امروز: یکشنبه 25 آذر 1397 برابر با 16 دسامبر 2018

کاهش میزان سلامت دختران را جدی بگیریم

کاهش میزان سلامت دختران را جدی بگیریم
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه مطالعاتی که درباره دختران انجام شده نشان می‌دهد که ظرفیت حیاتی و سلامتی آنان در ۱۵ سال گذشته ۱۱ درصد کاهش یافته است، گفت: این موضوع به دلیل کمبود فضا و تحرک لازم است البته در مورد پسران نیز همین‌گونه است.
حبیب‌الله مسعودی فرید در آئین افتتاح مرکز تلفن اورژانس اجتماعی با بیان اینکه زمانی که از توانمندسازی صحبت می‌شود، افراد آسیب‌دیده و دچار معلولیت به ذهن‌مان می‌آیند، گفت: در حالی که اگر سیاست کلی توانمندسازی را در کشور داشته باشیم، مدارس،‌ مهدهای کودک‌،‌ خانواده و جامعه کمتر دچار آسیب‌ می‌شوند چرا که برنامه فراگیر خواهیم داشت.وی با بیان اینکه با اتخاذ یک برنامه کامل توانمندسازی، کمتر دچار معلولیت و آسیب خواهیم شد، اظهار کرد: خدمات نیز با کیفیت بیشتری به افراد در معرض آسیب ارائه می‌شود. در زمینه خانواده مانند سایر کشورها سیر تکاملی داشته‌ایم که اگر به آن توجه نشود، دچار آسیب‌های جدی‌تری می‌شویم.
مسعودی فرید افزود: به طور مثال در مدل‌های شهرسازی اگر به مقوله خانواده توجه نشود، دچار آسیب می‌شویم. فضاهایی که اکنون در آپارتمان‌ها ایجاد شده برای خانواده مناسب نیست،‌ خانواده‌ها ترجیح می‌دهند فرزندان کمتر و تحرک کمتری داشته باشند بنابراین در طراحی سیاست‌های اجتماعی نگاه سیستماتیک باید داشته باشیم.معاون امور اجتماعی بهزیستی با بیان اینکه مطالعاتی که روی دختران انجام شده نشان می‌دهد که ظرفیت حیاتی و سلامتی آنها در ۱۵ سال گذشته ۱۱ درصد کاهش یافته است، گفت: این موضوع به دلیل کمبود فضا و تحرک لازم است، این موضوع در مورد پسران نیزهمین‌گونه است. اگر به این مقوله‌ها توجه نکنیم، افزایش بیماری‌های غیرواگیر را نیز به صورت فزاینده خواهیم داشت و این مسئله در مورد سالمندی نیز مصداق پیدا می‌کند.وی در ادامه گفت: سه سطح پیشگیری، توجه به عوامل خطر و مدل برون‌شناسی در یک برنامه سیستماتیک توانمندسازی می‌توانند جای بگیرند.مسعودی فرید با اشاره به اورژانس اجتماعی اظهار: همه ممکن است از وضعیت موجود راضی نباشیم اما نگاه امیدوارانه به روند آسیب‌ها نیز ضروری است چرا که ما هم‌اکنون در منطقه، کشوری موفق در زمینه مداخله در آسیب‌های اجتماعی هستیم، هر چند با ایده‌آل‌هایمان فاصله کمی داریم. داریوش بیات‌نژاد - مدیرکل بهزیستی استان تهران - با بیان اینکه به دنبال این هستیم تا بهترین شرایط را با بالاترین تکنولوژی به کار بگیریم و از فرد محوری به جامعه محوری و خانواده محوری حرکت کنیم، گفت: در تلاشیم تا تسهیل‌گری و گستره خدمات را فراهم کنیم. خدمات اجتماعی باید پویا باشد چرا که رضایتمندی همه مردم از اهداف ماست.وی با بیان اینکه گستره آسیب‌ها در سالهای اخیر به دغدغه‌ای در میان سطوح جامعه و مسئولان تبدیل شده است، به همین دلیل گسترش خدمات اورژانس اجتماعی جزو رویه کاری ماست، اظهار کرد: ۱۸ مرکز اورژانس اجتماعی در استان تهران فعال است و ما با وجود مشکلات مالی و نیروی انسانی ریسک کرده‌ و وارد عمل شده‌ایم تا بتوانیم مشکلات را رفع کنیم.بیات‌نژاد با تاکید بر اینکه ساماندهی و پیشگیری از آسیب‌ها از برنامه‌های جدی بهزیستی است تا به لحاظ روحی، اجتماعی و مالی افراد در معرض آسیب را به سرانجام خوبی برساند، تصریح کرد: لازم است در این میان دغدغه شغلی مددکاران ما و کادر فعال در اورژانس اجتماعی نیز دیده شودوی

افزود: پرداختی‌های ما در ساختارهای سازمانی بهزیستی در واقع حقوق نیست بلکه کمک‌هزینه است و این مشاغل در مقایسه با سایر مشاغل که سختی بیشتری دارد، دستمزد مناسبی نمی‌گیرند که امیدواریم دولت توجه ویژه‌ای کند.وی با بیان اینکه در سال گذشته در سه مرکز مداخله در بحران استان تهران، ۱۴۵۱ مورد پذیرش صورت گرفته است، تصریح کرد: در شش ماهه ابتدایی امسال ۱۱۰۷ نفر پذیرش شده‌اند که نشان‌دهنده گسترش کیفی خدمات است.مدیرکل بهزیستی استان تهران با بیان اینکه در سال گذشته ۲۱۲ هزار مورد تماس با اورژانس اجتماعی انجام شده، اظهار کرد: در این تعداد ۵۶ هزار مورد مرتبط و ۱۵۵ هزار مورد غیرمرتبط بود بنابراین باید برای افزایش آگاهی مردم از خدمات اورژانس تلاش بیشتری بکنیم.به گفته وی در شش ماهه امسال نیز با خط ۱۲۳ اورژانس اجتماعی ۱۰۶ هزار مورد تماس برقرار شده که ۲۲ هزار مرتبط و ۸۴ هزار غیرمرتبط بوده است. ۴۵۰۰ مورد در سال گذشته در بحث خدمات سیار پذیرش شده‌اند و در شش ماهه امسال ۳۲۲۵ مورد بوده است.مدیرکل بهزیستی استان تهران با اشاره به حضور ۴۸۶ نفر پرسنل اورژانس اجتماعی استان تهران گفت: این افراد هر روز دغدغه ثبات شغلی دارند و باید برایشان فکری کرد. در ۱۸ مرکز اورژانس اجتماعی استان تهران فقط سه مرکز در سطح یک فعالیت می‌کنند،‌ در حالی که باید حداقل ۱۵ مرکز به سطح یک برسند و این مستلزم تزریق اعتبارات و تجهیزات است.وی خطاب به فرماندار شمیرانات نیزاظهارکرد: گاهی نیمی یا بخشی از آسیب‌های اجتماعی کشور در استان تهران متمرکز است اما اعتبارات این استان در توزیع استانی مناسب دیده نمی‌شود در حالی که برای اشتغال، معیشت، مسکن و درمان در تهران تا ۱۰ برابر سایر استان‌ها هزینه می‌کنیم. وی خطاب به فرماندار شمیرانات نیزاظهارکرد: گاهی نیمی یا بخشی از آسیب‌های اجتماعی کشور در استان تهران متمرکز است اما اعتبارات این استان در توزیع استانی مناسب دیده نمی‌شود در حالی که برای اشتغال، معیشت، مسکن و درمان در تهران تا ۱۰ برابر سایر استان‌ها هزینه می‌کنیم وی با مطرح کردن این پرسش که باید ببینیم چه مکانیزمی را می‌توانیم ایجاد کنیم تا به طور مثال فرار دختران کاهش یابد، گفت: در این میان باید بپرسیم که آیا آموزش و پرورش مهارت‌های لازم را یاد می‌دهد؟ چه کسی متولی نهاد خانواده در کشور است؟ همه چیز از آب و برق متولی دارد اما خانواده متولی ندارد. به نظر می‌رسد باید آموزش و پرورش به نهادهای کودکان، تاب‌آوری، مقاوم‌سازی و مهارت نه گفتن بیشتر توجه کند.شهریور در پایان اظهارکرد: بهزیستی نباید جاروکش همه آسیب‌های گسترده‌ای باشد که کالبد جامعه ایرانی را درگیر کرده است چرا که با این وضعیت حقوقی و نگاه کارمندی در بهزیستی، انجام همه این مأموریت‌ها و به ثمر رساندن آنها امکان‌پذیر نیست.

مسن ترین زن ایران درگذشت

مسن ترین زن ایران درگذشت

پیرترین زن ایران با 125 سال سن که در سرای سالمندان صدیق خرم آباد زندگی می کرد، درگذشت.
قائم مقام موسسه خیریه صدیق خرم آباد در گفت و گو با صدای ملت گفت: گلی پاپی متولد 1272 است که از سال 1393 تا هنگام مرگ در سرای سالمندان صدیق خرم آباد زندگی می کرد.رضا رستمی افزود: با توجه به تاریخ تولد شناسامه این بانو و به استناد سخنان مراد حسین پاپی ، پدر تبارشناسی ایران، مرحومه گلی پاپی فرزند شیخعلی ، پنج نسل خویش را دیده است.این بانوی سالمند که متولد اواخر عصر ناصرالدین‌شاه قاجار بود در سرای سالمندان صدیق خرم‌آباد (واقع در جنوب شرقی شقایق/ جاده خوزستان) روزگار می‌گذراند.

کاهش ۸۲ درصدی قدرت خرید، مرگ خاموش کارگران را کلید زده‌است

کاهش ۸۲ درصدی قدرت خرید، مرگ خاموش کارگران را کلید زده‌است
تهدید سلامت چقدر جدی‌ست؛ چه دگرگونی اساسی‌ در سبد غذایی خانوارهای فرودست رخ داده‌است که شاهد افزایش چشمگیر بیماری‌های مرگبار هستیم؟ فرامرز توفیقی «ارزان‌خری» و گرایش به اقلام بی‌کیفیت را در این دگردیسی موثر می‌داند.
، چه بر سر سفره‌های ایرانی آمد؛ دست‌های خالی کارگران چه بلایی سر زنبیل‌های خرید خانوار آورده‌است و خالی ماندن سفره‌ها چقدر سلامتی مردم را تهدید می‌کند؟
«تهدید سلامت» شوخی نیست؛ خطر جدی‌ست و هشدارها تکان‌دهنده است؛ در ماه‌های اخیر، مردم تا آنجا که توانسته‌اند از مصرف مواد غذایی خود کاسته‌اند؛ افزایش حداقل ۵۰ درصدی بهای اقلام خوراکی و تورمی که همه کارشناسان اقتصادی بر عدد ۲۵ به عنوان درصد میانگین آن تکیه دارند، «گرسنگی» و به تبع آن «فقر غذایی» را تبدیل به یک بحران جدی کرده است.کاستن از اقلام ضروری سبد غذایی تا آنجا پیش رفته که همه آژیرهای خطر به صدا درآمده است؛ در شهریورماهِ سال جاری، رئیس هیات مدیره اتحادیه لبنی ایران در ارتباط با کاهش شدید مصرف لبنیات هشدار داد و گفت: لبنیات در حال خارج شدن از سبد مصرف خانوارهاست. «علی احسان ظفری» در رابطه با گران شدن لبنیات گفت: گرانی فرآورده‌های لبنی ناشی از افزایش ۲ تا ۱۰ برابری قیمت مواد اولیه و هزینه‌های تمام شده تولید در ۲ ماه گذشته است. به گفته وی، تداوم این روند می تواند زمینه سازِ بروز بیماری‌های متعدد میان مردم و به خطر افتادن سلامت جمعی شود.
اما این بیماری‌های متعدد که به دلیل ضعف ساختار غذایی می‌تواند گریبانگیر مردم شود، چه مواردی را شامل می‌شود؟
 کاهش مصرف اقلام خوراکی در شرایطی اتفاق می‌افتد که دستمزد به زحمت حدود بیست درصد هزینه‌های ماهانه‌ی خانوار را پوشش می‌دهد؛ فرامرز توفیقی (رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها) در رابطه با تبعات فقر غذایی به نتایج یک تحقیق بین‌المللی اشاره می‌کند: مطالعه مهم جهانیِ «بار بیماری‌ها» در سال ۲۰۱۷ ‌با مشارکت ۳ هزار و ۶۷۶ محقق از ۱۴۶ کشور و ازجمله‌ ۲۰۰ محقق از ایران، انجام و نتایج آن نوامبر ۲۰۱۸، در مجله معتبر بین‌المللی «لنست» منتشر شده است. اگر به نتایج این تحقیقِ بین‌المللی استناد کنیم، اثراتِ سوء فقر غذایی عیان می‌شود.
مهم‌ترین علل مرگ در ایران/سرعت سرسام‌آور چند بیماری کشنده و ناتوان کننده
او به نتایج این تحقیق استناد می‌دهد: در این تحقیق، بیماری‌های قلبی عروقی با ۲۷ درصد افزایش‌، سکته مغزی با ۱۹ درصد افزایش‌، آلزایمر با ۱۰۳ درصد افزایش، صدمات جاده‌ای با ۳۱ درصد کاهش، بیماری‌های قلبی ناشی از فشار خون بالا با ۵۵ درصد افزایش‌، دیابت با ۷۶ ‌درصد افزایش، بیماری‌های مزمن انسدادی ریوی با ۴۰ درصد افزایش، بیماری‌های مزمن کلیوی با ۵۶ درصد افزایش، اختلال‌های نوزادی با ۶۰ درصد کاهش، بیماری‌های عفونی دستگاه تنفسی با ۰.۶ درصد افزایش، نواقص مادرزادی با ۵۴ درصد کاهش، مهمترین علل مرگ در ایران را تشکیل می‌دهند.
بیشترین ناتوانی‌ها در ایران ناشی از کدام مشکلات سلامت هستند؟
تحقیقی که توفیقی به آن ارجاع می‌دهد و نتایج آن در مجله «لنست» قابل رویت است، عمده‌ترین مشکلات سلامت ایرانی‌ها را اینگونه برمی‌شمارد: اختلال‌های سردرد (۱۴ درصد افزایش)، کمردرد (۲۳ درصد افزایش)، اختلال‌های افسردگی (۲۳ درصد افزایش)، اختلال‌های مرتبط با مصرف

مواد مخدر (۲.۶ درصد افزایش)، اختلال‌های اضطراب (۱۰
درصد افزایش)، دیابت (۷۳ درصد افزایش)، گردن درد (۳۰ درصد افزایش)، اختلال‌های نوزادی (۲۳ درصد افزایش)، سایر اختلال‌های اسکلتی ــ عضلانی (۳۴ درصد کاهش)، افت شنوایی مرتبط با افزایش سن (۳۲ درصد افزایش) و نابینایی و اختلال‌های بینایی (۲۶ درصد افزایش)، عمده‌ترین مشکلات سلامت و عامل بیشترین ناتوانی‌ها در ایران است.
افزایش ۲۴ درصدی فشار خون؛ عامل اصلی مرگ در ایران!
عوامل خطری که علل مرگ و ناتوانی در ایران را شکل می‌دهند، متعدد هستند؛ اما افزایش برخی پارامترهای سلامتی تامل‌برانگیز است؛ ازجمله افزایش ۲۷ درصدی بیماری‌های قلبی و عروقی و افزایش ۱۹ درصدی سکته‌های مغزی.توفیقی در ادامه‌ی تحلیلِ نتایج تحقیقِ مجله‌ی لنست می‌گوید: همانطور که براساس نتایج مطالعات مهم ملی و جهانی اعلام شده است، فشار خون بالا در ایران، مهمترین عامل خطر مرگ و ناتوانی در ایران است. فشار خون بالا در سال ۸۶، سومین عامل خطر مرگ و ناتوانی در ایران بوده است که با افزایش ۲۴ درصدی طی ۱۰ سال گذشته، اکنون به رتبه نخست رسیده است. ۲۸ درصد ایرانیان بالای ۱۸ سال مبتلا به فشار خون بالا هستند که سهم زنان بیشتر است. همچنین نیمی از ایرانیان بالای ۵۵ سال در معرض ابتلا به فشار خون بالا قرار دارند.توفیقی ادامه می‌دهد: فشار خون بالا، طی ۲۵ سال گذشته در ایران، ۳۹ درصد افزایش یافته و در سال ۹۵، ۴۴ هزار مرگ بر اثر فشار خون بالا رخ داده است. نکته مهم دیگر آن که ۳۳ درصد مرگ و میرهای قلبی- عروقی به علت فشار خون بالا رخ می‌دهد و ۹۲۶ هزار سال عمر ایرانی‌ها در سال ۹۵ با ناتوانی‌های ناشی از فشار خون بالا از دست رفته است.توفیقی در ادامه می‌افزاید: فاجعه بزرگتر آن که ۶.۵ میلیون ایرانی مبتلا به فشار خون بالا از ابتلای خود به این عامل خطر بیماری‌های کشنده‌ و ناتوان کننده (سکته‌های قلبی، سکته‌های مغزی، نارسایی‌های مزمن کلیوی و ... ) بی‌اطلاع هستند. چنانچه مطالعه ۵۰ هزار نفره «کوهورت گلستان» نیز نشان داده است که تنها ۱۸ درصد افراد مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود آگاهی داشتند؛ تنها نیمی از مبتلایان آگاه‌، فشار خونشان تحت درمان بوده و از افراد تحت درمان نیز تنها ۲۶ درصد فشارخونشان کنترل شده است. این مشکل بزرگ برای نظام سلامت ایران که عمدتاً ناشی از چاقی‌، اضافه وزن و مصرف بالای نمک است، درحالیست که به گفته‌ی معاون تحقیقات وزیر بهداشت، با کنترل فشار خون بالا و درمان آن، شاهد کاهش ۲۵ درصدی سکته‌های قلبی و مغزی در ایران خواهیم بود.اما پس از خطر فشار خون بالا به عنوان شایع‌ترین عامل محرک مرگ و ناتوانی در ایران، عوامل دیگری نیز به عنوان محرک‌های مرگ‌ومیرِ زودرس ایرانی‌ها معرفی شده‌اند: پرخوری و رژیم غذایی نامناسب و پرخطر (۲۱ درصد افزایش)، قند خون بالا (۶۶ درصد افزایش)، شاخص توده بدنی بالا (۴۱ درصد افزایش)، مصرف تنباکو (۲۳ درصد افزایش)، چربی خون بالا (۱۴ درصد افزایش)، مصرف مواد مخدر (۴ درصد افزایش)، آلودگی هوا (۱۸ درصد افزایش) و نارسایی‌های مزمن کلیوی (۳۰ درصد افزایش) مهم‌ترین محرک‌های علل مرگ و میر کلی و مرگ‌های زودرس در ایران با تغییرات افزایشی یا کاهشی گفته شده در طول ۱۰ سال گذشته هستند.
 چرا این اتفاق افتاده است
می‌خواهیم بدانیم چرا خانوارهای ایرانی دچار این بحران‌های سلامتی شده‌اند؛ چرا فشار خون بالا و رژیم غذایی نامناسب تا این اندازه افزایش نشان می‌دهد؛ توفیقی معتقد است؛ برای یافتن علت این مهم و کشف مقصر اصلیِ  مرگی که در کمین خانوار ایرانی نشسته است، نیازی به رفتن راه‌های دور، تحقیقات گسترده و مطالعات بین‌المللی نیست.
او به سبد معیشت خانوار و بخش خوراکی‌های آن و افول چشمگیر کیفی و کمی اقلام این سبد اشاره می‌کند: با بررسی بودجه خانوار و شیب تند کاهش مصرف مواد غذائی متناسب با سبد تغذیه معرفی شده از سوی انستیتو تغذیه –به عنوان الگوئی سالم-  پی می‌بریم خانوار کارگری از سال ۱۳۹۱ تا سال ۱۳۹۶ مجبور شده است برای تامین نیازهای غذائی خانوار خود ۲۰۰درصد افزایش هزینه را تحمل کند و در نتیجه، برای ادامه زندگی، سبد خود را هر روز خالی‌تر نموده است و بازهم نتوانسته تعادلی بین مخارج و دریافتی خود ایجاد کند.
«ارزان خری» کلید مرگ خاموش خانوار کارگری/ ۵۳۱ کیلو کالری کاهشِ در سبد غذایی فقط تا پایان سال ۹۶!
اما در این بازه زمانی یعنی از سال ۱۳۹۱ تا امروز، چقدر کاهش کالری دریافتی داشته‌ایم؛ توفیقی در پاسخ می‌گوید: کاهش ۵۳۱ کیلوکالری دریافتی سرانه در  هر روز؛ این کاهش باید منجر به سوءتغذیه، کاهش وزن و متناسب با آن کاهش آمار چاقی گردد. در کنار این شاخص، دریافت غذای بی‌کیفیتِ خارج از هرم غذائی، چربی اشباع، نمک زیاد، محتویات غذایی نامتناسب با یک وعده غذای سالم به همراه بیماری‌های روحی و روانی، منجر به سوءهاضمه و عدم جذب صحیح شده که به همراه دریافت کالری‌های مضر از غذاهای ناسالم، تشدید بیماریها را در خانوارهای کارگری موجب شده است.او تاکید می‌کند: کاهش۵۳۱ کیلوکالری دریافتی روزانه از سهم سبد سالم و مغذی در کنار کاهش ۸۲ درصدی قدرت خرید، خانوار کارگری را برای بقا مجبور به «ارزان‌خری» کرده است. بله «ارزان خری» کلید مرگ خاموش خانوار کارگری است و عامل مهم بیماری‌های متابلیکی همچون فشارخون، قند، چربی، تیروئید، آرتروز، ورم اندام‌های تحتانی، چربی شکمی، نارسائی کبدی و....
این فعال کارگری نتایج محاسبات خود روی جداول اسنتیتو تغذیه را اینگونه جمع‌بندی می‌کند: تا پایان سال ۱۳۹۶ سرانه مصرف خانوار شهری از سبد غذائی سالم روزانه، ۵۳۱کیلوکالری کاهش داشته و جایش را غذاهای ارزان و ناسالم گرفته است.

عروس های کوچک و سرنوشت‌های مبهم!

عروس های کوچک و سرنوشت‌های مبهم!
«هنوز بازی با عروسک‌هایش به پایان نرسیده بود که جهت بردن چای برای مهمان‌هایشان "زهرا" را صدا زدند، زهرا هنوز گیج و پریشان بود و نمی دانست دقیقا چه کاری باید انجام دهد و مهمان‌ها چه کسانی هستند چرا که برای اولین بار بود که به خانه آنها آمده بودند.
«هنوز بازی با عروسک‌هایش به پایان نرسیده بود که جهت بردن چای برای مهمان‌هایشان "زهرا" را صدا زدند. زهرا هنوز گیج و پریشان بود و نمی دانست دقیقا چه کاری باید انجام دهد و مهمان‌ها چه کسانی هستند چرا که برای اولین بار بود که به خانه آنها آمده بودند. زهرای گزارش ما، هنوز سینی چای به این بزرگی را در دستانش نگرفته بود و به سختی 7 استکان چای را تا مهمانسرا حمل کرد. وقتی با آمدنش به میان مهمانان توجه همه به او جلب شده بود و زن غریبه‌ای که بعدا فهمید مادر شوهرش است، او را به آغوش کشید، نتوانست دلیل این موضوع را درک کند و بلافاصله آن جمع را ترک کرد و به بازی با اسباب بازی‌هایش مشغول شد.»
این جملات بخش کوچکی از خاطرات بی‌شمار زهرا است که در سن 13 سالگی ازدواج کرد و حالا امروز به 48 سالگی رسیده است.
وی که امروز دو فرزند 31 و 28 ساله، دو عروس و دو نوه دارد، از وضعیت زندگی خود ناراضی نیست اما رضایت نیز ندارد و می‌گوید ای کاش تحت فشار خانواده و کنجکاوی‌های کودکی‌ام ازدواج نمی کردم و کمی بزرگتر می‌شدم.
زهرا که نخواست نام فامیلی‌اش فاش شود، با بیان اینکه وقتی دوران نونهالی خود را پشت سر می‌گذاشتم به واسطه یک همسایه، خانواده همسرم به خواستگاری‌ام آمدند و با وجود آنکه می‌دانستند من تازه به سن 13 سالگی رسیده‌ام بر ازدواج من و پسرشان پافشاری کردند، گفت: پس از نخستین خواستگاری به مدت سه ماه به حالت ناراحتی به خانه خواهر بزرگترم که حدود 20 سال تفاوت سنی داریم رفتم و کمتر به خانه بر می‌گشتم.وی با اشاره به اینکه پافشاری خانواده همسرم و کنجکاوی‌های کودکانه‌ من باعث شد تا خودم از پدرم بخواهم که به درخواست آنها پاسخ مثبت بدهد، اظهار کرد: همسرم انسان خوبی است اما از اینکه می‌توانستم با یک تصمیم درست و تفکری بالغ، زندگی بهتری برای خود بسازم به شدت پشیمان هستم.این خانم مازندرانی با بیان اینکه در حال حاضر از همسر، فرزندان، عروس و نوه‌های خود راضی هستم اما می توانستم زندگی بهتری برای خود بسازم، گفت: شاید اگر در ابتدای زندگی تصمیم درستی می گرفتم و احساساتی عمل نمی کردم بسیاری از مشکلاتی که امروز با آن رو به رو می شوم را به آسانی برطرف می کردم اما متاسفانه برخی از این مشکلات امروز به شدت دست و پاگیر شده است.
وی ادامه می‌دهد: در 14 سالگی به همراه پدر و مادرشوهر، برادر و جاری ام در یک خانه زندگی می کردیم، همسرم در 16 سالگی به سربازی رفت و با یک فرزند، تک و تنها در یک اتاق کوچک زندگی می کردم، وقتی همسرم برای مرخضی از سربازی برمی گشت تنها دو روز از زندگی مشترک، طعم خوشی را می چشیدم و از روز سوم به واسطه دخالت‌های اطرافیان و روزگار کودکی ام، سختی های زیادی را متحمل می شدم.زهرا می گوید: مجبور بودم با سن کم در 16 سالگی در یک روز غذای سه خانواده را آماده کنم، مادرشوهر و مادربزرگ همسرم را استحمام کنم، خانه را جارو و تمیز کنم، این در حالی است که هم سن و سال های من در اتاق رویایی خانه‌هایشان در حال بازی با اساب بازی خود بودند و یا در کوچه های اطراف، با گردوها بازی می کردند.این خانم مازندرانی ادامه داد: به پدران و مادرانی که قصد دارند فرزندانشان را در سنین کودکی به خانه بخت بفرستند توصیه می کنم آخرت را در نظر بگیرند و زندگی کودکانشان را از بین نبرند.
امیدواریم برخی قوانین حوزه کودک اصلاح شود
سعید آرام مدیرکل بهزیستی مازندران در این زمینه و با اشاره به ازدواج کودکان زیر 13 سال، در گفت‌وگو با ایسنا مازندران گفت: دو موضوع طرح قانون حمایت از کودکان کار و حمایت از زنان توسط نمایندگان مجلس در حال پیگیری است. با وجود اینکه قوانین در مجلس مصوب و اجرای آن در اختیار قوه قضائیه است امیدواریم با اصلاح برخی قوانین مشکلات در این حوزه مرتفع شود.
وی با بیان اینکه حقوق هر کودک بر اساس قوانین آن کشور تعریف می شود، تصریح کرد: بر اساس شرایط موجود در هر کشوری قوانین تنظیم می شود و نمی توان گفت که برخی مصوبات نقض حقوق کودک است و اگر مطالعات اجتماعی و حوزه سلامت به نتیجه تغییر برخی قوانین برسند قطعا در سطح قانونگذاری تغییر پیدا خواهد کرد.
مدیرکل بهزیستی مازندران در ادامه با اشاره به اینکه با ازدواج یک فرد مسئولیت هایی به او سپرده می شود، افزود: بسیاری از دختران در سنین متناسب ازدواج می کنند و در محیط دانشگاهی هم به تحصیل می پردازند اما افرادی که در سنین پایین ازدواج می کنند و خانواده همسر اجازه تحصیل را نمی دهد می توانند با کمک گرفتن از مشاوران حقوقی و بهره گیری از آنان برای رفع مشکل خود اقدام کنند.
قانون منع ازدواج کودکان زیر 13 سال در صحن مجلس
علی اسماعیلی رئیس مجمع نمایندگان مازندران نیز در گفت‌وگو با ایسنا مازندران با اشاره به اینکه قانون منع ازدواج کودکان زیر 13 در کمیسیون مربوطه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، اظهار کرد: ممانعتی برای اجرای این قانون وجود ندارد و اکنون این قانون در صحن مجلس قرار دارد و پس از طرح اجرا می شود.
وی با بیان اینکه این قانون دارای مزایا و معایبی است، تصریح کرد: معمولا کودکان بالای 13 سال به بلوغ می رسند و با توجه به اینکه فرزندتن زیر 13 سال تجربه کافی را در مورد مسائل زندگی ندارند بنابراین اگر افرادی که زیر 13 سال به بلوغ می رسند و دستگاه حاکم شرع تشخیص به بلوغ فرد دهد، قانون این اجازه را برای ازدواج به او داده است.

عروس های کوچک و سرنوشت‌های مبهم!

عروس های کوچک و سرنوشت‌های مبهم!
«هنوز بازی با عروسک‌هایش به پایان نرسیده بود که جهت بردن چای برای مهمان‌هایشان "زهرا" را صدا زدند، زهرا هنوز گیج و پریشان بود و نمی دانست دقیقا چه کاری باید انجام دهد و مهمان‌ها چه کسانی هستند چرا که برای اولین بار بود که به خانه آنها آمده بودند.
«هنوز بازی با عروسک‌هایش به پایان نرسیده بود که جهت بردن چای برای مهمان‌هایشان "زهرا" را صدا زدند. زهرا هنوز گیج و پریشان بود و نمی دانست دقیقا چه کاری باید انجام دهد و مهمان‌ها چه کسانی هستند چرا که برای اولین بار بود که به خانه آنها آمده بودند. زهرای گزارش ما، هنوز سینی چای به این بزرگی را در دستانش نگرفته بود و به سختی 7 استکان چای را تا مهمانسرا حمل کرد. وقتی با آمدنش به میان مهمانان توجه همه به او جلب شده بود و زن غریبه‌ای که بعدا فهمید مادر شوهرش است، او را به آغوش کشید، نتوانست دلیل این موضوع را درک کند و بلافاصله آن جمع را ترک کرد و به بازی با اسباب بازی‌هایش مشغول شد.»
این جملات بخش کوچکی از خاطرات بی‌شمار زهرا است که در سن 13 سالگی ازدواج کرد و حالا امروز به 48 سالگی رسیده است.
وی که امروز دو فرزند 31 و 28 ساله، دو عروس و دو نوه دارد، از وضعیت زندگی خود ناراضی نیست اما رضایت نیز ندارد و می‌گوید ای کاش تحت فشار خانواده و کنجکاوی‌های کودکی‌ام ازدواج نمی کردم و کمی بزرگتر می‌شدم.
زهرا که نخواست نام فامیلی‌اش فاش شود، با بیان اینکه وقتی دوران نونهالی خود را پشت سر می‌گذاشتم به واسطه یک همسایه، خانواده همسرم به خواستگاری‌ام آمدند و با وجود آنکه می‌دانستند من تازه به سن 13 سالگی رسیده‌ام بر ازدواج من و پسرشان پافشاری کردند، گفت: پس از نخستین خواستگاری به مدت سه ماه به حالت ناراحتی به خانه خواهر بزرگترم که حدود 20 سال تفاوت سنی داریم رفتم و کمتر به خانه بر می‌گشتم.وی با اشاره به اینکه پافشاری خانواده همسرم و کنجکاوی‌های کودکانه‌ من باعث شد تا خودم از پدرم بخواهم که به درخواست آنها پاسخ مثبت بدهد، اظهار کرد: همسرم انسان خوبی است اما از اینکه می‌توانستم با یک تصمیم درست و تفکری بالغ، زندگی بهتری برای خود بسازم به شدت پشیمان هستم.این خانم مازندرانی با بیان اینکه در حال حاضر از همسر، فرزندان، عروس و نوه‌های خود راضی هستم اما می توانستم زندگی بهتری برای خود بسازم، گفت: شاید اگر در ابتدای زندگی تصمیم درستی می گرفتم و احساساتی عمل نمی کردم بسیاری از مشکلاتی که امروز با آن رو به رو می شوم را به آسانی برطرف می کردم اما متاسفانه برخی از این مشکلات امروز به شدت دست و پاگیر شده است.
وی ادامه می‌دهد: در 14 سالگی به همراه پدر و مادرشوهر، برادر و جاری ام در یک خانه زندگی می کردیم، همسرم در 16 سالگی به سربازی رفت و با یک فرزند، تک و تنها در یک اتاق کوچک زندگی می کردم، وقتی همسرم برای مرخضی از سربازی برمی گشت تنها دو روز از زندگی مشترک، طعم خوشی را می چشیدم و از روز سوم به واسطه دخالت‌های اطرافیان و روزگار کودکی ام، سختی های زیادی را متحمل می شدم.زهرا می گوید: مجبور بودم با سن کم در 16 سالگی در یک روز غذای سه خانواده را آماده کنم، مادرشوهر و مادربزرگ همسرم را استحمام کنم، خانه را جارو و تمیز کنم، این در حالی است که هم سن و سال های من در اتاق رویایی خانه‌هایشان در حال بازی با اساب بازی خود بودند و یا در کوچه های اطراف، با گردوها بازی می کردند.این خانم مازندرانی ادامه داد: به پدران و مادرانی که قصد دارند فرزندانشان را در سنین کودکی به خانه بخت بفرستند توصیه می کنم آخرت را در نظر بگیرند و زندگی کودکانشان را از بین نبرند.
امیدواریم برخی قوانین حوزه کودک اصلاح شود
سعید آرام مدیرکل بهزیستی مازندران در این زمینه و با اشاره به ازدواج کودکان زیر 13 سال، در گفت‌وگو با ایسنا مازندران گفت: دو موضوع طرح قانون حمایت از کودکان کار و حمایت از زنان توسط نمایندگان مجلس در حال پیگیری است. با وجود اینکه قوانین در مجلس مصوب و اجرای آن در اختیار قوه قضائیه است امیدواریم با اصلاح برخی قوانین مشکلات در این حوزه مرتفع شود.
وی با بیان اینکه حقوق هر کودک بر اساس قوانین آن کشور تعریف می شود، تصریح کرد: بر اساس شرایط موجود در هر کشوری قوانین تنظیم می شود و نمی توان گفت که برخی مصوبات نقض حقوق کودک است و اگر مطالعات اجتماعی و حوزه سلامت به نتیجه تغییر برخی قوانین برسند قطعا در سطح قانونگذاری تغییر پیدا خواهد کرد.
مدیرکل بهزیستی مازندران در ادامه با اشاره به اینکه با ازدواج یک فرد مسئولیت هایی به او سپرده می شود، افزود: بسیاری از دختران در سنین متناسب ازدواج می کنند و در محیط دانشگاهی هم به تحصیل می پردازند اما افرادی که در سنین پایین ازدواج می کنند و خانواده همسر اجازه تحصیل را نمی دهد می توانند با کمک گرفتن از مشاوران حقوقی و بهره گیری از آنان برای رفع مشکل خود اقدام کنند.
قانون منع ازدواج کودکان زیر 13 سال در صحن مجلس
علی اسماعیلی رئیس مجمع نمایندگان مازندران نیز در گفت‌وگو با ایسنا مازندران با اشاره به اینکه قانون منع ازدواج کودکان زیر 13 در کمیسیون مربوطه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، اظهار کرد: ممانعتی برای اجرای این قانون وجود ندارد و اکنون این قانون در صحن مجلس قرار دارد و پس از طرح اجرا می شود.
وی با بیان اینکه این قانون دارای مزایا و معایبی است، تصریح کرد: معمولا کودکان بالای 13 سال به بلوغ می رسند و با توجه به اینکه فرزندتن زیر 13 سال تجربه کافی را در مورد مسائل زندگی ندارند بنابراین اگر افرادی که زیر 13 سال به بلوغ می رسند و دستگاه حاکم شرع تشخیص به بلوغ فرد دهد، قانون این اجازه را برای ازدواج به او داده است.

کاهش سن تن‌فروشی و فرار دختران

کاهش سن تن‌فروشی و فرار دختران
مدیر طرح و برنامه و تدوین سیاست شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده با بیان اینکه مظاهر جنسی در جامعه ما بسیار بالاست، گفت: در صورتی که حجاب را برداریم، من تضمین نمی‌کنم زنان در جامعه با لباس‌های نامناسب ظاهر نشوند.
فرشته روح‌افزا (مدیر طرح و برنامه و تدوین سیاست شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده) درباره چرایی مخالفتش با ممنوعیت ازدواج کودکان گفت: بیشترین رنج سنی دختران فراری در سنین ۱۳ الی ۱۵ سال است و قطعا آمار دختران فراری ما بیش از دخترانی است که در کودکی ازدواج می‌کنند. همه صحبت من این است که با این قوانین اکثریتی فدای یک اقلیتی می‌شوند که این منطقی نیست.وی در پاسخ به این سوال که آیا آماری در خصوص فرار دختران ۱۳ تا ۱۵ ساله دارید؟ گفت: آمارها موجود است اما بهتر است؛ اعلام نشود، چراکه گفتن آمار موجب می‌شود، افرادی که در این سنین هستند نیز جرأت انجام این کار را پیدا کنند و معتقدم ارائه برخی آمارها باعث آسیب بیشتر در جامعه می‌شود.متاسفانه سن تن‌فروشی دختران براساس آمارهایی که ارائه می‌شود، پایین آمده‌است.
سن دوستی دختر و پسرها به سنین دبستان رسیده‌است
مدیر طرح و برنامه و تدوین سیاست شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده خاطرنشان کرد: متاسفانه سن تن‌فروشی دختران براساس آمارهایی که ارائه می‌شود، پایین آمده است. همچنین سن دوستی دختران و پسران نیز کاهش پیدا کرده و به سنین دبستان رسیده است. بنابراین دختران در سنین ۱۳ سال موضوعات جنسی را متوجه می‌شوند و به دنبال آن نیز می‌روند و قطعا در این سن نیاز به جنس مخالف و زوج دارند. اگر یک دختر ۱۵ ساله دست در دست دوست پسرش در خیابان برود، کسی اعتراض نمی‌کند، اما اگر قرار باشد، همین دختر ۱۵ ساله ازدواج کند، همه سر و صدا می‌کنند.
مظاهر جنسی در جامعه بسیار بالاست
وی ادامه داد: مظاهر جنسی در فضای جامعه به شدت بالاست تا آنجا که در تلویزیون درباره معایب و محاسن خودارضایی صحبت می‌کنند. متاسفانه تحریکات جنسی برای جوانان در جامعه بالاست و در مجلات، روزنامه‌ها، موبایل، تلویزیون، کامپیوتر و ... مظاهر زیادی از تحریکات جنسی وجود دارد. در بسیاری از تبلیغات در فضای مجازی موضوعات جنسی آمده و در آن درج شده زیر ۱۸ سال نبینند، در حالی که در هیچ کشوری در دنیا اینگونه نیست، چراکه این باعث می‌شود؛ بیشتر انسان ترغیب به دیدن شود.مدیر طرح و برنامه و تدوین سیاست شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده در پاسخ به این سوال که این مظاهر جنسی در کشورهای دیگر هم وجود دارد، پس چرا در آنجا ازدواج کودکان مطرح نمی‌شود؟ گفت: افرادی که به دنبال قانون منع ازدواج کودکان هستند، فقط کاری را انجام می‌دهند که از طرف جامعه بین‌الملل به آنها گفته می‌شود و خودشان چیزی نمی‌دانند.روح‌افزا ادامه داد: وقتی مظاهر جنسی در جامعه زیاد می‌شود و دختران جوان آن را می‌بینند و احساس نیاز می‌کنند، اگر بخواهد ازدواج کنند، برخی می‌گویند اشتباه است، اما اگر همان دختران بخواهند، تن‌فروش شوند، همان عده می‌گویند، باید کارت سلامت برایشان صادر شود.یک گروهی مشخص کردیم تا مجلات و کتاب‌ها را رصد کنند و در صورت لزوم جلوی انتشار برخی از آنها را بگیرند.
گروه‌هایی برای رصد مجلات ایجاد کردیم
وی با بیان اینکه تبلیغات در زمینه بی‌حجابی در کشور وجود دارد و متاسفانه مظاهر  آن را صدهزار برابر بالا برده‌ایم، خاطرنشان کرد: یک گروهی مشخص کردیم تا مجلات و کتاب‌ها را رصد کنند و در صورت لزوم جلوی انتشار برخی از آنها را بگیرند، چراکه محتویات برخی مجلات باعث می‌شود، خانواده و جوان سالم نباشند.
مدیر طرح و برنامه و تدوین سیاست شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده خاطرنشان کرد: باز هم تاکید می‌کنم وقتی مظاهر جنسی در جامعه بسیار زیاد است، چرا باید برای ازدواج مانع گذاشته شود، بلکه معتقدم مجلس باید قانون تسهیل ازدواج را پیگیری کند.
آرایش چه غلیظ و چه غیر غلیظ از نظر اسلام پسندیده نیست
روح‌افزا درباره این باورش که عمل‌های مختلف و آرایش‌های سنگین باعث می‌شود، هویت زنان گرفته شود، گفت: اینکه زنان دوست دارند، زیباتر باشند، یک امر طبیعی است و مطابق فطرت یک زن است، اما آیا جای زیبا کردن‌های مصنوعی در خیابان است؟ البته جراحی‌های زیبایی در صورتی که ضرری برای سلامتی فرد نداشته باشد، عیبی ندارد چراکه دوست دارد زیباتر باشد، اما وقتی که مکمل آن جراحی زیبایی، آرایش هم می‌کنند و با عشوه‌گری در خیابان ظاهر می‌شوند، درست نیست. زن باید زیبایی داشته باشد و زیباتر شود، اما اگر از این زیبایی در جای مناسب خود استفاده کند، بسیار خوب و قابل ارزش است.
استاندارد مشخصی برای حداقل آرایش زنان وجود ندارد و از نظر هر فردی حداقل آرایش متفاوت است.
وی خاطرنشان کرد: اگر زن زیبایی خود را در خانواده و برای همسر و فرزندانش عرضه کند و برای زیباتر شدن در چنین فضاهایی تلاش کند، بسیار ارزشمند و پسندیده است، اما مشکل ما این است که این زیبایی را به خیابان می‌آورند. آرایش چه غلیظ و چه غیر غلیظ از نظر اسلام پسندیده نیست. حتی اگر زن آرایش هم نداشته باشد، نباید در رفتارش تبرج داشته باشد، چراکه قرآن کریم خطاب به زنان می‌فرماید به گونه‌ای سخن نگویید که مردان بیمار تحت تاثیر قرار بگیرند یا اینکه در راه رفتن تبرج نداشته باشید.مدیر طرح و برنامه و تدوین سیاست شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده با بیان اینکه کسی با تمیز بودن و مرتب بودن در جامعه مخالفتی ندارد، خاطرنشان کرد: اسلام دین پاکیزگی است، اما مخالف این است که در زن جاذبه‌ای وجود داشته باشد. می‌گویند زن با آرایش کم در جامعه ظاهر شوند، اما حداقل و کف این آرایش کم چیست؟ استاندارد مشخصی برای حداقل آرایش وجود ندارد و از نظر هر فردی حداقل آرایش متفاوت است.روح‌افزا خاطرنشان کرد: در حال حاضر می‌خواهند چادر را بردارند و می‌گویند در کشوری مانند ترکیه به دلیل اینکه حجاب اجباری نیست، میزان علاقه‌مندی زنان به حجاب سالیانه در حال افزایش است. من می‌گویم شما در ترکیه تضمین می‌کنید که زنان ترکیه حجاب را با روسری و مانتو رعایت می‌کنند، اما من در ایران ضمانت نمی‌کنم در صورتی که چادر و حجاب را برداریم، زنان با با لباس‌های نامناسب در خیابان حضور نداشته باشند.
آمار سقط‌های غیرقانونی در کشور بالاست
یکی از پزشکان درباره سقط غیرمجاز در یکی از بیمارستان‌ها می‌گفت؛ سرایدار بیمارستان اقدام به سقط‌جنین یک زن باردار کرده است.وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره سقط جنین گفت: آمار سقط قانونی در کشور در سال نسبت به سقط‌های غیرقانونی و غیرمجاز بسیار پایین است و سقط‌های غیرمجاز آمار بالایی در کشور دارد و افرادی که این کار را انجام می‌دهند، افرادی هستند که هیچ تخصصی در این امر ندارند. یکی از پزشکان درباره سقط غیرمجاز در یکی از بیمارستان‌ها می‌گفت؛ سرایدار بیمارستان اقدام به سقط جنین یک زن باردار کرده است. این نوع سقط‌ها خطر مرگ برای زنان بههمراه دارد، این زنان دیگر نمی‌توانند زایمان طبیعی هم داشته باشند.مدیر طرح و برنامه و تدوین سیاست شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده تاکید کرد: نباید برخی آمارها را در کشور اعلام کرد، چراکه اثر سوء در کشور دارد.روح‌افزا همچنین به وضعیت مادران شاغل اشاره کرد و گفت: باید سیاست‌گذاری ما به گونه‌ای باشد که زنان در زمان بچه‌دار شدن شغل خود را از دست ندهند و زمانی که فرزندانشان کمی بزرگتر شدند، بتوانند دوباره شغل خود را داشته باشند. ما که همه چیز را از غرب الگوبرداری می‌کنیم، چرا در این زمینه از غرب الگو‌برداری نمی‌کنیم. در برخی از کشورهای اروپایی زنان تا سه فرزند و تا سه سالگی هر فرزند مرخصی با حقوق دارند، چرا اینگونه خدماتی به زنان ما داده نمی‌شود.
دولت به مادران شاغل حق نگهداری فرزند بدهد
در برخی از کشورهای اروپایی زنان تا سه فرزند و تا سه سالگی هر فرزند مرخصی با حقوق دارند، چرا اینگونه خدماتی به زنان ما داده نمی‌شود.
وی ادامه داد: زنی که درس خوانده حق دارد که شغل داشته باشد و باید هم شغل داشته باشد، چراکه دولت برای تحصیل این فرد در مقاطع تحصیلی بالا سرمایه‌گذاری کرده است. حال این فرد نباید کار کند و باید بین بچه و کار یکی را انتخاب کند یا بچه به دلیل شاغل بودن مادر باید آسیب ببینند.معتقدم بودجه‌هایی را که صرف حقوق‌های نجومی می‌کنند، بهتر است برای این موارد بکار بگیرند.مدیر طرح و برنامه و تدوین سیاست شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده تاکید کرد: معتقدم بودجه‌هایی را که صرف حقوق‌های نجومی می‌کنند، بهتر است برای این موارد بکار بگیرند. آیا نمی‌شود این اقدامات را برای زنان شاغل فراهم کرد. پتانسیل‌های بسیار بالایی در کشورمان وجود دارد. چرا برنامه‌ریزی صحیحی در کشور وجود ندارد تا بتوان از این همه پتانسیل بالا استفاده کنیم تا زنان هم بتوانند درس بخوانند،‌ اشتغال داشته باشند و بچه‌داری کنند و بچه‌ها در آغوش مادر در کمال آرامش بزرگ شوند. در برخی از کشورهای اروپایی به مادران شاغل هزینه نگهداری فرزند پرداخت می‌شود و مادر این مبلغ را به فردی که از بچه پرستاری می‌کند مانند مادربزرگ می‌پردازد.

روزهای بی‌باران در انتظار کشور

روزهای بی‌باران در انتظار کشور
طبق آمار به‌نظر می‌رسد که در فصل پاییز بارش‌ها به نسبت پاییز گذشته بیش‌تر است، اما احتمالا طبق گفته‌های وزیر نیرو در زمستان چنین وضعیتی را نخواهیم داشت و مقداری از بارش‌های صورت‌گرفته به‌دلیل سال‌های خشکی که پشت سر گذاشته‌ایم، برای جبران رطوبت از دست رفته خاک صرف می‌شود.
 میزان آب تجدیدپذیر در ایران طی دوره پنج ساله اخیر، از ۱۴۰ میلیارد مترمکعب به ۱۰۵ میلیارد مترمکعب رسیده که از کاهش ۲۵ درصدی نسبت به متوسط دوره ذکر شده حکایت دارد. این میزان آب موجود، در مقایسه با دوره ۴۵ ساله نشان از ۱۹ درصد کاهش دارد.هم‌چنین بر اساس آمار ارائه شده از سوی وزارت نیرو، تغییرات وضعیت منابع آب تجدیدشونده بیانگر این است که میزان منابع آب تجدیدشونده در سال آبی ۷۷-۷۸ معادل  ۱۳۰ میلیارد مترمکعب، در سال آبی ۸۵-۸۶ معادل ۱۲۵ میلیارد مترمکعب و در سال آبی ۹۲-۹۳ معادل ۱۲۰ میلیارد مترمکعب بوده که طی ۱۵ سال اخیر به ۱۱۵ میلیارد مترمکعب و طی پنج سال اخیر به ۱۰۴ میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.در این بین متوسط حجم منابع آب تجدیدپذیر طبیعی و تاب‌آوری سرزمینی ایران ۱۱۴ میلیارد مترمکعب است و میزان منابع آب تجدیدپذیر قابل بهره‌برداری به‌طور متوسط حدود ۷۰ میلیارد مترمکعب تخمین زده می‌شود که این به‌معنای لزوم کاهش مصارف آب ایران از حدود ۱۰۰ میلیارد مترمکعب به ۷۰ میلیارد مترمکعب است.با ثبت ۷۷.۶ میلی‌متر بارش از اول مهرماه تا یازدهم آذرماه، رشدی ۲۱۵.۴ درصدی در میزان بارش‌های ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل به‌ثبت رسیده است. هم‌چنین بر اساس آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت ( ۳۸.۲ میلیمتر) ۱۰۳.۱ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته ( ۲۴.۶ میلیمتر) ۲۱۵.۴ درصد افزایش نشان می‌دهد. ضمناً حجم بارش در این مدت معادل ۱۲۷.۸۸۷ میلیارد مترمکعب است.با این وجود، رضا اردکانیان  - وزیر نیرو - معتقد است اگرچه بارش‌های اخیر مناسب بوده است، ولی با توجه به خشکسالی‌های اخیر باید استفاده صحیح از منابع آبی مورد توجه مردم و مسئولان باشد چراکه درصورت خروج از چرخه خشکسالی، چندین سال طول می‌کشد تا منابع آبی مناسب را به دست بیاوریم و با وجود افزایش بارندگی‌های اخیر کشور، در بخش تنظیم آب کشاورزی و آشامیدنی از سدها با کاهش روبرو هستیم.به گفته وی در این صورت روان‌آب خیلی وسیعی نخواهیم داشت و کماکان موضوع مصرف صحیح در اولویت است و امیدواریم هم در بخش آب و هم در بخش برق پرمصرف‌ها به جرگه خوش مصرف‌ها بپیوندند.علاوه‌ بر این اسحاق جهانگیری - معاون اول رئیس جمهور - هم در جلسه شورای عالی آب گفت: با وجود بارندگی‌های خوب اخیر، هم‌چنان باید به مدیریت مصرف دقت نظر داشته باشیم و نباید تصور شود که کشور از تنش آبی عبور کرده است.وی ضرورت توجه ویژه برای تامین آب شرب مناسب در شهرهای بزرگ و پرجمعیت کشور نظیر اهواز، مشهد، اصفهان، شیراز و کرمان که با مشکل مواجه هستند را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: تامین آب شرب این‌گونه شهرها باید در اولویت قرار گیرد و باید راهکارهای اطمینان‌بخشی برای حل و فصل مشکلات تامین آب شرب این مناطق تهیه شود.

در قراردادی سه جانبه؛ جهاد دانشگاهی تجهیزات فرودگاهی را بومی سازی می کند

در قراردادی سه جانبه؛ جهاد دانشگاهی تجهیزات فرودگاهی را بومی سازی می کند
قرارداد طراحی، ساخت و تحویل نخستین سامانه کمک ناوبری بصری (روشنایی باند) میان جهاددانشگاهی، شرکت فرودگاه‌ ها و ناوبری هوایی ایران و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری منعقد شد.
قرارداد سه جانبه میان جهاد دانشگاهی، شرکت ناوبری هوایی ایران و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری شامل چهار قرارداد طراحی و ساخت تجهیزات فرودگاهی است.
سامانه کمک ناوبری بصری (روشنایی باند)، طراحی و ساخت پنج دستگاه برج سیار مراقبت پرواز امضا، توافقنامه های تحقیق، طراحی و ساخت سامانه کمک ناوبری فاصله یاب (DME) و طراحی و ساخت سامانه رادار ثانویه پیشرفته از موارد مورد توافق در قراردادها است.
همچنین این قراردادها در مجموع دارای ارزش بیش از یکهزار و 600 میلیارد ریال است.
شناسایی و مستندسازی نیازهای پژوهشی و فناوری در زمینه تجهیزات هوانوردی و فرودگاهی، انجام مطالعات پژوهشی و فناوری در زمینه توسعه دانش فنی و انتقال آن، ارایه خدمات علمی، نظارتی و مشاوره‌ای در موضوعات مرتبط با نیازهای هوایی کشور، توسعه و بومی‌سازی فناوری‌های مورد نیاز متناسب، انجام پژوهش‌های کاربردی در حوزه‌های مخابرات، قدرت، الکترونیک، کنترل و فناوری اطلاعات موردنیاز، اجرای طرح‌های پژوهشی کاربردی در حوزه‌های تجهیزات هوانوردی و فرودگاهی شرکت مطالعه و ساخت دستگاه‌های اندازه‌گیری و شبکه‌های هوشمند و سایر تجهیزات مورد نیاز، از زمینه های همکاری اعلام شده است .
براساس گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی همچنین بهره‌برداری شرکت از کلیه امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری پارک‌های علم‌وفناوری و مراکز رشد خلاقیت و نوآوری جهاددانشگاهی در حوزه‌های مورد نیاز و پیگیری و ایجاد بانک اطلاعاتی دانشجویان و اساتید برتر و نخبه در کلیه دانشگاه‌های کشور از دیگر زمینه ‌های همکاری در متن این قرارداد است.

حالت های رنگی