امروز: شنبه 29 دی 1397 برابر با 20 ژانویه 2019

باید شرایط مشقت بارفعلی مردم را کوتاه کنیم

رئیس‌جمهور:
باید شرایط مشقت بارفعلی مردم را کوتاه کنیم
رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه ما باید شرایط فعلی مردم که در مشقت هستند را کوتاه کنیم، یادآور شد: اگر یک روز را کمتر کنید، کار بزرگی را انجام داده‌اید. وزارت اقتصاد باید به میدان بیاید. من در جلسات اقتصادی و در دولت گفته‌ام هر طرحی برای اجرا آماده است در هر ساعتی من آماده‌ام. ما ساعت نمی‌شناسیم. هر کسی طرحی را آماده کرد جمعه و روز و شب من آماده‌ام.
حجت السلام حسن روحانی در نشست با مدیران ارشد وزارت اقتصاد و امور دارایی افزود: ما در شرایط جنگیم. شما از شرایط جنگی اطلاع دارید. در زمان جنگ ساعت و شب و روز مهم نبود. حساب نبود، ساعت خواب کی است. وقتی عملیات شروع می‌شد، دیگر ساعت نمی‌شناخت. از زمان شروع عملیات تا ۷۲ ساعت آتش مدام بود. روبروی دشمن غدار ایستاده‌ایم آن روز صدام بود و امروز ترامپ. اگر برای رضایت مردم تلاش کردیم پیروزمی‌شویم.
رئیس‌جمهور تاکید کرد: صراحتا می‌گویند نمی‌گذاریم اقتصاد ایران فعال باشد و رشد کند و در همین مدت ۷ ماه گذشته امسال نسبت به سال قبل صادرات ما بیشتر است به معنای موفقیت نیست؟ اینکه ایران امروز می‌تواند نفت خود را بفروشد و خواهد فروخت حتی اگر این ۸ کشور را استثنا نمی‌کردند، موفقیت است.
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه این بار با افتخار تحریم را می‌شکنیم چون غیرقانونی است و همه باید این کار را کنند، گفت: طبق قطعنامه ۲۲۳۱ همه موظف‌اند روبروی آمریکا بایستند در تاریخ ایران چه زمانی سراغ دارید ایران یک طرف باشد سازمان ملل، اتحادیه اروپا، آسیا و آفریقا کنار ایران باشند و آمریکا جز چند کشور تنها باشد؟ این موفقت بزرگ ملت ایران است، ما موفق شدیم، ملت ما موفق شد و آمریکا قدم به قدم از اهداف خود عقب‌نشینی کرد.
وی ادامه داد: مگر آمریکا نگفت حکومت دمشق را به رسمیت نمی‌شناسم؟ مگر نگفت در یمن عربستان را پیروز می‌کنم؟ چرا الان می‌گوید یمن راه حل نظامی ندارد؟ در کدام پروژه آمریکا موفق بوده است؟ در همین جنگ تجاری دنیا می‌بینید در آینده به ضرر چه طرفی خواهد بود؟
روحانی یادآور شد: امروز در جایگاهی قرار داریم که سازمان‌های بین‌المللی و دنیا و افکار عمومی با ما است و آمریکا از هر زمان دیگری سر به زیرتر است. قتل فجیع در استانبول، آبروی آمریکا را در تاریخ و دنیا برد. بحث سلاخی یک فرد و جنایت ۱۸ نفر نیست آمریکایی که انقدر حمایت کرد امروز چطور شرمنده و سر بزیر است و هر روز یک طور در باره این مورد حرف می‌زند.
رئیس‌جمهور ادامه داد: ما افتخار می‌کنیم از ملت‌های منطقه حمایت کنیم و آمریکا افتخار می‌کند از رژیمی حمایت می‌کند که یمن را بمباران می‌کند. امریکا چه افتخاری دارد و در مسیری که علیه ملت ایران انتخاب کرده ناموفق خواهد بود، او می‌خواهد ایران را تضعیف و ملت ایران را ناامید کند که این اتفاق نمی‌افتد و ایران و ملت ایران امیدوارانه راه خود را ادامه می‌دهد.
روحانی تصریح کرد: این موضوع یک شرط دارد. امام می‌گفت «وحدت کلمه» و بر آن تاکید داشت. باید متحد باشیم و مسائل جناحی را ادامه ندهیم و رقابت‌های انتخاباتی را ادامه ندهیم. ما انتخابات زیاد داریم. در موضوع انتخابات تا سه ماه قبل از برگزاری انتخابات اشکال ندارد که رقابت وجود داشته باشد و روز بعد که تمام شد، باید به رفاقت تبدیل بشود.
روحانی گفت: شرایط ما امروز شرایط آسانی نیست؛ امروز مزدورانی مثل رژیم صهیونیستی و رژیم‌های منطقه در کنار آمریکا قرار گرفتند اما ما ملت بزرگی هستیم. مگر در لاهه پیروزی به دست نیاوردیم؛ دوباره روبروی آمریکا قرار گرفتیم؛ در ایتالیا هم پیروز شدیم؛ سه بار در مصاف حقوقی جهانی در مقابل آمریکا پیروز شدیم. رسانه‌های ما این را باز نمی‌کنند؛ مردم نمی‌دانند سه بار حقوقدانان و سیاستمداران ما در مقابل آمریکا پیروز شدند.
وی ادامه داد: زمانی اقتصاددان‌هایی سر قیمت ارز با ما چانه می‌زدند. می‌گفتند اگر ارز گران شود ایران گلستان می‌شود و محاسباتی می‌کردند و می‌گفتند صادرات ما دو برابر می‌شود؛ اگر ارز را ۳۸۰۰ تومان نگه داریم صادرات متوقف می‌شود. اگر طبق آنچه شما ترسیم می‌فرمودید بود که الان بوی عطر گل در مشام مردم می‌پیچید.
روحانی با بیان اینکه اقتصاد علم پیچیده‌ای است، اظهار داشت: اقتصاد کتاب نیست. بعضی‌ها فکر می‌کنند اقتصاد فرمول‌هایی است که خوانده و آنها را امتحان داده‌اند و حالا اقتصاددان شده‌اند.
وی با بیان اینکه با مالیات کشور را اداره کنیم و نه نفت، عنوان کرد: نفت سرمایه بین نسلی ما نیست. باید سرمایه را جذب کنیم. مناطق آزاد در دوران تحریم وظیفه سنگینی دارند. از رفتن یکی دو سرمایه‌گذار خارجی ناراحت نشوید. سرمایه‌گذار از کشورهای دیگر هستند و به ما قول داده‌اند. من نمی‌دانم چطور با اروپا راحت کار می‌کنیم. جاده ما و اروپا از اول آزادراه بوده است. از اروپا که می‌خواهیم چرخش کنیم برایمان سخت می‌شود. فکر نکنیم سرمایه فقط در اروپا و امریکا است.
روحانی: فروش بنگاه‌های دولتی وظیفه بزرگ شما است
حسن روحانی به مدیران وزارت اقتصاد گفت: "فروش بنگاه‌های دولتی وظیفه بزرگ شما است".
آقای روحانی گفت نهادهای حکومتی، از جمله نهادهای دولتی و نظامی باید اموال خود را بفروشند.
او گفت ایران به رونق گرفتن بازار سرمایه نیاز دارد.
انتقاد روحانی از صدا و سیما
حسن روحانی با اشاره به دعاوی حقوقی ایران و آمریکا در دادگاه لاهه گفت ایران در نبرد حقوقی با آمریکا پیروز شده است، اما رسانه‌ها، از جمله صدا و سیما، به خوبی چنین اخباری را پوشش نمی‌دهند و مردم کمتر از چنین اخباری اطلاع دارند.
آقای روحانی گفت مجری‌های تلویزیون پیروزی‌های دولتش را "یواش" و در حاشیه اخبار اعلام می‌کنند.
آقای روحانی گفت تورم در ایران مهار می‌شود
او گفت: "هیچ کس فکر نکند این روندی که در ماه‌های اخیر داشتیم ادامه پیدا می‌کند."
آقای روحانی گفت آمریکا پس از اعتراضات گسترده در زمستان ٩٦ تصمیم گرفت از برجام خارج شود، چرا که اعتراضاتی در شهرهای مختلف ایران رخ داده بود.
او گفت کاخ سفید تظاهرات بعدی را، که موافقان حکومت در آن حضور داشتند، ندیده بود.
وی گفت: "دشمن را اذیت کنیم نه همدیگر را".
او گفت در تاریخ نمونه ندارد که ایران در یک طرف باشد و سازمان‌های بین‌المللی و قدرت‌های جهانی و کشورهای مختلف را در کنار خود داشته باشد، و آمریکا در سوی دیگر، با چند کشور معدود، "تنها" مانده باشد.
حسن روحانی گفت در جریان سفرش به نیویورک رهبران "چهار کشور بزرگ" واسطه شدند تا او با دونالد ترامپ ملاقات کند.
آقای روحانی گفت اگر آمریکا به تعهدات خود پایبند بود نیازی به واسطه فرستادن نبود.
آقای روحانی گفت تنها ایران نیست که از رفتار آمریکا "عصبانی" است، بلکه شرکت‌ها و دولت‌های اروپایی نیز از سیاست‌های آمریکا خشمگین هستند.
او گفت تنها ایران نیست که می‌خواهد "عمر این دولت کوتاه و کوتاهتر شود" بلکه اروپا‌یی‌ها هم چنین آرزویی دارند.
آقای روحانی گفت هیچ دولتی را به اندازه دولت کنونی آمریکا "قانون‌شکن" و "نژادپرست" نمی‌داند.
حسن روحانی می‌گوید باید به آمریکا "تفهیم" کرد که با زبان زور و فشار با ایران صحبت نکنند.
او گفت: "ما باید این تحریم را به خوبی بشکنیم".
حسن روحانی از ولی‌الله سیف، رئیس پیشین بانک مرکزی ایران، برای بستن موسسات مالی غیرمجاز ستایش کردو گفت آقای سیف برای این کارش "تهدید" می‌شد.
او می‌گوید در بخش دولتی کار دیر شروع می‌شود و زود کارکنان "آماده فرار" هستند، اما در مقابل مغازه‌داران و بخش خصوصی چون به دنبال "رشد زندگی و جامعه" هستند، بیشتر کار می‌کنند.
رئیس جمهور ایران گفت تحریم‌ها با بالا بردن نرخ ارز به بازار سرمایه در ایران "کمک کرده" و همان طور که بانک‌ها "دستشان بسته می‌شود" ممکن است "دست بازار سرمایه باز شود".
آقای روحانی به مدیران وزارت اقتصاد گفت آنها وظیفه بزرگی برای فروش بنگاه‌های دولتی دارند.
رئیس جمهور اظهار داشت: دولت تلاش کرد تا اوراق در جامعه جایگاه مطمئنی پیدا کند، چراکه این کار بازار سرمایه را هم تسهیل می‌کند.
 روحانی با اشاره به موضوع بانک ها در نظام اقتصادی کشور، گفت: به آقای دژپسند گفتم که در این دوران مسئولیت، بالاترین وظیفه او،  بانک و اصلاح امور بانک‌ها است. بقیه مسئولیت‌ها با همه اهمیتی که دارند، درجه 2 هستند.
رئیس جمهور افزود: همه این نقدینگی که ما از آن شکایت داریم و می‌گوییم غول نقدینگی و کجا خوابیده و کجا حرکت می‌کند. چه کسی این نقدینگی را درست می‌کند؟
رئیس جمهور گفت: دولت نیست که پایه پولی را بالا می‌برد، عمدتاً بانک‌ها هستند. بانک‌ها پایه پولی را بالا می‌برند؛ یعنی از یک طرف با یک دست به مردم خدمت می‌کنند، با یک دست دیگر فشار بر جامعه می‌آورند.
روحانی با تاکید بر اینکه بانک‌ها باید سالم‌سازی شوند، افزود: وقتی آمار اضافه برداشت را ماهانه یکبار نگاه می‌کنم، بعضی از آنها تکان‌دهنده است. بانک‌های خصوصی که وضع‌شان خیلی بد است. بعضی از بانک‌های دولتی هم وضع‌شان خوب نیست. این وسط خصولتی هم که هستند.
رئیس جمهور اظهارداشت خطاب به بانک ها گفت: شما کاری نکردید، پس‌اندازی را از مردم گرفتید، چه مقدارش را استفاده کردید و چه کار کردید؟ چقدر از پول‌هایتان منجمد است؟ از آنها بگذریم، شرکت‌هایتان چه کار می‌کند؟
رئیس جمهور ادامه داد: نکته دیگر سرمایه‌های منجمد است، سرمایه‌های منجمد برای چیست؟ این همه ساختمان و شعبه برای چه؟ در کجای دنیا اینطوری است. اخیراً وقتی به کشورهای خارجی سفر می‌کنم یکی از چیزهایی که نگاه می‌کنم، شعبات بانک‌هاست. اصلاً در تهران، اول، وسط و آخر خیابان، نبش خیابان و جای حساس شهر را شما پیدا نمی‌کنید که بانک‌ها نگرفته باشند. چرا؟ یک رقابت ناسالم بین بانک‌ها پیدا شده است. رقابت سالم خوب است، اما امروز رقابت ناسالم ایجاد شده است.
رییس جمهور گفت: برخی از بانک‌ها روزانه و نه ماهانه برای ما گرفتاری درست می‌کنند، هر روز و ساعتی برای ما مشکل درست می‌کنند.

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی