امروز: دوشنبه 26 آذر 1397 برابر با 17 دسامبر 2018

پیام گرانی !

پیام گرانی !
حسن اشجعی

با رای اکثریت نمایندگان مجلس قیمت فراورده های نفتی در سال آینده نیز گران می شود.
موافقت مجلس با افزایش  عوارض گمرکی خودروهای وارداتی .
موافقت مجلس با افزایش عوارض آب وبرق و...
موافقت مجلس با ...
در کنار همه اینها اضافه کنیم افزایش نرخ ارز که بی سروصدا وموذیانه سیرصعودی را طی می کند و اقسام عوارض ،مالیات، ارزش افزوده بر کالا ها وخدمات سازمان ها وادارات و...
حال ببینیم این افزایش ها طی سالیان گذشته تاکنون چه نتیجه ای در بر داشته است ؟
  حسین راغفر اقتصاددان: ۸۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم، فقر رو به فزونی است. خانوارهای مرد سرپرست ۳۸ درصد و زن سرپرست ۴۹ درصد دچار فقر هستند. ما امروزه با آسیب‌هایی مانند نابرابری، فقر، بیکاری، کودک کار، دختران فراری، مشاغل غیررسمی، فساد اقتصادی، اعتیاد، ایدز، فرار مغزها، رشد جرم و جرایم روبرو هستیم که امنیت انسانی، اجتماعی و سیاسی جامعه را تهدید می‌کند.

 

محمد حسن آصفری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:‌ کارایی نظارت بر اخذ مالیات، اثربخش‌تر از افزایش مالیات است،‌ امروز کشور با مشکلات رکود اقتصادی و مسایل تورمی مواجه است حال به راستی آیا افزایشی بر درآمدهای مردم ایجاد شده که بخواهیم بخشی از مالیات‌ها را افزایش دهیم؟
‌ بهتر است در فعالیت‌های دلال‌ها و واسطه‌گرانی که پول‌های هنگفتی را از دولت می‌گیرند و اما از پرداخت مالیات قرار می‌کنند دقت‌نظر صورت گیرد؛ امروزه افرادی مانند بابک زنجانی یا مربی فوتبال درآمدهای بسیار بالایی دارند که در بحث پرداخت از مالیات هیچ نظارت، قانون و آیین‌نامه ضابطه‌ مندی در این خصوص و جود ندارد.
کارشناسان: ارزش یارانه نقدی به 10 هزارتومان کاهش یافته است. رقم فرار مالیاتی حدود 300 هزارمیلیارد تومان است اما کل درآمدهای مالیاتی تنها یک پنجم این رقم برآورد می‌شود.درمقایسه با رقم   824 هزارمیلیاردتومان بودجه کشور، بررسی‌ها نشان می‌دهد نزدیک به 40 درصد رقم بودجه، فرارمالیاتی درکشور وجود دارد.
کارشناسان تاکید می‌کنند: تنها 40درصد اقتصاد کشور مالیات می‌دهد که به نظر می‌رسد، ایران  دردنیا  یکی از رکوردداران فرار مالیاتی است.
عضو کمیسیون برنامه وبودجه مجلس:  حدود 300 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم، معمولا افراد پردرآمد در تور مالیاتی دولت قرار  نمی گیرند  و تنها افراد کم درآمد مانند کارمندان در تور مالیاتی دولت هستند.
اکنون با وجود این مسائل درمیابیم تمام قوانینی که به نوعی با درآمد دولت ربط پیدا می کند مستقیما جیب اقشار ضعیف ،کم درآمد وحقوق بگیر را نشانه می رود ودلالان وواسطه هااز این قائده مستثنی هستند.در واقع ایران عزیزما بهشت درآمدهای کلان برای سود جویان وباندهای مافیایی است که سوار بر گرده مردم نجیب 6 نعل می تازند وتازه سودهای باد آورده خود را در دیگر کشورها برای گردش وتفریح هزینه می کنند.
براستی مردم زحمتکش این آب و خاک تا کی باید تاوان گل آلود کردن اقتصاد کشوررا که توسط سوجویان صورت می گیرد بدهند و باندهای مافیایی بهره های میلیاردی ! نه تریلیاردی ازآن ببرند.
آیا وقت آن نشده تا نمایندگان مجلس ودولتمردان فشار را از روی مردم برداشته وتوجه خود را به زدودن"سوء مدیریت ها ،رانت ها ،دلال ها وواسطه ها" معطوف دارند .
 به نظر می آید مسئولان کشور از میان گزینه های تامین درامدی راحت ترین راه را انتخاب کرده ونردبانی کوتاه تر اقشار متوسط به پایین جامعه را نمی بینند.در حالی که می توان با بستن راه های سوءمدیریت ورانت خواری وگرفتن مالیات به حق از فراریان مالیاتی ،این فشار را از روی مردمی که 36 سال است برای حفظ میهن اسلامی وتمامیت ارضی کشور ازایثار جان و مال خود دریغ نکرده اند، بردارند ورفاه وآسایش را به مردم هدیه کنند.

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی