امروز: شنبه 29 دی 1397 برابر با 20 ژانویه 2019

جشنواره سینمای جوان منطقه اروند برگزار می شود

اول تا چهارم اسفند ماه
جشنواره سینمای جوان منطقه اروند برگزار می شود

 

جشنواره سینمای جوان منطقه اروند یکم تا چهارم اسفندماه در آبادان و خرمشهر (منطقه آزاد اروند) و با حضور استان‌های اصفهان، هرمزگان، یزد، فارس، البرز، چهارمحال و بختیاری، سمنان، قم و... برگزار می‌شود.
حبیب ایل‌بیگی رئیس انجمن سینمای جوانان ضمن بیان مطلب فوق به معرفی هیأت داوران بخش‌های مختلف این جشنواره پرداخت و گفت: در بخش فیلم، هیأت داورانی مرکب از آیدا پناهنده، حمیدرضا اردلان، محمدعلی باشه‌آهنگر، مهدی جعفری و مهدی نادری خواهیم داشت.  همچنان که هیأت داوری بخش فیلمنامه را رضا مقصودی، فرهاد توحیدی و انسیه شاه‌حسینی تشکیل می‌دهند، در بخش عکس نیز هیأت داورانی مرکب از محمد ستاری، محمدرضا شال‌فروش و یلدا معیری داریم.
رئیس انجمن سینمای جوانان با تشریح آمار رسیده به این جشنواره افزود: 430 فیلم به ما رسید که 78 اثر برای مسابقه انتخاب شدند. همچنین از میان 1003 عکس رسیده، 41 تک عکس و یک مجموعه به بخش مسابقه راه یافتند، همچنان که از میان 255 فیلمنامه رسیده، 10 اثر آزاد و سه اثر اقتباسی برای رقابت در جشنواره انتخاب شدند.
او از برپایی نشست‌ها و کارگاه‌های تخصصی در حوزه عکس با حضور محمدمهدی رحیمیان، محمدحسین حیدری، علیرضا کریمی صارمی، بهنام صدیقی خبر داد.
رئیس انجمن سینمای جوانان ابراز امیدواری کرد که با همکاری وزارت ارشاد خوزستان یکی از سالن‌های خوب آبادان به محلی برای نمایش فیلم‌های سینمایی تبدیل شود تا مردم این شهر بار دیگر از سینما برخوردار شوند.
حمید فرخ‌نژاد هنرمند آبادانی و دبیر افتخاری این جشنواره در این نشست با انتقاداتی از مسئولان مربوطه خواست تا بیلان بدهند که در 25 سال بعد از جنگ چه اقدامی برای بهبود زیرساخت‌های فرهنگی در خوزستان انجام داده اند.
این بازیگر سینما و تئاتر اظهار تأسف کرد: در این سال‌ها آبادان به ویترینی برای عکس‌های یادگاری عده‌ای تبدیل شده که هر سال شهریور ماه به این منطقه می‌آیند و هفته دفاع مقدس را درمی‌کنند (می‌گذرانند)!
فرخ‌نژاد با ابراز تأسف از ظلمی که به این استان در تمام سال‌های بعد از جنگ وارد شده است، افزود: جای سرافکندگی است. بعد از 25 سال که از پایان جنگ می‌گذرد هنوز آبادان و خرمشهر جنگ‌زده هستند! آبادانی که قبل از انقلاب 21 سینما داشت، امروزه فقط یک سینما دارد که خیلی هم فعال نیست.  وی ادامه داد: جمعیت آبادان نصف شده است چراکه ریسک سرمایه‌گذاری بالاست و متأسفانه مردم این شهر فراموش شده‌اند.
او خطاب به مسوولان ادامه داد: یک حصار دور خود کشیده‌اند. فراموش کرده‌اید سینماهای آبادان به مخروبه یا پارکینگ‌هایی تبدیل شده که به زودی محل نگهداری حیوانات موذی می‌شود. با این حال امیدوارم جشنواره سینمای جوان منطقه اروند فرصتی باشد برای توجه دوباره به آبادان و خرمشهر.
فرخ‌نژاد افزود: آبادان به مثابه جانبازی است که رها شده است. این شهر خسته و زخم‌دیده است و بسیار بیش از این‌ها نیاز به توجه دارد.
فرخ‌نژاد در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره استفاده نکردن از ظرفیت‌های جنوب برای ساخت فیلم‌های سینمایی، خاطرنشان کرد: همیشه این پرسش برایم مطرح بوده که چرا از ظرفیت‌های این مناطق استفاده نمی‌کنیم؟! حتی جنگ‌زده بودن آن‌ها پتانسیلی است که می‌تواند برای ساخت فیلم مورد استفاده قرار بگیرد. مثلا می‌توان شهرک سینمایی جنگ را در این مناطق درست کرد که نزدیک‌ترین محل به جنگ است. اما متأسفانه عادت کرده‌ایم برای ساخت فیلم جنگی چندین نخل را بار تریلی کنیم و به جاده قم ببریم.
او با اظهار تأسف از مهاجرت بسیاری از نیروهای فعال آبادان در سال‌های بعد از جنگ خاطرنشان کرد: نیروهای موثر این منطقه فهمیده‌اند که برای پیشرفت جایی ندارند و این چنین است که آن‌ها اعم از هنرمند تا فوتبالیست ناچار به مهاجرت شده‌اند. در حالی که وظیفه سیاست‌گذاران فرهنگی تقویت اقلیم این منطقه و تأمین بودجه است.
او با اشاره به اقداماتش در این زمینه ادامه داد: فعلا واسطه شده‌ام تا منطقه آزاد اروند و استانداری خوزستان زمین‌هایی را برای ساخت مجتمع‌های فرهنگی اختصاص بدهند. همیشه بچه‌های جنوب به من می‌گویند تو صدای مایی و همواره بگو که به اقلیم ما ظلم شده است.
در این نشست حمید فرخ‌نژاد با اشاره به سال‌های پر رونق آبادان و خرمشهر یادآور شد: بعد از جنگ زیرساخت‌های فرهنگی این شهرها از بین رفت، در حالی که این دو شهر در سال‌هایی نه چندان دور قطب فرهنگی و ادبی بودند.
او با ابراز خرسندی از برگزاری جشنواره سینمای جوان اروند افزود: وقتی به من پیشنهاد شد با این جشنواره همکاری کنم، بسیار خوشحال شدم که می‌توانم برای زادگاهم کاری انجام بدهم. ای کاش در حوزه محیط زیست هم توان کمک داشتم.
فرخ‌نژاد با ابراز قدردانی از هنرمندانی مانند عباس کیارستمی، اصغر فرهادی و محمود کلاری در همراهی با این جشنواره توضیح داد: آن‌ها تا نام جوانان و خوزستان را شنیدند به گرمی استقبال کردند و قرار شد با حضور این سه استاد سه نشست تخصصی برگزار شود.
سپس سیدمرتضی نعمت‌زاده رئیس جشنواره و معاون فرهنگی منطقه اروند با اشاره به جایگاه ویژه این منطقه در تاریخ به پیشینه فرهنگی آبادان اشاره کرد و یادآور شد: آبادان اولین شهری است که سالن سینما در آن ساخته شد اما متأسفانه بعد از گذشت 25 سال از پایان جنگ، همچنان آبادان و خرمشهر جنگ زده هستند.
او از طراحی چندین برنامه سینمایی و فرهنگی خبر داد و افزود: آقای فرخ‌نژاد سفیر انسان‌دوستانه و مشاور منطقه آزاد اروند هستند و برای اجرای این برنامه‌ها کمک بسیاری به ما می‌کنند.
نعمت‌زاده خاطر نشان کرد: مسئله خرمشهر و آبادان ساختمان نیست، مسئله انسانیت است. این مناطق در جنگ صدمات زیادی خورده‌اند و بازسازی‌شان بسیار دشوار است.

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی