امروز: دوشنبه 26 آذر 1397 برابر با 17 دسامبر 2018

سیاست داخلی را وارد مذاکرات نکرده ایم

ظریف در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان:
سیاست داخلی را وارد مذاکرات نکرده ایم
وزیر امور خارجه کشورمان توافق هسته‌ای را نیازمند اراده سیاسی طرفین مذاکره دانست و گفت: سیاست داخلی را وارد مذاکرات نکرده ایم.
به گزارش ایلنا٬ محمدجواد ظریف در گفت وگو با شبکه سی‌ان‌ان با تاکید براینکه مذاکرات هسته‌ای ربطی به سیاست داخلی در ایران ندارد، گفت: هدف ما «حل و فصل دیپلماتیک مسایل ساختگی از برنامه‌های هسته ای ایران» است که در 15 سال گذشته، مانع آرامش و همکاری در منطقه ما شده است.
وزیر امور خارجه کشورمان افزود: با حل این مساله می‌توانیم به موضوعاتی بپردازیم که چالش‌های بزرگی برای منطقه و جهان محسوب می‌شوند؛ به همین دلیل ما سیاست داخلی را وارد این موضوع نمی‌کنیم.

وی تاکید کرد: تمام تلاش خود را برای حل این مشکل انجام می‌دهیم به این شرط که شریکان ما نیز در این مسیر با ما همراهی کنند.

ظریف در پاسخ به پرسش دیگری گفت: ما نشان داده‌ایم که با وجود تحریم‌ها و فشارهای خارجی، توانسته‌ایم تورم را کاهش دهیم و رشد اقتصادی را بیشتر کنیم.


** توافق هسته‌ای نیازمند اراده سیاسی همه طرف هاست

وزیر خارجه ایران در پاسخ به پرسشی درباره امکان رسیدن به توافق نیز گفت: اگر تمام طرف‌ها اراده سیاسی برای اتخاذ تصمیم‌های لازم را داشته باشند، رسیدن به توافق می‌تواند نزدیک باشد؛ ما به پیشرفت‌های رسیده‌ایم اما هنوز موضوع‌هایی باقیمانده که باید درباره آنها تصمیم گرفته شود؛ از این رو در هفته‌های آینده باید سخت کار کنیم.

ظریف در پاسخ به این پرسش که «آیا وقفه 10 ساله در برنامه هسته‌ای برای ایران قابل قبول است؟» پاسخ داد: بستگی دارد که چگونه آن را تعریف کنید؛ ما درباره پذیرش داوطلبانه برخی محدودیتها از جانب ایران گفت وگو کرده ایم؛ ما برنامه هسته‌ای صلح آمیز وسیعی داریم که دانشمندان ایران آن را ساخته‌اند و این برنامه در حال پیشرفت بوده است.

وی ادامه داد: اگر به توافق برسیم، محدودیت‌های مشخصی را برای مدت زمان مشخصی قبول می‌کنیم اما درباره جزئیات از جمله مدت زمان یا نوع این محدودیت‌های داوطلبانه در اینجا بحث نمی‌کنم.


**رژیم صهیونیستی صلح و ثبات را تهدیدی موجودیتی می‌داند
وزیر امور خارجه ایران در بخش دیگری از گفت‌وگو با بیان اینکه رژیم صهیونیستی صلح و ثبات را تهدیدی علیه موجودیت خود می‌داند، تاکید کرد: جنجال سیاسی نخست وزیر رژیم صهیونیستی تاثیری بر مذاکرات نداشته است.

ظریف تاکید کرد: بنیامین نتانیاهو و حامیان او برای ایجاد فضای جنون و وحشت براساس دروغ و فریب تلاش می‌کنند و تنها توضیح مساله هم این است که برخی افراد، صلح و ثبات را یک تهدید موجودیتی می‌دانند.

ظریف افزود: توافق نمی‌تواند برای هیچکس تهدید کننده باشد مگر اینکه آن فرد خواستار مناقشه، تنش، بی‌اعتمادی و بحران باشد.

ظریف تاکید کرد که سخنرانی روز سه شنبه نتانیاهو در کنگره آمریکا هیچ تاثیری بر روند مذاکرات نداشته است.

به اعتقاد ظریف، مذاکره کنندگان به توافق «بسیار نزدیک» شده اند به این شرط که همه «از مسیر تقابل» دوری کنند.

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه «همه باید مبادرت به انتخاب های دشوار کنند» ادامه داد: «ما این انتخاب را انجام داده ایم که وارد مذاکرات شویم؛ هر چند اعتقاد داریم همه این فرایند غیرضروری بود زیرا این یک بحران تصنعی و ساختگی است.»

وی افزود: «برخی افراد در 20 سال گذشته پیش بینی می‌کردند که ایران یک سال تا ساخت بمب فاصله دارد اما نادرستی این پیش‌بینی‌ها بارها اثبات شد؛ اما متاسفانه همچنان به این هیستری (جنون) دامن زده می شود.»

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی