امروز: جمعه 28 دی 1397 برابر با 18 ژانویه 2019

مجلس سی‌اف‌تی را در میان کشمکش موافقان و مخالفان تصویب کرد

مجلس سی‌اف‌تی را در میان کشمکش موافقان و مخالفان تصویب  کرد

1.jpg

بالاخره نمایندگان مجلس پس از تقریبا چهار ماه، لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم را در میان کشمکش موافقان ومخالفان این لایحه ،تصویب کردند.در هنگام بررسی لایحه، شماری از منتقدان جلوی جایگاه هیأت رئیسه مجلس قرار گرفتند و پلاکاردهایی در دست گرفتند و از نمایندگان خواستند رای منفی بدهند. لایحه الحاق ایران به این کنوانسیون با ۱۴۳ رای موافق ۱۲۰ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۷۰ نماینده حاضر تائید شد.

علی لاریجانی:
رهبری مخالف بررسی لوایح 4 گانه FATF نیستند
علی لاریجانی در جلسه علنی مجلس گفت: من از رهبری درباره بررسی لوایح چهارگانه FATF سوال کردم و ایشان نظرشان را گفتند و من هم برایتان خواندم. در این نامه آمده است: نسبت به موافقت و عدم موافقت درباره لوایح 4 گانه به دنبال فرمایشات معظم له آمده است که ایشان با بررسی این لایحه مخالفتی ندراند تا مسیر قانونی خود را طی کند.
در آغاز جلسه علنی مجلس نمایندگان با رای گیری آشکار و علنی درباره این لایحه مخالفت کردند.
واکنش بازار ارز به تصویب لایحه  CFT
با تصویب لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم در مجلس ایران، تقاضا برای فروش ارز در بازار آزاد ایران افزایش یافته است.
 در گزارشی از خیابان فردوسی قیمت دلار را در معاملات صبح تهران بین ۱۲ هزار و ۲۰۰ تا ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام کرده است.
بر همین اساس قیمت سکه طرح جدید به ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسیده است.
لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم امروز با ۱۴۳ رای موافق ۱۲۰ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۷۰ نماینده حاضر تائید شد.
عضو فراکسیون ولایی مجلس، امروز را 'روز سیاه مجلس' ایران نامید
نادر قاضی پور عضو فراکسیون ولایی مجلس ایران، روز تصویب 'اف ای تی اف'را روز سیاه مجلس ایران خواند و آن را با عهدنامه‌های پاریس، گلستان و ترکمن‌چای مقایسه کرد.
او در نطق خود در مجلس گفت: "امروز برای مجلس روز مهمی بود و از ساعت شش صبح جلسه غیر علنی برای 'اف ای تی اف' تشکیل شد. مسئولین نظامی ضررهای خطرناک این لایحه را بیان کردند ولی دولتی‌ها بر عکس آنها صحبت کردند و اصرار بر تایید 'اف‌ای‌تی‌اف' کردند و نهایتا عهدنامه ننگینی مانند پاریس، گلستان و ترکمن‌چای دوم‌ در مجلس تصویب شد. ملت ۱۲۰ رای منفی داشت."
پلاکاردهای نمایندگان مخالف 'سی‌اف‌تی' در مجلس ایران
"در خلال صحبت‌های نمایندگان موافق و مخالف تعدادی از اعضای فراکسیون ولایی پلاکاردهایی در دست داشتند. "با تصویبCFTسفره مردم را کوچک‌تر نکنید" ، "من اطلاعات اقتصادی کشور را در جنگ اقتصادی لو نمی‌دهم "، "نه به شفافیت برای دشمن" ، "تاریخ شاهد باش من به کنوانسیون‌های استعماری رای نداده‌ام"، تصویبAFTF = خود تحریمی" و " به کنوانسیون استعماری رای نمی‌دهیم" از جمله این شعارها است.
در زمانی که رییس مجلس شورای اسلامی آغاز رای گیری را اعلام کرد، محمد جواد ابطحی، نماینده اصولگرای مجلس به نشانه اعتراض در پشت تریبون مجلس قسمتی از آیین‌نامه‌ داخلی را پاره کرد.
"منطق به کنوانسیون رای مثبت خواهد داد" شعار موافقان تصویب الحاق به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم بودند
تجمع مخالفان الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم مقابل مجلس
گروهی از مخالفان تصویب طرح الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم با تجمع در مقابل مجلس ایران شعار دادند: "عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز."
نماینده مجلس ایران:
مخالفان 'سی‌اف‌تی' به هیاهو و جار و جنجال روی آوردند
محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس درباره جو جلسه غیرعلنی امروز هنگام بررسی لایحه کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم نوشت: "در جلسه غیرعلنی امروز همانند جلسه علنی موافقان نظرات خود را با آرامش و مستدل درباره کنوانسیون سی اف تی، بیان کردند. اما مخالفان که دستشان از استدلال تهی بود به بیانات احساسی و هیاهو و اخطار و جاروجنجال روی آوردند."
سفیر ایران در لندن:
لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم در 'فرآیندی شفاف' تصویب شد
حمید بعیدی‌نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بریتانیا در توییتر نوشت که تصویب لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم در مجلس ایران "در فرآیندی شفاف و در جلوه‌ای درخشان از دموکراسی" انجام شده است.
او در پاسخ به انتقاد یک کاربر توییتر درباره استفاده از واژه شفاف نوشت: "این فرآیند بررسی است که باید شفاف باشد، این تحت فشار نبودن نماینده برای رأی دادن است که باید شفاف باشد. نوع رأی گیری به تصمیم مجلس بر می گردد و عدم اعلام رأی نمایندگان به مصوبات خاص در همه مجالس جهان و حتی سازمان ملل متحد هم وجود دارد."
درخواست از علی لاریجانی برای انتشار رای نمایندگان
مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس ایران به خبرگزاری فارس گفته است که شماری از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به علی لاریجانی از او خواسته‌اند رای نماینده‌ها به لایحه سی اف تی را اعلام کند.
نمایندگان مجلس با رأی‌گیری آشکار و کاغذی برای تصویب این لایحه مخالفت کردند.
توییت مشاور حسن روحانی در باره تصویب کنوانسیون سی.اف.تی
حمید ابوطالبی گفته است نمایندگان مجلس نشان دادند امنیت ملی و‌منافع مردم ایران در اولویت تصمیمات آنان قرار داشته است
واعظی:
تصویب CFT درمجلس نمایش وحدت و مردمسالاری دینی بود
  رییس دفتر رییس جمهوری با قدردانی از مجلس شورای اسلامی برای تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT)، گفت: آنچه در مجلس اتفاق افتاد، نمایش مقتدرانه وحدت، دموکراسی و پویایی سیاسی در کشور بود.
رییس دفتر رییس جمهوری تصریح کرد: یقین دارد که امروز گام مهمی در تنظیم بهتر روابط بانکی جمهوری اسلامی برداشته شد.
در هفته ها و روزهای اخیر مخالفان CFT این لایحه برای جلوگیری از تصویب آن تلاش های گسترده ای داشتند به طوری که از تریبون های ملی و فراجناحی هم اظهار نظر کردند.   هم گروهی از مخالفان این لایحه در مقابل مجلس تجمع کرده بودند.
الحاق به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم یکی لوایح چهارگانه مربوط به توصیه های گروه ویژه اقدام مالی (FATF ) است.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس:
روش معترضان به تصویب لوایح FATF، کشور و مجلس را دو قطبی کرد
    رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه «از مقام معظم رهبری حکم حکومتی و یا سیاستی کلی برای عدم تصویب FATF ابلاغ نشده‎است»، می‎گوید که معترضان به نمایندگان برای تصویب این لوایح، قصد ایجاد فشار روانی بر نمایندگان را داشتند.
احمد مازنی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ، در واکنش به اعتراضات اخیر به تصویب لوایح FATF و برخورد با نمایندگان مجلس، می‌گوید: من با این روش برخورد با نمایندگان مجلس از چند جهت مخالفم. اول اینکه همه نمایندگان، نماینده همه ملت هستند و بر اساس قانون اساسی حق دارند که درباره همه امور مربوطه، اظهارنظر کنند. اما آن‌ها برای نمایندگان مجلس، با اشکال و انواع مختلف، فشار روانی ایجاد می‎کنند.
مازنی همچنین ادامه می‎دهد: یک روش برای ایجاد فشار روانی، پیامک زدن به نمایندگان است. از خود پیامک‎ها مشخص است که در جای معینی تهیه و تولید می‌شوند و برای نمایندگان فرستاده می‎شوند. این پیامک‎ها هم اشکال مختلفی دارد؛ بعضی‎ها به آیات قرآن استناد می‎کنند، بعضی‎ دیگر هم به فرمایشهای امام و مقام معظم رهبری و یا اینکه توهین و تهدید می‎کنند.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه «این افراد فکر می‎کنند که کشور باید به روش و سلیقه آن‎ها اداره شود»، می‌افزاید: آن‌ها اعتقادی به حق‌الناس ندارند. زیرا از ساعت 12 شب به بعد تا صبح مرتباً پیامک می‌فرستند و به حریم خصوصی نمایندگان تعرض می‌کنند.
او همچنین می‎گوید: آن‌ها می‎خواهند نمایندگان مجلس را در یک فشار روانی شدید قرار بدهند. از طرف دیگر، دارند کاری می‎کنند که همه ارزش‎ها را قربانی مسئله‌ای ‎کنند که اگر این موضوع به ضرر کشور شود، جوری دیده شود که انگار همه ارزش‌ها زیر پا گذاشته شده است.
ظریف در صحن علنی مجلس:
تضمین من ورییس جمهور تضمین نمی دهیم  
با پیوستن به CFT مشکلاتمان حل شود
وزیر امورخارجه گفت: ما بارها با مقاومت مردم و تدبیر آمریکایی‌ها را شکست داده‌ایم، این‌بار هم با درایت، همراهی و همدلی آمریکا را شکست خواهیم داد. تحریم‌های آمریکا علیه مردم بزرگ ایران حتماً شکست خواهد خورد.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در جلسه علنی مجلس که مربوط به بررسی پیوستن به کنوانسیون CFT بود، گفت: ما توانسته‌ایم همان‌طور که مقام معظم رهبری در فرمایشات اخیرشان فرمودند با شکست دادن تحریم‌ها، آمریکا را شکست دهیم.
وی‌ ادامه داد: ما بارها با مقاومت مردم و تدبیر آمریکایی‌ها را شکست داده‌ایم، این‌بار هم با درایت، همراهی و همدلی آمریکا را شکست خواهیم داد. تحریم‌های آمریکا علیه مردم بزرگ ایران حتماً شکست خواهد خورد.

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی