امروز: شنبه 04 اسفند 1397 برابر با 24 فوریه 2019

اخبار کوتاه

وکیل ایران در دادگاه لاهه:
آمریکا علنا می‌خواهد اقتصاد ایران را تخریب کند
وکیل ایران در دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه گفت: آمریکا به طورعلنی سیاستی را ترویج می‌کند که تخریب اقتصاد ایران، شرکت‌ها و افراد با ملیت ایرانی را تا شدیدترین حد ممکن دنبال کند.
محسن محبی، وکیل ایران در دادگاه جهانی برای رسیدگی به شکایت ایران علیه تحریم‌های آمریکا، در جلسه استماع این دادگاه گفت: تحریم‌های جدید واشنگتن علیه تهران با هدف تخریب اقتصاد ایران و با شدیدترین حد ممکن است.
محبی همچنین تصریح کرد: این سیاست به روشنی ناقض پیمان دوستی 1955است.
نماینده ایران در دادگاه لاهه افزود، تهران به دنبال راهکاری دیپلماتیک برای این نزاع میان دو کشور بوده اما این تلاش از سوی آمریکا رد شده است.
آمریکا در واکنش مکتوب اولیه خود که در دادگاه ارائه شد، اظهار کرد که دیوان بین المللی دادگستری را فاقد صلاحیت قضایی برای رسیدگی به این پرونده می‌داند و اظهارات ایران خارج از مرز های این پیمان است.
این دادگاه به درخواست ایران مبنی بر صدور دستور موقت در پرونده نقض تعهدات آمریکا به موجب عهدنامه مودت تشکیل شده و جلسات استماع آن چهار روز(۵ تا ۸ شهریور) به طول خواهد انجامید و رای دادگاه تا یک ماه پس از آن ارائه خواهد شد.

وزیر دادگستری:
رفتار خود را با مردم اصلاح کنیم
وزیر دادگستری گفت: مسئولین رفتار خود را با مردم اصلاح کنند.
سید علیرضا آوایی در شورای اداری کوهدشت با تاکید بر ضرورت خدمت به مردم اظهار کرد: بدنه دستگاه‎های اجرایی در خدمت به مردم تلاش خود را بیشتر کنند. ما باید قدر نعمت انقلاب را بدانیم و برای خدمت به مردم تلاش کنیم.
وی با بیان اینکه باید رفتار خود را با مردم اصلاح کنیم، ادامه داد: هرکسی که مدیر می‎شود باید در زمینه‎های مختلف برنامه داشته باشد.
آوایی افزود: یکی از مستی‎هایی که ما داریم، مستی قدرت است. هفته دولت فرصتی برای بررسی حالات خود است. باید فضای برادری و همکاری بین مدیران وجود داشته باشد. نمی‎شود هم پرخاشگر باشیم و هم دستمان آلوده باشد و آن وقت توقع از مردم داشته باشیم.
وزیر دادگستری خاطر نشان کرد: مدیران به گونه‎ای کار کنند که خاطره خوبی در ذهن مردم به جا بگذارند. از دین و تقدس برای پست و سمت استفاده نشود و خدمت باید برای رضایت خداوند باشد.
وی یادآور شد: امسال دشمنان فشارها و اقدامات خود را علیه ایران افزایش خواهند داد. ما در این شرایط همه سرنشینان یک کشتی هستیم. نباید ارکان نظام را تضعیف کرد، همه باید وحدت داشته باشیم.
آوایی خاطرنشان کرد: هیچ توجیهی برای تخریب یکدیگر نداریم، به حفظ کشور و نظام کمک کنیم.


عزیزی:
روحانی باید در یک جلسه غیرعلنی حقایق را با نمایندگان در میان می‌گذاشت
نماینده مردم ابهر در مجلس شورای اسلامی درباره سوال از رئیس‌جمهور گفت: آیا مشکل امروز کشور ما سوال از رئیس‌جمهور است؟ بهتر نبود آقای روحانی در یک جلسه غیرعلنی حقایق را با نمایندگان در میان بگذارد؟
محمدعزیزی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا،‌ درباره راهگشا بودن بسته سیاست‌های ارزی دولت و راه‌گشا بودن آن در ساماندهی بازار کشور گفت: امیدوارم این سیاست بتواند بازار و اقتصاد کشور را سر و سامان دهد تا ما شاهد آشفتگی در معیشت و اقتصاد مردم نباشیم.
وی تاکید کرد: قبل‌از این‌که هر بسته‌ای ارائه شود، هماهنگی بین تیم اقتصادی دولت مهم‌تر از هر چیز است. معتقدم این مهم در بین مردان اقتصادی دولت وجود ندارد و هر فردی ساز خود را می‌زند.
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما در دولت فرمانده اقتصادی نداریم. بانک مرکزی برای خود یک سیاست دارد، وزارت نفت و پتروشیمی‌ها برای خود یک برنامه‌ریزی می‌کنند‌ وزارت اقتصاد یک چیز می‌گوید با این تفاسیر که نمی‌شود کاری از پیش برد.
وی ادامه داد: یک روز اراده کردند قیمت ارز را پائین کشیدند؛ کار بسیار عاقلانه‌ای هم بود اما چون هماهنگی نداشتند نتوانستند این کار را جلو ببرند.

مولاوردی:
بسیاری در داخل با بیگانگان همنوا شدند
دستیار ویژه رئیس جمهوری در حقوق شهروندی گفت: در پی اتفاقات حوزه سیاست خارجی و خروج آمریکا از برجام وضعیتی را در کشور شاهد بودیم که بسیاری در داخل با بیگانگان همنوا شدند تا مردم را ناامید کنند.
شهیندخت مولاوردی در همایش آموزشی حقوق شهروندی با حضور شهرداران مناطق، مدیران ستادی و مشاوران شهردار مشهد در این شهر افزود: این افراد تلاش کردند به مردم بگویند 'ببینید به حرف ما رسیدید که هیچ اراده و اختیاری برای تغییر اوضاع نیست'. عمل این افراد دقیقا آب به آسیاب ریختن دشمن است و اینکه مردم را بیش از پیش ناامید کنند.
وی ادامه داد: آقای کرباسیان در مجلس گفت که شما انتظار دارید مشکلات تاریخی کشور را در یک سال حل کنیم. با این احوال فردا رئیس جمهوری به مجلس شورای اسلامی می رود تا آنان که می گفتند 'رئیس جمهوری حاضر نیست با مردم صحبت کند.' ببینند که وی بسیاری از حقایق را به مردم خواهد گفت.


وزیر اقتصاد فرانسه:
به دنبال راهی برای فرار از تحریم های آمریکا علیه ایران هستیم
وزیر اقتصاد فرانسه از تلاش پاریس و برلین برای ایجاد سیستم بانکی مشخص برای فرار از تحریم های آمریکا علیه ایران خبر داد.
به گزارش بلومبرگ، «برونو لومر» وزیر اقتصاد فرانسه با اعلام این مطلب در ادامه گفت: آلمان و فرانسه در حال کار بر روی ایجاد سیستم مالی مستقل جهت پرهیز از مواجه شدن با تحریم های آمریکا علیه ایران هستند. این سیستم مالی احتمالا دربرگیرنده بانک های مرکزی باشد.
به نوشته بلومبرگ، این همکاری که شامل انگلیس نیز می شود نشانه ای از تلاش قدرت های اروپایی برای حفظ استقلال از آمریکا در شرایطی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور، شعار «اول آمریکا» را پیش می برد.
لومر در ادامه افزود: به همراه آلمان در حال انجام کار برای ایجاد سیستم مالی مستقل اروپایی و یا آلمانی-فرانسوی که به ما این امکان را بدهد که از تحریم های آمریکا در امان باشیم هستیم. از اروپا می خواهم تا یک قاره مستقل باشد نه رعیت و این بدان معناست که یک سیستم مالی کاملا مستقل داشته باشد چیزی که هم اکنون از آن بی بهره است.


پسر ارشد ترامپ هم
یقه سی‌ان‌ان را گرفت!
پسر ترامپ مدعی شد، شبکه خبری سی‌ان‌ان روی اشتباه روزنامه‌نگار سرشناسی که در افشای واترگیت نقش داشت، درباره گزارشی از جلسه سال ۲۰۱۶ در برج ترامپ سرپوش می‌گذارد. او کارل برنستین را "یابوی چپ‌گرا" خواند کرد.
به گزارش پایگاه خبری هیل، کارل برنستین، روزنامه‌نگار کهنه‌کاری که در پوشش رسوایی واترگیت نقش داشت و جیم اسکیتو، خبرنگار شبکه خبری سی‌ان‌ان جزو خبرنگارانی هستند که در ژوئیه گزارش دادند مایکل کوهن، وکیل سابق ترامپ مایل است تا به شورای ویژه رابرت مولر بگوید که دونالد ترامپ درباره جلسه پسر ارشدش با یک وکیل روس که وعده ارائه اطلاعاتی علیه هیلاری کلینتون، نامزد سابق دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری را داده بود، اطلاع داشته است. این نشست جنجالی ژوئیه ۲۰۱۶ در برج ترامپ در منهتن برگزار شده بود.
دونالد ترامپ جونیور یکشنبه در توئیتی نوشت: خنده‌دار است که ببینیم سی‌ان‌ان کارل برنستین، یابوی چپگرا را پوشش می‌دهد. او و جیم اسکیتو، کارمند اوباما قطعا داستان را اشتباه متوجه شده‌اند. با این حال سی‌ان‌ان همه جوره پای آن ایستاده است و از اخبار جعلی حمایت می‌کند. پیشتر سه خبرنگار بابت انتقاد غلط سی‌ان‌ان از آنتونی اسکراموچی (مدیر ارتباطات سابق کاخ سفید) اخراج شدند اما این خیلی بدتر است!


تاجیکستان حمله هوایی به افغانستان را تکذیب کرد
کمیته امنیت ملی تاجیکستان اعلام کرد: هیچ یک از جنگنده های این کشور در بمباران استان شمالی افغانستان تخار حضور نداشته اند.
در بیانیه کمیته امنیت ملی تاجیکستان آمده است:«ما اجازه بمباران خاک کشور دیگر را نداریم. حتی اگر شرایط چنین اقدامی ضرورت داشته باشد، سازمان پیمان امنیت جمعی باید تصمیم گیرنده حملات هوایی باشد. چنین تصمیماتی بعد از مشورت با سازمان های دفاعی صورت می گیرد».
تاجیکستان حتی خبر مرگ دو تن از نیروهای گارد مرزی این کشور توسط شلیک خمپاره ای گروه تروریستی طالبان را نیز تکذیب کرد. به گفته مقامات این کشور، خودرویی حامل سه شهروند تاجیکستانی در روز گذشته مورد حمله گروه های تروریستی قرار گرفته که در این حملات دو تن کشته و نفر سوم به شدت زخمی شده است.
این موضوع در حال است که مقامات افغانستانی اعلام کردند، یک جنگنده روسی یا تاجیکستانی مرز شمالی این کشور در استان تخار را بمباران کردند که منجر به کشته شدن هشت تن از نیروهای گروه تروریستی طالبان گردید.
وزارت دفاع روسیه هم طی بیانیه ای در روز دوشنبه عنوان کرد، هیچ یک از جنگنده های این کشور در عملیات بمباران مرزهای شمالی افغانستان حضور نداشته اند.
وزارت دفاع روسیه نیز علاوه بر تکذیب حضور جنگنده های این کشور در عملیات بمباران روز دوشنبه حتی هدایت این عملیات را نیز نپذیرفت.


ماهاتیر محمد:
به خارجی‌ها‌ برای زندگی در فارست‌سیتی ویزا نمی‌دهیم
ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی می‌گوید به خارجی‌های می‌خواهند در شهر نوساز "فارست سیتی" زندگی کنند ویزا داده نخواهد شد.
فارست سیتی در نزدیکی سنگاپور و روی چهار جزیره مصنوعی بنا شده است و بیشتر خانه‌های شهر را چینی‌ها خریده‌اند.
آقای محمد از سه ماه پیش که دوباره به نخست وزیری رسید چندین پروژه‌های ساختمانی با چین را به دلیل بالا بودن هزینه‌های آنها لغو کرده است.
چین می‌گوید پروژه‌های ساخت و سازی که در کشورهای دیگر اجرا می‌کند بیش از حد گران نیست و باعث بدهی کشور میزبان نمی‌شوند.

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی