امروز: شنبه 29 دی 1397 برابر با 20 ژانویه 2019

مولاوردی: فرزندان مادران ایرانی، با تصویب مجلس شهروند ایران می شوند

مولاوردی: فرزندان مادران ایرانی، با تصویب مجلس شهروند ایران می شوند
دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت: اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی، منشأ تحول در نظام حقوقی کشور است و با تصویب لایحه پیشنهادی دولت در مجلس این افراد می توانند شهروند ایران محسوب شوند و از حمایت های قانونی برخوردار باشند.
هیأت وزیران به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی برگزار شد و در این جلسه، لایحه اصلاح ماده واحده تعیین تکلیف تابعیت فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی را تصویب کرد.
به موجب این لایحه، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، تا قبل از 18 سالگی به درخواست مادر و پس از 18 سالگی به درخواست خودشان می توانند تقاضای تابعیت ایرانی کرده و شناسنامه ایرانی دریافت کنند.
شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس جمهوری در امورحقوق شهروندی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا درباره تصویب این لایحه اظهار داشت: لایحه پیشنهادی دولت می تواند به فرزندانی که مادران ایرانی دارند، حق شهروندی اعطا کند تا این افراد به عنوان یک شهروند ایرانی زندگی شایسته ای داشته باشند.
وی تصریح کرد: همچنین تصویب این لایحه در مجلس شورای اسلامی می تواند منشأ تحولات مثبت دیگری در قوانین مربوط به حوزه زنان و خانواده باشد.
مولاوردی خاطرنشان کرد: در قانون مدنی موضوع انتقال تابعیت از مادر به فرزند مسکوت گذاشته شده است و با تصویب این لایحه به نوعی آن خلاء نیز برطرف خواهد شد.
معاون سابق امور زنان و خانواده رئیس جمهوری اظهار داشت: تعداد افرادی که مشمول لایحه مصوب هیأت وزیران می شوند، خیلی زیاد نیست، اما بی هویتی، بلاتکلیفی و سردرگمی حتی یک فرد به دلیل نقص و بی توجهی قوانین و قانونگذار قابل تحمل نیست.
وی یادآور شد: پیشینه این لایحه به بیش از سه سال قبل برمی گردد و در این خصوص وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری پیگیر موضوع بودند.

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی