امروز: یکشنبه 25 آذر 1397 برابر با 16 دسامبر 2018

تلخی یک واقعیت

نکته
تلخی یک واقعیت
معصومه صالحی

چندی پیش خبری مبنی بر "تولد یک نوزاد در توالت بیمارستان" در برخی از رسانه ها منتشر شد.
در این خبر آمده بود در منطقه محروم شهرستان کوهدشت به دلیل عدم پذیرش بیمارستان یک مادر نوزاد خود را در توالت بیمارستان و در زیر نور موبایل به دنیا آورده است."
مسئولان بیمارستان امام خمینی (ره) کوهدشت که گفته می شود علت عدم پذیرش این مادر را نبود پزشک متخصص اعلام کرده و به او گفته بودند که روز بعد برای زایمان به بیمارستان مراجعه کند.
سوالی اینجا مطرح است اینکه مادری که از درد زایمان به خود می پیچد آیا می تواند تا فردا منتظر بماند تا پزشک مذکور آمده و فرزند او را به دنیا بیاورد؟
آیا نباید بیمارستانی که در منطقه ای محروم قرار دارد از نظر کادر پزشکی متخصص به خصوص در ساعات پایانی شب به گونه ای برنامه ریزی شود دیگر شاهد تکرار چنین مواردی نباشیم.

این مادر که سومین فرزند خود را بدون هیچ امکانات و وسایلی در راهروی تاریک بیمارستان به دنیا آورده شاید از این روز به عنوان بدترین خاطره زندگی خود یاد کند. این در حالی است که بیمارستان مذکور تنها کاری که برای این مادر و فرزند انجام داده بند ناف نوزاد را بریده و برای ساعتی او را در بخش بستری و جالب اینکه زمان ترخیص از این مادر 500 هزار تومان پول درخواست کرده است.
البته طبق گزارشات منتشره این بیمارستان تنها بیمارستان شهر کوهدشت و بسیار قدیمی و فرسوده است؛ حتی گفته می شود مسئولان شهر بارها از این بیمارستان بازدید کرده و به فرسوده بودن این بیمارستان اذعان داشته اند اما هیچ تلاشی برای بهبود وضعیت این بیمارستان نشده است. مشکل دیگر نبود پزشک متخصص و دیگر امکانات پزشکی و ... است.
گفته می شود که این مادر با اصرار زیاد در بیمارستان بستری شده اما در این مدت زمان هم به او چندان رسیدگی نشده است. اگرچه همگان به تخلف آشکار این بیمارستان اذعان دارند و اگرچه این نوزاد در وهله اول با کمک و یاری خدا و در وهله بعد با مشارکت همراهان مادر به دنیا آمد و بیمارستان کوچکترین تلاشی در این خصوص نکرده است؛ اما چه کسی جوابگوی رفتارهای خشک اداری وغیر انسانی عوامل بیمارستان است.
این اتفاق در حالی روی داده است  که طی ماهها و هفته های اخیر مدام شاهد انتشار اخباری مبنی بر تلاش مسئولان برای افزایش جمعیت و اتخاذ سیاست های مناسب برای تشویق مردم به فرزندآورری و به دنبال آن بحث رایگان بودن زایمان طبیعی بوده ایم و حال در کمال تعجب می بینیم نوزادی که خود به کمک اطرافیان مادر به دنیا آمده است و مسئولان بیمارستان کمک ناچیزی در این زمینه داشته اند؛ درخواست پرداخت هزینه بیمارستان را می کنند البته ناگفته نماند این مادر با اینکه دفترچه بیمه هم داشته در نهایت 270هزار تومان برای این زایمان به بیمارستان پرداخت کرده و به روستایش برگشته است.
اگر گفته می شود زایمان طبیعی رایگان و قرار است که مادران به سمت زایمان طبیعی تشویق شوند چرا باید در یک بیمارستان فرسوده و فاقد تجهیزات لازم و کادر پزشکی متخصص برای یک زایمانی که تمامی کارهای مربوط به زایمان توسط خود مادر و بسیار اسف بار صورت گرفته است باید 500 هزار تومان درخواست شود؟
اگرچه گفته می شود که با رئیس بیمارستان و مامای این بیمارستان برخورد خواهد شد اما آیا به راستی این پایان ماجراست و ما دیگر شاهد چنین رفتارهایی با بیماران نخواهیم بود؟
آیا با وقوع چنین مواردی و ادامه چنین روندی باز هم می توان از موفقیت طرح تحول نظام سلامت و تشویق مردم به ازدیاد جمعیت امیدوار بود؟
در شرایطی که مقام معظم رهبری بر افزایش جمعیت تاکید ویژه ای دارند و تمامی مسئولان و دست اندرکاران مربوطه در این خصوص راهکارهای متعددی ارائه داده اند و از سوی دیگر دائما از طرح تحول نظام سلامت طی ماههای اخیر خبرهای متعددی به گوش می رسد و حتی گفته می شود که زایمان طبیعی باید در بیمارستان های دولتی رایگان انجام شود و یا سهم بیمه شده در بیمه سلامت تنها 10 درصد است اما در کمال ناباوری مشاهده می شود که این حرفها و تصمیمات در عمل چندان موفق نبوده و  مورد مذکور یکی از آن موارد است.
با این وصف نباید فراموش کرد کمبود امکانات به خصوص امکانات پزشکی و بهداشتی و مواردی از این دست در افزایش مهاجرت روستاییان و رواج حاشیه نشینی و بروز مشکلات عدیده ای که به دنبال این موضوع روی خواهد داد بی تاثیر نخواهد بود.
به هر حال آنچه که مسلم است اینکه طرح نظام سلامت به اعتبار دولت گره خورده است و این طرح؛ طرح بزرگی است؛ در نتیجه اگر زیرساخت های لازم در این خصوص فراهم نشود و اگر تمهیدات لازم در خصوص پایداری این امر اندیشیده نشود در  عمل نمی تواند چندان موفق باشد همانگونه این موضوع منجر به نگرانی بسیاری از کارشناسان و دست اندرکاران شده است.
اگرچه از زمان آغاز طرح تحول سلامت حمایت دولت و مجلس را به همراه داشته است و این موضوع در بلندمدت توقعات زیادی در جامعه ایجاد خواهد کرد ضروری است که با دقت و درایت بیشتری در این زمینه وارد شد چراکه پرواضح است وقتی خدمات رایگان باشد تقاضا افزایش می یابد و در اینجا این موضوع مطرح می شود که آیا ظرفیت نظام سلامت کشور جوابگوی این میزان تقاضا خواهد بود؟
به هرحال امید است مسئولان ذیربط با درنظر گرفتن تمامی جوانب به گونه ای عمل کنند که با اجرای موفق طرح نظام سلامت و نظارت بیشتر مسئولان ذیربط از این پس دیگر شاهد چنین مواردی نباشیم.#

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی