امروز: جمعه 28 دی 1397 برابر با 18 ژانویه 2019

ارائه سرویس مشاوره در تمام مقاطع تحصیلی تا 5سال آینده

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش گفت: تلاش می‌کنیم براساس نظام جامع تا 4-5 سال آینده از مشاوران در تمام مقاطع تحصیلی استفاده کنیم.
به گزارش خبرنگار ما؛ دکترابوالقاسم عیسی‌مراد در خصوص آزمون علمی تخصصی و حرفه‌ای مشاوران در وزارت آموزش و پرورش افزود: ضرورت دارد که از مشاوران در همه مقاطع تحصیلی بهره ببریم، براساس استاندارد بین‌المللی به ازای هر 12 تا 15 دانش‌آموز باید یک مشاور وجود داشته باشد، البته معیارهای بومی خود را نیز لحاظ می‌کنیم.


وی تاکید کرد: تلاش می‌کنیم مشاوران از گردونه فعالیت خارج نشوند و در حوزه تخصصی خود فعالیت کنند. ما مطالعه تطبیقی درباره 20 کشور انجام دادیم و رویکردهای بومی خود را نیز در برنامه‌ریزی‌ها لحاظ می‌کنیم.
مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد: از سال آینده قرار است در مقطع متوسطه اول و ابتدایی سرویس مشاوره ارائه دهیم؛ در مقطع متوسطه دوم در این زمینه مشکل جدی نداریم. در حال حاضر در حال اجرای طرح آزمایشی در مقطع متوسطه اول در زمینه ارائه مشاوره هستیم.
عیسی‌مراد در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: نظام تعلیم و تربیت به عنوان یکی از نظام‌های تعریف شده در نظام بین‌المللی شناخته می‌شود که پرداختن به آن یک اصل مهم در آموزش و پرورش است. توصیه می‌کنیم در آموزش و پرورش بحث تحول بنیادین به تناسب فرهنگ جمهوری اسلامی ایران تعریف شود، راهبردها و راهکارهایی را نیز در سند تحول بنیادین براساس ویژگی‌های بومی اسلامی و به تناسب فرهنگ کشورمان تعریف کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه مشاوره می‌تواند نقش اساسی در حوزه تعلیم و تربیت دانش‌آموزان ایفا کند، گفت: وزیر آموزش و پرورش به این دغدغه‌ها و چالش‌ها به طور اساسی پرداخته است. یکی از پنج سیاستی که وزیر به آن اشاره کرده، بهسازی نیروی انسانی است.
مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش افزود: ابتدا باید به دانش‌آموزان، سپس به متولیان دانش‌آموزان بپردازیم. لازم است مشاوران به تناسب موقعیت، آموزش ببینند. مشاور باید با هدایت شغلی، تحصیلی و آسیب‌شناسی آشنا باشد تا بتواند متناسب با نیازهای دانش‌آموزان به ارائه خدمات بپردازد.

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی