امروز: شنبه 29 دی 1397 برابر با 20 ژانویه 2019

نکوداشت روز دانشجو با همکاری خیریه شمس برگزار شد

همزمان با جشن فارغ التحصیلی بهنوش بختیاری؛
نکوداشت روز دانشجو با همکاری خیریه شمس برگزار شد

11.jpg

گزارش از لردا طولابی:

مراسم گرامیداشت فارغ التحصیلی بهنوش بختیاری (بازیگر سینما و تلویزیون) همزمان با 16 آذر روز دانشجو با حضور مسئولان موسسه خیریه شمیم مهر سبحان ( شمس) و جمعی از دانشجویان در تالار فردوسی برگزار شد.
به گزارش صدای ملت، موسسه خیریه شمس همزمان با شانزدهم آذرماه و روز دانشجو اقدام به برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی و هنری نمود . این برنامه ها با مشارکت دانشجویان و با هدف کرامت مقام دانشجو برگزار گردید. از جمله کارهای فرهنگی این موسسه در روزهای اخیر 14 مرحله توزیع لوازم التحریر در سطح کشور و همچنین توزیع بیش از 2000 کوله پشتی در مناطق محروم و اهدا پک های دانشجویی در گرامی داشت روز دانشجو بود.
این مراسم با مدیریت مدیر عامل موسسه محمد نوری زاده ،اجرای توانمند مریم رخ فروز آغاز گردید و در ادامه با سخنرانی هیات مدیره موسسه دکتر طاهره شفایی، تجلیل از بهنوش بختیاری به مناسبت فارغ التحصیلی این هنرمند در رشته جامعه شناسی و همچنین اهدا تقدیر نامه به دست اندر کاران موسسه خیره و.... برگزار گردید. در این مراسم علاوه بر تریبون آزاد و تجلیل،با حضور هنرمندان صدا و سیما برنامه های هنری شاد و متنوعی اجرا گردید.
موسسه خيريه  شميم مهر سبحان  ( شمس ) به ریاست فریبا قهرمانی، مدیر مسئولی بهنوش بختیاری، محمد نوری زاده( مدیر عامل) ،هیات مدیره موسسه دکتر طاهره شفایی و همچنین فاطمه پورابراهيمى. سيده اكرم يونسي. دكتر پرويز نامى. بنى مقدم. دكتر حسين زكريايي. ابوالفضل نورى زاده. دكتر حامدهمتى در سال 1393 در راستاي گسترش احسان و نيکوکاري و مساعدت به کودکان بي سرپرست و زنان سرپرست خانوار ، با توکل به خداوند متعال و توسل به حضرت  شمس الشموس (  عليه السلام ) و  حضور خادمين علوي و رضوي تشکيل و فعاليت خود را آغاز نمود.
چرا 16 آذر به روز دانشجو نام گذاری شد؟
در تاریخ 24 آبان اعلام شد که نیکسون معاون رئیس جمهور آمریکا از طرف آیزنهاور به ایران می‏ آید. نیکسون به ایران می‏آمد تا نتایج «پیروزی سیاسی امیدبخشی را که در ایران نصیب قوای طرفدار تثبیت اوضاع و قوای آزادی شده است» (نقل از نطق آیزنهاور در کنگره آمریکا بعد از کودتای 28 مرداد) ببیند. در مقابل دانشجویان مبارز دانشگاه نیز تصمیم گرفتند که در فضای حکومت نظامی بعد از کودتای سیاه، هنگام ورود نیکسون، نفرت و انزجار خود را به دستگاه کودتا نشان دهند. دو روز قبل از آن واقعه تلخ (14 آذر) زاهدی تجدید رابطه با انگلستان را رسما اعلام کرد و قرار شد که «دنیس رایت» ، کاردار سفارت انگلستان، چند روز بعد به ایران بیاید. از همان روز 14 آذر تظاهراتی در گوشه و کنار به وقوع پیوست که در نتیجه در بازار و دانشگاه عده‏ای دست گیر شدند. این وضع در روز 15 آذر هم ادامه داشت. و بیشتر اعتراض ها از دانشکده پزشکی و داروسازی و حقوق و علوم آغاز شد. صبح شانزده آذر، هنگام ورود به دانشگاه، دانشجویان متوجه تجهیزات فوق العاده سربازان و اوضاع غیر عادی اطراف دانشگاه شده، وقوع حادثه‏ای را پیش بینی می‏کردند. فضا بشدت آبستن حوادث و درگیری بود. بعد از گذشت مدتی برای جلوگیری از تنش و درگیری چندین دانشکده تعطیل اعلام شد و در ادامه سراسر دانشگاه به دستور رییس  دانشگاه تعطیل گردید. نیروهای نظامی رژیم که بشدت رفت و آمد دانشجویان را کنترل کرده و در این بین عده ای را نیز دستگیر نموده بودند, با حضور در کلاس یکی از اساتید دانشکده فنی (مهندس شمس استاد نقشه کشی) زمینه اعتراض را در کلاس درس ایجاد کردند. آنان قصد داشتند دو دانشجو را که ظاهرا به حضور نظامیان در دانشگاه اعتراض داشتند را دستگیر نمایند. دستگیری دو دانشجو کلاس را به هم زده، دانشجویی دیگر بر روی نیمکت کلاس فریاد می زند: "آقا ما چقدر بی عرضه هستیم. چقدر بدبخت هستیم. این کلاس نیست، این درس نیست. یک عده ای بدون اینکه از استاد و از کادر دانشگاه اجازه بگیرند وارد کلاس می‌شوند و  هیاهو در می‌گیرد. تف به این کلاس و تف به این مملکت!" دانشکده فنی به هم می‌ریزد و در محاصره کامل نظامیان قرار می‌گیرد و به یکباره فرمان آتش صادر شده و دانشجویان در صحن طبقه اول به خون می‌غلطند عده‌ای زخمی شده و در این میان سه دانشجو به نامهای قندچی و بزرگ نیا و شریعت رضوی به شهادت می‌رسند. همان روز 16 آذر پلیس توسط رادیو اعلام کرد: "عده‌ای از دانشجویان در کلاسهای درس نشسته بودند و به پلیس چهره خشنی نشان می‌دادند و پلیس را مسخره می‌کردند و این باعث شده که پلیس به واکنش بیفتد. پلیس قصد زدن دانشجویان را نداشت ولی دانشجویان به پلیس حمله کردند و می‌خواستند اسلحه‌شان را بگیرند. پلیس در قالب دفاع این کار را کرده و قصدش زدن دانشجویان نبوده است." فردای آن روز شاه تیمسار مزینی را برای دلجویی به دانشگاه می‌فرستد تا خودش را از این گناه و تقصیر تبرئه کند. وی با خانواده‌های شهدا ملاقات  می‌کند و در دانشگاه به ظاهر از اساتید و روسا عذرخواهی می‌کند. دو روز بعد از واقعه 16 آذر، نیکسون به ایران آمد و در همان دانشگاه، در همان دانشگاهی که هنوز به خون دانشجویان بی‌گناه رنگین بود دکترای افتخاری حقوق دریافت کرد. روز 16 آذر به عنوان روز مقاومت و ایستادگی دانشجویان این سرزمین در برابر استعمار غرب و استبداد و خودکامگی در دفتر تاریخ این سرزمین به یادگار ثبت گردیده است.
اهداف کلی موسسه خیریه شمس
هدف کلي و اساسي موسسه ورود در مسائل کودکان کار و بي سرپرست  يا بد سرپرست  و زنان سرپرست خانوار مي باشد  که زير مجموعه اين هدف ، ديگر اهداف موسسه را تشکيل مي دهد.
 آموزش صنايع دستي  به منظور  درآمد زايي و حفظ کرامت انساني نيازمندان و ايجاد منبع درآمد و بازارهاي فروش.به اطلاع مي رسانيم در حال حاضر  کارهاي قلم زني ، قالي بافي و نقاشي روي شيشه مشغول به کار بوده و هنرجو مي پذيرد، همچنين کارگاه هاي موسسه در زمينه تراش سنگ هاي قيمتي و خشک کردن  مکانيزه ي ميوه نيز فعاليت دارد.
فعاليت هايي که تاکنون  موسسه به انجام آن پرداخته :برپايي بازارچه هاي خيريه ، شرکت در نمايشگاه هاي مختلف و عرضه توليدات  زنان سرپرست خانوار
کمک به نيازمندان واقعي
هزينه ي کمک تحصيلي براي دانش آموزان و دانشجويان نيازمند و مستعد/ درمان بيماران و پرداخت کمک هزينه درماني از جمله : هزينه ي شيمي درماني و انجام هماهنگي هاي لازم براي ادامه ي درمان ، خريد پروتز  پا و بريس پا ، پيگيري و تهيه دستگاه اکسيژن ساز و باي پپ و...
بازديد و استعلام اقلام مورد نياز  و تهيه آن  در مراکز خيريه  و خانه هاي سالمندان ، آسايشگاه جانبازان ، مراکز نگهداري از کودکان  بي سرپرست ، معلولين و.../
اجراي برنامه زيارتي ، سياحتي و تفريحي چند روزه  به مشهد  مقدس و تهران ( براي گروه  هاي هدف موسسه )
 عقد تفاهم  نامه با مراکز  دانشگاهي و آموزشي و مراکز  درماني و دندانپزشکي و سازمان ها و مراکز  خدمت رسان اعزام چندين کاروان زيارت اولي به پابوس امام رئوف و همچنين کاروان هاي زنان  سرپرست خانوار  و بيش از 50 سهميه مختص عروس و داماد
 اجراي برنامه ها و جشنهاي  متعدد در ايام دهه هاي ولايت  و کرامت با حضور خادمين حرم رضوي
تهيه بسته هاي غذايي براي نيازمندان مناطق محروم و مدد جويان بهزيستي
تهيه سبدهاي غذايي به مناسبت ماه مبارک رمضان و غذاي نذري  در ماه محرم و توزيع در چند منطقه/ خريد و تامين دستگاهاي مورد نياز براي سرپرست خانوارها به منظور توانمند سازي ، کار آفريني  و اشتغال زايي
 اهداء چند ويلچر به نيازمندان
توزيع کوله پشتي هاي حاوي  لوازم التحرير در مناطق محروم
 نحوه مشارکت:
افراد با هر تخصصي از جمله : پزشکي  و روانشناسي ، دارويي و توانبخشي ، مدد کاري و رشته هاي مرتبط با موارد  ذکر شده و مهندسي ساختمان ، عکاسي، رشته ها و گروه هاي  هنري ، صنايع دستي ، شرکتهاي تبليغاتي ، متخصصين طراحي وب سايت ، چاپخانه ها و شرکتهاي باربري و... مي توانند براي اعلام  نوع همکاري و تعيين ساعات و روزهاي  همکاري ، با  موسسه تماس حاصل نمايند.کلیه افرادی که مایل هستند  به موسسه کمک نقدی نمایند میتوانند این کمک ها را به صورت هر ماه ، هر سه ماه  یکبار و یا سالیانه مشخص نمایند و به شماره حساب  اعلام شده واریز نمایند.
همچنین کمکهای غیر نقدی خود را مانند انواع هدایا و نذورات ، تامین البسه ، ایاب و ذهاب بیماران در طول مدت درمان ، تامین تجهیزات ، وسایل و لوازم اداری مورد نیاز دفتر موسسه و...ارائه نمایند . می  توانند  ضمن تماس با دفتر موسسه ، نوع این  کمک ها را مشخص نموده تا هماهنگی  لازم صورت گیرد.
دستان خود را نشان دستگیری از همنوعانی  که نگاه های منتظرشان  بی صبرانه یاری ما را می طلبند ، در دست ما نهید و با ما در این نیت همراه شوید تا لبخندی بسازیم...
چه زیبا و ارزشمند  است رسم و آیین خدمت به مردم ، امروز و هر روز  بیهوده  نزیسته ایم اگر با دستانمان با فکر  و اندیشه و کلاممان  نور امید  را به دلی شکسته ارزان داشته غم و درد  کسی را تسکین داده و اندوه فراوان همنوعانمان را به شادی تبدیل کرده باشیم.
از کمالات  اختصاصی انسان ، احسان است. این موهبت عظمی که آیت کبرای الهی ست ، مختص خداوند سبحان  و انسان است و بهای هر انسان به اندازه ی احسان اوست .
و نیکویی کن همچنان که او  به تو نیکویی کرده . قصص آیه 77

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی