امروز: سه شنبه 22 آبان 1397 برابر با 13 نوامبر 2018

بازگشت‌ تحریم‌های آمریکا علیه ایران

بازگشت‌ تحریم‌های آمریکا علیه ایران
1.تحریم‌های آمریکا علیه ایران از نیمه شب یکشنبه ١٣ آبان (به وقت واشنگتن) بازگشت
2.دور دوم تحریم‌ها شامل صنعت نفت، مبادلات بانکی، کشتیرانی، خدمات بیمه‌ای و بخش انرژی ایران می‌شود
3.گزارش شده که آمریکا برای هشت کشور معافیت‌هایی در نظر گرفته است
4.گزارش شده که ٧٠٠ شخص و نهاد به فهرست تحریم‌های ایران اضافه می‌شوند

افشاگری درباره فرد بازنشسته ۴ شغله مجلس

افشاگری درباره فرد بازنشسته ۴ شغله مجلس
برنامه پایش شب گذشته اهدای پروانه وکالت از طرف کانون وکلای مرکز به دبیر یکی از کمسیون های مجلس که همزمان سه شغل دیگر دارد را افشا کرد، این شخص بازنشسته و در مجموع دارای چهار شغل است.
محمد دلاوری مجری برنامه پایش درباره فرد بازنشسته 4 شغله مجلس گفت: یک پیرمرد پر نفوذ در مجلس هست که زمانی که کارمند رسمی مجلس بوده کانون وکلای مرکز پروانه وکالت بدون شرکت در آزمون به وی هدیه می دهند. (ه . آ ) دبیر کمسیون قضایی و حقوقی مجلس از مجلس اول تا دهم است، وی علیرغم آنکه در 15 فروردین ماه 97 بازنشسته شده اما همچنان با عنوان مشاور عیناً همان وظیفه سابق یعنی اداره کمسیون را برعهده دارند.
در ادامه این برنامه مطرح شد: ایشان همزمان سه شغل دیگر نیز دارد، سردفتر ازدواج و طلاق، کارشناس رسمی دادگستری در امور مالی و وکیل پایه یک دادگستری کانون وکلای مرکز از دیگر مشاغل وی علاوه بر حضور در مجلس است. این شخص در سال 92 یعنی زمانی که کارمند رسمی مجلس و دبیر کمسیون قضائی و حقوقی بوده پروانه پایه یک دادگستری کتنون وکلای مرکز را دریافت و در صندوق حمایت از وکلا و کارشناسان دادگستری نیز عضو شده اند.
دلاوری در این رابطه تصریح کرد: 2400 دانش آموخته حقوق از این بازنشسته به رئیس مجلس شکایت کرده اند ، نکته جالب اینکه فرزند، داماد و پدر عروس این شخص نیز در تهران دفتر اسناد رسمی دارند. آقای لاریجانی باید به این مورد رسیدگی کند.

دستور رئیس جمهور برای ۴ بانده کردن مسیر مهران-نجف

دستور رئیس جمهور برای ۴ بانده کردن مسیر مهران-نجف
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور از اظهارنظرهایی درباره مراسم راهپیمایی اربعین که به گفته او بسیار سطحی و نارساست، انتقاد کرد.
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در جلسه ستاد اربعین با اشاره به اینکه نمی‌توانیم مجموعه اقدامات برای برگزاری مراسم اربعین را آنچنان که باید و شاید انعکاس دهیم، گفت: مردم از ابعاد برگزاری این مراسم مطلع نمی‌شوند. در ۲۰ روز، ۲ میلیون نفر از کشور به عراق جابه‌جا می‌شوند. انتقال این جمعیت و تامین امنیت و ارائه خدمات کار بزرگی است و ما باید کاری کنیم که مردم عظمت این کار را مشاهده کنند.
وی در ادامه افزود: در همه حوزه‌ها برای برگزاری اربعین نسبت به چهار سال گذشته جهش داشته‌ایم. در حوزه امنیت، مسائل زیرساختی، خدمات، فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی اقدامات خوبی انجام شده است اما مسیر پیش رو را باید به گونه‌ای دنبال کنیم که مردم با راحتی بیشتری به مراسم اربعین بروند. اگر همه پشت کار بیایند و زیرساخت‌ها فراهم شود، می‌توان سالی ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار زائر به مراسم اربعین اعزام کنیم.
وزیر کشور همچنین با بیان اینکه راهپیمایی اربعین موجب افزایش وحدت و هماهنگی و افزایش معنویت می‌شود، خاطرنشان کرد: در شرایط معنوی موجود در دنیا، جریانی شکل گرفته است که همه توجهات را به خود جلب کرده است. ما امسال با افزایش حدود ۵۰ درصد زائران غیرایرانی مواجه شدیم. این نتیجه انتقال پیام مراسم اربعین است، زیرا مردم دنیا تشنه معنویت هستند و محرم و اربعین هم جریان دینی و مذهبی اصیل است که ندای وجدان و دل و عقل بشریت است.

وزیر کشور ایران درباره عواقب نارضایتی شهروندان هشدار داد

وزیر کشور ایران درباره عواقب نارضایتی شهروندان هشدار داد
عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، درباره نارضایتی شهروندان هشدار داده است.
رحمانی فضلی روز چهاردهم آبان (پنجم نوامبر) در "همایش ملی پدافند غیرعامل کشور" گفته است " اگر نتوانیم رضایت‌مندی مردم را حاصل کنیم آن وقت به مشکل اساسی برخورد می‌کنیم و آسیبش را خواهیم دید؛ چرا که نظام طبیعت با کسی تعارف ندارد".
وزیر کشور در سخنرانی خود به "ناآرامی های اخیر" در کشور اشاره کرده و گفت: "وقتی تهدیدها را طبقه بندی می کنیم این نوع تهدیدات و حرکاتی که در چندین ماه گذشته با آن روبه‌رو بودیم از جمله مهمترین تهدیدات است و نباید به سادگی از کنار آن گذشت".
وزیر کشور ایران گفت: "ما بدون امنیت نمی توانیم کاری انجام دهیم، عقل انسان می گوید باید امنیت را پیش از وقوع حادثه رعایت کنیم؛ چرا که هزینه کمتری متقبل خواهیم شد".

مردم باید پاسخ چک سفید امضایشان به اصلاح طلبان را ببینند

عارف:
مردم باید پاسخ چک سفید امضایشان به اصلاح طلبان را ببینند
رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان گفت: مردم باید نتیجه اعتماد خود را به اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی مجلس و شورا به ویژه در تغییر مدیریت شهری ببینند.
«محمدرضا عارف» در نشست مشترک اعضای هیات رییسه فراکسیون امید، شورای عالی اصلاح طلبان، شورای شهر و مجمع نمایندگان تهران با اظهار تاسف از بی ثباتی در مدیریت شهری، افزود: اعضای شورای شهر تهران و اکثر کلان شهر‌ها به واسطه حضور در لیست امید این شورا توانستند رای بیاورند، اشتباه است که تصور کنند عقبه حزبی آن‌ها باعث رای آوری آن‌ها شد هر چند تعدادی از آنان عضو هیچ حزبی نبودند.
وی خاطرنشان کرد: انتظار بود در مباحث کلان مدیریت شهری همچون انتخاب شهردار با شورای عالی اصلاح طلبان، مشورت‌های لازم می‌شد اگر این مشورت‌ها انجام می‌شد مطمئنا مجبور به تغییر شهردار در کمتر از یک سال نمی‌شدیم.
رییس مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس با یادآوری در پیش بودن انتخاب شهردار تهران، به اعضای شورای شهر توصیه کرد در انتخاب شهردار جدید به مقبولیت عمومی، چهره ملی، تخصص، کارآمدی، پاکدستی، اشراف کامل به حوزه مدیریت شهری و پایبندی به گفتمان اصلاح طلبی توجه جدی داشته باشند.
وی ادامه داد: مردم باید نتیجه اعتماد خود را به اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس و شورای شهر به ویژه در تغییر مدیریت شهری ببینند.

