امروز: چهارشنبه 25 مهر 1397 برابر با 17 اکتبر 2018

عربستان باید ولیعهد دیوانه خود را برکنار کند

نیویورک تایمز:
عربستان باید ولیعهد دیوانه خود را برکنار کند
نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: عربستان باید ولیعهد دیوانه خود را برکنار کند و آمریکا باید خواستار این موضوع شود.
نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: خاندان حاکم در عربستان باید محمد بن سلمان ولیعهد دیوانه این کشور را برکنار کند و شخص دیگری را جایگزین وی کند و در پی دست داشتن محمد بن سلمان در قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول، آمریکا نیز باید این موضوع را از خاندان حاکم سعودی طلب کند.
در این گزارش آمده است: اخبار درباره قتل خاشقجی رو به افزایش است و به نظر می رسد این روزنامه نگار منتقد ریاض به روش وحشتناک و مشمئز کننده ای به قتل رسیده است همانطور که ترکیه ادعا می کند یک نوار صوتی از بازجویی خاشقجی و شکنجه وی توسط بازجویان سعودی در داخل کنسولگری عربستان به دست آورده است. با وجود آنکه هیچ چیزی تاکنون تایید نشده است و همه خواستار روشن شدن حقیقت هستند اما به نظر می رسد محمد بن سلمان عملیات شکنجه، بازداشت و مثله کردن خاشقجی در داخل یک مکان دیپلماتیک در یکی از کشورهای عضو ناتو را برنامه ریزی و هدایت کرده است.
در ادامه گزارش نیویورک تایمز گفته شده است: این ننگ است برای مسئولین دولت ترامپ و یاران تاجر وی که علیرغم اقدامات محمد بن سلمان همچون بازداشت دهها تن از شخصیت های مهم و مسئولان سعودی و نیز سعد الحریری نخست وزیر لبنان و وادار کردن وی به استعفا، تشدید بحران با قطر و به راه انداختن جنگ یمن که بدترین بحران انسانی را در جهان رقم زده و باعث شده است حدود ۸ میلیون یمنی در آستانه قحطی قرار داشته باشند، همچنان به عقد قراردادهای اقتصادی با ریاض ادامه می دهد. بن سلمان اعتماد خانواده ترامپ را کسب کرده و روابط مستحکمی با وی برقرار کرده است.
در این گزارش آمده است: مبارزه با فسادی که محمد بن سلمان در عربستان آغاز کرده است مثال دیگری از ریاکاری وی است، در حالی که صدها نفر در عربستان به اتهام فساد بازداشت شدند، محمد بن سلمان قلعه ای در فرانسه به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار و یک کشتی تفریحی به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار خرید. همچنین در شرایطی که وی به اصلاحات اجتماعی روی آورده است و به زنان اجازه رانندگی داده است، شماری از فعالان مدنی و اجتماعی در این کشور را بازداشت می کند.
در ادامه مطلب نیویورک تایمز گفته شده است: دنیا امروز به تحقیقات بین المللی با نظارت سازمان ملل درخصوص قتل خاشقجی نیاز دارد، آمریکا نیز باید برای روشن شدن این موضوع که آیا بن سلمان با پول، نفوذ در ترامپ را خریداری کرده است، تحقیقات داخلی انجام دهد.

بن‌سلمان لایق زندان است

نیویورک تایمز گزارش می‌دهد؛
 بن‌سلمان لایق زندان است
مایه رسوایی است که دولت ایالات متحده و همچنین غول‌های تجاری آمریکا از ولیعهد عربستان حمایت کردند، آن هم هنگامی‌که وی مدیران تجاری را زندانی کرد، نخست‌وزیر لبنان را ربود و در رابطه با قطر بحران آفرید و بدترین بحران انسانی را در یمن به بار آورد.
به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه نیویورک تایمز، گزارش‌ها درباره وضعیت «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی، مدام بدتر می‌شود.
ترکیه مدعی است که فایل‌هایی صوتی در اختیار دارد که نشان از شکنجه و کشته شدن خاشقجی در کنسولگری عربستان سعودی دارد. هنوز هیچ‌یک از این اخبار تایید نشده و کسی نمی‌داند چه پیش آمده است. بسیاری همچنان امیدوارند که خاشقجی بالاخره پیدا شود. اما هر چه می‌گذرد، چنین به نظر می‌رسد که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان، ‌دستور قتل، شکنجه و تکه‌تکه کردن این روزنامه‌نگار را در یک کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) صادر کرده است.
این اقدام بسیار وحشیانه است و واکنش سرد و سست آمریکا نیز به این تلخی دامن زده است. ترامپ پیشتر گفت که بنا ندارد قراردادهای فروش تسلیحات نظامی به عربستان را در پی این واقعه قطع کند. رئیس‌جمهوری آمریکا چنان رفتار می‌کند که انگار باید در واکنش به این قضیه سکسکه‌ای کرد و دوباره به روال عادی بازگشت.
راستش، مایه رسوایی است که دولت ترامپ و همچنین غول‌های تجاری آمریکا از بن سلمان حمایت کردند، آن هم هنگامی‌که وی مدیران تجاری را زندانی کرد، نخست‌وزیر لبنان را ربود و در رابطه با قطر بحران آفرید و بدترین بحران انسانی را در یمن به بار آورد. این در حالی است که حدود هشت میلیون نفری که در یمن در مرز گرسنگی قرار دارند چندان نگاه مثبتی به بن سلمان ندارند.
ترامپ پیشتر گفته بود که به محمد بن سلمان «بسیار اعتماد» دارد و عنوان کرده بود که او و «سلمان بن عبدالعزیز»، پادشاه عربستان سعودی، «خوب می‌دانند که چه می‌کنند».
«جرد کوشنر»، داماد ترامپ، نیز از بن سلمان حمایت کرده و رابطه نزدیکی با او برقرار کرده است، بی آ‌ن‌که متخصصان وزارت خارجه را در جریان بگذارد.

بی‌اعتنایی آمریکا به دستور موقت دادگاه لاهه از اعتبار آن نمی‌کاهد

فیضی چکاب:
بی‌اعتنایی آمریکا به دستور موقت دادگاه لاهه از اعتبار آن نمی‌کاهد
یک وکیل دادگستری در رابطه با دستور موقت دادگاه لاهه علیه آمریکا گفت: بعید نیست که آمریکا در مورد شکایت ایران به رأی دیوان اعتنایی نکند، اما این مسأله از اعتبار رأی نمی‌کاهد و این رأی اعتبار خود را از حیث مشروعیت رفتار ایران و عدم مشروعیت رفتار آمریکا دارد.
غلام نبی فیضی چکاب ، در رابطه با تصمیم دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه اظهار کرد: این تصمیم یکی از تصمیمات قضایی دیگری است که قاعدتا در رویه قضایی دیوان اثرگذار خواهد بود و در تاریخ حقوقی مربوط به تصمیمات دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه ثبت شد و یکی از تصمیمات دیگری است که علیه کشورهای قلدرمآب می‌تواند مورد تصمیم و توجه قرار گیرد.
وی افزود: بی‌تردید این رأی یکی از پیروزی‌های بزرگ ملت سرافراز ایران است و باید به همه مردم شرافتمند ایران و همینطور جناب دکتر محبی و همکاران ارجمند ایشان در داخل و خارج از کشور تبریک گفت.
این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: با ارزیابی که از قبل انجام شده بود تقریباً این تصمیم مورد انتظار واقع بینانه حقوقی بود، اما از حیث عملی و اجرایی تردیدهایی وجود داشت که آیا دیوان چنین تصمیمی خواهد گرفت یا نه که البته در رابطه با بحث دستور موقت، منع آمریکا از اجرای تصمیم 8 می ریاست جمهوری این کشور و اعاده تحریم‌هایی که در تصمیم دادگاه دیوان داوری قید شده، تصمیم صحیحی اتخاذ شد.
فیضی چکاب با بیان اینکه این رأی، رأی بسیار مهم و اساسی است، گفت: هم از نظر اقتصادی در روزگار فعلی و کشورهایی که با ایران همکاری می‌کنند و هم از حیث شرکای طرف مذاکره در 1+4 این رأی بسیار مهم بوده و مشروعیت و رفتار ایران را تثبیت کرده و کشورهایی که قرار است با ایران در این زمینه‌ها همکاری کنند را ترغیب به همکاری بیشتر می‌کند.

تسلط پیشمرگ‌ها بر مناطقی در جنوب کرکوک

به دنبال حمله تروریست‌های داعش به چاه‌های نفت در کرکوک و وقوع درگیری‌ها میان این گروه و پیشمرگ‌ها، نیروهای پیشمرگ موفق شدند کنترل مناطق جنوب کرکوک را در دست گرفته و چاه نفتی "خباز" و همچنین کارکنان این چاه نفتی را که توسط داعش ربوده شده بودند، آزاد کنند. 

لیبرمن: هیچ گریزی از جنگ سوم لبنان نیست

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی با بیان اینکه حزب الله قواعد بازی جدیدی را بر اسرائیل تحمیل کرده است گفت: هیچ گریزی از جنگ سوم لبنان نیست.
آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با روزنامه عبری زبان یدیعوت آحارونوت گفت: حزب الله قواعد بازی جدیدی را بر اسرائیل تحمیل کرده است و این حزب مصمم‌تر و دارای قدرت تهاجمی بیشتری شده است. 

افتتاح مسجد زنانه در آمریکا

براساس نتایج منتشر شده یک تحقیق در سال 2011، در دوم سوم مساجد آمریکا تعداد زنان نمازگزار از مردان بیشتر است. به همین دلیل برای نخستین بار مسجد ویژه زنان در آمریکا افتتاح شد.

کری: شکست داعش در کوبانی دستاورد بزرگی است

وزیر خارجه آمریکا شکست داعش در کوبانی را مساله‌ای مهم و یک دستاورد بزرگ خواند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، "جان کری"، وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی با خوزه آنتونیو میده، همتای مکزیکی و جان برد، همتای کانادایی خود در بوستون آمریکا گفت: شکست داعش در کوبانی حائز اهمیت است و تروریست های داعش مجبور شدند به شکست خود اعتراف کنند. 

حالت های رنگی