امروز: شنبه 29 دی 1397 برابر با 20 ژانویه 2019

صدور کارت ملی بدون نیاز به تعویض شناسنامه

صدور کارت ملی بدون نیاز به تعویض شناسنامه
دبیرکل کانون کشوری دفاتر پیشخوان دولت : برای صدور کارت ملی الزامی به تعویض شناسنامه نیست.
علی فلاح افزود: برای صدور کارت ملی نیاز به تعویض شناسنامه نیست مگر اینکه شناسنامه مخدوش، بسیار قدیمی و فاقد عکس باشد.
وی اضافه کرد علاوه بر ۱۵ میلیون نفری که تاکنون برای ثبت نام کارت هوشمند ملی اقدام نکردند ، حدود یک و نیم میلیون کارت هوشمند نیز در شبکه دفاتر رسوب کرده است.
دبیرکل کانون کشوری دفاتر پیشخوان دولت بر ضرورت دریافت سریعتر این کارت ها از جانب به مردم افزود: بیش از ۱۴۰۰ دفتر پیشخوان دولت در سراسر کشور آمادگی دارد تا افرادی که تاکنون ثبت نام نکرده اند در فرصت سه ماه باقی مانده به ثبت نام کارت هوشمند ملی اقدام کنند.
وی درباره مشکلات مردم در ثبت اثر انگشت شان هم اضافه کرد در زمان اولیه ثبت نام کارت حساسیت دستگاه ها با توجه به اهمیتی که پایگاه داده در سازمان ثبت احوال داشت بسیار زیاد پیش بینی شده بود اما با برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفت روش‌های جایگزینی در نظر گرفته شد.
وی تصریح کرد: با این همه برخی از افراد به علت های مختلف اثر انگشت شان دچار اشکال است یا دچار قطع عضو هستند که می توانند با مراجعه به مراکز ثبت احوال کار نام نویسی را انجام دهند.
علی فلاح درباره هزینه صدور کارت هوشمند ملی نیز گفت : نرخ صدور کارت هوشمند ملی ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان است که شامل ۹ هزار تومان حق الزحمه دفاتر پیشخوان دولت، ۲۰ هزار تومان تعرفه دولتی و دو هزار تومان هزینه پست می شود.
وی در این حال از مردم خواست پس از ثبت نام در دفاتر رسید ارائه خدمت را که مبلغ در آن درج شده است با مهر دفتر دریافت کنند تا در صورت مشاهده تخلف بتوانند با سامانه ۱۹۵ و شماره تلفن ۶۱۹۱۲۲۲۲ گزارش کنند

مرگ 9 دانشجوی علوم و تحقیقات بر اثر واژگونی اتوبوس در محوطه دانشگاه

مرگ 9 دانشجوی علوم و تحقیقات بر اثر واژگونی اتوبوس در محوطه دانشگاه
رئیس اورژانس تهران از واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان در دانشگاه علوم و تحقیقات تهران خبر داد و گفت: متأسفانه تعداد کشته‌های این حادثه به ۸ نفر افزایش یافت و تعداد ۲۸ نفر نیز مجروح شدند.
دکتر پیمان صابریان  در این باره اظهار کرد: واژگونی یک دستگاه اتوبوس حامل دانشجویان در دانشگاه علوم و تحقیقات تهران واقع در بلوار سیمون بولیوار به سازمان اورژانس اعلام شد که در پی آن یک بالگرد اورژانس، ۱۵ دستگاه آمبولانس ، دو دستگاه اتوبوس، دو دستگاه موتورلانس به محل حادثه اعزام شدند.رئیس مرکز اورژانس تهران گفت: متاسفانه در این حادثه هفت نفر- دو خانم و پنج آقا - جان باختند و  ۲۸ نفر مجروح شدند که پس از اقدامات اولیه توسط تکنسین‌های اورژانس به نزدیکترین مرکز درمانی انتقال یافتند.سید جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی نیز در این باره گفت: حادثه واژگونی یک دستگاه اتوبوس در انتهای سیمون بولیوار به سامانه ۱۲۵ اطلاع داده شد که در پی آن، ستاد فرماندهی آتش نشانان چهار ایستگاه را به محل حادثه که در یک مجتمع آموزشی قرار داشت اعزام کرد.وی با اشاره به حضور عوامل آتش‌نشانی در محل سقوط اتوبوس که ۳۰ سرنشین داشت، ادامه داد: پس از حضور آتش‌نشانان تعدادی از آنان از داخل کابین خارج شده بودند و هم اکنون عملیات نجات این افراد ادامه دارد.ملکی با بیان اینکه تعداد زیادی از سرنشینان این اتوبوس مصدوم شده‌اند، گفت: عوامل امدادی در محل حضور داشته و تعداد قطعی مصدومان اعلام خواهد شد.مصدومان پس از انجام اقدامات اولیه درمانی توسط تکنسین‌های اورژانس به بیمارستان‌های نیایش، عرفان، حضرت رسول، امام خمینی(ره) و شریعتی انتقال یافتند.رئیس مرکز اورژانس تهران اظهارکرد: حال برخی از مصدومان این حادثه وخیم بوده و ممکن است تعداد فوتی‌ها افزایش یابد.
بررسی علت حادثه مرگبار اتوبوس دانشجویان دانشگاه آزاد
جانشین رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ نیز به ایسنا اعلام کرد که علت تصادف مرگبار اتوبوس در واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در دست بررسی است.
سرهنگ حسن عابدی دراین باره گفت: اتوبوس حامل دانشجویان در واحد علوم تحقیقات در حال حرکت بود که ناگهان از مسیر خارج و با برخورد به دیواره بتنی واژگون شده است.عابدی با بیان اینکه هفت نفر در دم جان خود را از دست دادند، اظهارکرد: عوامل راهور بعد از اعلام این حادثه در محل حاضر شده و هم اکنون تیمی ویژه از کارشناسان پلیس راهنمایی و رانندگی در حال بررسی علت این حادثه هستند و در حال حاضر نمی توان علت قطعی این حادثه را اعلام کرد. وی درباره اینکه آیا پلیس راهور در محوطه دانشگاه حضور داشته یا خیر؟ گفت: پلیس در داخل محوطه دانشگاهی حضور نداشته و عوامل دانشگاه در آنجا مستقر هستند.عوامل سازمان آتش نشانی پس از تکه تکه کردن اتوبوس در حال انتقال اتوبوس با جرثقیل هستند.سردار مهماندار رییس پلیس راهور تهران بزرگ نیز در محل حادثه حضور دارد.دکتر صابریان رییس اورژانس تهران بزرگ در گفت‌وگو با ایسنا فوت یک نفر دیگر از مصدومان حادثه را که به بیمارستان شریعتی تهران منتقل شده بود تأیید کرد.
ادعای سکته راننده اتوبوس حادثه دانشگاه آزاد مورد تایید نیست
رئیس اورژانس تهران اعلام کرد: موضوع سکته کردن یا نکردن راننده اتوبوس باید از سوی سازمان پزشکی قانونی اعلام شود. در پی حادثه واژگونی مرگبار اتوبوسی در  واحد علوم تحقیقات و مرگ،‌ اخباری در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به نقل از معاون دانشگاه آزاد مبنی بر سکته راننده منعکس شد که رئیس روابط عمومی اورژانس تهران درباره آن اعلام کرد: راننده اتوبوس مذکور فوت کرده است اما اینکه سکته کرده است مورد تایید نیست.وی عنوان داشت: موضوع سکته یا عدم سکته راننده باید  باید بررسی شود و نظر نهایی در مورد وضعیت راننده اتوبوس باید از سازمان پزشکی قانونی اعلام شود.صابریان ادامه داد: همچنین هنوز علت حادثه مشخص نیست و باید توسط عوامل ذی صلاح بررسی و اعلام شود.
دستور دادستان کل کشور برای پیگیری حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه علوم و تحقیقات
در پی حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه علوم و تحقیقات، حجت الاسلام و‌المسلمین منتظری دادستان کل کشور طی دستوری از دادستان تهران خواست که به موضوع رسیدگی کند.در متن دستور دادستان کل کشور به جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران آمده است: نظر به خبر سقوط اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم  و تحقیقات و کشته و زخمی شدن شماری از آنان، مقتضی است بازپرس مربوطه در محل حاضر و ضمن بررسی صحنه، موضوع را رسیدگی کرده و نتیجه آن را گزارش نمایند.
ابراز نگرانی شورای شهر از وضعیت ایمنی سرویس‌های دانشجویان
عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران از وضعیت ایمنی سرویس مدارس و دانشجویان ابراز نگرانی کرد.زهرا نژاد بهرام در مورد حادثه دانشگاه علوم تحقیقات و مرگ 9 نفر از دانشجویان و مصدومیت ۲۷ تن گفت: در گذشت جوانان دانشجو و جراحت آنان اتفاق ناگواری است که نمایندگان مردم را با نگرانی همراه کرده است.وی افزود: شورای شهر با ابراز نگرانی از ناایمنی خودروهای انتقال دانشجویان و دانش آموزان خواهان رسیدگی جدی مسئولین ذی صلاح است.
 همچنین جلال ملکی سخنگوی اتش نشانی در ادامه افزود: در این حادثه یک دستگاه اتوبوسی که برای جابه‌جایی دانشجویان در دانشگاه علوم تحقیقات فعال بوده، وارد فضای سبز و واژگون می‌شود. بخشی از این اتوبوس کاملا در زمین فرو رفته بود که با کمک آتش نشانها از زمین خارج شد.وی ادامه داد: در حال حاضر فردی داخل اتوبوس نیست، اما آتش نشان‌ها قطعات اتوبوس را برش می‌دهند تا بتوانند بخشی از اتوبوس را که داخل زمین فرو رفته را خارج کنند. احتمال این که افرادی از اتوبوس به بیرون پرت شده باشند، وجود دارد که در حال حاضر در حال جستجوی این افراد هستند و کماکان عملیات جستجو و جابه جایی اتوبوس ادامه دارد.ملکی افزود: علت این حادثه بعد از اتمام عملیات آتش نشانی اعلام می‌شود، این در حالیست که پلیس راهور نیز بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد.
فرسودگی ناوگان حمل و نقل دانشگاه، بلای جان دانشجویان
در پی وقوع حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، تعدادی ازدانشجویان این واحد دانشگاهی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا به برخی مشکلات سیستم حمل و نقل عمومی این دانشگاه و فرسودگی آن اشاره کردند. یکی از دانشجویان حاضر در محل حادثه گفت: دانشگاه علوم تحقیقات در سراشیبی قرار دارد و دانشکده‌ها به صورت پلکانی در مسیر هستند؛ از آنجایی که مسیر طولانی است، دانشجویان ناگزیرند از اتوبوس‌های دانشگاه استفاده کنند.این دانشجو ادامه داد: پیش از این قرار بود که دانشجویان با حمل و نقل کابلی جابه‌جا شوند، اما با تغییر مدیریت دانشگاه، پروژه‌ تلکابین دانشگاه متوقف شد.
اتوبوس واژگون شده در دانشگاه آزاد تحت نظارت "شهرداری" نبود
روابط عمومی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران اعلام کرد که اتوبوس واژگون شده در دانشگاه علوم تحقیقات تحت نظارت شهرداری نبوده است. شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در پی حادثه واژگونی سرویس دانشجویان دانشگاه علوم تحقیقات اعلام کرد: ضمن ابراز تأسف از دریافت این خبر ناگوار، اعلام می داریم که اتوبوس حادثه دیده تحت نظارت شرکت واحد اتوبوسرانی تهران نبوده است.

روایت دو دانشجوی مصدوم از لحظه حادثه؛
 اتوبوس ترمز بریده
یکی از مصدومان حادثه اتوبوس دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات با تشریح لحظه وقوع حادثه گفت:
سوار اتوبوس که شدیم نزدیک ایستگاه کتابخانه دست اندازی بود که وقتی اتوبوس از روی آن رد شد سرعتش زیاد بود و همه بچه‌ها به بالا و پایین پرتاب شدند. پسرها داد و بیداد کردند که چقدر تند می‌روی، آروم برو اما  دیدیم که سرعتش همینطور تندتر و تندتر می‌شد. من هندزفری داشتم و وقتی در آوردم دیدم بچه‌ها از جلوی اتوبوس به عقب می آیند، به سرشان می‌زنند و مدام داد می‌زنند: ترمز نمی‌گیرد ، اتوبوس ترمزش نمی‌گیره، همینطور اتوبوس سرعتش زیاد می‌شد از روی پیچ که رد شد افتاد پایین و من دیگه چیزی متوجه نشدم و وقتی چشمام رو باز کردم دیدم بیرون اتوبوسم.
یکی دیگر از دانشجویان مصدوم و بستری شده روی تخت بیمارستان: از ساختمان ابن سینا پایین می‌اومدیم، راننده گفت ترمز ماشینش نمی‌گیره ، البته اولش نگفت اما وقتی به وسطای راه رسیدیم بلند داد می‌زد که ترمز ماشین نمی‌گیره. البته بچه‌هایی که اون ماشین رو می‌شناختند می‌گفتند که دیروز هم همین مشکل رو داشته و راننده گفته که ترمز نمی‌گیره ولی بازم امروز مسافر سوار کرده؟!  
ماشین راننده مشکل داشت و اینکه گفتند سکته کرده نیست. چون خودش گفت ترمز نمی‌گیره و خیلی بد می‌رفت.

عده ای قانون بازنشستگی را دور زدند

عده ای قانون بازنشستگی را دور زدند
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه قانون منع به کارگیری بازنشستگان موجب محروم شدن شهرداری پایتخت از خدمات سید محمدعلی افشانی شد گفت: عده ای ازجمله در سازمان ورزش و صدا و سیما این قانون را دور زدند.
محسن هاشمی در چهارمین همایش فصلی مدیران شهرداری تهران افزود: اجرای این قانون موجب بی ثباتی در شهرداری تهران شد.
وی با اشاره به تلاش افشانی و همراهانش برای اثبات اینکه قانون مذکور مربوط به شهرداری نمی شود اظهارداشت: متاسفانه این تلاش ها مورد پسند مجلس واقع نشد.
هاشمی خاطرنشان کرد: در جلسه ای وزیر کشور اعلام کرد می توان برای شما (افشانی) از رهبر معظم انقلاب اجازه گرفت تا در سمت شهردار باقی بمانید اما افشانی پاسخ داد برای شخص خودم مستثنی شدن شهرداران را دنبال نمی کردم بلکه از آنجاکه در سازمان اداری استخدامی پستی به نام شهردار نیست به دنبال تفسیر و تثبیت قانون در مسیر مثبت بودم.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه به گفته حناچی، براساس نظرسنجی ها 73 درصد مردم آلودگی هوا و ترافیک را مهمترین چالش شهر تهران می دانند عنوان کرد: با توجه به 18 میلیون سفر شهری، توسعه حمل و نقل عمومی راه حل اصلی ترافیک و آلودگی هواست که در 40 سال انقلاب اسلامی فعالیت های زیادی در این زمینه صورت گرفته است و اکنون مزیت زیادی در بحث حمل و نقل ریلی وجود دارد.

کمک هزینه ازدواج سازمان تامین اجتماعی به چه کارگرانی تعلق می‌گیرد؟

کمک هزینه ازدواج سازمان تامین اجتماعی به چه کارگرانی تعلق می‌گیرد؟
کمک هزینه ازدواج یکی از تعهدات سازمان تامین اجتماعی است که به عنوان هدیه به بیمه‌شدگان اجباری واجد شرایط که تشکیل خانواده می‌دهند پرداخت می‌شود.
به استناد ماده ۸۵ قانون تأمین اجتماعی بیمه‌شده در صورت احراز شرایط ذیل از کمک هزینه ازدواج بهره‌مند می‌شود.
۱- بیمه‌شده ظرف ۵ سال قبل از تاریخ ازدواج، حداقل به مدت ۷۲۰ روز سابقه کار داشته و حق‌بیمه این مدت از سوی کارفرما پرداخت شده باشد.
۲- در  تاریخ ازدواج رابطه استخدامی بیمه‌شده با کارفرما قطع نشده باشد.
۳- ازدواج اول بیمه شده باشد.
۴- ازدواج دائم بوده و در دفتر رسمی ازدواج ثبت شده باشد .
همچنین مبلغ کمک هزینه ازدواج برابر است با مجموع حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه ظرف ۲ سال قبل از تاریخ ازدواج تقسیم بر ۲۴، در صورتیکه مبلغ محاسبه شده کمتر از حداقل دستمزد تاریخ ازدواج باشد، مبلغ قابل پرداخت به حداقل دستمزد سال وقوع عقد افزایش می‌یابد.
لازم به ذکر است در صورتی که زن و شوهر هر دو بیمه شده سازمان تامین اجتماعی بوده و واجد شرایط باشند، پرداخت کمک هزینه ازدواج به هردو نفر انجام می‌پذیرد.
بیمه شدگان تامین اجتماعی که سالهای قبل ازدواج کرده‌اند و در زمان ازدواج شرایط فوق را داشته‌اند و کمک هزینه مذکور را دریافت نکرده اند می‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند.
بیمه شدگان می‌توانند برای ثبت نام الکترونیکی دریافت تعهدات کوتاه مدت سازمان تامین اجتماعی از جمله کمک هزینه ازدواج به سایت این سازمان به نشانی www.tamin.ir  بخش میز خدمت غیرحضوری مراجعه کنند.

کاهش میزان سلامت دختران را جدی بگیریم

کاهش میزان سلامت دختران را جدی بگیریم
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه مطالعاتی که درباره دختران انجام شده نشان می‌دهد که ظرفیت حیاتی و سلامتی آنان در ۱۵ سال گذشته ۱۱ درصد کاهش یافته است، گفت: این موضوع به دلیل کمبود فضا و تحرک لازم است البته در مورد پسران نیز همین‌گونه است.
حبیب‌الله مسعودی فرید در آئین افتتاح مرکز تلفن اورژانس اجتماعی با بیان اینکه زمانی که از توانمندسازی صحبت می‌شود، افراد آسیب‌دیده و دچار معلولیت به ذهن‌مان می‌آیند، گفت: در حالی که اگر سیاست کلی توانمندسازی را در کشور داشته باشیم، مدارس،‌ مهدهای کودک‌،‌ خانواده و جامعه کمتر دچار آسیب‌ می‌شوند چرا که برنامه فراگیر خواهیم داشت.وی با بیان اینکه با اتخاذ یک برنامه کامل توانمندسازی، کمتر دچار معلولیت و آسیب خواهیم شد، اظهار کرد: خدمات نیز با کیفیت بیشتری به افراد در معرض آسیب ارائه می‌شود. در زمینه خانواده مانند سایر کشورها سیر تکاملی داشته‌ایم که اگر به آن توجه نشود، دچار آسیب‌های جدی‌تری می‌شویم.
مسعودی فرید افزود: به طور مثال در مدل‌های شهرسازی اگر به مقوله خانواده توجه نشود، دچار آسیب می‌شویم. فضاهایی که اکنون در آپارتمان‌ها ایجاد شده برای خانواده مناسب نیست،‌ خانواده‌ها ترجیح می‌دهند فرزندان کمتر و تحرک کمتری داشته باشند بنابراین در طراحی سیاست‌های اجتماعی نگاه سیستماتیک باید داشته باشیم.معاون امور اجتماعی بهزیستی با بیان اینکه مطالعاتی که روی دختران انجام شده نشان می‌دهد که ظرفیت حیاتی و سلامتی آنها در ۱۵ سال گذشته ۱۱ درصد کاهش یافته است، گفت: این موضوع به دلیل کمبود فضا و تحرک لازم است، این موضوع در مورد پسران نیزهمین‌گونه است. اگر به این مقوله‌ها توجه نکنیم، افزایش بیماری‌های غیرواگیر را نیز به صورت فزاینده خواهیم داشت و این مسئله در مورد سالمندی نیز مصداق پیدا می‌کند.وی در ادامه گفت: سه سطح پیشگیری، توجه به عوامل خطر و مدل برون‌شناسی در یک برنامه سیستماتیک توانمندسازی می‌توانند جای بگیرند.مسعودی فرید با اشاره به اورژانس اجتماعی اظهار: همه ممکن است از وضعیت موجود راضی نباشیم اما نگاه امیدوارانه به روند آسیب‌ها نیز ضروری است چرا که ما هم‌اکنون در منطقه، کشوری موفق در زمینه مداخله در آسیب‌های اجتماعی هستیم، هر چند با ایده‌آل‌هایمان فاصله کمی داریم. داریوش بیات‌نژاد - مدیرکل بهزیستی استان تهران - با بیان اینکه به دنبال این هستیم تا بهترین شرایط را با بالاترین تکنولوژی به کار بگیریم و از فرد محوری به جامعه محوری و خانواده محوری حرکت کنیم، گفت: در تلاشیم تا تسهیل‌گری و گستره خدمات را فراهم کنیم. خدمات اجتماعی باید پویا باشد چرا که رضایتمندی همه مردم از اهداف ماست.وی با بیان اینکه گستره آسیب‌ها در سالهای اخیر به دغدغه‌ای در میان سطوح جامعه و مسئولان تبدیل شده است، به همین دلیل گسترش خدمات اورژانس اجتماعی جزو رویه کاری ماست، اظهار کرد: ۱۸ مرکز اورژانس اجتماعی در استان تهران فعال است و ما با وجود مشکلات مالی و نیروی انسانی ریسک کرده‌ و وارد عمل شده‌ایم تا بتوانیم مشکلات را رفع کنیم.بیات‌نژاد با تاکید بر اینکه ساماندهی و پیشگیری از آسیب‌ها از برنامه‌های جدی بهزیستی است تا به لحاظ روحی، اجتماعی و مالی افراد در معرض آسیب را به سرانجام خوبی برساند، تصریح کرد: لازم است در این میان دغدغه شغلی مددکاران ما و کادر فعال در اورژانس اجتماعی نیز دیده شودوی

افزود: پرداختی‌های ما در ساختارهای سازمانی بهزیستی در واقع حقوق نیست بلکه کمک‌هزینه است و این مشاغل در مقایسه با سایر مشاغل که سختی بیشتری دارد، دستمزد مناسبی نمی‌گیرند که امیدواریم دولت توجه ویژه‌ای کند.وی با بیان اینکه در سال گذشته در سه مرکز مداخله در بحران استان تهران، ۱۴۵۱ مورد پذیرش صورت گرفته است، تصریح کرد: در شش ماهه ابتدایی امسال ۱۱۰۷ نفر پذیرش شده‌اند که نشان‌دهنده گسترش کیفی خدمات است.مدیرکل بهزیستی استان تهران با بیان اینکه در سال گذشته ۲۱۲ هزار مورد تماس با اورژانس اجتماعی انجام شده، اظهار کرد: در این تعداد ۵۶ هزار مورد مرتبط و ۱۵۵ هزار مورد غیرمرتبط بود بنابراین باید برای افزایش آگاهی مردم از خدمات اورژانس تلاش بیشتری بکنیم.به گفته وی در شش ماهه امسال نیز با خط ۱۲۳ اورژانس اجتماعی ۱۰۶ هزار مورد تماس برقرار شده که ۲۲ هزار مرتبط و ۸۴ هزار غیرمرتبط بوده است. ۴۵۰۰ مورد در سال گذشته در بحث خدمات سیار پذیرش شده‌اند و در شش ماهه امسال ۳۲۲۵ مورد بوده است.مدیرکل بهزیستی استان تهران با اشاره به حضور ۴۸۶ نفر پرسنل اورژانس اجتماعی استان تهران گفت: این افراد هر روز دغدغه ثبات شغلی دارند و باید برایشان فکری کرد. در ۱۸ مرکز اورژانس اجتماعی استان تهران فقط سه مرکز در سطح یک فعالیت می‌کنند،‌ در حالی که باید حداقل ۱۵ مرکز به سطح یک برسند و این مستلزم تزریق اعتبارات و تجهیزات است.وی خطاب به فرماندار شمیرانات نیزاظهارکرد: گاهی نیمی یا بخشی از آسیب‌های اجتماعی کشور در استان تهران متمرکز است اما اعتبارات این استان در توزیع استانی مناسب دیده نمی‌شود در حالی که برای اشتغال، معیشت، مسکن و درمان در تهران تا ۱۰ برابر سایر استان‌ها هزینه می‌کنیم. وی خطاب به فرماندار شمیرانات نیزاظهارکرد: گاهی نیمی یا بخشی از آسیب‌های اجتماعی کشور در استان تهران متمرکز است اما اعتبارات این استان در توزیع استانی مناسب دیده نمی‌شود در حالی که برای اشتغال، معیشت، مسکن و درمان در تهران تا ۱۰ برابر سایر استان‌ها هزینه می‌کنیم وی با مطرح کردن این پرسش که باید ببینیم چه مکانیزمی را می‌توانیم ایجاد کنیم تا به طور مثال فرار دختران کاهش یابد، گفت: در این میان باید بپرسیم که آیا آموزش و پرورش مهارت‌های لازم را یاد می‌دهد؟ چه کسی متولی نهاد خانواده در کشور است؟ همه چیز از آب و برق متولی دارد اما خانواده متولی ندارد. به نظر می‌رسد باید آموزش و پرورش به نهادهای کودکان، تاب‌آوری، مقاوم‌سازی و مهارت نه گفتن بیشتر توجه کند.شهریور در پایان اظهارکرد: بهزیستی نباید جاروکش همه آسیب‌های گسترده‌ای باشد که کالبد جامعه ایرانی را درگیر کرده است چرا که با این وضعیت حقوقی و نگاه کارمندی در بهزیستی، انجام همه این مأموریت‌ها و به ثمر رساندن آنها امکان‌پذیر نیست.

مسن ترین زن ایران درگذشت

مسن ترین زن ایران درگذشت

پیرترین زن ایران با 125 سال سن که در سرای سالمندان صدیق خرم آباد زندگی می کرد، درگذشت.
قائم مقام موسسه خیریه صدیق خرم آباد در گفت و گو با صدای ملت گفت: گلی پاپی متولد 1272 است که از سال 1393 تا هنگام مرگ در سرای سالمندان صدیق خرم آباد زندگی می کرد.رضا رستمی افزود: با توجه به تاریخ تولد شناسامه این بانو و به استناد سخنان مراد حسین پاپی ، پدر تبارشناسی ایران، مرحومه گلی پاپی فرزند شیخعلی ، پنج نسل خویش را دیده است.این بانوی سالمند که متولد اواخر عصر ناصرالدین‌شاه قاجار بود در سرای سالمندان صدیق خرم‌آباد (واقع در جنوب شرقی شقایق/ جاده خوزستان) روزگار می‌گذراند.

کاهش ۸۲ درصدی قدرت خرید، مرگ خاموش کارگران را کلید زده‌است

کاهش ۸۲ درصدی قدرت خرید، مرگ خاموش کارگران را کلید زده‌است
تهدید سلامت چقدر جدی‌ست؛ چه دگرگونی اساسی‌ در سبد غذایی خانوارهای فرودست رخ داده‌است که شاهد افزایش چشمگیر بیماری‌های مرگبار هستیم؟ فرامرز توفیقی «ارزان‌خری» و گرایش به اقلام بی‌کیفیت را در این دگردیسی موثر می‌داند.
، چه بر سر سفره‌های ایرانی آمد؛ دست‌های خالی کارگران چه بلایی سر زنبیل‌های خرید خانوار آورده‌است و خالی ماندن سفره‌ها چقدر سلامتی مردم را تهدید می‌کند؟
«تهدید سلامت» شوخی نیست؛ خطر جدی‌ست و هشدارها تکان‌دهنده است؛ در ماه‌های اخیر، مردم تا آنجا که توانسته‌اند از مصرف مواد غذایی خود کاسته‌اند؛ افزایش حداقل ۵۰ درصدی بهای اقلام خوراکی و تورمی که همه کارشناسان اقتصادی بر عدد ۲۵ به عنوان درصد میانگین آن تکیه دارند، «گرسنگی» و به تبع آن «فقر غذایی» را تبدیل به یک بحران جدی کرده است.کاستن از اقلام ضروری سبد غذایی تا آنجا پیش رفته که همه آژیرهای خطر به صدا درآمده است؛ در شهریورماهِ سال جاری، رئیس هیات مدیره اتحادیه لبنی ایران در ارتباط با کاهش شدید مصرف لبنیات هشدار داد و گفت: لبنیات در حال خارج شدن از سبد مصرف خانوارهاست. «علی احسان ظفری» در رابطه با گران شدن لبنیات گفت: گرانی فرآورده‌های لبنی ناشی از افزایش ۲ تا ۱۰ برابری قیمت مواد اولیه و هزینه‌های تمام شده تولید در ۲ ماه گذشته است. به گفته وی، تداوم این روند می تواند زمینه سازِ بروز بیماری‌های متعدد میان مردم و به خطر افتادن سلامت جمعی شود.
اما این بیماری‌های متعدد که به دلیل ضعف ساختار غذایی می‌تواند گریبانگیر مردم شود، چه مواردی را شامل می‌شود؟
 کاهش مصرف اقلام خوراکی در شرایطی اتفاق می‌افتد که دستمزد به زحمت حدود بیست درصد هزینه‌های ماهانه‌ی خانوار را پوشش می‌دهد؛ فرامرز توفیقی (رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها) در رابطه با تبعات فقر غذایی به نتایج یک تحقیق بین‌المللی اشاره می‌کند: مطالعه مهم جهانیِ «بار بیماری‌ها» در سال ۲۰۱۷ ‌با مشارکت ۳ هزار و ۶۷۶ محقق از ۱۴۶ کشور و ازجمله‌ ۲۰۰ محقق از ایران، انجام و نتایج آن نوامبر ۲۰۱۸، در مجله معتبر بین‌المللی «لنست» منتشر شده است. اگر به نتایج این تحقیقِ بین‌المللی استناد کنیم، اثراتِ سوء فقر غذایی عیان می‌شود.
مهم‌ترین علل مرگ در ایران/سرعت سرسام‌آور چند بیماری کشنده و ناتوان کننده
او به نتایج این تحقیق استناد می‌دهد: در این تحقیق، بیماری‌های قلبی عروقی با ۲۷ درصد افزایش‌، سکته مغزی با ۱۹ درصد افزایش‌، آلزایمر با ۱۰۳ درصد افزایش، صدمات جاده‌ای با ۳۱ درصد کاهش، بیماری‌های قلبی ناشی از فشار خون بالا با ۵۵ درصد افزایش‌، دیابت با ۷۶ ‌درصد افزایش، بیماری‌های مزمن انسدادی ریوی با ۴۰ درصد افزایش، بیماری‌های مزمن کلیوی با ۵۶ درصد افزایش، اختلال‌های نوزادی با ۶۰ درصد کاهش، بیماری‌های عفونی دستگاه تنفسی با ۰.۶ درصد افزایش، نواقص مادرزادی با ۵۴ درصد کاهش، مهمترین علل مرگ در ایران را تشکیل می‌دهند.
بیشترین ناتوانی‌ها در ایران ناشی از کدام مشکلات سلامت هستند؟
تحقیقی که توفیقی به آن ارجاع می‌دهد و نتایج آن در مجله «لنست» قابل رویت است، عمده‌ترین مشکلات سلامت ایرانی‌ها را اینگونه برمی‌شمارد: اختلال‌های سردرد (۱۴ درصد افزایش)، کمردرد (۲۳ درصد افزایش)، اختلال‌های افسردگی (۲۳ درصد افزایش)، اختلال‌های مرتبط با مصرف

مواد مخدر (۲.۶ درصد افزایش)، اختلال‌های اضطراب (۱۰
درصد افزایش)، دیابت (۷۳ درصد افزایش)، گردن درد (۳۰ درصد افزایش)، اختلال‌های نوزادی (۲۳ درصد افزایش)، سایر اختلال‌های اسکلتی ــ عضلانی (۳۴ درصد کاهش)، افت شنوایی مرتبط با افزایش سن (۳۲ درصد افزایش) و نابینایی و اختلال‌های بینایی (۲۶ درصد افزایش)، عمده‌ترین مشکلات سلامت و عامل بیشترین ناتوانی‌ها در ایران است.
افزایش ۲۴ درصدی فشار خون؛ عامل اصلی مرگ در ایران!
عوامل خطری که علل مرگ و ناتوانی در ایران را شکل می‌دهند، متعدد هستند؛ اما افزایش برخی پارامترهای سلامتی تامل‌برانگیز است؛ ازجمله افزایش ۲۷ درصدی بیماری‌های قلبی و عروقی و افزایش ۱۹ درصدی سکته‌های مغزی.توفیقی در ادامه‌ی تحلیلِ نتایج تحقیقِ مجله‌ی لنست می‌گوید: همانطور که براساس نتایج مطالعات مهم ملی و جهانی اعلام شده است، فشار خون بالا در ایران، مهمترین عامل خطر مرگ و ناتوانی در ایران است. فشار خون بالا در سال ۸۶، سومین عامل خطر مرگ و ناتوانی در ایران بوده است که با افزایش ۲۴ درصدی طی ۱۰ سال گذشته، اکنون به رتبه نخست رسیده است. ۲۸ درصد ایرانیان بالای ۱۸ سال مبتلا به فشار خون بالا هستند که سهم زنان بیشتر است. همچنین نیمی از ایرانیان بالای ۵۵ سال در معرض ابتلا به فشار خون بالا قرار دارند.توفیقی ادامه می‌دهد: فشار خون بالا، طی ۲۵ سال گذشته در ایران، ۳۹ درصد افزایش یافته و در سال ۹۵، ۴۴ هزار مرگ بر اثر فشار خون بالا رخ داده است. نکته مهم دیگر آن که ۳۳ درصد مرگ و میرهای قلبی- عروقی به علت فشار خون بالا رخ می‌دهد و ۹۲۶ هزار سال عمر ایرانی‌ها در سال ۹۵ با ناتوانی‌های ناشی از فشار خون بالا از دست رفته است.توفیقی در ادامه می‌افزاید: فاجعه بزرگتر آن که ۶.۵ میلیون ایرانی مبتلا به فشار خون بالا از ابتلای خود به این عامل خطر بیماری‌های کشنده‌ و ناتوان کننده (سکته‌های قلبی، سکته‌های مغزی، نارسایی‌های مزمن کلیوی و ... ) بی‌اطلاع هستند. چنانچه مطالعه ۵۰ هزار نفره «کوهورت گلستان» نیز نشان داده است که تنها ۱۸ درصد افراد مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود آگاهی داشتند؛ تنها نیمی از مبتلایان آگاه‌، فشار خونشان تحت درمان بوده و از افراد تحت درمان نیز تنها ۲۶ درصد فشارخونشان کنترل شده است. این مشکل بزرگ برای نظام سلامت ایران که عمدتاً ناشی از چاقی‌، اضافه وزن و مصرف بالای نمک است، درحالیست که به گفته‌ی معاون تحقیقات وزیر بهداشت، با کنترل فشار خون بالا و درمان آن، شاهد کاهش ۲۵ درصدی سکته‌های قلبی و مغزی در ایران خواهیم بود.اما پس از خطر فشار خون بالا به عنوان شایع‌ترین عامل محرک مرگ و ناتوانی در ایران، عوامل دیگری نیز به عنوان محرک‌های مرگ‌ومیرِ زودرس ایرانی‌ها معرفی شده‌اند: پرخوری و رژیم غذایی نامناسب و پرخطر (۲۱ درصد افزایش)، قند خون بالا (۶۶ درصد افزایش)، شاخص توده بدنی بالا (۴۱ درصد افزایش)، مصرف تنباکو (۲۳ درصد افزایش)، چربی خون بالا (۱۴ درصد افزایش)، مصرف مواد مخدر (۴ درصد افزایش)، آلودگی هوا (۱۸ درصد افزایش) و نارسایی‌های مزمن کلیوی (۳۰ درصد افزایش) مهم‌ترین محرک‌های علل مرگ و میر کلی و مرگ‌های زودرس در ایران با تغییرات افزایشی یا کاهشی گفته شده در طول ۱۰ سال گذشته هستند.
 چرا این اتفاق افتاده است
می‌خواهیم بدانیم چرا خانوارهای ایرانی دچار این بحران‌های سلامتی شده‌اند؛ چرا فشار خون بالا و رژیم غذایی نامناسب تا این اندازه افزایش نشان می‌دهد؛ توفیقی معتقد است؛ برای یافتن علت این مهم و کشف مقصر اصلیِ  مرگی که در کمین خانوار ایرانی نشسته است، نیازی به رفتن راه‌های دور، تحقیقات گسترده و مطالعات بین‌المللی نیست.
او به سبد معیشت خانوار و بخش خوراکی‌های آن و افول چشمگیر کیفی و کمی اقلام این سبد اشاره می‌کند: با بررسی بودجه خانوار و شیب تند کاهش مصرف مواد غذائی متناسب با سبد تغذیه معرفی شده از سوی انستیتو تغذیه –به عنوان الگوئی سالم-  پی می‌بریم خانوار کارگری از سال ۱۳۹۱ تا سال ۱۳۹۶ مجبور شده است برای تامین نیازهای غذائی خانوار خود ۲۰۰درصد افزایش هزینه را تحمل کند و در نتیجه، برای ادامه زندگی، سبد خود را هر روز خالی‌تر نموده است و بازهم نتوانسته تعادلی بین مخارج و دریافتی خود ایجاد کند.
«ارزان خری» کلید مرگ خاموش خانوار کارگری/ ۵۳۱ کیلو کالری کاهشِ در سبد غذایی فقط تا پایان سال ۹۶!
اما در این بازه زمانی یعنی از سال ۱۳۹۱ تا امروز، چقدر کاهش کالری دریافتی داشته‌ایم؛ توفیقی در پاسخ می‌گوید: کاهش ۵۳۱ کیلوکالری دریافتی سرانه در  هر روز؛ این کاهش باید منجر به سوءتغذیه، کاهش وزن و متناسب با آن کاهش آمار چاقی گردد. در کنار این شاخص، دریافت غذای بی‌کیفیتِ خارج از هرم غذائی، چربی اشباع، نمک زیاد، محتویات غذایی نامتناسب با یک وعده غذای سالم به همراه بیماری‌های روحی و روانی، منجر به سوءهاضمه و عدم جذب صحیح شده که به همراه دریافت کالری‌های مضر از غذاهای ناسالم، تشدید بیماریها را در خانوارهای کارگری موجب شده است.او تاکید می‌کند: کاهش۵۳۱ کیلوکالری دریافتی روزانه از سهم سبد سالم و مغذی در کنار کاهش ۸۲ درصدی قدرت خرید، خانوار کارگری را برای بقا مجبور به «ارزان‌خری» کرده است. بله «ارزان خری» کلید مرگ خاموش خانوار کارگری است و عامل مهم بیماری‌های متابلیکی همچون فشارخون، قند، چربی، تیروئید، آرتروز، ورم اندام‌های تحتانی، چربی شکمی، نارسائی کبدی و....
این فعال کارگری نتایج محاسبات خود روی جداول اسنتیتو تغذیه را اینگونه جمع‌بندی می‌کند: تا پایان سال ۱۳۹۶ سرانه مصرف خانوار شهری از سبد غذائی سالم روزانه، ۵۳۱کیلوکالری کاهش داشته و جایش را غذاهای ارزان و ناسالم گرفته است.

عروس های کوچک و سرنوشت‌های مبهم!

عروس های کوچک و سرنوشت‌های مبهم!
«هنوز بازی با عروسک‌هایش به پایان نرسیده بود که جهت بردن چای برای مهمان‌هایشان "زهرا" را صدا زدند، زهرا هنوز گیج و پریشان بود و نمی دانست دقیقا چه کاری باید انجام دهد و مهمان‌ها چه کسانی هستند چرا که برای اولین بار بود که به خانه آنها آمده بودند.
«هنوز بازی با عروسک‌هایش به پایان نرسیده بود که جهت بردن چای برای مهمان‌هایشان "زهرا" را صدا زدند. زهرا هنوز گیج و پریشان بود و نمی دانست دقیقا چه کاری باید انجام دهد و مهمان‌ها چه کسانی هستند چرا که برای اولین بار بود که به خانه آنها آمده بودند. زهرای گزارش ما، هنوز سینی چای به این بزرگی را در دستانش نگرفته بود و به سختی 7 استکان چای را تا مهمانسرا حمل کرد. وقتی با آمدنش به میان مهمانان توجه همه به او جلب شده بود و زن غریبه‌ای که بعدا فهمید مادر شوهرش است، او را به آغوش کشید، نتوانست دلیل این موضوع را درک کند و بلافاصله آن جمع را ترک کرد و به بازی با اسباب بازی‌هایش مشغول شد.»
این جملات بخش کوچکی از خاطرات بی‌شمار زهرا است که در سن 13 سالگی ازدواج کرد و حالا امروز به 48 سالگی رسیده است.
وی که امروز دو فرزند 31 و 28 ساله، دو عروس و دو نوه دارد، از وضعیت زندگی خود ناراضی نیست اما رضایت نیز ندارد و می‌گوید ای کاش تحت فشار خانواده و کنجکاوی‌های کودکی‌ام ازدواج نمی کردم و کمی بزرگتر می‌شدم.
زهرا که نخواست نام فامیلی‌اش فاش شود، با بیان اینکه وقتی دوران نونهالی خود را پشت سر می‌گذاشتم به واسطه یک همسایه، خانواده همسرم به خواستگاری‌ام آمدند و با وجود آنکه می‌دانستند من تازه به سن 13 سالگی رسیده‌ام بر ازدواج من و پسرشان پافشاری کردند، گفت: پس از نخستین خواستگاری به مدت سه ماه به حالت ناراحتی به خانه خواهر بزرگترم که حدود 20 سال تفاوت سنی داریم رفتم و کمتر به خانه بر می‌گشتم.وی با اشاره به اینکه پافشاری خانواده همسرم و کنجکاوی‌های کودکانه‌ من باعث شد تا خودم از پدرم بخواهم که به درخواست آنها پاسخ مثبت بدهد، اظهار کرد: همسرم انسان خوبی است اما از اینکه می‌توانستم با یک تصمیم درست و تفکری بالغ، زندگی بهتری برای خود بسازم به شدت پشیمان هستم.این خانم مازندرانی با بیان اینکه در حال حاضر از همسر، فرزندان، عروس و نوه‌های خود راضی هستم اما می توانستم زندگی بهتری برای خود بسازم، گفت: شاید اگر در ابتدای زندگی تصمیم درستی می گرفتم و احساساتی عمل نمی کردم بسیاری از مشکلاتی که امروز با آن رو به رو می شوم را به آسانی برطرف می کردم اما متاسفانه برخی از این مشکلات امروز به شدت دست و پاگیر شده است.
وی ادامه می‌دهد: در 14 سالگی به همراه پدر و مادرشوهر، برادر و جاری ام در یک خانه زندگی می کردیم، همسرم در 16 سالگی به سربازی رفت و با یک فرزند، تک و تنها در یک اتاق کوچک زندگی می کردم، وقتی همسرم برای مرخضی از سربازی برمی گشت تنها دو روز از زندگی مشترک، طعم خوشی را می چشیدم و از روز سوم به واسطه دخالت‌های اطرافیان و روزگار کودکی ام، سختی های زیادی را متحمل می شدم.زهرا می گوید: مجبور بودم با سن کم در 16 سالگی در یک روز غذای سه خانواده را آماده کنم، مادرشوهر و مادربزرگ همسرم را استحمام کنم، خانه را جارو و تمیز کنم، این در حالی است که هم سن و سال های من در اتاق رویایی خانه‌هایشان در حال بازی با اساب بازی خود بودند و یا در کوچه های اطراف، با گردوها بازی می کردند.این خانم مازندرانی ادامه داد: به پدران و مادرانی که قصد دارند فرزندانشان را در سنین کودکی به خانه بخت بفرستند توصیه می کنم آخرت را در نظر بگیرند و زندگی کودکانشان را از بین نبرند.
امیدواریم برخی قوانین حوزه کودک اصلاح شود
سعید آرام مدیرکل بهزیستی مازندران در این زمینه و با اشاره به ازدواج کودکان زیر 13 سال، در گفت‌وگو با ایسنا مازندران گفت: دو موضوع طرح قانون حمایت از کودکان کار و حمایت از زنان توسط نمایندگان مجلس در حال پیگیری است. با وجود اینکه قوانین در مجلس مصوب و اجرای آن در اختیار قوه قضائیه است امیدواریم با اصلاح برخی قوانین مشکلات در این حوزه مرتفع شود.
وی با بیان اینکه حقوق هر کودک بر اساس قوانین آن کشور تعریف می شود، تصریح کرد: بر اساس شرایط موجود در هر کشوری قوانین تنظیم می شود و نمی توان گفت که برخی مصوبات نقض حقوق کودک است و اگر مطالعات اجتماعی و حوزه سلامت به نتیجه تغییر برخی قوانین برسند قطعا در سطح قانونگذاری تغییر پیدا خواهد کرد.
مدیرکل بهزیستی مازندران در ادامه با اشاره به اینکه با ازدواج یک فرد مسئولیت هایی به او سپرده می شود، افزود: بسیاری از دختران در سنین متناسب ازدواج می کنند و در محیط دانشگاهی هم به تحصیل می پردازند اما افرادی که در سنین پایین ازدواج می کنند و خانواده همسر اجازه تحصیل را نمی دهد می توانند با کمک گرفتن از مشاوران حقوقی و بهره گیری از آنان برای رفع مشکل خود اقدام کنند.
قانون منع ازدواج کودکان زیر 13 سال در صحن مجلس
علی اسماعیلی رئیس مجمع نمایندگان مازندران نیز در گفت‌وگو با ایسنا مازندران با اشاره به اینکه قانون منع ازدواج کودکان زیر 13 در کمیسیون مربوطه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، اظهار کرد: ممانعتی برای اجرای این قانون وجود ندارد و اکنون این قانون در صحن مجلس قرار دارد و پس از طرح اجرا می شود.
وی با بیان اینکه این قانون دارای مزایا و معایبی است، تصریح کرد: معمولا کودکان بالای 13 سال به بلوغ می رسند و با توجه به اینکه فرزندتن زیر 13 سال تجربه کافی را در مورد مسائل زندگی ندارند بنابراین اگر افرادی که زیر 13 سال به بلوغ می رسند و دستگاه حاکم شرع تشخیص به بلوغ فرد دهد، قانون این اجازه را برای ازدواج به او داده است.

حالت های رنگی