امروز: شنبه 29 دی 1397 برابر با 20 ژانویه 2019

روحانی در نشست با مدیران ارشد وزارت نیرو: حل مشکلات کم‌آبی از طریق بارور کردن ابرها تفکری «شاهانه است»

روحانی در نشست با مدیران ارشد وزارت نیرو: حل مشکلات کم‌آبی از طریق بارور کردن ابرها تفکری «شاهانه است»
رئیس‌جمهور گفت: به خاطر دارید سال ۴۲ شاه می‌گفت که با بارور کردن ابرها مشکل کم آبی را حل می‌کنیم این تفکر شاهانه است.
حجت الاسلام حسن روحانی در نشست با وزیر نیرو و مدیران ارشد وزارت نیرو گفت: فروپاشی شبکه برق اصطلاح شماست که در کشورهای بسیار پیش رفته هم اتفاق می‌افتد. من کاری داشتم چند سال پیش به انگلیس رفتم برق رفته بود همه چیز بهم ریخت. به هر حال این مشکلات پیش می‌آید.
رئیس‌جمهور با اشاره به مشکلات آبی کشور گفت: سال ۹۷ ما مشکلاتی در برق و آب داشتیم، در دوران وزارت چیت‌چیان ایشان آمد و گفت که اگر پول جور نشود و کاری صورت نگیرد، ما باید آب را جیره‌بندی کنیم.       وی اظهار داشت: تلفات آبی و برقی ما از ۱۵ درصد به ۱۰.۷ رسیده است که این کار بزرگی است و باید اولویت اول باشد.
روحانی با بیان اینکه در زمینه آب باید هدررفت و تلفات را به حداقل برسانیم، اظهار داشت: وقتی لوله‌ای می‌ترکد و مامور هم دیر می‌رسد، مردم بلافاصله با موبایل‌هایشان عکس و فیلم می‌گیرند و به فضای مجازی می‌برند. شاید شما این گونه زودتر مطلع شوید تا آنکه مامورتان بیاید و بگوید. این قدم اول است که نیازمند زمان، انرژی و تکنولوژی است. برای آوردن آب از دریا، بحث یک درصد است در حالی که اگر از منابع آب و برق حراست کنیم و به مقصد برسانیم، گاهی تا ۱۰ درصد سود می‌بریم.
وی با اشاره به مصرف بی‌رویه یا درست مصرف نکردن اظهار داشت: پایه مصرف درست، عمل صالح است. وقتی آب بد مصرف می‌کنیم، عمل غیرصالح انجام داده‌ایم. هر کار درست و شایسته‌ای، عمل صالح است. در جامعه ما این گونه به ذهن آمده که امر به معروف و نهی از منکر، فقط مختص به حجاب است. آن کسی که آب را بد مصرف می‌کند، منکر انجام می‌دهد. نهی شما گاهی به زبان است و گاهی به عمل‌تان.
روحانی با بیان اینکه ساعت پیک مصرف کردن، عمل منکر و ساعت پیک مصرف نکردن، عمل معروف است، تصریح کرد: دنیای امر به معروف و نهی از منکر وسیع است ولی متاسفانه این مسئله را در دو، سه مسئله محدود کرده‌ایم. فرهنگ مردم است که به ما و خودشان کمک کند. افزایش مصرف به ضرر خود فرد، کشور و همسایگان و مردم است.
وی با تاکید بر اینکه ما درست مصرف کردن در آب و برق را باید به همه نشان بدهیم، خاطرنشان کرد: ما باید افراد را به کار درست راهنمایی کنیم. بحث ما عمل یک نفر نیست. وقتی عمل ۸۰ میلیون درست شد، تاثیر بسیاری بر کشور می‌گذارد. همه مردم باید در این زمینه کمک کنند، آموزش لازم را ببینند و به مقدار لازم از آب و برق استفاده کنیم. شما می‌‌توانید از این مسئله به عنوان یک مشوق استفاده کنید. بسیاری از کشورها از آب پساب استفاده کرده و تصفیه می‌کند.
در این نشست دکتر اردکانیان با بیان اینکه دولت و مردم باید از نظر آب و برق پایدار در حد متعارف در آسایش و امنیت خاطر باشند، تاکید کرد: وارد مرحله مدیریت توامان عرضه و تقاضا شده ایم که همکاری بین بخشی از الزامات این مهم است و باید با ایجاد سازکارهایی برای امنیت آبی، غذایی و ملاحظات محیط زیستی برنامه ریزی کنیم.
وی با اشاره به اهمیت مبحث آب های مرزی تاکید کرد: باید براساس پروتکل ها و تامین حق آبه ها برای استیفای حقوق قانونی جمهوری اسلامی ایران حرکت کرد چرا که توسعه منابع آب و خاک در مناطق مرزی حائز اهمیت است.
همچنین در این نشست برخی معاونین و مدیران وزارت نیرو با ارائه گزارشی از وضعیت آب و برق به بررسی راهکارها،  اقدامات و طرح های مختلف برای مدیریت بهینه آب  و برق در کشور پرداختند.

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی