امروز: دوشنبه 23 مهر 1397 برابر با 16 اکتبر 2018

امروز دشمن در برابر انقلاب اسلامی دچار عجز سیاسی شده است

سردار سلامی:
امروز دشمن در برابر انقلاب اسلامی دچار عجز سیاسی شده است

جانشین فرمانده کل سپاه انقلاب اسلامی گفت: امروز دشمن در برابر انقلاب اسلامی دچار عجز سیاسی شده و توانش به شدت فرسوده گشته است.
سردار حسین سلامی در مراسم تکریم و معارفه فرمانده سپاه امام علی بن ابیطالب(ع) استان قم که در حسینیه ستاد این سپاه برگزار شد، با بیان این که انقلاب اسلامی ایران با اتکای بر خدا و تکیه بر توانایی های خود توانسته در برابر ابرقدرت های عالم به خصوص آمریکای جهانخوار، عزتمند و استوار بایستد ، اظهار داشت: با وجود امکانات و شکوه ظاهری قدرت‌های مستکبر، ملت انقلابی ایران هرگز در برابر دشمن زورگو ، سر خم نکرده و با قدرت به راه خود که ریشه در نهضت حسینی دارد ، ادامه می دهد.
وی با تاکید بر این که ما بر اساس آموزه‌های ناب قرآنی به نصرت‌ الهی، باور و یقین داریم، افزود: انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام امت در اوج قدرت آمریکا، پهلوی را شکست داد و این برای اولین بار بود که آمریکا چنین مفتضحانه یکی از راهبردی ترین موقعیت‌های خود در جهان را از دست می داد.
وی همچنین گفت: ملت ما در دوران هشت سال دفاع مقدس با وجود همه محرومیت ها و مظلومیت ها درخشید و توانست ایستادگی و سرافرازی و شرافت خود را به جهانیان نشان دهد.
جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان این که در طول این چهار دهه،  دشمن سیلی‌های بزرگی از انقلاب و ملت ما خورده است، ابراز داشت: انقلاب اسلامی در دنیا و به خصوص منطقه الهام بخش بوده و امروز دیگر مستکبران عالم تنها با ایران اسلامی مواجه نیستند بلکه اتحادی علیه نظام سلطه و به خصوص آمریکا شکل گرفته که این ها همه از جمله برکات انقلاب اسلامی است.

بسیاری از کشورها ناچارند نفت ایران را بخرند

جهانگیری:
بسیاری از کشورها ناچارند نفت ایران را بخرند

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: بسیاری از کشورها ناچار هستند برای تامین انرژی خود نفت ایران را به‌صورت غیرمستقیم خریداری کنند.
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در مراسم روز جهانی استاندارد، ضمن تبریک این روز به دست‌اندرکاران استاندارد کشور، با اشاره به تحریم‌های ظالمانه آمریکا و مقاومت ملت ایران در برابر فشارهای خارجی اظهار داشت: امروز ما در شرایط خاصی بسر می‌بریم که این شرایط می‌طلبد سیاست‌هایی متناسب با وضعیت فعلی تدوین کنیم.
معاون اول رئیس‌جمهور اضافه کرد: ما با استفاده از برخی روش‌ها، شرکای جدید در دنیا پیدا کرده‌ایم و با شرکای سنتی نیز مذاکره داشته و راهکارهایی پیدا کرده‌ایم و آمریکا باید بداند که هر کشوری که مورد تحریم قرار بگیرد برای دور زدن تحریم‌ها تلاش خواهد کرد.
جهانگیری ادامه داد: یکی از اتفاقاتی که آمریکا نمی‌خواست رخ بدهد افزایش بهای نفت بود چرا که آمریکا تصور می‌کرد کشورهای دیگر می‌توانند جایگزین ایران شوند اما الان می‌بینند هنوز تحریم نفت ایران شروع نشده قیمت نفت بالای 80 دلار شده است یعنی اگر به میزان نصف گذشته هم نفت صادر کنیم درآمد نفتی ما به اندازه پیش از تحریم‌ها خواهد بود.
وی خاطر نشان کرد: بازرگانان و بخش خصوصی داخلی نیز به کمک آمده‌اند. ایران مسیر استراتژیک ترانزیت است و دنیا نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد و بسیاری از کشورها ناچار هستند برای تامین انرژی خود نفت ایران را به‌صورت غیرمستقیم خریداری کنند.
جهانگیری افزود: امروز که کشور گرفتار است این هنر نیست که ببینیم چگونه می‌توانیم سود بیشتری ببریم پس وطن پرستی و جوانمردی برای چه زمانی است؟
وی با تاکید بر اینکه باید صادرات غیرنفتی کشور را افزایش دهیم گفت: خوشبختانه ورود صادر کنندگان به صحنه خوب است اما بهتر می‌توانند به صحنه بیایند و انتظار این است که در بازگرداندن ارز به چرخه اقتصاد عملکرد بهتری داشته باشند.
گفتنی است در این مراسم با حضور معاون اول رئیس‌جمهور از واحدهای تولیدی نمونه تقدیر به‌عمل آمد.

برخی بهتر است حرف نزنند

فلاحت‌پیشه:
برخی بهتر است حرف نزنند

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: دخالت بسیاری از صاحبان تریبون در عرصه سیاست نه تنها نتیجه بهینه نمی‌دهد بلکه با آثار منفی همراه بوده که این اقدام خلاف امنیت و منافع ملی است.
اخیرا حجت‌الاسلام احمد منتظری در مصاحبه با برنامه «خشت خام» این ادعا را مطرح کرد که ماجرای جاسازی مواد منفجره در ساک زائران حج، توسط سید مهدی هاشمی برادر داماد آیت‌الله منتطری که در سال 1366 به جرم قتل آیت‌الله شمس آبادی و افراد دیگر اعدام شد، انجام نشده است. وی این ماجرا را به 6 پاسدار نزدیک به مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نسبت داد.
حشمت الله فلاحت پیشه در این باره اظهار داشت: تعاریف متعددی از حکمرانی خوب شده اما معتقدم حکمرانی خوب یعنی دخالت بهینه در حکمرانی است. حکمرانی به دو بخش دارد، یک بخش از آن در سطح ساختاری، شامل دولت، احزاب و ... است و سطح دیگر آن شامل سیاستمداران، صاحبان تریبون ها و رسانه ها می شود.هر گونه موضوع گیری و مداخله سیاسی زمانی رفتار خوب حکمرانی محسوب می شود که اثر بهینه بر منافع ملی و امنیت ملی کشور داشته باشد.فلاحت پیشه تاکید کرد: یکی از مشکلات جمهوری اسلامی ایران این است که دخالت بسیاری از افراد صاحب تریبون در امر سیاست نه تنها نتیجه بهینه نمی دهد بلکه نتیجه منفی داده که این اقدام برخلاف امنیت و منافع ملی است. موضع گیری این افراد و نظرات مختلف آنها باعث می شود که عملا ابهامات و شائبه هایی علیه منافع ملی شکل بگیرد و این موضع گیری آنان خیانت به منافع ملی است.نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس با بیان این که بهتر است این افراد حرف نزنند، خاطرنشان کرد: ایران یکی از معدود کشورهای دنیا است که دولت و ملت تاوان موضع گیری های بی اساس و بی بنیاد یک سری از افراد را می دهد و همچنین از جمله کشورهایی است که هیچ گونه مجازاتی برای کسانی که با چنین موضوع گیری های خود عملا منافع ملی را تهدید می کنند، در نظر گرفته نمی شود.
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با یادآوری موضوع ماجرای جاسازی مواد منفجره در ساک زائران حج در سال 66 گفت: این افراد با طرح یک سری ادعاهای کاذب عملا کدهایی را مطرح می کنند که این کدها از طرف دشمنان مطرح می شود؛ درست در ایامی که ایران علاوه بر پذیرش یک کنوانسیون بین المللی، به یک قانون داخلی مترقی هم برای مقابله با ترور دارد. فلاحت پیشه با بیان این که ایران خود قربانی ترور است، تاکید کرد: طرح این مباحث فقط خدمت به بیگانگان است و هیچ گونه مبنایی ندارد و جالب این است که این بحث ها درباره افرادی مطرح می شود که خود سردمداران مقابله با تروریسم در ایران بودند.

حضور روحانی در دانشگاه تهران فرصتی برای شنیدن صدای اتمام حجت دانشجویان است

سخنگوی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران:
حضور روحانی در دانشگاه تهران فرصتی  برای شنیدن صدای اتمام حجت دانشجویان  است

سخنگوی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران نسبت به نحوه حضور رئیس‌جمهور در دانشگاه  انتقاد کرد.
کیا محمد صرفی ضمن اشاره به حضور رئیس‌جمهور امروز یکشنبه در دانشگاه تهران گفت: حضور آقای روحانی در دانشگاه تهران می‌توانست فرصت مغتنمی باشد نه برای دانشجویان بلکه برای خود ایشان تا صدای دانشجویانی را بشنود که در سال گذشته بی‌پناه‌ترین مردم در کشور بوده‌اند.
وی با بیان اینکه البته گویا رئیس‌جمهور مدت‌ها است که علاقه‌مند به شنیدن صدای ما نیستند، اظهار داشت: مشخص شده ‌است که در این دیدار هیچ یک از تشکل‌های دانشجویی تریبونی برای بیان دغدغه‌های خود ندارند. گویا آقای روحانی نمی‌دانند که با رخ دادن چنین اتفاقاتی که روند آن یک سال است که شروع شده، فضای گفت‌وگو بین دانشگاه به عنوان دیده بان جامعه و دولت بسته می‌شود و نتیجه آن جز از بین رفتن اعتماد عمومی که یگانه گوهر وحدت‌بخش جامعه و دولت است، چیزی نمی‌تواند باشد.
صرفی با تاکید بر اینکه دغدغه‌های ما درخصوص دانشگاه مشخص است، بارها آنها را بیان کرده‌ایم و بارها دهان‌های دوخته و گوش‌های بسته در جایگاه پاسخگوی ما بوده‌اند، تصریح کرد: بارها گفتیم که نهاد آموزش عالی با سیاست‌های دولت آقای روحانی به سمت سیاست‌زدایی و تجاری‌سازی پیش می‌رود، تا جایی که امروز دانشگاه بدون هویت انتقادی خود تنها به یک بنگاه شغل‌یابی ناکارآمد تبدیل شده است.
وی افزود: صدور قطره‌چکانی مجوز برنامه‌های تشکل‌ها، ممانعت از ورود برخی مهمان‌ها و حتی دخالت در محتوای برنامه تشکل‌ها نظیر آنچه در برنامه‌های انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران رخ می‌دهد، جزئی از همین سیاست است.
وی با بیان اینکه بی‌اهمیتی به خواست‌های دانشجویان از اوایل دولت جدید روحانی شروع شده است، ابراز داشت:  آقای روحانی گویا از اول دولت می‌خواستند به همه دانشجویان نشان دهند که دولت دیگر گوش‌شنوایی برایشان ندارد.
این فعال دانشجویی با بیان اینکه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران همواره بر اصول دموکراسی‌خواهی مبتنی بر خوانش رحمانی از دین تاکید داشته است و دانشگاه را آخرین سنگر دفاع از آرمان خود می‌داند، عنوان کرد: ما همواره گفته‌ایم که حریم دانشگاه خط قرمز ما است. ادامه دادن روندهای پیش گرفته دولت تنها ما را روز به روز از تدبیر دولت، ناامیدتر می‌کند.
صرفی یادآور شد: در صورتی که آقای روحانی قصد داشته باشد شعار دموکراسی و آزادی سردهد؛ باید به حداقل‌های آن یعنی بسط لوازم دموکراسی که دانشگاه امن یکی از اصلی‌ترین‌های آن است، پایبند باشد. ایجاد یا تقویت نهادهای نظارت عمومی از دیگر لوازم دموکراسی است که امروزه هیچ تلاشی در جهت آن انجام نمی‌شود.
وی تاکید کرد: رئیس‌جمهور در مقابل آرایی که به صندوق ریخته شده است ولو آن آرایی که نام او بر آن نوشته نشده‌ بود؛ مسئول است و اخلاقا در قبال مردم باید پاسخگو باشد.
این فعال دانشجویی ادامه داد: آقای روحانی باید شجاعت شنیدن انتقاد علیه خود را داشته باشد چراکه تاریخ به همگان نشان داده‌ است؛ آنهایی که جز صدای تمجید و تعریف، صدای دیگری را نشنیده‌اند چه سرنوشتی را طی کرده‌اند.

نظامیان درشرایط سخت پناهگاه مردم هستند

سرلشکر باقری در همایش طب نظامی:
نظامیان درشرایط سخت پناهگاه مردم هستند

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه نیازمند طب رزمی پویا و پیشرفته هستیم، گفت: این طب رزم و نظامیان هستند که در شرایط سخت و بلایای طبیعی می‌توانند پناهگاه مردم باشند.
سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح در چهارمین همایش بین‌المللی طب نظامی «آسیا پاسیفیک» که در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار شد، اظهار داشت: امروز بیش از هر زمانی آثار سلامت برای جوامع بشری روشن شده است. همه فرماندهان نظامی ارزش سلامت کارکنان را خوب می‌دانند و ما در دفاع مقدس به خوبی ارزش طب رزم را درک کردیم و با ۵۰ بیمارستان نظامی، پزشکان ما در حملات شیمیایی جان ۵۵۴ هزار سرباز را نجات دادند.وی افزود: امروز با توجه به پیشرفت علم و فناوری نیازمند طب رزمی پویا و پیشرفته هستیم. این طب رزم و نظامیان هستند که در شرایط سخت و بلایای طبیعی پناهگاه مردم هستند و سامانه طب نظامی، باید بتواند شرایط سخت و بحرانی را مدیریت کند.سرلشکر باقری ادامه داد: این کنگره‌ها کمک می‌کنند تا نظامیان کشورهای مختلف تجربیات خود را به اشتراک بگذارند و در این راستا دیپلماسی دفاعی در گسترش روابط و همکاری‌ها بسیار موثر است.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در قدس اشغالی و عربستان سعودی در یمن، تصریح کرد: ما امروز شاهد جنایات گسترده این رژیم‌ها هستیم که به بیمارستان‌ها حمله و مراکز درمانی را از بین می‌برند. از سوی دیگر گسترش گروه‌های تروریستی در منطقه موجب کشتار و آسیب بسیاری از مردم بی‌گناه و غیر نظامی شده است.

نام 24 نماینده در لیست منتشره مخالفان CFT نیست

نام 24 نماینده در لیست منتشره مخالفان CFT نیست
لیست 96 نفره مخالفان CFT در حالی روز گذشته ازسوی اکبر رنجبرزاده منتشر شد که در این لیست نام 24 نماینده مخالف این لایحه دیده نمی شود، به گفته وی ممکن است آنان نمی خواهند نامشان منتشر شود یا این که بعدا اعلام می کنند.
لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) در جلسه روز یکشنبه گذشته 15 مهرماه مجلس شورای اسلامی با 143 رای موافق، 120 رای مخالف . پنج رای ممتنع از مجموع 271 نماینده حاضر تصویب شد.
جمعی از نمایندگان در جلسه رای گیری این لایحه اعلام کردند که می خواهند آرایشان در مورد این لایحه شفاف شود ولی با انجام رای گیری، 111 نماینده از مجموع 264 نماینده حاضر در جلسه با این موضوع مخالفت کردند و نخواستند که آرا آنان به صورت علنی منتشر شود، در نهایت رای گیری در مورد این لایحه به صورت مخفی انجام شد.
بسیاری از نمایندگان پس از آن که رای گیری علنی رای نیاورد به مقابل تریبون مجلس رفتند و انگشت های خود را با علامت دو (مخالفت) یا چهار (موافقت) به سمت خبرنگاران،عکاسان و تصویربرداران نشان می دادند تا مخالفت یا موافقت خود را این گونه از طریق اهالی رسانه به گوش مردم برسانند.
نهایتا رنجبرزاده عضو هیات رییسه و عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس روز گذشته، نام و گرایشات سیاسی 96 نماینده مخالف CFTرا منتشر کرد که شامل 86 عضو فراکسیون ولایی، پنج نماینده عضو فراکسیون مستقلان ولایی، پنج نماینده عضو فراکسیون امید بود، البته اسامی این 96 نماینده در حالی منتشر شد که تعداد مخالفانی که در آن جلسه رای دادند و نامشان به نام مخالف به ثبت رسید 120 نماینده بود.
رنجبرزاده در توییت خود به اشتباه عنوان کرد که این لیست کامل مخالفین رای به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون تامین مالی تروریسم است، در حالی که تعداد کل مخالفان 120 نفر بود.
وی اظهار داشت: این اسامی افرادی است که تا روز چهارشنبه خواستار انتشار نامشان بودند، ممکن است بقیه نخواسته اند که نامشان منتشر شود یا این که عده ای هم در آن جلسه غایب بودند و بعدا بخواهند نامشان به این لیست اضافه شود.
وی گفت: بنده امضا گیرنده این نامه نبودم ولی یک نماینده دیگر امروز با من تماس گرفت و خواست که نامش در این لیست ثبت شود، از این رو ممکن است افرادی در آن جلسه نبوده باشند و بعدا بخواهند نامشان را اضافه کنند.
نماینده مردم اسدآباد در مجلس ادامه داد: افرادی که نامشان در این لیست است، خواسته اند که به صورت شفاف اسامی آنها اعلام شود و در سامانه مجلس به ثبت برسد.
باید منتظر ماند که بقیه مخالفان CFT نیز حاضر به انتشار نام خود خواهند بود یا این که نمی خواهند به صورت علنی مخالفت خود را با این لایحه به مردم اعلام کنند.
این لایحه شامل یک مقدمه، 28 ماده و یک پیوست است که جمهوری اسلامی ایران الحاق به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم را با شروطی پذیرفت.
عضو هیات رییسه مجلس:
19 نماینده غایب در جلسه CFT بیمار یا ماموریت بودند
عضو هیات رییسه مجلس ذکر عنوان غایب برای 19 نماینده ای که در جلسه رای گیری لایحه CFT حضور نداشتند را ظلم به آنها دانست و گفت: این نمایندگان در مرخصی استعلاجی یا در ماموریت بودند و انتشار اسامی آنان بدون اجازه، مصداق تفتیش عقاید است.
محمدعلی وکیلی در گفت و گویی افزود: انتشار اسامی تعدادی از نمایندگان که در جلسه بررسی و رأی‌گیری لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) حضور نداشتند، بدون اجازه ذی‌نفعان اشکال قانونی دارد و مصداق بارز تفتیش عقاید است.
وی تصریح کرد: همچنین لیستی تحت عنوان غایبین در جلسه رأی‌گیری لایحه CFT منتشر شده که سبب لطمه و آسیب حیثیتی به اعضای این لیست می‌شود، در حالی که این نمایندگان غالبا بیمار بوده و مرخصی استعلاجی داشتند یا ماموریت بودند.

1.jpg

مجلس سی‌اف‌تی را در میان کشمکش موافقان و مخالفان تصویب کرد

مجلس سی‌اف‌تی را در میان کشمکش موافقان و مخالفان تصویب  کرد

بالاخره نمایندگان مجلس پس از تقریبا چهار ماه، لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم را در میان کشمکش موافقان ومخالفان این لایحه ،تصویب کردند.در هنگام بررسی لایحه، شماری از منتقدان جلوی جایگاه هیأت رئیسه مجلس قرار گرفتند و پلاکاردهایی در دست گرفتند و از نمایندگان خواستند رای منفی بدهند. لایحه الحاق ایران به این کنوانسیون با ۱۴۳ رای موافق ۱۲۰ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۷۰ نماینده حاضر تائید شد.

علی لاریجانی:
رهبری مخالف بررسی لوایح 4 گانه FATF نیستند
علی لاریجانی در جلسه علنی مجلس گفت: من از رهبری درباره بررسی لوایح چهارگانه FATF سوال کردم و ایشان نظرشان را گفتند و من هم برایتان خواندم. در این نامه آمده است: نسبت به موافقت و عدم موافقت درباره لوایح 4 گانه به دنبال فرمایشات معظم له آمده است که ایشان با بررسی این لایحه مخالفتی ندراند تا مسیر قانونی خود را طی کند.
در آغاز جلسه علنی مجلس نمایندگان با رای گیری آشکار و علنی درباره این لایحه مخالفت کردند.
واکنش بازار ارز به تصویب لایحه  CFT
با تصویب لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم در مجلس ایران، تقاضا برای فروش ارز در بازار آزاد ایران افزایش یافته است.
 در گزارشی از خیابان فردوسی قیمت دلار را در معاملات صبح تهران بین ۱۲ هزار و ۲۰۰ تا ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام کرده است.
بر همین اساس قیمت سکه طرح جدید به ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسیده است.
لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم امروز با ۱۴۳ رای موافق ۱۲۰ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۷۰ نماینده حاضر تائید شد.
عضو فراکسیون ولایی مجلس، امروز را 'روز سیاه مجلس' ایران نامید
نادر قاضی پور عضو فراکسیون ولایی مجلس ایران، روز تصویب 'اف ای تی اف'را روز سیاه مجلس ایران خواند و آن را با عهدنامه‌های پاریس، گلستان و ترکمن‌چای مقایسه کرد.
او در نطق خود در مجلس گفت: "امروز برای مجلس روز مهمی بود و از ساعت شش صبح جلسه غیر علنی برای 'اف ای تی اف' تشکیل شد. مسئولین نظامی ضررهای خطرناک این لایحه را بیان کردند ولی دولتی‌ها بر عکس آنها صحبت کردند و اصرار بر تایید 'اف‌ای‌تی‌اف' کردند و نهایتا عهدنامه ننگینی مانند پاریس، گلستان و ترکمن‌چای دوم‌ در مجلس تصویب شد. ملت ۱۲۰ رای منفی داشت."
پلاکاردهای نمایندگان مخالف 'سی‌اف‌تی' در مجلس ایران
"در خلال صحبت‌های نمایندگان موافق و مخالف تعدادی از اعضای فراکسیون ولایی پلاکاردهایی در دست داشتند. "با تصویبCFTسفره مردم را کوچک‌تر نکنید" ، "من اطلاعات اقتصادی کشور را در جنگ اقتصادی لو نمی‌دهم "، "نه به شفافیت برای دشمن" ، "تاریخ شاهد باش من به کنوانسیون‌های استعماری رای نداده‌ام"، تصویبAFTF = خود تحریمی" و " به کنوانسیون استعماری رای نمی‌دهیم" از جمله این شعارها است.
در زمانی که رییس مجلس شورای اسلامی آغاز رای گیری را اعلام کرد، محمد جواد ابطحی، نماینده اصولگرای مجلس به نشانه اعتراض در پشت تریبون مجلس قسمتی از آیین‌نامه‌ داخلی را پاره کرد.
"منطق به کنوانسیون رای مثبت خواهد داد" شعار موافقان تصویب الحاق به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم بودند
تجمع مخالفان الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم مقابل مجلس
گروهی از مخالفان تصویب طرح الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم با تجمع در مقابل مجلس ایران شعار دادند: "عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز."
نماینده مجلس ایران:
مخالفان 'سی‌اف‌تی' به هیاهو و جار و جنجال روی آوردند
محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس درباره جو جلسه غیرعلنی امروز هنگام بررسی لایحه کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم نوشت: "در جلسه غیرعلنی امروز همانند جلسه علنی موافقان نظرات خود را با آرامش و مستدل درباره کنوانسیون سی اف تی، بیان کردند. اما مخالفان که دستشان از استدلال تهی بود به بیانات احساسی و هیاهو و اخطار و جاروجنجال روی آوردند."
سفیر ایران در لندن:
لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم در 'فرآیندی شفاف' تصویب شد
حمید بعیدی‌نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بریتانیا در توییتر نوشت که تصویب لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم در مجلس ایران "در فرآیندی شفاف و در جلوه‌ای درخشان از دموکراسی" انجام شده است.
او در پاسخ به انتقاد یک کاربر توییتر درباره استفاده از واژه شفاف نوشت: "این فرآیند بررسی است که باید شفاف باشد، این تحت فشار نبودن نماینده برای رأی دادن است که باید شفاف باشد. نوع رأی گیری به تصمیم مجلس بر می گردد و عدم اعلام رأی نمایندگان به مصوبات خاص در همه مجالس جهان و حتی سازمان ملل متحد هم وجود دارد."
درخواست از علی لاریجانی برای انتشار رای نمایندگان
مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس ایران به خبرگزاری فارس گفته است که شماری از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به علی لاریجانی از او خواسته‌اند رای نماینده‌ها به لایحه سی اف تی را اعلام کند.
نمایندگان مجلس با رأی‌گیری آشکار و کاغذی برای تصویب این لایحه مخالفت کردند.
توییت مشاور حسن روحانی در باره تصویب کنوانسیون سی.اف.تی
حمید ابوطالبی گفته است نمایندگان مجلس نشان دادند امنیت ملی و‌منافع مردم ایران در اولویت تصمیمات آنان قرار داشته است
واعظی:
تصویب CFT درمجلس نمایش وحدت و مردمسالاری دینی بود
  رییس دفتر رییس جمهوری با قدردانی از مجلس شورای اسلامی برای تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT)، گفت: آنچه در مجلس اتفاق افتاد، نمایش مقتدرانه وحدت، دموکراسی و پویایی سیاسی در کشور بود.
رییس دفتر رییس جمهوری تصریح کرد: یقین دارد که امروز گام مهمی در تنظیم بهتر روابط بانکی جمهوری اسلامی برداشته شد.
در هفته ها و روزهای اخیر مخالفان CFT این لایحه برای جلوگیری از تصویب آن تلاش های گسترده ای داشتند به طوری که از تریبون های ملی و فراجناحی هم اظهار نظر کردند.   هم گروهی از مخالفان این لایحه در مقابل مجلس تجمع کرده بودند.
الحاق به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم یکی لوایح چهارگانه مربوط به توصیه های گروه ویژه اقدام مالی (FATF ) است.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس:
روش معترضان به تصویب لوایح FATF، کشور و مجلس را دو قطبی کرد
    رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه «از مقام معظم رهبری حکم حکومتی و یا سیاستی کلی برای عدم تصویب FATF ابلاغ نشده‎است»، می‎گوید که معترضان به نمایندگان برای تصویب این لوایح، قصد ایجاد فشار روانی بر نمایندگان را داشتند.
احمد مازنی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ، در واکنش به اعتراضات اخیر به تصویب لوایح FATF و برخورد با نمایندگان مجلس، می‌گوید: من با این روش برخورد با نمایندگان مجلس از چند جهت مخالفم. اول اینکه همه نمایندگان، نماینده همه ملت هستند و بر اساس قانون اساسی حق دارند که درباره همه امور مربوطه، اظهارنظر کنند. اما آن‌ها برای نمایندگان مجلس، با اشکال و انواع مختلف، فشار روانی ایجاد می‎کنند.
مازنی همچنین ادامه می‎دهد: یک روش برای ایجاد فشار روانی، پیامک زدن به نمایندگان است. از خود پیامک‎ها مشخص است که در جای معینی تهیه و تولید می‌شوند و برای نمایندگان فرستاده می‎شوند. این پیامک‎ها هم اشکال مختلفی دارد؛ بعضی‎ها به آیات قرآن استناد می‎کنند، بعضی‎ دیگر هم به فرمایشهای امام و مقام معظم رهبری و یا اینکه توهین و تهدید می‎کنند.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه «این افراد فکر می‎کنند که کشور باید به روش و سلیقه آن‎ها اداره شود»، می‌افزاید: آن‌ها اعتقادی به حق‌الناس ندارند. زیرا از ساعت 12 شب به بعد تا صبح مرتباً پیامک می‌فرستند و به حریم خصوصی نمایندگان تعرض می‌کنند.
او همچنین می‎گوید: آن‌ها می‎خواهند نمایندگان مجلس را در یک فشار روانی شدید قرار بدهند. از طرف دیگر، دارند کاری می‎کنند که همه ارزش‎ها را قربانی مسئله‌ای ‎کنند که اگر این موضوع به ضرر کشور شود، جوری دیده شود که انگار همه ارزش‌ها زیر پا گذاشته شده است.
ظریف در صحن علنی مجلس:
تضمین من ورییس جمهور تضمین نمی دهیم  
با پیوستن به CFT مشکلاتمان حل شود
وزیر امورخارجه گفت: ما بارها با مقاومت مردم و تدبیر آمریکایی‌ها را شکست داده‌ایم، این‌بار هم با درایت، همراهی و همدلی آمریکا را شکست خواهیم داد. تحریم‌های آمریکا علیه مردم بزرگ ایران حتماً شکست خواهد خورد.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در جلسه علنی مجلس که مربوط به بررسی پیوستن به کنوانسیون CFT بود، گفت: ما توانسته‌ایم همان‌طور که مقام معظم رهبری در فرمایشات اخیرشان فرمودند با شکست دادن تحریم‌ها، آمریکا را شکست دهیم.
وی‌ ادامه داد: ما بارها با مقاومت مردم و تدبیر آمریکایی‌ها را شکست داده‌ایم، این‌بار هم با درایت، همراهی و همدلی آمریکا را شکست خواهیم داد. تحریم‌های آمریکا علیه مردم بزرگ ایران حتماً شکست خواهد خورد.

محسنياژهاي: رضايت مردم از خروجي کار مسئولان بسيار مهم است

محسنياژهاي:

رضايتمردمازخروجيکارمسئولانبسيارمهماست

*دولت بايد همه تلاش و اقداماتش را براي رفع مشکلات مردم که برخي از آنها قابل حل است بکار ببندد.

*مسئولان سه قوه بايد هر آنچه را که داريم به پاي اين ملت و کشور بريزيم تا احساس ياس و سستي از عملکرد مسئولان بوجود نيايد.

معاون اول قوه قضاييه در بخشي ديگر از سخنان خود عنوان کرد: بايد ببينيم که خروجي کار ما به چه شيوه اي بوده و مردم راضي هستند از اقدامات ما يا خير، چون رضايت مردم مهمترين مسئله است.

غلامحسين محسني اژهاي در مراسم توديع و معارفه رئيس کل دادگستري استان کردستان که در مجتمع فجر سنندج برگزار شد، اظهار کرد: در اين شرايط همه دست اندرکاران و مسئولان سه قوه بايد هر آنچه را که داريم به پاي اين ملت و کشور بريزيم تا احساس ياس و سستي از عملکرد مسئولان بوجود نيايد.

سخنگوي قوه قضاييه با عنوان اينکه همه ما به مردم، خانواه شهدا، جانبازان، آزادگان و ... مديون هستيم، ادامه داد: قطعا دولت هم بايد همه تلاش و اقداماتش را براي رفع مشکلات مردم که رفع برخي از آنها قابل حل است بکار ببندد که تاکنون هم به کار هم بسته است؛ قوه قضاييه هم تمام قد ايستاده و دولت را کمک مي کند.

معاون اول قوه قضاييه در بخشي ديگر از سخنان خود عنوان کرد: بايد ببينيم که خروجي کار ما به چه شيوه اي بوده و مردم راضي هستند از اقدامات ما يا خير، چون رضايت مردم مهمترين مسئله است.

محسني اژه اي اعلام کرد: شما بايد مرکز ثقل حل اختلاف باشيد و از ظرفيتهاي مردمي و بزرگان هم براي حل اختلافات ميان مردم استفاده کنيد.

وي در ادامه سخنان خود ضمن تقدير از اقدامات علي اکبر گروسي، رئيس سابق دادگستري کردستان، گفت: خوشبختانه بسياري از مديران ما، خودشان را سرباز نظام و خادم مردم ميدانند که آقاي گروسي و مترقب(رئيس جديد دادگستري کردستان) هم از همين قبيل هستند و اين بسيار ارزشمند است.

سخنگوي قوه قضاييه افزود: در شرايطي که يکي از مسايل اصلي، معيشت مردم است بايد به توليد داخلي و سرمايه گذاري اقتصادي سالم و به هر آنچه که به اشتغال کمک ميکند کمک کنيم. هدفگذاريمان کمک به توليد و اشتغال باشد البته برخورد با مفسدان و مجرمان بايد به گونهاي باشد که به اين امر لطمه نخورد.

محسني اژه اي گفت: کار ما چون سخت است صبر و حوصله بيشتري بايد در کارمان داشته باشيم بويژه در بخش دادسرا و جرايم کيفري کار بسيار سختتر است و صبر بيشتري را ميطلبد.

معاون اول قوه قضاييه همچنين از قضات خواست که وقتي حکمي صادر شده است هر چه زودتر اجرا شود و مشورت در کار و برگزاري جلساتي براي فهم درست قانون را هم از ديگر موارد لازم براي قضات و کارکنان قضايي دانست

حالت های رنگی