امروز: شنبه 29 دی 1397 برابر با 20 ژانویه 2019

تحقیق و تفحص از سهام عدالت کلید خورد

با موافقت نمایندگان:
تحقیق و تفحص از سهام عدالت کلید خورد
نمایندگان مردم در خانه ملت با طرح تحقیق و تفحص از سهام عدالت موافقت کردند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی دیروز (یکشنبه 12 بهمن‌ماه) مجلس شورای اسلامی با طرح تحقیق و تفحص از وزارت امور اقتصادی و دارایی درخصوص عملکرد سهام عدالت با 151 رأی موافق، 17 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 213 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند. 
رحیم زارع سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گزارش پیشنهاد این تحقیق و تفحص را قرائت کرد و گفت: این تحقیق و تفحص درخصوص تقاضای سید مهدی موسوی‌نژاد نماینده دشتستان مطرح و موضوع طی جلسات متمادی در کمیسیون اقتصادی مجلس و براساس ماده 214 قانون آیین‌نامه داخلی مجلس بررسی شد.
نماینده مردم آباده در مجلس نهم ادامه داد: با کلی و مبهم بودن موضوعات مورد تقاضا با توافق متقاضی مقرر شد که تحقیق و تفحص از وزارت امور اقتصادی و دارایی به بحث سهام عدالت محدود شود که پس از بحث و بررسی با حضور مسئولان و کارشناسان ذی‌ربط به ویژه مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، انجام تحقیق و تفحص به تصویب اعضای کمیسیون رسید.
زارع در تشریح محورهای این تحقیق و تفحص گفت: عدم شفاف‌سازی در واگذاری، توزیع و پرداخت سهام و سود سهام عدالت که از جمله طرح‌های وعده‌ داده شده مفید دولت‌های نهم و دهم بوده است، در طی چندسالی که از اجرای این طرح می‌گذرد همواره نحوه واگذاری، نوع شرکت‌ها، تعداد سهام، میزان سود و بسیاری دیگر از سوالات مردم بوده که تاکنون جواب مشخصی دریافت نکرده‌اند.
وی افزود: علاوه بر این چگونگی واگذاری برخی از شرکت‌های دولتی به سهام عدالت و درصد مالکیت و نحوه تاثیر سهام مردم در آن باعث مشکلات عدیده‌ای شده که ارزش شرکت‌ها را با مشکل مواجه کرده است.
این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: برخی از این شرکت‌ها به دلیل اینکه سهام عدالت متولی و ناظر خاصی ندارد، خود را از هرگونه پاسخگویی مبرا می‌دانند که نمونه آن شرکت سیمان دشتستان است.
گفتنی است پس از قرائت گزارش تحقیق و تفحص مذکور از سوی زارع در صحن علنی مجلس، سید مهدی موسوی‌نژاد طراح این طرح گفت: سهام عدالت برای کمک به مستضعفان شکل گرفت اما هیچ انتفاعی برای آنها نداشت.
نماینده مردم دشتستان در مجلس نهم ادامه داد: با توجه به ضرورت ارائه گزارش عملکرد سهام عدالت در مجلس اما متاسفانه تاکنون هیچ گزارش عملکردی در این‌خصوص در مجلس ارائه نشده،‌ از این‌رو از نمایندگان می‌خواهم با این طرح موافقت کرده تا زمینه شفاف‌سازی عملکرد سهام عدالت فراهم شود.

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی