امروز: یکشنبه 25 آذر 1397 برابر با 16 دسامبر 2018

اخبار خارجی

فرو ریختن یک پل در شمال ایتالیا

یک پل در جنوای ایتالیا فرو ریخت.
به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه خبری بی‌بی‌سی، یک پل بزرگ در جنوا در ایتالیا فرو ریخت. این خبر را پلیس ایتالیا امروز -سه‌شنبه- اعلام کرد.
این پل ۱۰۰ متر طول دارد و گزارش‌های تاییدنشده حاکی از آن بود که ممکن است هنگام این اتفاق چندین خودرو نیز در محل بوده باشند.
بر اساس این گزارش، در جریان این حادثه ده‌ها نفر کشته شدند.
عکس‌های منتشرشده از محل حادثه نشان از تکه‌های بزرگ بتن و سنگ دارد که در اثر فروریختن پل به زمین افتاده‌اند.
یکی از تصاویر که سازمان آتش‌نشانی ایتالیا آن را منتشر کرده نشان از آن دارد که یک کامیون در لبه این پل متوقف شده و از سقوط به پایین جان سالم به در برده است.
سفر هیئت نظامی امارات به اراضی اشغالی
سایت "امارات لیکس" از سفر یک هیئت امنیتی اماراتی به اراضی اشغالی در هفته گذشته خبر داد.
به گزارش سایت "امارات لیکس" به نقل از منابع آگاه اعلام کرد، هیئتی امنیتی امارات به ریاست علی حماد الشامسی، مشاور شورای امنیت ملی امارات اواخر هفته گذشته به اراضی اشغالی سفر کرده بود.
یک شبکه اسرائیلی از حضور یک هیئت اماراتی در اراضی اشغالی خبر داد و امارات را کشوری که "روابط دیپلماتیک کامل" با اسرائیل ندارد، توصیف کرد و با اشاره به محرمانه بودن این روابط اعلام کرد که این نخستین بار نیست که شاهد روابط اسرائیلی اماراتی مانند این تحولات هستیم و پیشتر امارات در رزمایش پرچم سرخ در کنار اسرائیل در آمریکا مشارکت کرده بود.
سایت "امارات لیکس" اعلام کرد: این هیئت از پایگاه‌های نظامی محرمانه و مهم اسرائیل بازدید کرد.
این هیئت با مسؤولان نظامی و امنیتی اسرائیل دیدار و درخصوص تبادل تجارب، توسعه دایره روابط نظامی و دیدارها و سفرهای متقابل رایزنی کرد.
طبق گزارش برخی منابع، یک هیئت اماراتی پیشتر در چارچوب توافق دو طرف بر سر سفرهای متقابل، انتقال تجارب نظامی از تل‌آویو به ابوظبی، امضای توافقنامه خرید مهمات، سلاح‌های سنگین، پهپاد، موشک‌ها، دستگاه‌های ارتباطی، جیپ‌های نظامی پیشرفته به اراضی اشغالی سفر کرده بود.
امارات همچنین در ماه ژوئیه گذشته با درخواست اسرائیل برای افزایش شمار نمایندگان و هیئت‌های دیپلماتیک اماراتی در اراضی اشغالی موافقت کرد.
طبق گزارش این منابع، تماس‌ها و روابط بسیار مستحکمی میان مسؤولان اماراتی و اسرائیلی وجود دارد و این تماس‌ها طی روزهای آینده با قراردادهای بزرگ و پر سر و صدا آشکار خواهد شد.
شبکه دو رژیم صهیونیستی پیشتر اعلام کرده بود که اسرائیل سامانه پدافندی و سیستم‌های مربوط به جنگ الکترونیک به امارات فروخته است.
روزنامه عبری زبان"معاریو" نیز نوشت که در پرونده ترور محمود المبحوح، یکی از رهبران جنبش مقاومت اسلامی حماس در سال ۲۰۱۰ میلادی رسانه‌های بین‌المللی اعلام کردند که دوبی از سامانه امنیتی اسرائیل در کشف عناصر موساد که عملیات ترور را اجرا کردند، استفاده کرده است.
ترکیه محصولات الکترونیکی آمریکا را تحریم می‌کند
رئیس جمهور ترکیه با تاکید بر لزوم افزایش تولیدات داخلی، از اعمال تحریم بر تمام محصولات الکترونیکی ساخت آمریکا خبر داد.
«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه از اقدامات تلافی‌جویانه متناسب با تحریم‌های آمریکا خبر داد.
اردوغان طی سخنرانی در نشست اندیشکده «بنیاد تحقیقات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی» (SETA) گفت: «ما تولیدات و تجهیزات الکترونیکی آمریکا را تحریم خواهیم کرد. اگر آنها آیفون دارند، آن طرف هم سامسونگ دارند. ما هم در داخل ونوس و وستل داریم».
وی در ابتدای این نشست با اذعان به مشکلات اقتصادی فعلی در ترکیه، گفت که این مشکلات اما منشأ داخلی ندارد بلکه سناریوهای خارجی است که علیه این کشور اجرا می‌شود: «شاهد آن بودیم که به ناگاه ارزش دلار در برابر لیر از 4.8 به 7 واحد افزایش یافت. در روز قبل از 15 جولای 2016 (وقوع کودتا) هر 2.4 لیر، یک دلار بود. بعد از یک سال همان تاریخ، به 4.8 واحد افزایش یافت. این افزایش غیرعادی است.
رئیس‌جمهور ترکیه با رد هرگونه احتمال وقوع جنگ نظامی علیه این کشور، توضیح داد: «آنها از اقتصاد به عنوان یک اسلحه استفاده می‌کنند... لکن ما هزینه‌ای را بر کشورهایی که جنگ اقتصادی را علیه ترکیه اجرا می‌کنند، اعمال می‌کنیم. مردم ترکیه با تمام وجود خود، با چنگ و دندان از آزادی و شرافت خود دفاع می‌کنند».
اردوغان با بیان اینکه اقتصاد ترکیه هم‌اکنون روان و بدون مشکل فعالیت می‌کند، گفت: «طی 16 سال گذشته، اقتصاد ما 3.5 برابر پیشرفت کرده است. عادی است که بعضی‌ها از این پیشرفت ناراحت باشند... مردم الان در حال فروش دلارهای خود در بانک و تبدیل آن به لیر ترکیه هستند.»

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی