امروز: جمعه 28 دی 1397 برابر با 18 ژانویه 2019

همزمان با سقوط قیمت دلار،سکه وطلا مردم درانتظار اقدام مسئولان برای کاهش بهای اجناس

همزمان با  سقوط قیمت دلار،سکه وطلا
مردم درانتظار اقدام مسئولان برای کاهش بهای اجناس

 

25.jpg

روند کاهش قیمت ارز در  کشور که از بعدازظهر (دوشنبه نهم مهر) شروع شده بود کماکان ادامه دارد وهمزمان قیمت سکه وطلا نیز کاهش یافت.امامردم منتظر اقدامات مسئولان برای کاهش قیمت مایحتاج عمومی هستند که طی ماه های اخیربه بهانه بالارفتن نرخ دلار، سر به فلک کشیده است.
همزمان بانک مرکزی ایران از تمام بانک های "مجاز به عملیات ارزی" خواسته نسبت به خرید ارز از شهروندان اقدام کنند.
این بانک در اطلاعیه‌ای با اشاره به تمایل مردم به فروش ارزهای خود و نیز امتناع دلالان ارز و برخی صرافی ها از خرید ارز، از مردم خواسته با مراجعه به شعب ارزی بانک های دارای مجوز نسبت به فروش ارزهای خود به قیمت اعلامی اقدام کنند.
کاهش قیمت روزسه شنبه  باعث شده بیشتر صرافی‌ها از خرید و فروش خودداری و تابلوی قیمت‌های خود را صفر کنند.
خبرگزاری دانشجویان ایران- ایسنا- در گزارشی (حوالی ظهر به وقت تهران) گفته است اختلاف قیمت خرید و فروش دلار در معاملات روز بازارسه شنبه  فردوسی د به حدود ۴۵۰۰ تومان رسیده؛ چرا که در بازار غیررسمی دلار را بین ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان می‌خرند اما نرخ فروش آن ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان است.
بر همین اساس در معاملات ظهر روز سه شنبه نرخ خرید یورو ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۵۰۰۰ تومان و نرخ فروش آن ۱۶ هزار تا ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان متغیر است.
خبرگزاری مهر در گزارشی از بازار ارز تبریز قیمت معامله دلار در ساعت دو نیم بعدازظهر (به وقت محلی) را ۹۳۰۰ تومان اعلام کرده است.
بر اساس تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، روزسه شنبه  هم مراکز خرید و فروش ارز مانند دیروز شاهد تعداد زیادی از فروشندگان ارز خانگی است
خبرگزاری کار ایران -ایلنا- در گزارشی که ساعت سه بعدازظهر (بوقت محلی) به روز شده گفته صبح روزسه شنبه  دلال‌ها در محدوده ۹ تا ۱۰هزار تومان اقدام به خرید دلار می‌کردند با باز شدن صرافی‌ها و نقش بستن قیمت ۱۳ هزار تومان روی تابلوها، دلال ها نیز به تبع این موضوع، قیمت خرید خود را بالا بردند.
"اما با گذشت ساعاتی از نیمه روز و حضور بیشتر فروشندگان خانگی، دلال‌ها نیز از خرید در این محدوده قیمتی خودداری کرده و در محدوده ۸ هزار تا ۱۰ هزار تومان اقدام به خرید کردند."
این خبرگزاری گفته است افزایش فروشندگان و قیمت‌های متفاوت دلالان با یکدیگر، سبب درگیری‌های پراکنده بین دلالان در میدان فردوسی و منوچهری شده است.
قیمت سکه هم به تبع بافت قیمت ارز، شاهد کاهش بود و تمام سکه تمام طرح جدید به حدود چهار میلیون و ۴۳۰ هزار تومان رسید.
بعضی از فعالان بازار تزریق ارز به بازار را در روزهای اخیر علت تحولات اخیر می‌دانند.
محسن حاجی بابا، نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران به خبرگزاری ایسنا گفته است احتمال تصویب FATF "این اطمینان را ایجاد می‌کند که مانعی برای ارتباط بین ایران و اروپا نخواهد بود."
او همچنین گفته: "وقتی برای دلار در اقتصاد جنبه ناامنیتی ایجاد شود، هزینه مبادله بالا می‌رود. ایران از نظر آمار دقیق نیست اما بالاخره مسئولان جسته و گریخته اعلام کردند که حدود ۲۵ میلیارد دلار در خانه‌ها وجود دارد که اکنون در بازار آزاد در حال عرضه است."
همزمان حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران هم از "شناسایی و احضار" گردانندگان سایت‌های اعلام نرخ سکه و ارز خبر داده است.
کاهش قیمت ارز در حالی است که هفته پیش و با اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا قیمت ارز در بازار ایران با جهشی تند به ۱۹ هزار تومان رسید. در روزهای بعد البته روند کاهش دلار شروع شد ولی در حوالی قیمت ۱۷ هزار تومانی معامله می‌شد.
در ماه‌های اخیر به دلیل تحریم‌های یکجانبه آمریکا، نگرانی شهروندان ایرانی از کاهش ارزش ریال افزایش یافته و تقاضا برای تبدیل ریال به ارزهای خارجی زیاد شد.
نرخ دلار در اوایل سال گذشته (۱۳۹۶) حدود ۳۷۵۰ تومان بود.
بعضی از شهروندان خرید سکه طلا و خودرو را برای حفظ ارزش دارایی‌های خود پیشه کرده‌اند.
کیوان ظهیری، رییس پلیس پیشگیری تهران بزرگ از حضور پلیس در محل‌های خرید و فروش سکه و ارز خبر داد.
آقای ظهیری افزود: "شهروندان باید مراقب جیب ها و کیف پول و کیف دستی خود باشند و هنگام حضور در این مراکز حتما با هوشیاری وارد معامله شوند."

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی