امروز: شنبه 29 دی 1397 برابر با 20 ژانویه 2019

نشست لهستان و تقلای آمریکا برای خروج از انزوا

نشست لهستان و تقلای آمریکا برای خروج از انزوا
آمریکا در موضوع تحریم های ضد ایرانی دچار انزوا شده، با ایجاد جنگ روانی و اجماع سازی علیه جمهوری اسلامی، بازی نافرجامی را آغاز کرده است که پمپئو وزیر خارجه این کشور از آن با عنوان نشست لهستان یاد می کند.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، شبکه فاکس نیوز به نقل از مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گزارش داد که واشنگتن ماه آینده میلادی (فوریه) نشستی با شرکت سران کشورها درباره ایران برگزار می کند.
پمپئو با اعلام این که این نشست 13 و 14 فوریه (24 و 25 بهمن) در لهستان برگزار می شود، گفت که ما، ده ها کشور را از سراسر دنیا گردهم می آوریم. این کشورها بر ثبات در خاورمیانه و صلح و آزادی و امنیت در این منطقه تمرکز خواهند کرد و یکی از عناصر مهم آن، اینکه اطمینان حاصل کنیم ایران نفوذ بی ثبات کننده ای ندارد.
وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت که کشورهایی از آسیا، آفریقا، نیمکره غربی، اروپا و خاورمیانه در این نشست حضور می یابند.
انتشار این خبر همزمان با سفر وی به منطقه خاورمیانه آن هم توسط یک شبکه جنگ طلب نشان از بازی جدید ایالات متحده دارد و به نظر می رسد جنگ روانی جدیدی از سوی این کشور در جریان است. موضوعی که در دنیای سیاست بازتاب فراوانی داشت و سیاستمداران و نخبگان سیاسی اهداف و دلایل متفاوتی را برای آن تبیین می کنند.
 آمریکا با برگزاری نشست لهستان به دنبال خروج از انزوای سیاسی است
«سیدمحمد علی حسینی» سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه درباره برگزاری نشست لهستان اظهار می کند که تلاش برای خروج از انزوای سیاسی- بین المللی با تمرکز بر ایران هراسی و وارد کردن اتهامات بی اساس و فرسوده و تکراری، از جمله اهداف نشست ضد ایرانی در لهستان توسط آمریکاست.

آمریکا همه کمک های مالی به فلسطین را متوقف می کند

آمریکا همه کمک های مالی به فلسطین را متوقف می کند
روزنامه آمریکایی جرزالیم پست نوشت که دولت آمریکا قصد دارد پایان ماه جاری میلادی، همه کمک های مالی به تشکیلات خودگردان فلسطین را به طور کامل متوقف کند.
جرزالیم پست به نقل از دیو هاردن مدیر سابق ماموریت آژانس آمریکایی توسعه بین المللی (USAID) نوشت که این آژانس قصد دارد همه کمک های مالی خود را به تشکیلات خودگردان فلسطین قطع کند؛ کمک هایی را که برای پیشبرد پروژه های این تشکیلات اختصاص داده بود.
وی افزود: این اقدام به دنبال تصویب قانون 'مبارزه با تروریسم' صورت می گیرد که کنگره آمریکا در نوامبر (مهر/آبان) تصویب کرده بود.
طبق این قانون، آمریکا در صورتی به تشکیلات مالی خودگردان کمک می کند که این تشکیلات حقوق و امتیازهای مالی که به اسیران و مجروحان و خانواده های شهیدان فلسطینی پرداخت می کند، قطع کند.
فلسطین الیوم به نقل از جرزالیم پست افزود، بنابر اخبار منتشر شده کمک های مالی آمریکا به بودجه تشکیلات خودگردان فلسطین از ماه مارس (اسفند/فروردین) 2017 تاکنون به صفر دلار رسیده است.
این در حالی است که آمریکا شهریور ماه 97 نیز با هدف تحت فشار گذاشتن محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برای قبول بازگشت به میز مذاکرات سازش ، بخش بیشتری از کمک مالی خود را آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی (آنروا) بلوکه و اعلام کرد که حمایت خود را از بودجه این تشکیلات نیز متوقف می‌ کند.
از زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، حمایت های آمریکا از فلسطینی ها با هدف پذیرش معامله موسوم به معامله قرن متوقف شده است.

بیش از ۸۰ کشته و زخمی در درگیری‌های کنگو

بیش از ۸۰ کشته و زخمی در درگیری‌های کنگو
دفتر حقوق‌بشر سازمان ملل متحد اعلام کرده است که این نهاد موفق به مستند سازی مرگ ۳۴ تن و زخمی شدن ۵۹ نفر در جریان ناآرامی‌های کنگو از دهم ژانویه (۲۰ دی ماه) امسال شده است.
به گزارش رویترز، دفتر حقوق‌بشر سازمان ملل همچنین خبر از بازداشت ۲۴۱ تن از زمان آغاز درگیری‌ها داده است.
در انتخابات کنگو که با دو سال تاخیر برگزار شد، رهبر اپوزیسیون این کشور موفق به پیروزی بر نامزد مورد حمایت دولت شد. این نخستین بار در تاریخ کنگو از زمان استقلال از بلژیک در ۱۹۶۰ است که قدرت مسالمت آمیز منتقل می شود.

وزیر خارجه ژاپن: روابط توکیو - تهران توسعه می یابد

وزیر خارجه ژاپن: روابط توکیو - تهران توسعه می یابد
«تارو کونو» وزیر امور خارجه ژاپن با ارسال پیامی به آیین بزرگداشت نودمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن، نسبت به گسترش روابط سنتی و دوستانه با ایران تاکید کرد.
در پیام 'کونو' به این مراسم که در سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن برگزار شد آمده است: اینجانب خرسندم از طرف مردم و دولت ژاپن، در شادی جشن مردم ایران در این لحظه به یاد ماندنی سهیم باشم.
وزیر خارجه ژاپن در این پیام با اشاره به روابط سنتی و قدیمی تهران - توکیو افزود: دو کشور بتدریج درک متقابل را افزایش داده و همکاری خود را در طول 90 سال گذشته تعمیق بخشیده اند.
وزیر امور خارجه پیشین ژاپن نیز در این مراسم ضمن تبریک نودمین سالگرد روابط ژاپن و ایران گفت: اگرچه پیشینه روابط دو کشور به سال های ایجاد جاده ابریشم باز می گردد اما در سال 1929 میلادی فصل جدیدی در تاریخ دو کشور آغاز شد و به مدت 90 سال حفظ شده است.
'فومیو کیشیدا' پایه و اساس روابط دوستانه و دیرینه ژاپن و ایران را بیش از هر چیز بر پایه تبادلات انسانی بین دو کشور دانست.

هوک:کمک آمریکا به بازسازی سوریه مشروط به خروج نظامی ایران است

هوک:کمک آمریکا به بازسازی سوریه مشروط به خروج نظامی ایران است
برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران کمک به بازسازی سوریه را به خروج نظامی ایران مشروط کرده است.
آقای هوک که به امارات سفر کرده، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌بی‌سی گفته است که تا زمانی نظامیان ایران و شبه‌نظامیان متحد آنان از خاک سوریه کاملا خارج نشده باشند، ایالات متحده حاضر نیست به بازسازی این کشور جنگ‌زده کمک کند.

رییس سازمان اطلاعات یمن کشته شد

رییس سازمان اطلاعات یمن کشته شد
سرتیپ صالح طماح، رییس سازمان اطلاعات ارتش یمن بر اثر جراحات وارده پس از حمله پهپادی نیروهای حوثی کشته شد.
در این حمله شش سرباز ارتش یمن نیز جانشان را از دست داده بودند.
پهپاد حوثی‌ها بر فراز جایگاه فرماندهان در میدان رژه پادگان عند در استان جنوبی لحج منفجر شده بود.
آقای طماح به همراه جانشین رییس دفتر و استاندار محلی جزو کسانی بود که بخاطر جراحات وارده پس از حمله با هلیکوپتر به بیمارستان منتقل شده بودند.
شماری از فرماندهان ارشد ائتلاف تحت رهبری عربستان در هنگام انفجار در جایگاه حضور داشتند.
دوازده نفر در این حمله مجروح شدند که به گفته منابع بیمارستانی، ژنرال صالح زیندانی معاون ستاد ارتش یمن و احمد ترکی، استاندار لحج نیز از جمله آسیب دیدگان هستند.
به گفته یک سخنگوی حوثی های یمن: "در این حمله اشغالگران هدف قرار گرفته اند".
تلویزیون دولتی عربستان حوثی‌ها را متهم کرده بود که از پهپاد ساخت ایران در این حمله استفاده کردند اما به گفته یک سخنگوی حوثی‌ها،‌ وسیله مورد استفاده یک پهپاد جدید ساخت آنهاست که برای انفجار بر فراز هدف طراحی شده است.

وزیر خارجه قطر: بحران‌سازی و دشمن‌تراشی در منطقه عربی، محکوم به شکست است

وزیر خارجه قطر: بحران‌سازی و دشمن‌تراشی در منطقه عربی، محکوم به شکست است
وزیر خارجه قطر گفت که سیاست بحران‌سازی و دشمن‌تراشی به ویژه در منطقه عربی کارآمد نخواهد بود.
به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر در صفحه شخصی خود در توئیتر تأکید کرد که بحران‌سازی و دشمن‌تراشی در منطقه عربی سیاستی محکوم به شکست است.
وی افزود: «نیاز امروز منطقه، رشد و توسعه واقعی برای مردم و گفت‌وگوی مبتنی بر منافع مشترک و احترام متقابل است نه سیاسی‌کاری».
آل ثانی در یکی از توئیت‌های خود نوشت: «حفظ حقوق و دستاوردهای ملت‌-هایمان و استفاده از توان دولت‌ها در راستای خدمت به مردم بدون شک از درگیر کردن مردم با بحران‌های ساختگی و بیهوده و تلاش برای فریب آنها با پیروزی‌های توهم‌آمیز بسیار بهتر است».
وزیر خارجه قطر تاکید کرد که دوحه به نهضت خود ادامه خواهد داد تا الگو و آرمان جهان عرب باشد. وی افزود که قطر رهبری صادقانه و حکیمانه را با اراده ملی حقیقی متحد کرده و امروز به فضل الهی شاهد نتیجه آن هستیم و از هیچ تلاشی برای حفظ آن فروگذار نخواهیم کرد.

بی‌نتیجه ماندن گفت‌وگوهای نمایندگان کاخ سفید و کنگره

بی‌نتیجه ماندن گفت‌وگوهای نمایندگان کاخ سفید و کنگره
رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده گفت که دموکرات‌ها قانون جدیدی را برای بازگشایی بخش‌هایی از دولت فدرال تصویب خواهند کرد.
به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، گفت که دموکرات‌ها قانون جدیدی را برای بازگشایی بخش‌هایی از دولت فدرال تصویب خواهند کرد. این در حالی است که گفت‌وگوهای روز -شنبه- میان نمایندگان کاخ سفید و کنگره بی‌نتیجه پایان یافت.
پس از این نشست بی‌نتیجه، پلوسی گفت که دموکرات‌ها خواهند کوشید از طریق چندین مصوبه وزارتخانه‌های دولت فدرال، از جمله وزارت خزانه‌داری و اداره کل مالیات، را بازگشایی کند.
وی گفت: «این اقدام ضروری است تا مردم بتوانند بازپرداخت مالیات‌شان را طبق برنامه دریافت کنند.»
«مایک پنس»، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا که سرپرستی نمایندگان کاخ سفید در این گفت‌وگوها را برعهده داشت، دیدار روز گذشته را ثمربخش خواند، اما یکی از نمایندگان کاخ سفید گفت که هیچ بحث جدی و عمیقی درباره رسیدن به یک راه‌حل مشترک درباره دیوار مرزی با مکزیک صورت نگرفته است.

حالت های رنگی