امروز: شنبه 29 دی 1397 برابر با 20 ژانویه 2019

وليعهد عربستان سعودي: کاهش توليد نفت ايران را جبران کرديم

وليعهد عربستان سعودي: کاهش توليد نفت ايران را جبران کرديم

«محمد بن سلمان» وليعهد عربستان سعودي، گفته است عربستان سعودي به همراه ديگر کشورهاي توليد کننده نفت نه تنها کاهش صادرات نفت ايران را جبران کردهاند، بلکه بيش از دو برابر آن ميزان وارد بازار کرده‌‌اند.

بن سلمان در گفتوگو با خبرگزاري آمريکايي بلومبرگ و در پاسخ به سوالي درباره درخواست دونالد ترامپ، رييسجمهوري آمريکا، براي جبران کاهش توليد نفت ايران گفت اين اتفاق رخ داده است.

وليعهد عربستان با اشاره به اينکه توليد نفت ايران در ماههاي اخير حدود 700 هزار بشکه در روز کاهش پيدا کرده، گفت عربستان به همراه کشورهاي توليد کننده نفت در اين مدت يک و نيم ميليون بشکه نفت بيشتر در روز توليد کردند: «بنابراين ما روزانه در ازاي هر بشکه نفت ايران که اخيرا از ميان رفته است، تا دو بشکه نفت صادر ميکنيم.»

گرچه در اجلاس اخير اوپک درخواست آمريکا براي افزايش توليد نفت رد شد، اما خبرگزاريها خبر از توافق عربستان سعودي و روسيه براي افزايش توليد نفت دادند.

حسين کاظمپور اردبيلي، نماينده ايران در اوپک، هم اين مساله را تاييد کرده و گفته بود اين افزايش توليد «تخلف» است.

بن سلمان در بخشي از گفتوگوي خود به سخنان اخير رييسجمهوري آمريکا هم واکنش نشان داد.

دونالد ترامپ در جريان يک سخنراني انتخاباتي در ميسيسيپي گفته بود که به پادشاه عربستان سعودي گفته است فکر ميکند بدون حمايت آمريکا، عربستان سعودي «دو هفته هم دوام نميآورد.»

وليعهد عربستان سعودي در واکنش به اين سخنان گفته است که «هر دوستي درباره شما هم حرف‌‌هاي خوب و هم حرفهاي بد ميزند».

او اضافه کرد که «عاشق همکاري با ترامپ» است و گفت: «سعودي پيش از آمريکا وجود داشت. سعودي از سال 1744 وجود دارد، گمان کنم بيش از 30 سال پيش از به وجود آمدن آمريکا».

محمد بنسلمان گفت عربستان سعودي و آمريکا با يکديگر «عليه افراطيگري و تروريسم و حرکتهاي منفي ايران در منطقه» همکاري‌‌هاي خوبي دارند.

سرنوشت جمال خاشقجي، روزنامهنگار منتقد سعودي، از ديگر سوالهايي بود که بنسلمان به آن پاسخ داد. او گفت ساختمان کنسولگري عربستان سعودي در استانبول «بخشي از اماکن تحت حاکميت ماست، ولي ما به آنها اجازه ميدهيم که وارد شوند، جستجو کنند و هر آنچه ميخواهند انجام دهند. ما چيزي براي پنهان کردن نداريم».

در همين حال خبر تکه تکه شدن اين روزنامه نگار در داخل سفارت عربستان در ترکيه منتشر شده است.

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی