتاً ثروتمند به دنيا آمد. او يکي از 9 فرزند ميرزاعلي هاشمي بهرماني و ماه بي بي صفريان است.
پدرش با تحصيلات حوزوي از باغداران و تاجران پسته بهرمان از توابع بخش نوق رفسنجان بود. نام خانوادگي هاشمي براي خانواده ايشان، با آن‏ که سيّد نيستند، به اين دليل انتخاب شده است که نام جدّ پدري وي حاج هاشم بوده است که در سرتا سر منطقه، املاک و امکانات زيادي داشته است. هاشمي تحصيل را، از سن 5 سالگي در مکتب خانه اي در نوق آغاز نمود.
در سن 14 سالگي به قم رفت و به تحصيل علوم ديني پرداخت و به درجه اجتهاد نائل گرديد.
اساتيد وي در حوزه علميه قم آيات عظام سيد حسين طباطبايي بروجردي، امام خميني (ره)، سيد محمد محقق داماد، محمدرضا گلپايگاني، سيد محمد کاظم شريعتمداري، عبدالکريم حائري يزدي، شهاب الدين نجفي مرعشي، محمد حسين طباطبائي و حسينعلي منتظري بوده اند.
وي در آنجا تحت تاثير تعليمات حضرت امام خميني (ره) به سياست روي آورد و به مخالفت با حکومت محمد رضا شاه پهلوي و انقلاب سفيد او پرداخت. با تبعيد حضرت امام، نقش هاشمي در مبارزه با شاه و نمايندگي امام در داخل کشور پررنگ تر شد. با وجود نگرش ضد غربي انقلابيون، او سفرهاي زيادي از ژاپن در شرق تا 20 ايالت از ايالات متحده در غرب نمود.
هاشمي رفسنجاني پس از انقلاب اسلامي عناوين افتخاري متعددي را از مجامع علمي دنيا کسب کرده و دانشگاه تهران نيز عنوان دکتراي افتخاري علوم سياسي را به ايشان اهدا کرده است. ايشان نقطه اميد و اتکاي مردم و مسئولان جامعه در بحران هاي داخلي و خارجي بود.
آيت الله هاشمي رفسنجاني همچنين در شهريورماه 1386 به دنبال رحلت حضرت آيت الله مشکيني رئيس فقيد مجلس خبرگان رهبري در دومين اجلاس سالانه دوره چهارم مجلس خبرگان، به رياست اين مجلس مهم و تأثيرگذار برگزيده شد. وي اسفند سال 1389 رياست مجلس خبرگان رهبري را به آيت الله مهدوي کني سپرد.
خانواده و فرزندان
هاشمي در سال 1337 با عفت مرعشي که دختري از خانواده روحاني و از نوادگان سيد محمد کاظم طباطبايي يزدي است، ازدواج نمود. او خواهر حسين مرعشي، معاون سيد محمد خاتمي در دوران رياست جمهوري و از مديران اصلي دولت سازندگي است. ثمره اين ازدواج 5 فرزند به ترتيب و به نامهاي فاطمه، محسن، فائزه، مهدي و ياسر است.
دو دختر او با دو پسر آيت‏الله لاهوتي اشکوري، امام جمعه سابق رشت و از دوستان هاشمي در زندان (که يکي پزشک و ديگري دندانپزشک است) ازدواج کردند. هاشمي در اظهارات خود بيان مي‏کند: خانواده من وارد سياست نشدند!
فاطمه هاشمي: رييس سابق فدراسيون ورزشي بيماران خاص بود.
محسن هاشمي: رياست دفتر تشخيص مصلحت نظام را در کارنامه دارد اما از آن مهم تر مرد اول پروژه مترو تهران است. او پسر ارشد هاشمي است و گردآوري خاطرات پدر در حيطه وظايف محسن است.
فائزه هاشمي: چهره اي اصلاح طلب که نماينده مردم تهران در دوره پنجم مجلس شوراي اسلامي بود. در عين حال تنها فرزند هاشمي است که در حوادث فتنه ي سبز بارها بزرگان انقلاب را با دريدگي و گستاخي مورد خطاب قرار مي داد.
مهدي هاشمي: او مدعي است دکتراي خود را از دانشگاه آزاد گرفته است. مهدي، قائم مقام حسين مرعشي در کميته راهبردي ستاد حاميان ميرحسين موسوي بوده است. مهدي هاشمي علاوه بر اينکه در وزارت نفت حضور داشته، رياست سازمان بهينه سازي مصرف سوخت و رياست مرکز تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي را هم برعهده داشته است.
ياسر هاشمي: فرزند کوچک هاشمي و ظاهراً غير سياسي‏ترين عضو اين خاندان است. ياسر کارمند مجمع تشخيص مصلحت نظام مي باشد و اداره يک شرکت بزرگ واردات و صادرات در زمينه خريد و فروش غذاي بچه، آب معدني و ماشين آلات صنعتي را برعهده دارد.
تأليفات
هاشمي رفسنجاني تعدادي کتاب با عنوان مجموعه خاطرات روزانه دارد. او انگيزه اش را از نوشتن خاطرات روزانه علاقه به نويسندگي عنوان کرده است. با اين حال بخشي از خاطرات او به دليل مسائل امنيتي منتشر نمي شود.
بر اساس خاطرات و ديدگاه ها، سخنراني ها و مصاحبه هاي او چندين کتاب مستقل نوشته شده است. علاوه بر‏‏اين، متن کامل خطبه هاي نماز جمعه، مصاحبه ها، سخنراني ها و نطق هاي پيش از دستورش در مجلس، به صورت کتاب هاي جداگانه منتشر شده است. از جمله تأليفات وي مي توان به موارد زير اشاره کرد:
ارزشها و مکتبها- اسرائيل و فلسطين- امير کبير يا قهرمان مبارزه با استعمار-انقلاب يا بعثت جديد-آشنايي با تمدن و فرهنگ اسلامي- دونيا بعثت دؤرونده- جهان در عصر بعثت- آزاد انديشي اسلامي، روشن فکري ديني- فرهنگ قرآن: کليد راهيابي به موضوعات و مفاهيم قرآن کريم- تفسير راهنما: روشي نو در ارائه مفاهيم و موضوعات قرآن- هاشمي رفسنجاني، نطقهاي پيش از دستور سال 1360- هاشمي رفسنجاني، مصاحبه هاي سال 1360- هاشمي رفسنجاني، سخنرانيهاي سال 1360- عدالت اجتماعي «بخش اقتصاد»- برگزيده فرهنگ قرآن در 4 جلد- دوران مبارزه (وقايع نگاري سالهاي پيش از انقلاب)- انقلاب و پيروزي، خاطرات آيت الله هاشمي رفسنجاني در سالهاي 1357 و 1358-انقلاب در بحران، خاطرات آيت الله هاشمي رفسنجاني در سال 1359-عبور از بحران، خاطرات آيت الله هاشمي رفسنجاني در سال 1360-پس از بحران، خاطرات آيت الله هاشمي رفسنجاني در سال 1361- آرامش و چالش، کارنامه و خاطرات آيت الله هاشمي رفسنجاني در سال 1362- به سوي سرنوشت، خاطرات آيت الله هاشمي رفسنجاني در سال 1363- اميد و دلواپسي، خاطرات آيت الله هاشمي رفسنجاني در سال 1364- اوج دفاع، خاطرات آيت الله هاشمي رفسنجاني در سال 1365- دفاع و سياست، خاطرات آيت الله هاشمي رفسنجاني در سال 1366- پايان دفاع،آغاز بازسازي، خاطرات آيت الله هاشمي رفسنجاني در سال 1367- بازسازي و سازندگي، خاطرات آيت الله هاشمي رفسنجاني در سال 1368- اعتدال و پيروزي، خاطرات آيت الله هاشمي رفسنجاني در سال 1369- مشروعيت آسماني- تقويم تاريخ، تحليل تاريخ- ترجمه کتاب سرگذشت فلسطين نوشته اکرم زعيتر(سفير کبير وقت اردن در ايران)
هاشمي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي فعاليت هاي خود را در عرصه هاي گوناگون پي گيري کرده اند، از جمله:
عضويت در حزب جمهوري اسلامي- سرپرستي وزارت کشور- رياست مجلس شوراي اسلامي- امام جمعه موقت تهران- جانشين فرماندهي کل قوا- نيابت رياست مجلس خبرگان- رياست جمهوري- رياست شوراي عالي انقلاب فرهنگي- رياست شوراي عالي امنيت ملي- رياست مجلس خبرگان- رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام
ترور نافرجام هاشمي
آيت‏ الله هاشمي از جمله افرادي است که مورد نيت شوم دشمنان قرار گرفت و در خانه خود توسط گروهک فرقان ترور شد که البته از اين ترور جان سالم به در بردند.
امام خميني (ره) نيز در پيامي که به همين مناسبت صادر کرده بودند، فرمودند:«هاشمي عزيز: مرحوم مدرس که به دستور رضاخان ترور شد، از بيمارستان پيام داد: به رضاخان بگوييد من زنده هستم. مدرس حالا هم زنده است. مردان تاريخ تا آخر زنده هستند، بدخواهان بايد بدانند هاشمي زنده است چون نهضت زنده است.»
هاشمي بعد از رد صلاحيت
آيت الله هاشمي بعد از عدم احراز صلاحيت خود از سوي شوراي نگهبان و در ديدار با اعضاي ستاد انتخاباتي خود گفت: «با توجه به شرايط موجود کشور، دولت آينده ميراث دار سوء مديريت هاي سالهاي اخير و تحريم هاي ظالمانه، مشکلات و معضلات بسياري در همه عرصه ها بويژه اقتصادي و سياسي خواهد بود و هرکس بتواند شانه خود را زير بار سنگين مسئوليت ها و حل مشکلات داده و رسالت آنرا قبول کند بايد قدردان بود و به وي کمک کرد.»
وي تاکيد کرد: «جامعه امروز، نياز به وحدت و آرامش براي عبور از شرايط دشوار کنوني را دارد و بايد ضمن پرهيز از نااميدي با روحيه اميد و آرامش و اتخاذ تصميمات جهادي، عقلايي براي حل تدريجي مشکلات کشور چاره انديشي کرد. تلاش کنيم تا حماسه سياسي مدنظر رهبري ايجاد شود تا بتواند مقدمه اي براي حماسه اقتصادي در کشور باشد.»

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

حالت های رنگی