دولتمردان ما فرمول خروج از تحریم را به دست نیاورده‌اند

محسن رضایی در دانشگاه شریف:
دولتمردان ما فرمول خروج از تحریم را به دست نیاورده‌اند
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هنوز دولتمردان ما فرمول خروج از شرایط تحریم را به دست نیاورده اند. نوسانات اخیر ارزی و پاسخگو نبودن توانمند به این تحریم ها، نشانه این امر است.
در این مراسم که حجت‌الاسلام صدیقی، امام جمعه موقت تهران و محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص نظام و جمعی از مدیران دانشگاه حضور داشتند، دانشجویان مسیر مسجد دانشگاه تا سالن ورزشی استاد جباری را با شعار‌های «فتنه و آشوب و نقاب و غوغا، نیست به جز توطئه آمریکا»، «دانشجو بیدار است از آمریکا بیزار است»، «اتحاد اتحاد علیه مستکبرین، شهادت شهادت سلاح مستضعفین» و «مرگ بر آمریکا» و ... طی کردند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان این راهپیمایی با بیان اینکه هر ملتی افتخار این را ندارد که شعار‌های بلند و پرچم‌های آینده نگرانه‌ای را به دست بگیرد، اظهار کرد: ملت ایران افتخار دارد که پرچم مبارزه با استکبار را به دست گرفته است.
وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها با شعار آزادی، مستعمرات انگلستان را به خود وابسته می‌کرد، ادامه داد: با این حال در ایران برخلاف این شعار‌ها عمل کرد و باوجود اینکه رژیم پهلوی امکانات و اختیارات زیادی را به آمریکایی‌ها داد، اما در برابر این امکانات چیزی دریافت نکرده بود.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: این خیانت آمریکایی‌ها را وقتی متوجه شدیم که جنگ تحمیلی شروع شد و دیدیم که بزرگترین ارتش خاورمیانه اگر مهمات نداشته باشد، توان نظامی خود را از دست می‌دهد.
وی به وجود هواپیما‌های اف ۱۴ در ایران بدون مهمات در ابتدای جنگ تحمیلی اشاره کرد و افزود: آمریکایی‌ها در ایران ۵۰ هزار مستشار داشتند، اما در برابر آن هیچ دستاوردی از لحاظ علمی و فناوری به مردم ایران ندادند و این در حالی بود که رفتار آمریکایی‌ها با کشوری مانند ژاپن دقیقا برعکس بود.
رضایی با بیان اینکه آمریکایی‌ها در سیاست خارجی خود نگاه تبعیض آمیزی را دنبال می‌کنند، افزود: پس از پیروزی انقلاب ایران، آمریکایی‌ها به جای آنکه تصمیم ملت ایران به رسمیت بشناسند، از همان ابتدا با گروه‌های مخالف نظام همکاری کردند و اسناد این همکاری‌ها را در لانه جاسوسی به دست آوردیم.
رضایی با بیان اینکه ترامپ با ایجاد تعرفه می‌خواهد بیکاری را در آمریکا کاهش دهد، افزود: با این حال در اولین فرصتی که تحریم‌ها برداشته شود و تعرفه‌ها لغو شوند، بیکاری بدتر از قبل در آمریکا مشاهده خواهد شد.
وی به شعار حقوق بشر آمریکایی‌ها نیز اشاره کرد و گفت: آخرین نمونه زیرپا گذاشتن این شعار در ماجرا سفارت عربستان در ترکیه نمایش داده شد که آمریکایی‌ها را در شرایطی قرار داد که مجبورند برای حفظ منافع اقتصادی خود در عربستان، شعار حقوق بشری خود را کنار بگذارند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید براینکه آمریکا به لحاظ ارزشی از درون درحال فروپاشی است، افزود: وضعیت اکنون آنان مانند کسی است که لبه پرتگاه قرار گرفته و تلاش می‌کند خود را نجات دهد؛ لبه پرتگاهی که آمریکایی‌ها از آن برای نجات خود استفاده می‌کنند، عربستان سعودی است که اگر این پایگاه را از دست بدهند، کل منطقه را از دست داده اند.
وی به توضیح شرایط فعلی آمریکا در منطقه غرب آسیا پرداخت و افزود: آمریکایی‌ها اکنون با این تصور در منطقه حضور دارند که می‌توانند ابهت گذشته خود را در منطقه به دست آورند، اما وقایعی مانند اربعین نشان داد که جایگاه آنان در این منطقه به شدت متزلزل شده است.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: اینطور نیست که ملت ایران از آینده خود ناامید شده باشد و ما می‌دانیم که می‌توانیم مشکلات را اصلاح کنیم.
وی با تأکید بر اهمیت روشنگری صادقانه مسؤولان با مردم، ادامه داد: ماجرای برجام نشان داد که نظام حداکثر همکاری را با آمریکایی‌ها انجام داد.

باید شرایط مشقت بارفعلی مردم را کوتاه کنیم

رئیس‌جمهور:
باید شرایط مشقت بارفعلی مردم را کوتاه کنیم
رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه ما باید شرایط فعلی مردم که در مشقت هستند را کوتاه کنیم، یادآور شد: اگر یک روز را کمتر کنید، کار بزرگی را انجام داده‌اید. وزارت اقتصاد باید به میدان بیاید. من در جلسات اقتصادی و در دولت گفته‌ام هر طرحی برای اجرا آماده است در هر ساعتی من آماده‌ام. ما ساعت نمی‌شناسیم. هر کسی طرحی را آماده کرد جمعه و روز و شب من آماده‌ام.
حجت السلام حسن روحانی در نشست با مدیران ارشد وزارت اقتصاد و امور دارایی افزود: ما در شرایط جنگیم. شما از شرایط جنگی اطلاع دارید. در زمان جنگ ساعت و شب و روز مهم نبود. حساب نبود، ساعت خواب کی است. وقتی عملیات شروع می‌شد، دیگر ساعت نمی‌شناخت. از زمان شروع عملیات تا ۷۲ ساعت آتش مدام بود. روبروی دشمن غدار ایستاده‌ایم آن روز صدام بود و امروز ترامپ. اگر برای رضایت مردم تلاش کردیم پیروزمی‌شویم.
رئیس‌جمهور تاکید کرد: صراحتا می‌گویند نمی‌گذاریم اقتصاد ایران فعال باشد و رشد کند و در همین مدت ۷ ماه گذشته امسال نسبت به سال قبل صادرات ما بیشتر است به معنای موفقیت نیست؟ اینکه ایران امروز می‌تواند نفت خود را بفروشد و خواهد فروخت حتی اگر این ۸ کشور را استثنا نمی‌کردند، موفقیت است.
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه این بار با افتخار تحریم را می‌شکنیم چون غیرقانونی است و همه باید این کار را کنند، گفت: طبق قطعنامه ۲۲۳۱ همه موظف‌اند روبروی آمریکا بایستند در تاریخ ایران چه زمانی سراغ دارید ایران یک طرف باشد سازمان ملل، اتحادیه اروپا، آسیا و آفریقا کنار ایران باشند و آمریکا جز چند کشور تنها باشد؟ این موفقت بزرگ ملت ایران است، ما موفق شدیم، ملت ما موفق شد و آمریکا قدم به قدم از اهداف خود عقب‌نشینی کرد.
وی ادامه داد: مگر آمریکا نگفت حکومت دمشق را به رسمیت نمی‌شناسم؟ مگر نگفت در یمن عربستان را پیروز می‌کنم؟ چرا الان می‌گوید یمن راه حل نظامی ندارد؟ در کدام پروژه آمریکا موفق بوده است؟ در همین جنگ تجاری دنیا می‌بینید در آینده به ضرر چه طرفی خواهد بود؟
روحانی یادآور شد: امروز در جایگاهی قرار داریم که سازمان‌های بین‌المللی و دنیا و افکار عمومی با ما است و آمریکا از هر زمان دیگری سر به زیرتر است. قتل فجیع در استانبول، آبروی آمریکا را در تاریخ و دنیا برد. بحث سلاخی یک فرد و جنایت ۱۸ نفر نیست آمریکایی که انقدر حمایت کرد امروز چطور شرمنده و سر بزیر است و هر روز یک طور در باره این مورد حرف می‌زند.
رئیس‌جمهور ادامه داد: ما افتخار می‌کنیم از ملت‌های منطقه حمایت کنیم و آمریکا افتخار می‌کند از رژیمی حمایت می‌کند که یمن را بمباران می‌کند. امریکا چه افتخاری دارد و در مسیری که علیه ملت ایران انتخاب کرده ناموفق خواهد بود، او می‌خواهد ایران را تضعیف و ملت ایران را ناامید کند که این اتفاق نمی‌افتد و ایران و ملت ایران امیدوارانه راه خود را ادامه می‌دهد.
روحانی تصریح کرد: این موضوع یک شرط دارد. امام می‌گفت «وحدت کلمه» و بر آن تاکید داشت. باید متحد باشیم و مسائل جناحی را ادامه ندهیم و رقابت‌های انتخاباتی را ادامه ندهیم. ما انتخابات زیاد داریم. در موضوع انتخابات تا سه ماه قبل از برگزاری انتخابات اشکال ندارد که رقابت وجود داشته باشد و روز بعد که تمام شد، باید به رفاقت تبدیل بشود.
روحانی گفت: شرایط ما امروز شرایط آسانی نیست؛ امروز مزدورانی مثل رژیم صهیونیستی و رژیم‌های منطقه در کنار آمریکا قرار گرفتند اما ما ملت بزرگی هستیم. مگر در لاهه پیروزی به دست نیاوردیم؛ دوباره روبروی آمریکا قرار گرفتیم؛ در ایتالیا هم پیروز شدیم؛ سه بار در مصاف حقوقی جهانی در مقابل آمریکا پیروز شدیم. رسانه‌های ما این را باز نمی‌کنند؛ مردم نمی‌دانند سه بار حقوقدانان و سیاستمداران ما در مقابل آمریکا پیروز شدند.
وی ادامه داد: زمانی اقتصاددان‌هایی سر قیمت ارز با ما چانه می‌زدند. می‌گفتند اگر ارز گران شود ایران گلستان می‌شود و محاسباتی می‌کردند و می‌گفتند صادرات ما دو برابر می‌شود؛ اگر ارز را ۳۸۰۰ تومان نگه داریم صادرات متوقف می‌شود. اگر طبق آنچه شما ترسیم می‌فرمودید بود که الان بوی عطر گل در مشام مردم می‌پیچید.
روحانی با بیان اینکه اقتصاد علم پیچیده‌ای است، اظهار داشت: اقتصاد کتاب نیست. بعضی‌ها فکر می‌کنند اقتصاد فرمول‌هایی است که خوانده و آنها را امتحان داده‌اند و حالا اقتصاددان شده‌اند.
وی با بیان اینکه با مالیات کشور را اداره کنیم و نه نفت، عنوان کرد: نفت سرمایه بین نسلی ما نیست. باید سرمایه را جذب کنیم. مناطق آزاد در دوران تحریم وظیفه سنگینی دارند. از رفتن یکی دو سرمایه‌گذار خارجی ناراحت نشوید. سرمایه‌گذار از کشورهای دیگر هستند و به ما قول داده‌اند. من نمی‌دانم چطور با اروپا راحت کار می‌کنیم. جاده ما و اروپا از اول آزادراه بوده است. از اروپا که می‌خواهیم چرخش کنیم برایمان سخت می‌شود. فکر نکنیم سرمایه فقط در اروپا و امریکا است.
روحانی: فروش بنگاه‌های دولتی وظیفه بزرگ شما است
حسن روحانی به مدیران وزارت اقتصاد گفت: "فروش بنگاه‌های دولتی وظیفه بزرگ شما است".
آقای روحانی گفت نهادهای حکومتی، از جمله نهادهای دولتی و نظامی باید اموال خود را بفروشند.
او گفت ایران به رونق گرفتن بازار سرمایه نیاز دارد.
انتقاد روحانی از صدا و سیما
حسن روحانی با اشاره به دعاوی حقوقی ایران و آمریکا در دادگاه لاهه گفت ایران در نبرد حقوقی با آمریکا پیروز شده است، اما رسانه‌ها، از جمله صدا و سیما، به خوبی چنین اخباری را پوشش نمی‌دهند و مردم کمتر از چنین اخباری اطلاع دارند.
آقای روحانی گفت مجری‌های تلویزیون پیروزی‌های دولتش را "یواش" و در حاشیه اخبار اعلام می‌کنند.
آقای روحانی گفت تورم در ایران مهار می‌شود
او گفت: "هیچ کس فکر نکند این روندی که در ماه‌های اخیر داشتیم ادامه پیدا می‌کند."
آقای روحانی گفت آمریکا پس از اعتراضات گسترده در زمستان ٩٦ تصمیم گرفت از برجام خارج شود، چرا که اعتراضاتی در شهرهای مختلف ایران رخ داده بود.
او گفت کاخ سفید تظاهرات بعدی را، که موافقان حکومت در آن حضور داشتند، ندیده بود.
وی گفت: "دشمن را اذیت کنیم نه همدیگر را".
او گفت در تاریخ نمونه ندارد که ایران در یک طرف باشد و سازمان‌های بین‌المللی و قدرت‌های جهانی و کشورهای مختلف را در کنار خود داشته باشد، و آمریکا در سوی دیگر، با چند کشور معدود، "تنها" مانده باشد.
حسن روحانی گفت در جریان سفرش به نیویورک رهبران "چهار کشور بزرگ" واسطه شدند تا او با دونالد ترامپ ملاقات کند.
آقای روحانی گفت اگر آمریکا به تعهدات خود پایبند بود نیازی به واسطه فرستادن نبود.
آقای روحانی گفت تنها ایران نیست که از رفتار آمریکا "عصبانی" است، بلکه شرکت‌ها و دولت‌های اروپایی نیز از سیاست‌های آمریکا خشمگین هستند.
او گفت تنها ایران نیست که می‌خواهد "عمر این دولت کوتاه و کوتاهتر شود" بلکه اروپا‌یی‌ها هم چنین آرزویی دارند.
آقای روحانی گفت هیچ دولتی را به اندازه دولت کنونی آمریکا "قانون‌شکن" و "نژادپرست" نمی‌داند.
حسن روحانی می‌گوید باید به آمریکا "تفهیم" کرد که با زبان زور و فشار با ایران صحبت نکنند.
او گفت: "ما باید این تحریم را به خوبی بشکنیم".
حسن روحانی از ولی‌الله سیف، رئیس پیشین بانک مرکزی ایران، برای بستن موسسات مالی غیرمجاز ستایش کردو گفت آقای سیف برای این کارش "تهدید" می‌شد.
او می‌گوید در بخش دولتی کار دیر شروع می‌شود و زود کارکنان "آماده فرار" هستند، اما در مقابل مغازه‌داران و بخش خصوصی چون به دنبال "رشد زندگی و جامعه" هستند، بیشتر کار می‌کنند.
رئیس جمهور ایران گفت تحریم‌ها با بالا بردن نرخ ارز به بازار سرمایه در ایران "کمک کرده" و همان طور که بانک‌ها "دستشان بسته می‌شود" ممکن است "دست بازار سرمایه باز شود".
آقای روحانی به مدیران وزارت اقتصاد گفت آنها وظیفه بزرگی برای فروش بنگاه‌های دولتی دارند.
رئیس جمهور اظهار داشت: دولت تلاش کرد تا اوراق در جامعه جایگاه مطمئنی پیدا کند، چراکه این کار بازار سرمایه را هم تسهیل می‌کند.
 روحانی با اشاره به موضوع بانک ها در نظام اقتصادی کشور، گفت: به آقای دژپسند گفتم که در این دوران مسئولیت، بالاترین وظیفه او،  بانک و اصلاح امور بانک‌ها است. بقیه مسئولیت‌ها با همه اهمیتی که دارند، درجه 2 هستند.
رئیس جمهور افزود: همه این نقدینگی که ما از آن شکایت داریم و می‌گوییم غول نقدینگی و کجا خوابیده و کجا حرکت می‌کند. چه کسی این نقدینگی را درست می‌کند؟
رئیس جمهور گفت: دولت نیست که پایه پولی را بالا می‌برد، عمدتاً بانک‌ها هستند. بانک‌ها پایه پولی را بالا می‌برند؛ یعنی از یک طرف با یک دست به مردم خدمت می‌کنند، با یک دست دیگر فشار بر جامعه می‌آورند.
روحانی با تاکید بر اینکه بانک‌ها باید سالم‌سازی شوند، افزود: وقتی آمار اضافه برداشت را ماهانه یکبار نگاه می‌کنم، بعضی از آنها تکان‌دهنده است. بانک‌های خصوصی که وضع‌شان خیلی بد است. بعضی از بانک‌های دولتی هم وضع‌شان خوب نیست. این وسط خصولتی هم که هستند.
رئیس جمهور اظهارداشت خطاب به بانک ها گفت: شما کاری نکردید، پس‌اندازی را از مردم گرفتید، چه مقدارش را استفاده کردید و چه کار کردید؟ چقدر از پول‌هایتان منجمد است؟ از آنها بگذریم، شرکت‌هایتان چه کار می‌کند؟
رئیس جمهور ادامه داد: نکته دیگر سرمایه‌های منجمد است، سرمایه‌های منجمد برای چیست؟ این همه ساختمان و شعبه برای چه؟ در کجای دنیا اینطوری است. اخیراً وقتی به کشورهای خارجی سفر می‌کنم یکی از چیزهایی که نگاه می‌کنم، شعبات بانک‌هاست. اصلاً در تهران، اول، وسط و آخر خیابان، نبش خیابان و جای حساس شهر را شما پیدا نمی‌کنید که بانک‌ها نگرفته باشند. چرا؟ یک رقابت ناسالم بین بانک‌ها پیدا شده است. رقابت سالم خوب است، اما امروز رقابت ناسالم ایجاد شده است.
رییس جمهور گفت: برخی از بانک‌ها روزانه و نه ماهانه برای ما گرفتاری درست می‌کنند، هر روز و ساعتی برای ما مشکل درست می‌کنند.

مولاوردی: فرزندان مادران ایرانی، با تصویب مجلس شهروند ایران می شوند

مولاوردی: فرزندان مادران ایرانی، با تصویب مجلس شهروند ایران می شوند
دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت: اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی، منشأ تحول در نظام حقوقی کشور است و با تصویب لایحه پیشنهادی دولت در مجلس این افراد می توانند شهروند ایران محسوب شوند و از حمایت های قانونی برخوردار باشند.
هیأت وزیران به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی برگزار شد و در این جلسه، لایحه اصلاح ماده واحده تعیین تکلیف تابعیت فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی را تصویب کرد.
به موجب این لایحه، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، تا قبل از 18 سالگی به درخواست مادر و پس از 18 سالگی به درخواست خودشان می توانند تقاضای تابعیت ایرانی کرده و شناسنامه ایرانی دریافت کنند.
شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس جمهوری در امورحقوق شهروندی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا درباره تصویب این لایحه اظهار داشت: لایحه پیشنهادی دولت می تواند به فرزندانی که مادران ایرانی دارند، حق شهروندی اعطا کند تا این افراد به عنوان یک شهروند ایرانی زندگی شایسته ای داشته باشند.
وی تصریح کرد: همچنین تصویب این لایحه در مجلس شورای اسلامی می تواند منشأ تحولات مثبت دیگری در قوانین مربوط به حوزه زنان و خانواده باشد.
مولاوردی خاطرنشان کرد: در قانون مدنی موضوع انتقال تابعیت از مادر به فرزند مسکوت گذاشته شده است و با تصویب این لایحه به نوعی آن خلاء نیز برطرف خواهد شد.
معاون سابق امور زنان و خانواده رئیس جمهوری اظهار داشت: تعداد افرادی که مشمول لایحه مصوب هیأت وزیران می شوند، خیلی زیاد نیست، اما بی هویتی، بلاتکلیفی و سردرگمی حتی یک فرد به دلیل نقص و بی توجهی قوانین و قانونگذار قابل تحمل نیست.
وی یادآور شد: پیشینه این لایحه به بیش از سه سال قبل برمی گردد و در این خصوص وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری پیگیر موضوع بودند.

حالت های رنگی