امروز: شنبه 04 اسفند 1397 برابر با 24 فوریه 2019

نیاز؛ درد مشترک خریدار و فروشنده تکه ای از بدن

گزارش "صدای ملت" از بازار خرید و فروش کلیه
نیاز؛ درد مشترک خریدار و فروشنده تکه ای از بدن
معصومه صالحی
قسمت اول
اشاره: ابتدای خیابان فرهنگ حسینی نرسیده به میدان ولیعصر (عج) هیچ تابلو و یا نشانی از انجمن حمایت از بیماران کلیوی وجود ندارد اما در اواسط کوچه کلینیک شفا که مخصوص این بیماران است وجود دارد و کمی جلوتر از آن آگهی ها و شماره تلفن های متعددی نظرت را جلب می کند که هر کدام از آنها شماره تلفنی به همراه گروه خونی فردی است که می خواهد کلیه اش را بفروشد. در کنار بعضی از این شماره ها کلمه "فروش فوری" هم ذکر شده است که گویا نشاندهنده این است که فروشنده در فروش کلیه اش بیش از سایر آگهی دهندگان عجله دارد و انگار مشکلاتش بیش از دیگران است. در کنار یک شماره هم مبلغ "25 میلیون" نوشته شده است که این رقم هم احتمالا رقم پیشنهادی فروشنده برای تکه ای از بدنش است.


تعداد آگهی ها بر روی درب پارکینگ ها و یا تیر چراغ برق زیاد است بعضی از آگهی ها به وسیله رنگ پاک شده و برخی دیگر نیز به صورتی ناخوانا درآمده است. مقداری که جلوتر می روی بر سر در ساختمانی تابلوی "انجمن حمایت از بیماران کلیوی" نظرت را جلب می کند و تازه می توان به این نتیجه رسید که وجود این همه آگهی برای فروش کلیه با گروه خونی های مختلف و قیمت های گوناگون بی دلیل نیست و متقاضیان فروش کلیه می دانند که نیازمندان به کلیه و کسانی که به دلیل نارسایی حاد کلیوی ناچار به دیالیز و یا حتی پیوند این عضو مهم هستند در این مسیر تردد می کنند و شاید برخی از آنان خریدار کلیه آگهی دهندگان باشند.
این در حالی است که به گفته معاون ارتباطات و بین الملل انجمن حمایت از بیماران کلیوی نیازمندان به پیوند کلیه تنها در شرایطی می توانند از اهداکنندگان، کلیه دریافت کنند که نامه رسمی از این انجمن داشته باشند و این انجمن هم تنها کسانی را برای پیوند کلیه می فرستد که تحت نظر این انجمن آزمایشات مربوطه انجام دهند و در صورتی که تمامی آزمایشات و گروه خونی دهنده و گیرنده کلیه مورد تایید تیم پزشکی باشد در آن صورت مجاز به انجام عمل پیوند آن هم فقط در بیمارستان های مشخص می شوند. به گفته وی قیمت کلیه 9 میلیون تومان است که گیرنده کلیه این مبلغ را باید به اهداکنندگان بدهد و بقیه هزینه های عمل به صورت رایگان خواهد بود.
حال با وجودی که اهدا کلیه و پیوند آن تنها از این طریق انجام می شود سوالی که باقی می ماند اینکه تکلیف این همه آگهی که بر در و دیوار اطراف این انجمن زده شده است چه می شود؟ و این همه افراد مشتاق اهدای کلیه اما با قیمتی بالاتر از قیمت تعیین شده توسط انجمن حمایت از بیماران کلیوی برای رفع مشکلات شدید مالی که به گفته برخی از آنها آخرین راه برای نجات آنها از درگیری های مالی و اقتصادی است چه باید کنند؟ کسانی که به هر ترتیب نتوانسته اند از طریق وام و یا قرض و یا هر راه دیگری مشکلات مالی به وجود آمده در زندگیشان را حل کنند و حالا فروش کلیه تنها راه نجات آنها از بن بست های پیش رویشان در زندگی است.
اگرچه خبرنگار ما برای اطلاع از دلیل این کار به چند تن از متقاضیان فروش کلیه زنگ زد و بسیاری از آنها تنها دلیل را وجود مشکلات عدیده مالی و اقتصادی و بیکاری عنوان کرده اند اما بودند برخی از آنها که اصلا نخواستند راجع به دلیل این کارشان توضیحی دهند و بر این عقیده بودند که گفتن این دلایل هیچ دردی را از آنان دوا نخواهد کرد و وجود مشکلات مالی عرصه را چنان بر این افراد سخت کرده است که ناچار به این کار هستند.
اما آیا به راستی برای حل مشکلات مالی و اقتصادی که البته این روزها افراد بیشتری با آن روبه رو هستند و دست و پنجه نرم می کنند راهی جز فروش کلیه نیست؟
داریوش آرمان معاون ارتباطات و بین الملل انجمن حمایت از بیماران کلیوی در گفت و گو با خبرنگار "صدای ملت" با اشاره به اینکه این انجمن در حال حاضر یک انجمن 35 ساله و کاملا خیریه و بدون برخورداری از هر گونه کمک و حمایت دولتی است و صرفا از طریق کمک های مردمی و نیکوکاران انجام می شود گفت: این انجمن 168 شعبه و نمایندگی در سراسر کشور دارد که در زمینه پیگیری امور درمانی، دارویی، مسائل اجتماعی، اقتصادی، رفاهی، ورزشی و تفریحی بیماران کلیوی شامل بیمار پیوند کلیه و دیالیزی ها گام بر می دارد.
*پیوند کلیه از زنده به زنده به حداقل رسیده است
وی با بیان اینکه تاکنون 30 هزار پیوند کلیه در ایران انجام شده است؛ مبنای کار انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی را بر پیوند کلیه از مرگ مغزی و خانواده بیماران (شامل پدر، مادر، خواهر و برادر) اعلام کرد و گفت: تا امروز هم این هدف را دنبال کرده ایم و باید بگویم بیش از40 درصد پیوندهای کلیه انجام شده در کشور از طریق پیوند مرگ مغزی است و خوشبختانه اهدای عضو از خانواده نیز در حال پیشرفت بهتری است. امیدواریم این سیر صعودی همچنان ادامه پیدا کند و ما شاهد به حداقل رسیدن پیوند زنده به زنده و از فرد غریبه به بیمار کلیوی باشیم.
معاون ارتباطات و بین الملل انجمن حمایت از بیماران کلیوی در ادامه خاطر نشان کرد: در حال حاضر 25 هزار بیمار دیالیزی در سراسر کشور تحت پوشش هستند که به آنها به صورت رایگان  خدمات دیالیز ارایه می شود. در حدود 3500 دستگاه دیالیز فعال داریم. اما متاسفانه مطابق گزارش های وزارت بهداشت و درمان در طول سال تقریبا با رشد 15 تا 17 درصدی تعداد بیماران مبتلا به نارسایی حاد کلیوی روبه رو هستیم و این یعنی سالانه حدود 5 هزار بیمار دچار نارسایی حاد کلیوی یا نیازمند دیالیز به جمع بیماران قبلی اضافه می شوند.
به گفته وی در حال حاضر 3 تا 4 هزار نفر در انتظار پیوند کلیه هستند که بعضی از آنها از نظر جسمی و شرایط پیوند آمادگی لازم را ندارند و باید منتظر باشند تا بهبود یابند و شرایط پیوند برایشان فراهم شود. بعضی از سالخوردگان و افراد مسن هم وجود دارند که به خاطر کهولت سن اصلا امکان پیوند برای آنها وجود ندارد و فقط باید دیالیز شوند.
نیاز دستگاه های دیالیز موجود به بازسازی و تجهیز
وی با انتقاد از عملکرد ضعیف دولت گذشته در خصوص حمایت از این بخش گفت: طی 4 سال پایانی دولت گذشته تقریبا هیچ بخش دیالیز و هیچ تخت دیالیزی به مراکز درمانی کشور اضافه نشد و یا اگر اضافه شد در خصوص آن اطلاع رسانی دقیقی صورت نگرفت؛ به طور طبیعی با توجه به اینکه هر سال حدود 5 هزار بیمار به جمع بیماران اضافه شده است سالانه حدود 3 هزار بیمار کلیوی با پیوند کلیه خوب می شوند و از این زنجیره خارج می شوند اما 2 هزار بیمار همچنان در انتظار حمایت و دریافت خدماتی در این خصوص در انجمن باقی می مانند.
وی تاکید کرد: این افراد خدمات دیالیز و بخش دیالیز می خواهند اما متاسفانه طی سالهای 88 تا 92 هیچ کار خاصی در حوزه دیالیز و توسعه دستگاههای مربوط به این بخش که وظیفه وزارت بهداشت و دولت وقت بود صورت نگرفت و مشکلات تعداد قابل توجهی از بیماران از آن سال ها پابرجاست. به همین خاطر انتظار داریم با توجه بیشتر دولت، مجلس و وزارت بهداشت به این موضوع و اختصاص بخشی از بودجه های قابل توجهی که در حوزه طرح تحول نظام سلامت در نظر گرفته شده است شاهد نوسازی، باسازی و راه اندازی بخش های جدید دیالیز در اقصی نقاط کشور باشیم.
آرمان در ادامه با تاکید بر اینکه اگر هرچه سریع تر بخش های جدید دیالیز تاسیس نشود و دولت و مجلس در این زمینه سیاست گذاری و برنامه های لازم را انجام ندهند گفت: طبیعتا طی سال های آینده با مشکلات جدی تری در این زمینه مواجه خواهیم شد. بنابراین ضروری است مسئولان در این زمینه  اقدامات مربوطه را انجام دهند.
به گفته وی مطابق استانداردهای جهانی هر 4 بیمار باید یک دستگاه دیالیز داشته باشند اما امروز هر 6 بیمار یک دستگاه دیالیز دارند که فاصله این ضریب باید کم شود و به استانداردهای جهانی نزدیک شود.
فرسودگی دستگاه های دیالیز
آرمان با اشاره به اینکه در بسیاری از بیمارستان ها  دستگاه های دیالیزی داریم که بیش از 20 تا 25 سال کار کرده و فرسوده شده اند و دایما تعمیر و نگهداری می شوند افزود: این در حالی است که ما بر این عقیده ایم دیالیز استاندارد؛ دستگاه و تجهیزات و ملزومات استاندارد می خواهد و ضروری است که مسئولان مربوطه با سرعت و جدیت بیشتری در این زمینه عمل کنند.
وی با بیان اینکه طی ماههای اخیر وضعیت کمی بهتر شده است خاطر نشان کرد: از جمله مشکلاتی که از دولت قبل بر جا مانده بود کمبود 2 تا 3 هزار دستگاه دیالیز در کشور است تا دستگاههای موجود بازسازی و یا تعویض شوند و برای چهار پنج سال آینده نیازهای کشور را بر طرف کنند.
به گفته وی مطابق طرح تحول نظام سلامت برخی از مراکز در بخش خصوصی و یا برخی درمانگاههای دولتی و نیمه دولتی قصد دارند تخت دیالیز راه اندازی کنند که البته در این خصوص بحث نظارت خیلی مهم است و باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.
ارمان همچنین تاکید کرد: در زمینه دستگاههای دیالیز نیازمند استانداردسازی های جدی در این خصوص هستیم. توسعه بخش دیالیز و همچنین ارتقای استانداردهای دیالیز در کل کشور باید در اولویت و در دستور کار قرار بگیرد.
*دلالی کلیه متوقف شده است
از آرمان در خصوص فروش کلیه به صورت دلالی و اینکه برخی از افراد قیمت های بالایی را برای اهدای کلیه شان پیشنهاد می کنند سوال شد که وی در پاسخ با بیان اینکه امروزه فروش دلالی کلیه به طور کلی از بین رفته است گفت: امروز اهدای کلیه به صورت زنده به زنده یعنی اهدای کلیه افراد غریبه به بیمار کلیوی به اینگونه است که افراد نیازمند به کلیه یعنی کسانی که دچار نارسایی حاد کلیوی هستند باید 9 میلیون تومان به اهدا کننده کلیه پرداخت کنند و عمل جراحی و پیوند کاملا رایگان است و فقط در برخی از بیمارستان ها که بخش پیوند دارند؛ انجام می شود.
وی همچنین گفت: البته یکی از وظایف انجمن حمایت از بیماران کلیوی کمک و حمایت مالی از  کسانی است که نیازمندند و یا دچار مشکلات مالی هستند و امکان پرداخت هزینه کلیه خریداری شده را ندارند. در نتیجه انجمن هزینه خرید کلیه را می پردازد. سالانه چندین پیوند در کشور با پرداخت هزینه از سوی این انجمن انجام می شود. ضمن اینکه تمام بیماران کلیوی که کارت انجمن و بیمه دارند به صورت رایگان می توانند از خدمات دیالیز این مراکز استفاده کنند.
به گفته وی در حال حاضر حدود 20 بخش پیوند کلیه در مراکز درمانی داریم و در اغلب استان ها نیز بخش پیوند کلیه وجود دارد.
*ایران جزء 10 کشور اول دنیا در زمینه پیوند کلیه
وی با اشاره به اینکه ایران با توجه به تخصص و دانش بسیار بالای جامعه پزشکی و سرمایه های جدی که در این زمینه صورت گرفته امروز جزء 10 کشور اول دنیا در زمینه پیوند کلیه است خاطرنشان کرد: نگاه دنیا به پیوند کلیه در ایران نگاه خاصی است. اما مطابق قوانین موجود پیوند کلیه به اتباع خارجه ممنوع است و انجام پیوند فقط برای ایرانیان داخل کشور مجاز است.
آرمان می گوید: اهداکنندگان برای اهدای کلیه در هیچ نوبت انتظاری قرار نمی گیرند و معطلی پیوند کلیه فقط در حدی است که اهداکننده آزمایشات مربوطه را انجام دهد و اگر سلامت جسمی و روانی و آزمایش های مربوطه پیوند تایید شد و پزشکان مربوطه اعلام کردند که مشکلی در این زمینه وجود ندارد عملیات پیوند انجام می شود.
وی در ادامه تاکید کرد: با توجه به اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 90 تمامی اختیار مربوط به انجام امور پیوند کلیه را به طور رسمی به انجمن حمایت از بیماران کلیوی تفویض کرده است بنابراین هر گونه پیوند کلیه در مراکز درمانی و بیمارستانی کشور بدون معرفی نامه رسمی انجمن حمایت از بیماران کلیوی ممنوع و تخلف است و به طور قطع با عواملی که احیانا در این زمینه بخواهند پیوند انجام دهند برخورد جدی و قانونی خواهد شد.
آرمان با ابراز پیش بینی از اینکه موارد دلالی به حداقل رسیده است و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد؛ گفت: به مردم تاکید  می کنیم به هیچ عنوان به آگهی های فضای مجازی و اینترنت و آگهی هایی که اطراف مراکز درمانی و گوشه و خیابان شهر مبنی بر فروش کلیه دیده می شود اعتماد نکنند؛ چراکه هیچ بیمار کلیوی از طریق این آگهی ها نمی تواند پیوند کلیه انجام دهد و تنها مرجع انجام امور پیوند کلیه به طور رسمی در کشور انجمن حمایت از بیماران کلیوی است و تاکید می کنیم که مردم فریب این آگهی ها، دلالان، شیادها و تبه کارانی که برای سر کیسه کردن مردم نقشه کشیده اند را نخورند و هوشیار باشند و بدانند که فقط از طریق انجمن حمایت از بیماران کلیوی برای پیوند کلیه اقدام کنند.
*اهدای اعضای بیماران مرگ مغزی شده بهترین کمک به بیماران کلیوی
وی در ادامه در خصوص افزایش تعداد اهداکنندگان کلیه طی سالهای اخیر گفت: طی سالهای اخیر تقریبا روند معمولی مراجعه اهداکنندگان کلیه را داریم و این موضوع کاهش و یا افزایشی نداشته است. البته بیشتر پیوندها از طریق مرگ مغزی و یا اهدا از سوی خانواده بیمار صورت می گیرد.
آرمان همچنین در خصوص اهدای عضو و ارتباط آن با کسانی که مرگ مغزی شده اند با اشاره به اینکه در مورد بیماران مرگ مغزی هیچ وجهی بابت اعضای اهدا شده به خانواده فرد مرگ مغزی شده داده نمی شود گفت: در اینجا لازم است از تمامی خانواده هایی که بعد از مرگ مغزی شدن عزیزشان با اهدای اعضای بدن وی بزرگترین نیکوکاری زندگی شان را از این طریق انجام می دهند و با بخشش اعضای بدن فردی که مرگ مغزی شده چندین زندگی را نجات داده اند تشکر و قدردانی کنم.
وی در پایان تاکید کرد: از تمامی مردم می خواهم که اگر احیانا یکی از نزدیکان آنها دچار مرگ مغزی شد و تیم پزشکی اعلام کردند که بیمار مرگ مغزی شده و هیچ راه برگشتی برای وی وجود ندارد بدون هیچ معطلی؛ با تصمیم گیری سریع و به موقع جان چند هم وطن را نجات دهند.
ادامه دارد ...

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی