امروز: دوشنبه 26 آذر 1397 برابر با 17 دسامبر 2018

سالومه زورابیشویلی به عنوان اولین رئیس جمهورزن در گرجستان سوگند یاد کرد

سالومه زورابیشویلی به عنوان اولین رئیس جمهورزن در گرجستان سوگند یاد کرد
سالومه زورابیشویلی، اولین رئیس جمهور زن گرجستان طی مراسمی در شهرتلاوی در شرق کشور سوگند یاد کرد.
خانم زورابیشویلی در این مراسم در سخنانی خواستار وحدت در گرجستان شد. او در سخنانش تاکید کرد که گرجستان همچنان به سیاست حمایت از اروپا ادامه می دهد و از روسیه خواست تا به قوانین بین المللی احترام بگذارد.
دو کشور گرجستان و روسیه در سال ۲۰۰۸ درگیر جنگ شدند که نتیجه آن جدا شدن و اعلام استقلال دو منطقه مورد حمایت روسیه از گرجستان بود.
سالومه زورابیشویلی متولد فرانسه و پیش ازاین به عنوان سفیر فرانسه در گرجستان و پس از آن به عنوان وزیر خارجه گرجستان مشغول به کار بود.

ترکیه: درصورت پیروزی اسد در انتخابات با او تعامل می کنیم

ترکیه: درصورت پیروزی اسد در انتخابات با او تعامل می کنیم
خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد که «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه به احتمال تعامل کشورش با دولت بشار اسد در سوریه اشاره کرد و گفت: اگر اسد در یک انتخابات دمکراتیک پیروز شود، با وی تعامل می کنیم.
وی در هجدهمین نشست بین‌المللی دوحه گفت با تدوین قانون اساسی سوریه توسط دیگران مخالف هستیم و باید اجازه داد که مردم سوریه خودشان قانون اساسی خود را بنویسند و این کشور برای انتخابات با نظارت سازمان ملل متحد آماده شود.
وزیر خارجه ترکیه افزود که ما با روسیه و ایران در این زمینه کار کرده‌ایم و به این نتیجه هم رسیده‌ایم.
چاووش اوغلو اضافه کرد که تا الان هیچ حمایتی از دوستان خود در ائتلاف آمریکا دریافت نکرده‌ایم و آن‌ها گاهی جلسات کوچک خود را برگزار می‌کنند، تا قانون اساسی سوریه را تدوین کنند.
چاووش اوغلو اضافه کرد که انتخابات سوریه باید فراگیر باشد و همه شهروندان در خاک سوریه و پناهجویان در دیگر کشورها شرایط امکان شرکت در آن را داشته و این انتخابات باید بسیار شفاف، دموکراتیک و عادلانه باشد و مردم سوریه تعیین کنند که چه کسی بر آنها حکومت کنند.
وی درباره نشست آتی در ژنو درباره تدوین قانون اساسی جدید برای سوریه گفت: هدف ما از نشست هفته آینده ژنو این است که اعلام کنیم که کمیته قانون اساسی سوریه آماده است و تا پایان سال جاری یا اوایل سال آینده تشکیل جلسه می‌دهد.
چاووش اوغلو درباره پرونده 'اندرو برانسون،' کشیش آمریکایی در ترکیه که به آمریکا بازگردانده شد و موضوع استرداد فتح الله گولن وا عظ ترک ساکن آمریکا که آنکارا وی را عامل کودتای نافرجام ترکیه در 2016 می داند نیز تصریح کرد: به صراحت می گویم که برانسون عامل سیا بود اما ما مسایل مهمتری میان دو کشور داشتیم.
وی افزود که حمایت آمریکا از کردهای سوریه (YPG ) و نیز موضوع عاملان کودتا، از جمله این موضوعات هستند که باید به ترکیه بازگردانده شوند و در اینباره «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری به «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرده که واشنگتن مسأله اخراج «فتح الله گولن» را بررسی می کند.

'آخرین' پایگاه داعش در سوریه تحت کنترل نیروهای کرد قرار گرفت

'آخرین' پایگاه داعش در سوریه تحت کنترل نیروهای کرد قرار گرفت
نیروهای کرد مورد حمایت آمریکا در سوریه نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را از آخرین پایگاهشان در سوریه بیرون رانده‌اند.مرکز نظارت بر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است می‌گوید روستای هجین در دیر الزور پس از یک هفته درگیری سنگین تحت کنترل نیروهای کرد در آمده است.گفته می‌شد هجین، آخرین قلمرو تحت کنترل داعش در سوریه بود.

اردوغان: کسی حق ندارد به ما درس حقوق‌ بشر بدهد

اردوغان: کسی حق ندارد به ما درس حقوق‌بشر بدهد
رئیس‌جمهور ترکیه با انتقاد شدیداللحن از بی‌تفاوتی اتحادیه اروپا به حوادث فرانسه، از رسانه‌های جهانی خواست تا تصاویر و مستندات اعتراضات پاریس و برخورد خشن پلیس را بدون سانسور نشان دهند.
به گزارش فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه با انتقاد از برخورد خشن نیروهای امنیتی و پلیس با معترضان در برخی کشورهای اروپایی، گفت از این به بعد هیچکسی نمی‌تواند برای ما از دموکراسی، حقوق بشر و آزادی سخنرانی کند.
اردوغان طی سخنرانی در جمع نمایندگان پارلمان حزب عدالت و توسعه، با بیان اینکه فرانسه زمانی به ترکیه درباره برخورد با معترضان انتقاد می‌کرد، از رسانه‌های جهانی خواست تا تصاویر و مستندات اعتراضات پاریس و برخورد خشن پلیس را بدون سانسور نشان دهند.
به نوشته خبرگزاری «آناتولی» وی در اظهاراتی کنایه‌آمیز خطاب به اتحادیه اروپا گفت: «کسانی که به ادعای خودشان، تمام تلاششان را برای دفاع از حقوق بشر در زمان حادثه میدان تقسیم (در ترکیه) به کار گرفتند، اکنون مقابل آنچه در پاریس رخ می‌دهد کر و کور شده‌اند».
رئیس‌جمهور ترکیه ضمن بیان اینکه اتحادیه اروپا در زمان حوادث «گزی پارک» در دنیا جنجال به پا کرد، توضیح داد: «آیا چون (این اتفاقات) در ترکیه بود (جنجال کردید)؟».
اردوغان درباره سیاست‌های ضد مهاجرتی اتحادیه اروپا نیز تاکید کرد: «کسانی که از ما می‌خواستند مرزهایمان را به روی میلیون‌های پناهنده‌ای که به سویمان می‌آمدند بگشاییم، خودشان با ظالمانه‌ترین اقدامات از آنها پذیرایی کردند. چه کسی مدافع حقوق بشر است، ما یا آنها؟».
روز گذشته همچنین «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه با انتقاد از سکوت اتحادیه اروپا در برابر برخورد خشن نیروهای امنیتی با تظاهرات در کشورهای مختلف این قاره، تاکید کرد که فرانسه باید مورد شدیدترین انتقادات قرار بگیرد.
اعتراضات مردمی در فرانسه تحت عنوان «جلیقه ‌زردها» با وجود عقب‌نشینی رئیس‌جمهور این کشور از گران کردن بنزین و تعلیق طرح گرانی بنزین، کمابیش ادامه دارد.
دیروز هم «جلیقه ‌زردها» در فرانسه با وجود عقب نشینی «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور این کشور از طرح گرانی مالیات بر سوخت تظاهرات کردند. تظاهراتی که بیش از هزار و 700 بازداشتی داشته است.
ماکرون اگرچه این طرح را به حالت تعلیق درآورد، اما جلیقه‌زردهای فرانسوی خواستار لغو آن هستند و از همین روی، همچنان آتش تظاهرات در کل فرانسه شعله‌ور است.
دولت فرانسه قصد دارد در چارچوب سیاست تشویق عمومی به استفاده از خودروهای هیبریدی و کاهش خودروهای متکی به سوخت فسیلی، از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر هر لیتر گازوییل را ۶.۵ و هر لیتر بنزین ۲.۹ سنت افزایش دهد؛ سیاستی که جرقه اعتراضات سراسری را زده است.

وزیر صهیونیست: موشکهای حزب الله به همه جای اسرائیل می‌رسد

وزیر صهیونیست: موشکهای حزب الله به همه جای اسرائیل می‌رسد
یکی از وزیران صهیونیست به توان موشکی حزب الله اذعان کرد.
به گزارش العهد، هراس و وحشت مسئولان رژیم صهیونیستی از توان موشکی حزب الله ادامه دارد.
در همین راستا؛ روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارنوت به نقل از یووال اشتاینس وزیر انرژی این رژیم اعلام کرد: موشک های حزب الله ممکن است که کل اسرائیل را هدف قرار دهد.
این در حالی است که رژیم صهیونیستی طی روزهای گذشته تحرکات نظامی خود را در نزدیکی مرز با لبنان تشدید کرده است.
در همین حال؛ روزنامه رای الیوم ای الیوم در مطلبی با اشاره به ترور رهبران حزب الله از عباس الموسوی گرفته تا عماد مغنیه و حسن اللقیس به دست صهیونیستها آورده است: امروز از حرفهای مسئولان تل آویو مشخص می شود که ترورها نه تنها موفق نبوده؛ بلکه به تقویت بیشتر مقاومت لبنان منجر شده است.
این رسانه می نویسد: اسرائیلی ها اذعان کرده اند که ترور عباس موسوی سبب شد که سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان شود که قوی تر است. همچنین ترور برخی مسئولان حزب الله نه تنها بر توان نظامی و توسعه آن تاثیری نگذاشته و برعکس آنرا تقویت هم کرده است.
بر اساس برآوردهای استراتژیک اسرائیلی ها در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸ دشمن اول رژیم صهیونیستی حزب الله است و این برآورد گویا همه چیز است.
رای الیوم در ادامه نوشت: هر عرب و کشور عربی باید از خود بپرسد که چه زمانی اسرائیل یاغی و عربده کش و اوباش طرح تخلیه ساکنان شهرک های مرزی را دست بررسی داشته است؟ آنچه ما هم اکنون در آن به سر می بریم همزمان با افزایش تهدیدات میان حزب الله و اسرائیل است و این رژیم از طرح تخلیه ۲۲ شهرک نشین در شمال فلسطین اشغالی در صورت وقوع جنگ با حزب الله خبر می دهد.

درخواست حبس طولانی برای مایکل کوهن، وکیل سابق ترامپ

درخواست حبس طولانی برای مایکل کوهن، وکیل سابق ترامپ
بازرسان پرونده مایکل کوهن، وکیل و کارچاق‌کن سابق دونالد ترامپ، از قاضی خواسته‌اند برای او حبس "قابل توجهی" در نظر بگیرد. بازرسان می‌گویند همکاری آقای کوهن با پرونده ترامپ-روسیه و بازرس ویژه این پرونده نباید به نادیده گرفتن جرایم فدرال او منتهی شود.
فرار مالیاتی که به گفته دادستان نیویورک، آقای کوهن سال‌ها مرتکب آن شده، یکی از چهار جرم فدرالی است که با استناد به آنها دادستان درخواست مجازات قابل توجه و پرداخت دست کم ۵۰۰ هزار دلار جریمه کرده است.
دیگر اتهام‌های مهم آقای کوهن، تخلف در قوانین مالی مربوط به انتخابات سال ۲۰۱۶ است و همچنین همکاری در پرداخت حق السکوت به دو زنی که مدعی رابطه جنسی با آقای ترامپ هستند.
مایکل کوهن همچنین پذیرفته که در جریان استماع رسمی و تحت سوگند، به نمایندگان کنگره آمریکا درباره تلاش آقای ترامپ برای ساخت یک برج در مسکو دروغ گفته است.

ژاپن به صدها هزار کارگر خارجی ویزای کار می‌دهد

ژاپن به صدها هزار کارگر خارجی ویزای کار می‌دهد
مجلس ژاپن قانون جنجالی را تائید کرده که به موجب آن به صدها هزار خارجی امکان ورود به بازار کار این کشور داده می‌شود.
ژاپن با کمبود نیروی کار مواجه است و تصویب این قانون برای کاستن از مشکلات این کشور صورت گرفته است.
از ماه آوریل سال آینده، اتباع خارجی خواهند توانست در بخش‌های ساختمان‌سازی، کشاورزی و پرستاری مشغول کار شوند.
ژاپن به طور سنتی دید مثبتی نسبت به مهاجرت نداشته اما دولت این کشور اکنون می‌گویند به خاطر سالخورده شدن جمعیت ژاپن، کشور به نیروی کار خارجی نیاز دارد.
طبق سیستم جدید نزدیک به ۳۰۰ هزار نیروی کار خارجی در ژاپن به کار گرفته خواهند شد.

هشدار روسیه به جهان: ایران را تحریک به خروج از برجام نکنید

هشدار روسیه به جهان: ایران را تحریک به خروج از برجام نکنید
سخنگوی رئیس جمهوری روسیه به طرف های برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام هشدار داد که دست به اقداماتی نزنند که ایران را تحریک به خروج از برجام کند.
دمیتری پسکوف افزود: طرح جایگزینی برای برنامه برجام وجود ندارد و روسیه نیز تقریبا به مانند همه کشورها خواهان حفظ این توافق است.
سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت: ما از همه دعوت می کنیم که گام هایی برندارند که ایران را به خروج از این توافق تحریک کند.
وی هشدار داد: ما معتقدیم که چنین اقدامی (خروج ایران از برجام) پیامدهای بسیار منفی خواهد داشت به همین دلیل بوده است که اقدام آمریکا مبنی بر خروج از برجام را محکوم می کنیم.
به گفته پسکوف، تحریم های واشنگتن در قبال تهران که بر خلاف تصمیم شورای امنیت سازمان ملل است است نباید مانع همکاری های دوجانبه و چند جانبه اقتصادی و بازرگانی دیگر کشورهای بزرگ جهان با ایران شود.
وی خاطرنشان کرد: روسیه روابط بلندمدت و نزدیک با ایران دارد و این کشور هم نقش بسیار مهمی را در امور منطقه ای و در روند حل و فصل مسائل سوریه ایفاء می کند.
پسکوف تصریح کرد: نادیده گرفتن نقش ایران کاملا غیرمنطقی و نادرست است.
برجام در سال 2015 بین ایران و گروه 1+5 امضا شد.
ایران مفاد این توافق بین المللی در مورد برنامه هسته ای خود را اجرا کرده و آژانس بین المللی انرژی اتمی هم بارها آن را تایید کرده است.
«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه امسال، خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد اما بلافاصله دیگر کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.

حالت های رنگی