امروز: چهارشنبه 04 مهر 1397 برابر با 26 سبتامبر 2018

عارف در جمع اعضای حزب هدا: دولتی را روی کار آوردیم که مجبوریم با سیلی صورتمان را سرخ کنیم

عارف در جمع اعضای حزب هدا:
دولتی را روی کار آوردیم که مجبوریم با سیلی صورتمان را سرخ کنیم

رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت: از مردم هم بابت مشکلات عذر خواهی می کنیم چون دولتی را روی کار آوردیم که مجبوریم صورت‌مان را با سیلی سرخ کنیم.
محمدرضا عارف رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان در دیدار دبیرکل و برخی اعضای حزب همبستگی دانش آموختگان ایران(هدا) اظهار داشت: بسیاری از مشکلات ما به دلیل نداشتن حزب فراگیر است؛ اگر دوتا حزب فراگیر داشتیم، اصلا احتیاج به شورای عالی اصلاحات یا ائتلاف نبود.
وی افزود: در کل ۴۰ سال گذشته، این جبهه ها به دلیل انتخابات تشکیل می شدند و بعد از انتخابات هم کاری انجام نمی دادند. اصلاح طلبان، حداقل یک تداومی در کارشان دارند.
عارف تصریح کرد: بعد از حوادث سال ۱۳۸۸، عده ای از سیاسیون در هر دو جناح، به این باور رسیده بودند که اصلاح طلبان وارد صحنه نشوند. علی رغم این نگاه که در هر دو جریان بود، به طور جدی آمدیم و حضورمان را ادامه دادیم.
وی اضافه کرد: نباید بگوییم چرا اتفاقات سال های ۹۲ و ٩٤ اتفاق افتاد؛ اصلا پروژه ای نگاه نکنیم. در انتخابات ۹۲ و ۹۴ دنبال نتیجه نبودیم بلکه دنبال بازگشت جریان اصلاحات در حاکمیت بودیم و می خواستیم این شکافی که بین ما و حاکمیت بود را برطرف کنیم.رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان افزود: جریان اصولگرا نمی تواند پاسخگوی مطالبات مردم باشد؛ لذا ما باید بمانیم و تاثیرگذار باشیم.عارف گفت: باید تشخیص بدهیم روشمان به چه نحوی باشد که بتوانیم مطالبات مردم را پاسخگو باشیم؛ نباید بگوییم چرا به روحانی رای دادیم؟ خیلی ها شیطنت می کنند. سال ۹۲ درست تصمیم گیری کردیم و درست تر از ۹۲، ۹۶ بود؛ در این میان، عملکرد روحانی بحث مجزایی است. ما وظیفه مان را درست انجام دادیم؛ باید پای این وظیفه بایستیم.
عارف گفت: جامعه بیش از هر زمانی به جریان اصلاحات نیاز دارد؛ هر چند نقد مردم را می پذیریم چون مسئولیت داریم. از مردم هم بابت مشکلات عذر خواهی می کنیم چون دولتی را روی کار آوردیم که نمی‌خواهد یا نمی‌تواند منویات اصلاحات را پیاده کند؛ البته منطقی هم نیست رو در روی آن بایستیم. مجبوریم صورت‌مان را با سیلی سرخ کنیم.
وی اظهار داشت: باید به مسیری که می رویم، اطمینان داشته باشیم.  اگر قرار است کاری انجام شود، باید با محوریت دولت باشد؛ نباید دولت هم با کارهای خلق‌الساعه شرایط را بدتر کند.

111.jpg

پیشکسوتان هنرمند شهریور ماهی ، زاد روز خود را در باغ زیبا جشن گرفتند

پیشکسوتان هنرمند شهریور ماهی ، زاد روز خود را در باغ زیبا جشن گرفتند

 


جشن تولد هنرمندان پیشکسوت شهریورماهی ، ۱۲ شهریور در باغ زیبا برگزار شد ، در این مراسم هنرمندانی چون هوشنگ توکلی ، گوهرخیراندیش ، حبیب دهقان نسب و دیگر هنرمندان حضور داشتند .
در ابتدای مراسم سید عباس عظیمی مدیر عامل موسسه هنرمندان پیشکسوت ضمن تبریک تولد هنرمندان ، با اشاره به فقدان دو تن از اعضای موسسه ، مرحوم عزت الله انتظامی و مرحوم صادق صندوقی بیان کرد :
در مراسم تشییع مرحوم صادق صندوقی در خصوص رسانه و مطبوعات و نوع نگاهی که نسبت به هنرمندان شناخته نشده دارند ، گلایه مند بودم ، رسانه و مطبوعات بر اساس شاخصه هایی به عنوان چهره و غیر چهره هنرمندان را تحسین میکنند و بعد در خصوص مسائل و اتفاقات روی این موضوع مانور میدهند که متاسفانه وقتی هنرمندی چهره است در ختم و جشن و همه چیز پیش قدم هستند اما وقتی هنرمندان شاخص و غیر چهره ی ما به هر دلیل در غم و شادی قرار میگیرند ، آن رنگ و بوی حضور و رسانه ای کردن موضوعات بسیار کم است ، رسانه ها باید فرهنگ سازی کنند ، اگر مراسم تشییع استاد انتظامی را نگاه کنید مردمی می آیند که میخواهند هنرمندان چهره را در آنجا ببینند ، عکس و فیلم بگیرند ، ما باید در این حوزه فرهنگ سازی کنیم ، ما هنرمندان شاخص کم نداریم که چهره نیستند و پشت صحنه ی خیلی از مسائل هستند ، چه در رشته ی سینما یا تئاتر و چه در رشته های تجسمی و ... باید قدر اساتیدی که از دست دادیم را بدانیم و برای آنچه که به عنوان سرمایه های فرهنگی و هنری این کشور داریم قدرشناس باشیم .
وی افزود : ما در جلسه ای که با دکتر سید عباس صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم ، به بودجه ی موسسه هنرمندان پیشکسوت پرداختیم ، ایشان نگاه خاص و ویژه ای نسبت به تکریم هنرمندان پیشکسوت داشتند که بسیار من و همکارانم را خوشحال کرد و انرژی زیادی به ما دادند ، ایشان وجود این موسسه را بسیار با اهمیت میدانند و در حمایت مادی و معنوی موسسه تاکید کردند ، جلسه ای هم با دبیر جدید شورای ارزشیابی هنرمندان داشتیم که خوشبختانه ایشان نیز نگاه خیلی خوبی به حوزه ی هنرمندان پیشکسوت و بحث موسسه داشتند ، ما امیدواریم که تعامل فی ما بین سبب تسریع در عضویت هنرمندان پیشکسوتی که هنوز عضو موسسه نیستند ، شود .
عظیمی افزود :بازسازی ساختمان موسسه در حال انجام است و کمی روند آن کند شده است اما خوشبختانه اتفاقات خیلی خوبی در این ساختمان قرار است بیفتد که قبلا هم اعلام کرده بودم ، دو استودیو که یکی برای  موسیقی و دیگری سینما ، در ساختمان موسسه ساخته میشود ، استودیو ی صداگذاری که مرتبط با سینماست به زودی افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید ، گالری و سالن اجتماعات کوچکی هم داریم که انشاالله در آینده بتوانیم جشن هارا در آنجا برگزار کنیم .
وی گفت :۱۵ شهریور روز خانواده و تکریم بازنشستگان است ، از آنجا که اکثر هنرمندان پیشکسوت ما بازنشسته ی ارگان های دولتی یا خصوصی مختلف هستند ، نگاه موسسه به مشکلات و مسائل آنها نگاهی خاص است که پیگیری میشود و امیدوارم بحث همسان سازی حقوق بازنشستگان به جد دنبال شود و نتیجه ی خوبی را داشته باشد . من در حقیقت مدیران هم یک روز بازنشسته میشوند و دیگر آن قدرت و توان اداری را ندارندکه بتوانند تصمیم گیری کنند و حسرت میخورندکه برای دوران بازنشستگی خودشان فکر و چاره ی اساسی نکردند .
وی در ادامه افزود :تعداد اعضای موسسه از ۷۵۰ نفر رد شده است و امیدوارم هنرمندان پیشکسوت بیشتری در موسسه ی ما عضو شوند .
موسسه ی هنرمندان پیشکسوت رکورد دار برگزاری جشن های تولد است، فکر نمیکنم هیچ تشکیلاتی در دنیا راجع به این موضوع این قدر مستمر و پیگیر باشد تا هنرمندان را بیاورد و از آنها تجلیل کند . بسیاری از افراد به ما گفته اند که روند برگزاری جشن تولد ها تکراری ست و ما هم به این نتیجه رسیدیم که تعامل و همفکری داشته باشیم و یک تحول در شیوه ی برگزاری جشن تولد برای هنرمندان ایجاد کنیم ، برگزاری جشن تولد و رفتن به سفرهای گوناگون ویترین کار ماست ، در حقیقت ما در این موسسه به صورت محرمانه پیگیر مسائل و مشکلات هنرمندان هستیم تا آن را برطرف کنیم و همچنین عیادت ها و سرکشی هایی نیز داریم که بسیاری از این مسائل دیگر وجهه ی رسانه ای ندارد .
وی با اشاره به فرار رسیدن سالگرد تاسیس موسسه بیان کرد:۲۰ شهریور ششمین سالگرد تاسیس موسسه ی هنرمندان است ، این موسسه شهریور ۹۱ به صورت قانونی ثبت شد و شروع به فعالیت کرد . ما در حال رسیدن به یک نقطه ی عطف هستیم که باید یکسری اتفاقات خاص در این موسسه بیفتد که بخشی از آن مرتبط به بازسازی ساختمان است که انشاالله پایان می یابد .
وی اظهار داشت : ما در حمایت از کالای ایرانی مصمم هستیم و این موضوع را بسیار جدی میگیریم ، به نظرم مسائل و مشکلات اقتصادی کشور ما با آرامش حل خواهد شد ، هرچه جو ناامیدی ایجاد کنیم مشکلات ما پیجیده تر خواهند شد ، کسانی که ما را از آینده ی این مملکت نا امید میکنند همان کسانی هستند که این وضعیت را دوست دارند و نمیخواهند در این مملکت روی آرامش را ببینیم و وضعیت اقتصادی خوبی داشته باشیم ، من از هنرمندان خواهشمندم در این زمینه بسیار هوشیار باشند و به عنوان یک هنرمند تاثیرگذار به این جامعه آرامش دهند .
در ادامه ی مراسم هوشنگ توکلی بازیگر تئاتر ، سینما و تلویزیون پشت تریبون ایستاد و گفت :جوی که علیه موسسه و هنرمندان در بخش مطبوعات و رسانه ها برخی مواقع  ساخته میشود زیاد هم جدی نیست و حتی من معتقدم که نباید به آن بها دهیم ، من شخصا از عزیزانی که در موسسه هنرمندان شبانه روز مشغول به کار هستند نهایت تشکر را دارم.
لازم به ذکر است ، در حین مراسم ضمن تجلیل از هنرمندان شهریور ماهی ، از سید عباس عظیمی مدیر عامل شهریور ماهی موسسه ی هنرمندان پیشکسوت نیز تقدیر شد ، همچنین روزنامه ی صدای ملت ضمن تبریک تولد هنرمندان پیشکسوت شهریورماهی ، زاد روز سید عباس عظیمی مدیر عامل زحمت کش موسسه ی هنرمندان پیشکسوت را شادباش میگوید و عمری با عزت و برکت برای ایشان از پیشگاه خداوند متعال خواستار است .
عکس و گزارش : ریحانه مهدوی

روحانی در جشنواره شهید رجایی: آمریکا و رژیم صهیونیستی خیلی جنایتکارند اما ما برای مردم چه کار کرده ایم

روحانی در جشنواره شهید رجایی:
آمریکا و رژیم صهیونیستی خیلی جنایتکارند اما ما برای مردم  چه کار کرده ایم
رئیس جمهور گفت: دوهفته نمی گذرد که آمریکایی ها برای ما پیغام می فرستند که بیایید مذاکره کنیم. نرمش در پیام را ببینیم یا عمل ددمنشانه شما را ببینیم؟
حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در چهاردهمین جشنواره ملی شهید رجایی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: در برخی از عملیات های دفاع مقدس با ناکامی مواجه بودیم و پس از بروز برخی مشکلات در سال ۱۳۶۲، عملیات موفق خیبر را انجام دادیم اما در سال ۶۳ مجددا دچار مشکل شدیم و زمانی که عملیات بدر اجرا شد، امیدمان به پیروزی در این عملیات بود.
وی افزود: موفقیت ما در بدر هم ناقص بود که امام با بیان اینکه «نگویید شکست، بگویید عدم‌الفتح» گفتند این شکست ما نیست چون راه و مسیر ما درست است. نباید اگر چندماه در سختی قرار گرفتیم، از اهدافمان عقب نشینی کنیم و امیدمان متزلزل شود، چراکه پس از همین شکست ها به یک عملیات موفق و پیروزی بزرگ بنام والفجر ۸ دست یافتیم.
رئیس جمهور با اشاره به فرارسیدن سالروز واقعه ۱۷ شهریور و برگزاری جشنواره شهید رجایی، تصریح کرد: شهیدان رجایی و باهنر روزهای بسیار سختی را پشت سر گذاشتند. زمانی که شهید رجایی نخست وزیر شده بود، از یک طرف مشکلات در درون دستگاه های اجرایی و از طرفی دیگر مشکلات در نیروهای مسلح و در کنار آن جنگ تحمیلی و کشتار مردم توسط گروهک ها غالب شده بود.
روحانی با بیان اینکه با مقاومت و روحیه ایستادیم و از مشکلات عبور کردیم، خاطرنشان کرد: مگر ملت ما ملتی است که در برابر فشار یک گروه حاکم جدید در کاخ سفید که خودشان هم نمی دانند چه می گویند و چکار می کنند سر خم کنند؟ این گروه با همه در افتاده اند و نه تنها با جمهوری اسلامی ایران بلکه با دوستان قدیمی و سنتی خود نیز روبرو شده اند.
وی با بیان اینکه مردم ما هرگز تسلیم فشار آمریکا نخواهند شد، تصریح کرد: دولت امروز در صف مقدم جنگ اقتصادی، روانی و تبلیغاتی قرار دارد. از همه احزاب، گروه ها و جناح ها می خواهم که امروز روز گله، رقابت و انتقام نیست، بلکه امروز که در میدان نبرد هستیم روز وحدت و انسجام است.
روحانی گفت: یکی از دوستان بسیار خوبم بعد از حضور من در مجلس شورای اسلامی، نامه‌ای به من نوشته که «ای کاش شما فلان حرف‌ها را می‌زدید»؛ بنده سه جمله به ایشان پاسخ دادم و گفتم «همه حرف‌های شما درست است، این حرف‌ها مال شرایط صلح است. من خودم بلد بودم» اگر شرایط ما، شرایط صلح بود، اگر دشمن به میدان نیامده بود و اگر آمریکا شمشیر را از غلاف خارج نکرده بود، بنده طور دیگری صحبت می‌کردم و سخن دیگری می‌گفتم اما امروز، روز جنگ با دشمن است.
روحانی ادامه داد: امروز بیانات روز پنجشنبه مقام معظم رهبری را یکبار دیگر مرور کنیم. جمله مهمی گفتند. ایشان تأکید داشتند «در روز سخت کسی حق ندارد پشت دولت را خالی کند». مردانگی، مروت، اخلاق، اصول انقلاب و منافع ملی ایجاب می‌کند که امروز در کنار یکدیگر باشیم، همدیگر را یاری کنیم و پشتوانه همدیگر باشیم.
رئیس‌جمهور تأکید کرد: دولت نمی تواند از یک‌طرف با آمریکا مبارزه کند و از سوی دیگر حواسش به راست و چپ باشد. دولت نمی‌تواند در سه جبهه بجنگد؛ امروز روبروی دولت، آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار دارد.
روحانی گفت: روز آزمایش بزرگ ملی ماست؛ جناحی فکر نکند که اگر علیه دولت یک کلمه گفت، محبوب می‌شود. خطا می‌کنند و می‌گویند چون دولت مشکل دارد، من هم یک فشار به دولت بیاورم و نزد مردم محبوب شوم، اما بدانید مغبوض خواهید شد. مردم به شما پشت خواهند کرد.
من می‌فهمم کارمندان دولت امروز در فشار معیشتی و اقتصادی هستند، چون حقوق شما ثابت است. حقوق کارمندان برای یک سال برنامه‌ریزی می‌شود و هرچه فشار اقتصادی افزایش یابد، حقوق‌بگیران ثابت بیشتر تحت فشار قرار می‌گیرند.
روحانی گفت: مسئولان رده بالای اجرایی باید به فکر کارمندان باشند و شرایط را برای خدمت رسانی بهتر و بیشتر برای آنها فراهم آورند.
وی بیان کرد: اگر استانی در خدمات دهی به مردم به نسبت استان های دیگر بهتر عمل کرد، آن استاندار، فرماندار، رئیس بخش و وزیر مربوطه را مورد تشویق و حمایت بیشتر قرار دهید. ما باید زمان خدمت رسانی را کوتاه و دقیق کنیم.
رئیس جمهور افزود: من نباید فکر کنم که این مهری که امروز دست من است و بای پای نامه ای را با آن مهر و امضاء کنم، یک قدرت است و بخواهم بر سر آن مراجعه کننده منتی بگذارم و با نگاهی به آن مراجعه کننده بفهمانم اگر من نبودم آن امضاء را نداشتی. اینهایی را که می گویم در زندگی خود دیده ام. نه الان، سال های خیلی پیش.
روحانی خاطرنشان کرد: این کارها را انجام ندهید، سر مردم منت نگذارید، آنها آقا و ولی نعمت ما هستند و ما خادم آنها هستیم.
وی گفت: اشکالی ندارد که اگر مراجعه کننده ای به شما رجوع کرد، علاوه بر امضاء و مهر نامه های وی، جواب سلام او را با گرمی و لبخند بدهید. بگذارید آن فرد روحیه بگیرد، بگذارید احساس کند که ما خدمتگزار آن فرد هستیم.
روحانی با بیان اینکه بخشی از فشار اقتصادی و التهابات بازار ارز ناشی از فشارهای دولت آمریکا است، اظهار داشت: من به عنوان رئیس دولت اعلام می کنم بخشی از التهابات ما داخلی است.
وی گفت: روز گذشته من به یکی از مسئولین گفتم اگر کسی کاری در حوزه ارز انجام داد که موجب التهاب در بازار شود، در قدم اول او را عزل و در قدم او را به دادگاه معرفی کنید. چرا باید چنین کارهایی را بکنند؟ برای آنکه سهم خودت در آن شرکت بیشتر شود و سود بیشتری را به دست آوری و به خاطر سهم خودت به ملت ایران ضربه می زنی؟
رئیس جمهور اظهار داشت:  ۴۰ میلیارد دلار ما صادرات غیرنفتی داریم. با گذشت ۶ ماه از سال باید ۲۰ میلیارد از این مبلغ به بانک مرکزی واریز می شد، اما چقدر از آن پول به بانک مرکزی برگشته است؟ اینجا قصد ندارم این رقم را بگویم. چه کسی مسئول است؟ این موضوع را هم باید به گردن آمریکا و رژیم صهیونیستی بیاندازیم.
روحانی بیان کرد: بله، آمریکا و رژیم صهیونیستی خیلی جنایتکارند و تاکنون ضربه های زیادی را به ما وارد کرده اند. اما ما چه کار کرده ایم؟
وی گفت: من از سازمان امور اداری و استخدامی می خواهم یک معیار بزرگ از امروز برای تمام وزارتخانه ها و شرکت ها، زمان تحویل دادن ارز صادراتی قرار دهد. آنکه یک ساعت زودتر ارز صادراتی خود را عرضه می کند و از آن طرف تنبیه کنیم، آنهایی را که در این کار تاخیر دارند و این باید به عنوان یک معیار مهم در دستور کار ما قرار بگیرد.
روحانی دولت الکترونیک را دچار عقب افتادگی برشمرد و ادامه داد: همه تلاش آقای جهرمی و وزارتخانه ها باید دولت الکترونیک باشد. اگر می گوییم شفافیت، با دولت الکترونیک به دست خواهد آمد، چراکه حتی لبخند و اخم کارمند را در دولت الکترونیک می توانیم ببینیم و فضای الکترونیکی به ما خواهد گفت لبخند کجا بوده.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: از ده ها پزشک پرسیده‌ام که چرا دارویی را تجویز می کنید که فایده ندارد، می گویند اگر داروهای کمی تجویز کنیم دیگر این بیمار پیش ما نخواهد آمد؛ این درحالی است که یک رژیم غذایی و استراحتی کافی است تا مریض خوب شود. اگر دولت الکترونیک کامل باشد، معلوم می شود که این مریض در طول سال چقدر آنتی بیوتیک دریافت کرده است.
روحانی با انتقاد از دریافت بیش از حد کپی مدارک در ادارات دولتی، اظهار داشت: در هر اداره ای که گذر مراجعه کننده به آنجا بیفتد، از او کپی بسیاری از مدارک را می خواهد و درحالی که با کارت ملی باید همه چیز را ببینیم، کپی همان کارت را هم به صورت دو طرف از مراجعه کنند طلب می کنند!
رئیس جمهور با بیان اینکه باید زنان و جوانان به پشت میز مدیریت بیایند، گفت: اگر می خواهیم از دخترخانم‌ها استفاده نکنیم، نعوذبالله آنها را از دانشگاه هم محروم کنیم. زنان نیز مانند مردان قدرت فهم، دانش، علم، مدیریت، هنر و... را دارند و در بعضی امور از مردان نیز بهتر هستند. فتیله مرد سالاری را باید در ذهنمان پایین بکشیم.

23.jpg

14 دستگاه برتر جشنواره شهید رجایی معرفی و تقدیر شدند

14 دستگاه برتر جشنواره شهید رجایی معرفی و تقدیر شدند

 

14 دستگاه برتر در چهاردهمین جشنواره شهید رجایی معرفی و تقدیر شدند؛ در این میان سه وزارتخانه دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیرو بعنوان سه دستگاه برتر سطح ملی در شاخص های عمومی و اختصاصی دارند.
چهاردهمین جشنواره شهید رجایی به مناسبت گرامیداشت هفته دولت و تقدیر از تلاشگران عرصه خدمت به مردم) با شعار «شفافیت و حکمرانی خوب در سایه توسعه مشارکت مردم، ارتقا سلامت اداری و توسعه دولت الکترونیک» در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد.
در این مراسم از 14 دستگاه برتر در سطح ملی و دستگاه‌های اجرایی به عنوان سازمان‌های برگزیده چهاردهمین جشنواره شهید رجایی تقدیر شد.
در این مراسم شرکت سهامی مدیریت تولید انتقال و توزیع نیروی برق ایران، سازمان سنجش آموزش کشور و سازمان توسعه و نوساز معادن صنایع معدنی به عنوان برگزیده های دستگاه های وابسته به وزارتخانه ها انتخاب شدند.
معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری و شرکت مدیریت منابع آب ایران در بعد شاخص های عمومی و وزارت آموزش و پرورش و سازمان امور اراضی در بعد شاخص های اختصاصی انتخاب شدند.
وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی به عنوان برگزیدگان اصلاح ساختار سازمانی و سازمان های بنادر و دریانوری و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در محور توسعه دولت الکترونیک انتخاب شدند.
در نظرسنجی از خدمت گیرندگان، معاونت علمی و فناوری و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به ترتیب رتبه های اول و دوم را کسب کردند.

13.jpg

عشرت سیروس ، هنرمند و پیشکسوت سفال و سرامیک

عشرت سیروس  ، هنرمند و پیشکسوت سفال و سرامیک

صنایع دستی با تنوع بیش از ۳۳۶ رشته شاخص ترین هنر سنتی ایران است که با وجود فراوانی ، رتبه اول جهانی را کسب کرده است .
حضور آثار هنری همانند سفال با پیشینه طولانی بیانگر قدمت و هویت و پویندگی و نشان دهنده ی چگونگی زیست هنرمند و جامعه ی اوست.
ایجاد بستر مناسب و چاره اندیشی برای ترویج و رونق فرهنگ و هنر اصیل ایرانی و اسلامی در عرصه جهانی نقش موثری در رشد و توسعه ی اقتصادی کشور دارد.
اشتغالزایی و کارآفرینی مهم ترین دستاورد این هنر سنتی ست که برای بهبود و رهایی از بحران کنونی نیازمند هم اندیشی و پیگیری مسئولین و هماهنگی مراکز دولتی ، نهادها ، سازمان ها و تشکل های غیر دولتی ست .
ایجاد بستر مناسب جهت توسعه و ارتقای صنایع دستی و تلاش برای توانمند سازی هنرمندان جهت احیا و جلوگیری از نابودی هنر و هنرمندان که دیگر از نسلی به نسل دیگر به علت بی توجهی و کم لطفی ، انتقال نمی یابد با جذب و شناسایی پیشکسوتان رشته های مختلف و حمایت از استعداد های بالقوه ی این گروه که محجور واقع شده اند ، میتوان از نابودی این هنر ناب ایرانی جلوگیری کرد .
همچنین ایجاد بازارچه های دائمی صنایع دستی در تهران و مراکز استان ها جهت جذب ، معرفی ،خرید گردشگران ایرانی و خارجی ، شناخت و بررسی سلیقه های خریداران برای صادرات و هماهنگی بین تولیدکنندگان و صادرکنندگان ، نظارت و جلوگیری از قاچاق و واردات صنایع دستی که موجب کم رنگ شدن و گاه بی رنگ شدن صنایع دستی ایران شده است ،
ایجاد ارتباط با سازمان ها و مجامع صنایع دستی و تعامل با نهادها ، شبکه ها و برگزاری نمایشگاه و فروش آثار ، داشتن بانک اطلاعاتی ، تبلیغ و شناسایی هنر ایران و ایرانی در سطح کشور و جهان ، برنامه ریزی برای بهبود کیفیت کالا ، بسته بندی و مدیریت سالم و هماهنگی بین تولیدکنندگان و صادرکنندگان کالا و در کل سیاست های حمایتی و تشویقی مسئولین از هنرهای تجسمی خصوصا صنایع دستی و سفال و سرامیک ، کمک به اقتصاد کشور و پیشگیری از انزوای هنر و هنرمند است ..
به گزارش ریحانه مهدوی

پیشکسوتان هنرمند شهریور ماهی ، زاد روز خود را در باغ زیبا جشن گرفتند

پیشکسوتان هنرمند شهریور ماهی ، زاد روز خود را در باغ زیبا جشن گرفتند

جشن تولد هنرمندان پیشکسوت شهریورماهی ، ۱۲ شهریور در باغ زیبا برگزار شد ، در این مراسم هنرمندانی چون هوشنگ توکلی ، گوهرخیراندیش ، حبیب دهقان نسب و دیگر هنرمندان حضور داشتند .
در ابتدای مراسم سید عباس عظیمی مدیر عامل موسسه هنرمندان پیشکسوت ضمن تبریک تولد هنرمندان ، با اشاره به فقدان دو تن از اعضای موسسه ، مرحوم عزت الله انتظامی و مرحوم صادق صندوقی بیان کرد :
در مراسم تشییع مرحوم صادق صندوقی در خصوص رسانه و مطبوعات و نوع نگاهی که نسبت به هنرمندان شناخته نشده دارند ، گلایه مند بودم ، رسانه و مطبوعات بر اساس شاخصه هایی به عنوان چهره و غیر چهره هنرمندان را تحسین میکنند و بعد در خصوص مسائل و اتفاقات روی این موضوع مانور میدهند که متاسفانه وقتی هنرمندی چهره است در ختم و جشن و همه چیز پیش قدم هستند اما وقتی هنرمندان شاخص و غیر چهره ی ما به هر دلیل در غم و شادی قرار میگیرند ، آن رنگ و بوی حضور و رسانه ای کردن موضوعات بسیار کم است ، رسانه ها باید فرهنگ سازی کنند ، اگر مراسم تشییع استاد انتظامی را نگاه کنید مردمی می آیند که میخواهند هنرمندان چهره را در آنجا ببینند ، عکس و فیلم بگیرند ، ما باید در این حوزه فرهنگ سازی کنیم ، ما هنرمندان شاخص کم نداریم که چهره نیستند و پشت صحنه ی خیلی از مسائل هستند ، چه در رشته ی سینما یا تئاتر و چه در رشته های تجسمی و ... باید قدر اساتیدی که از دست دادیم را بدانیم و برای آنچه که به عنوان سرمایه های فرهنگی و هنری این کشور داریم قدرشناس باشیم .
وی افزود : ما در جلسه ای که با دکتر سید عباس صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم ، به بودجه ی موسسه هنرمندان پیشکسوت پرداختیم ، ایشان نگاه خاص و ویژه ای نسبت به تکریم هنرمندان پیشکسوت داشتند که بسیار من و همکارانم را خوشحال کرد و انرژی زیادی به ما دادند ، ایشان وجود این موسسه را بسیار با اهمیت میدانند و در حمایت مادی و معنوی موسسه تاکید کردند ، جلسه ای هم با دبیر جدید شورای ارزشیابی هنرمندان داشتیم که خوشبختانه ایشان نیز نگاه خیلی خوبی به حوزه ی هنرمندان پیشکسوت و بحث موسسه داشتند ، ما امیدواریم که تعامل فی ما بین سبب تسریع در عضویت هنرمندان پیشکسوتی که هنوز عضو موسسه نیستند ، شود .
عظیمی افزود :بازسازی ساختمان موسسه در حال انجام است و کمی روند آن کند شده است اما خوشبختانه اتفاقات خیلی خوبی در این ساختمان قرار است بیفتد که قبلا هم اعلام کرده بودم ، دو استودیو که یکی برای  موسیقی و دیگری سینما ، در ساختمان موسسه ساخته میشود ، استودیو ی صداگذاری که مرتبط با سینماست به زودی افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید ، گالری و سالن اجتماعات کوچکی هم داریم که انشاالله در آینده بتوانیم جشن هارا در آنجا برگزار کنیم .
وی گفت :۱۵ شهریور روز خانواده و تکریم بازنشستگان است ، از آنجا که اکثر هنرمندان پیشکسوت ما بازنشسته ی ارگان های دولتی یا خصوصی مختلف هستند ، نگاه موسسه به مشکلات و مسائل آنها نگاهی خاص است که پیگیری میشود و امیدوارم بحث همسان سازی حقوق بازنشستگان به جد دنبال شود و نتیجه ی خوبی را داشته باشد . من در حقیقت مدیران هم یک روز بازنشسته میشوند و دیگر آن قدرت و توان اداری را ندارندکه بتوانند تصمیم گیری کنند و حسرت میخورندکه برای دوران بازنشستگی خودشان فکر و چاره ی اساسی نکردند .
وی در ادامه افزود :تعداد اعضای موسسه از ۷۵۰ نفر رد شده است و امیدوارم هنرمندان پیشکسوت بیشتری در موسسه ی ما عضو شوند .
موسسه ی هنرمندان پیشکسوت رکورد دار برگزاری جشن های تولد است، فکر نمیکنم هیچ تشکیلاتی در دنیا راجع به این موضوع این قدر مستمر و پیگیر باشد تا هنرمندان را بیاورد و از آنها تجلیل کند . بسیاری از افراد به ما گفته اند که روند برگزاری جشن تولد ها تکراری ست و ما هم به این نتیجه رسیدیم که تعامل و همفکری داشته باشیم و یک تحول در شیوه ی برگزاری جشن تولد برای هنرمندان ایجاد کنیم ، برگزاری جشن تولد و رفتن به سفرهای گوناگون ویترین کار ماست ، در حقیقت ما در این موسسه به صورت محرمانه پیگیر مسائل و مشکلات هنرمندان هستیم تا آن را برطرف کنیم و همچنین عیادت ها و سرکشی هایی نیز داریم که بسیاری از این مسائل دیگر وجهه ی رسانه ای ندارد .
وی با اشاره به فرار رسیدن سالگرد تاسیس موسسه بیان کرد:۲۰ شهریور ششمین سالگرد تاسیس موسسه ی هنرمندان است ، این موسسه شهریور ۹۱ به صورت قانونی ثبت شد و شروع به فعالیت کرد . ما در حال رسیدن به یک نقطه ی عطف هستیم که باید یکسری اتفاقات خاص در این موسسه بیفتد که بخشی از آن مرتبط به بازسازی ساختمان است که انشاالله پایان می یابد .
وی اظهار داشت : ما در حمایت از کالای ایرانی مصمم هستیم و این موضوع را بسیار جدی میگیریم ، به نظرم مسائل و مشکلات اقتصادی کشور ما با آرامش حل خواهد شد ، هرچه جو ناامیدی ایجاد کنیم مشکلات ما پیجیده تر خواهند شد ، کسانی که ما را از آینده ی این مملکت نا امید میکنند همان کسانی هستند که این وضعیت را دوست دارند و نمیخواهند در این مملکت روی آرامش را ببینیم و وضعیت اقتصادی خوبی داشته باشیم ، من از هنرمندان خواهشمندم در این زمینه بسیار هوشیار باشند و به عنوان یک هنرمند تاثیرگذار به این جامعه آرامش دهند .
در ادامه ی مراسم هوشنگ توکلی بازیگر تئاتر ، سینما و تلویزیون پشت تریبون ایستاد و گفت :جوی که علیه موسسه و هنرمندان در بخش مطبوعات و رسانه ها برخی مواقع  ساخته میشود زیاد هم جدی نیست و حتی من معتقدم که نباید به آن بها دهیم ، من شخصا از عزیزانی که در موسسه هنرمندان شبانه روز مشغول به کار هستند نهایت تشکر را دارم.
لازم به ذکر است ، در حین مراسم ضمن تجلیل از هنرمندان شهریور ماهی ، از سید عباس عظیمی مدیر عامل شهریور ماهی موسسه ی هنرمندان پیشکسوت نیز تقدیر شد ، همچنین روزنامه ی صدای ملت ضمن تبریک تولد هنرمندان پیشکسوت شهریورماهی ، زاد روز سید عباس عظیمی مدیر عامل زحمت کش موسسه ی هنرمندان پیشکسوت را شادباش میگوید و عمری با عزت و برکت برای ایشان از پیشگاه خداوند متعال خواستار است .
عکس و گزارش : ریحانه مهدوی

سلحشوری: ورود رهبری تنها راه نجات کشور است

سلحشوری: ورود رهبری تنها راه نجات کشور است
پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس هم در نطق میان دستور خود درمورد مشکلات کشور اظهارداشت: اعتقاد دارم تنها راه برون رفت از ابرچالش های فعلی ورود رهبری برای نجات کشور است.
وی به بازنگری قانون اساسی در زمان امام خمینی (ره) اشاره کرد و افزود: از رهبر معظم انقلاب تقاضا دارم در مواردی که به نظر می‌رسد جمهوریت و اسلامی بودن نظام آنطور که باید در جامعه شکل بگیرد، صورت نگرفته به تغییرات در این حوزه ها کمک کنند. نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: در حوزه سیاست خارجی و نحوه اداره صدا و سیما، نظارت استصوابی شورای نگهبان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری که بعد جمهوریت نظام را به شدت تضعیف کرده است که نیاز به همه پرسی و رای و نظر مردم در این موارد داریم. سلحشوری در ادامه نطق خود خواستار بازگشت نهادهای نظامی به پادگان ها، آزادی محصورین و زندانیان سیاسی و عفو آنها و اعلام عفو عمومی برای بازگشت هموطنان شد.

خودسوزی در برابر شهرداری تهران در اعتراض به جریمه ۵۰۰ میلیونی

خودسوزی در برابر شهرداری تهران در اعتراض به جریمه ۵۰۰ میلیونی

یک مرد ۴۵ ساله روز سه‌شنبه، ۱۳ شهریورماه، در برابر ساختمان شهرداری تهران و جلوی دید فرزندانش خود را به آتش کشید.
در خبرها آمده است که این فرد به رغم «سوختگی شدید» جان سالم به در برده و به بیمارستان منتقل شده است.
برخی از گزارش‌ها حاکی از آن است که این فرد مغازه‌دار خود را در «اعتراض به جریمه ۵۰۰ میلیون تومانی» شهرداری به آتش کشیده است.
ایسنا نوشت که این مرد «در حالی که دو فرزند و همکارش نیز همراه وی بودند خودش را جلوی شهرداری تهران به آتش کشید».در همین حال خبرگزاری ایلنا، می‌نویسد که این فرد که هنوز از هویتش خبری منتشر نشده است «دقیقا همزمان با خروج شهردار تهران از شورای شهر» خود را به آتش کشیده و «شهردار پس از مکثی کوتاه صحنه را ترک کرده است».ساعتی بعد خبرگزاری ایرنا حضور شهردار در صحنه خودسوزی را تکذیب کرد.در گزارش‌ها آمده است که «او قصد داشت خانواده و فرزندش را هم بسوزاند که با مداخله مردم آنها جان سالم به در بردند».وب‌سایت تابناک روز سه‌شنبه در این باره نوشت: «برخی شهروندان حاضر در محل ادعا کرده‌اند، این شهروند تهرانی صاحب مغازه‌ای در منطقه دو شهرداری تهران است که اخیراً از سوی شهرداری ۵۰۰ میلیون تومان جریمه شده است. همین امر باعث شده تا این فرد به شهرداری تهران مراجعه کرده و از آنها تقاضای کمک کند، اما زمانی که پاسخ مناسبی از نظر خود دریافت نمی‌کند اقدام به خودسوزی می‌کند».در همین زمینه خبرگزاری تسنیم نوشت: «این حادثه به دلیل فشارهای صورت گرفته از طریق شهرداری منطقه دو در شهرک مخابرات نسبت به مغازه‌ای بوده که شهروند ۴۵ ساله داشته است و در حالی که وی طی ماه‌های اخیر مبلغی را بابت تغییر کاربری مغازه خود پرداخت کرده است، اما همچنان شهرداری تهران از ارائه مجوز فعالیت وی ممانعت کرده است».

حالت های رنگی