امروز: سه شنبه 22 آبان 1397 برابر با 13 نوامبر 2018

دیواری کوتاه تر از دیوار بازنشستگان نیست

مردم کشورمان وقتی پای صندوق های رای می روند تا رئیس جمهور یا نمایندگان مجلس شورای اسلامی را انتخاب کنند انتظار دارند منتخب ملت ایران با طرح ها و پروژه ها و لوایح مفید و غیره مشکلات و معضلات گریبانگیر را از پیش پای آنها بردارند تا با آرامش و امنیت و به دور از تنش به زندگی خود ادامه دهند اما ناگهان همه شعارها و حرف های قشنگ روزهای انتخاباتی رنگ می بازد و خصوصا طبقه بازنشسته و مستمری بگیر و عموما کارگران و آنهایی که تحت پوشش تامین اجتماعی و وزارت رفاه هستند ناگهان متوجه می شود دولت آنها به چشم غیر خودی می بیند.

تلخی یک واقعیت

نکته
تلخی یک واقعیت
معصومه صالحی

چندی پیش خبری مبنی بر "تولد یک نوزاد در توالت بیمارستان" در برخی از رسانه ها منتشر شد.
در این خبر آمده بود در منطقه محروم شهرستان کوهدشت به دلیل عدم پذیرش بیمارستان یک مادر نوزاد خود را در توالت بیمارستان و در زیر نور موبایل به دنیا آورده است."
مسئولان بیمارستان امام خمینی (ره) کوهدشت که گفته می شود علت عدم پذیرش این مادر را نبود پزشک متخصص اعلام کرده و به او گفته بودند که روز بعد برای زایمان به بیمارستان مراجعه کند.
سوالی اینجا مطرح است اینکه مادری که از درد زایمان به خود می پیچد آیا می تواند تا فردا منتظر بماند تا پزشک مذکور آمده و فرزند او را به دنیا بیاورد؟
آیا نباید بیمارستانی که در منطقه ای محروم قرار دارد از نظر کادر پزشکی متخصص به خصوص در ساعات پایانی شب به گونه ای برنامه ریزی شود دیگر شاهد تکرار چنین مواردی نباشیم.

پیام گرانی !

پیام گرانی !
حسن اشجعی

با رای اکثریت نمایندگان مجلس قیمت فراورده های نفتی در سال آینده نیز گران می شود.
موافقت مجلس با افزایش  عوارض گمرکی خودروهای وارداتی .
موافقت مجلس با افزایش عوارض آب وبرق و...
موافقت مجلس با ...
در کنار همه اینها اضافه کنیم افزایش نرخ ارز که بی سروصدا وموذیانه سیرصعودی را طی می کند و اقسام عوارض ،مالیات، ارزش افزوده بر کالا ها وخدمات سازمان ها وادارات و...
حال ببینیم این افزایش ها طی سالیان گذشته تاکنون چه نتیجه ای در بر داشته است ؟
  حسین راغفر اقتصاددان: ۸۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم، فقر رو به فزونی است. خانوارهای مرد سرپرست ۳۸ درصد و زن سرپرست ۴۹ درصد دچار فقر هستند. ما امروزه با آسیب‌هایی مانند نابرابری، فقر، بیکاری، کودک کار، دختران فراری، مشاغل غیررسمی، فساد اقتصادی، اعتیاد، ایدز، فرار مغزها، رشد جرم و جرایم روبرو هستیم که امنیت انسانی، اجتماعی و سیاسی جامعه را تهدید می‌کند.

 

دوران برزخ بازنشستگان

دوران برزخ بازنشستگان
حسن اشجعی

این روزها شورای عالی کار در گیرودار تعیین حد اقل دستمزد کارگران برای سال آینده است، دستمزدی که به طور طبیعی باید  تامین کننده قدرت خرید این قشر در برابر رشد نجومی  قیمت ها ودرنهایت ایجاد تعادل در برابر تورم باشد.                         
تجربه سال های گذشته نشان داده است علی رغم چانه زنی های نمایندگان کارگران در شورای عالی کاربرای دستیابی به رقمی برای حفظ تعادل بین درآمد وهزینه زندگی کارگران، نظرات نمایندگان کارفرمایان ودولت در تعیین حداقل دستمزد نافذ بوده است.

رابطه هنرستان با اقتصاد کشور

رابطه هنرستان با اقتصاد کشور

توسعه آموزش های فنی حرفه ای و کار دانش یکی از مهم ترین برنامه های وزارت آموزش و پرورش در راستای تحقق اسناد فرادستی کشور برای ایجاد و توسعه متوازن در آموزش متوسطه است.
بی شک آموزش های فنی حرفه ای و کاردانش در جهت توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اهمیت به سزایی دارد، به طوری که تامین نیروی انسانی ماهر و فنی و متخصص برای فعالیتهای اقتصادی و فنی از شاخصه های پیشرفت در یک کشور است.

حالت های رنگی