امروز: یکشنبه 25 آذر 1397 برابر با 16 دسامبر 2018

برای اولین بار یک زن مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی تهران شد

برای اولین بار یک زن مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی تهران شد
آیین تکریم مدیرکل سابق اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان‌تهران و معارفه مدیرکل جدید این اداره کل با حضور جمع کثیری از مسئولین کشوری و استانی و فعالین حوزه کار و تعاون در مجموعه فرهنگی تلاش برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران مراسم تکریم مدیرکل سابق اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان‌تهران و معارفه مدیرکل جدید این سازمان با حضور انوشیروان محسنی بندپی سرپرست سازمان تامین اجتماعی، فرهادی فرماندار تهران، ، سردار هداوند جانشین فرماندهی انتظامی تهران بزرگ،  حجت‌‌‌الاسلام نبی‌الله کرمی رئیس هیات تخصصی کار و تامین اجتماعی دیوان عدالت اداری، مجتهدزاده مدیرکل حراست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سرهنگ مرادی معاون اجتماعی تهران بزرگ، خانم دهنادی مدیرکل اقتصاد و دارایی استان تهران، یوسفی مدیرکل سازمانهای کارگری و کارفرمایی و ظریفی آزاد مدیرکل روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، خانم حیدری مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران، ناهید حیدری مدیر کل تامین اجتماعی غرب تهران، حمیدرضا سیفی رئیس کانون کارفرمایان استان تهران، علی خدایی رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران و جمع کثیری از مسئولین و اعضای تشکلهای کارگری، کارفرمایان و تعاونگران استان تهران برگزار شد.
در این مراسم دکتر انوشیروان محسنی بندپی، سرپرست سازمان تامین اجتماعی که به نمایندگی از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این آیین حضور یافته بود، بیان داشت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بزرگترین وزارتخانه اجتماعی دولت است. وزارتخانه‌ای که باید برای گروه‌ها و اقشار مختلف اجتماعی از قبیل سالمندان، کارگران و دیگران برنامه‌ریزی و اجرا کند.
وی افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه مدیریت سازمان تامین اجتماعی با ۴۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر روبرو است، که از این میان شش میلیون حداقل بگیر هستند و ۳۶ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جزو سایر بیمه‌شدگان. همچنین جامعه هدف این وزارتخانه افراد زحمت‌کشی هستند که در تولید و بالندگی کشور نقش ایفا می‌کنند.
بندپی به نقش‌آفرینی زنان اشاره کرده و اظهار داشت: در حوزه زنان نیز با توجه به اینکه نیمی از جمعیت کشور زنان هستند و در بسیاری رشته‌های دانشگاهی توانسته‌اند نیمی از صندلی‌ها را در اختیار بگیرند، شریعتمداری به این حوزه توجه خاصی داشته و دارد. زنان در عرصه مدیریت بسیار توانمند هستند و وی تلاش می‌کند تا از آنها برای جایگاه‌های مدیریتی استفاده کنند.
وی افزود: ما امیدواریم بتوانیم امانت‌دار خوبی باشیم. در طول ۳۰ سال از حقوق افراد حداقل بگیر کسر شده تا مراکز درمانی و شرکت‌ها و مجموعه‌های تولیدی ساخته شوند. امیدواریم اقدامات خوبی برای بیمه‌شدگان‌مان در حوزه درمان و بیمه تکمیلی داشته باشیم.
دیگر سخنران این مراسم مهندس شاکرمی معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بودند که در آیین تکریم خود در کسوت مدیر کل سابق اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران مورد تکریم قرار می گرفت، بیان داشت: خداوند به من توفیق داد که بیش از دو سال در محضر کارکنان، کارشناسان و مجموعه تلاش‌گران با اخلاص، تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران باشم. در این مدت  با دستگاه‌های مرتبط اجرایی استان تعامل خوبی داشتیم.
مهندس شاکرمی ضمن قدردانی از پروانه رضایی که بعد از وی مسئولیت این اداره کل را برعهده دارد، اظهار داشت: امیدوارم وی با توانمندی و تخصص بالایی خود، بتوانند از پس این مسئولیت سنگین و تبعات آن برآید.
وی با بیان اینکه در زمینه توسعه تشکلات کارگری و کارفرمایی پیشرفت‌هایی چشمگیری داشتیم، خاطرنشان کرد: طی دو سال و نیم توانستیم میزان شوراهای اسلامی کار را تا ۵۰ درصد رشد دهیم. در اجرای برنامه‌های وزارت کار منطبق با اسناد بالادستی اقدامات خوبی انجام شد. همچنین در حوزه انعقاد قراردادها رتبه اول کشوری را کسب کردیم.
ایشان در خصوص حوزه تعاون نیز ابراز داشت: به اندازه وسعت تعاونی‌ها، امکانات کافی در این زمینه وجود ندارد. ما با همکاری اتاق تعاون، خانه کارگر و حمایت حوزه معاونت تعاون وزارتخانه بخشی از مشکلات موجود را رفع کرده و مجامع و انتخابات آنها را به‌‌روز نمودیم.
مهندس شاکرمی در پایان اضافه کرد: اگر در طول خدمتم در استان تهران عزل و نصبی انجام دادم، آنها را نه به خاطر دل خودم بلکه به خاطر تشخیصم و در راستای بهبود وضعیت موجود انجام دادم. از آنجایی که یک چهارم جامعه کارگری و کارفرمایی کشور در استان تهران قرار دارد، مدیریت این حوزه بسیار دشوار بوده و حساسیت‌ها و مشکلات خاص خودش را دارد. به همین خاطر برای خانم رضایی آرزوی توفیقات الهی را دارم.
خانم پروانه رضایی بختیاری مدیرکل جدید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در این مراسم بیان داشت: ما یک گروه و تیم هستیم. قدرت یک زنجیر به حلقه ضعیف آن بستگی دارد چراکه اگر حلقه ضعیف آن پاره شود کل زنجیر هم از هم می‌پاشد، از همین رو ما باید به موضوعات و نقاط آسیب‌پذیر خود و سازمانمان توجه کنیم.
وی اضافه کرد: ۲۰ درصد شکایات کشور در استان تهران به ثبت می‌رسد. کارشناسان این اداره کل دو برابر کارشناسان دیگر  استانها کار انجام می دهند. بطوریکه ناچار می شوند روزی بیش از شش پرونده را بررسی کنند.
مدیرکل جدید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با تاکید بر اینکه امیدوارم همکارانم با همان دقت و پشتکار همیشگی کارشان را ادامه دهند، افزود: در شرایط کنونی مصلحت این است که تشکلات کارگری و کارفرمایی همکاری بیشتری داشته باشند تا در حد امکان اختلافات کارگری کاهش یابد. در موضوعات اجتماعی باید با یکدیگر تعامل کنیم چراکه یکجانبه نگاه کردن برای ما توفیقی حاصل نمی‌کند.
ایشان با اشاره به میزان جمعیت و پیچیدگی‌هایی که استان تهران دارد، گفت: با توجه به  حجم مشکلات و تعداد پرونده های وارده به ادارات ما باید خودمان را با شرایط کنونی بازار کار تطبیق دهیم. حوزه‌های مختلف این اداره کل به شدت به هم مرتبط‌ هستند. اگر تعاون خوب کار کند، روند پیشرفت اشتغال هم بهتر خواهد بود. موضوعات اجتماعی در روابط کار اثرگذار است وما بایستی در حوزه اشتغال و تولید پایدار موثرتر عمل کنیم.
در ادامه این مراسم ناهید حیدری مدیر کل تامین اجتماعی غرب تهران بیان کرد: شاکرمی در کنار تخصص و سخت‌کوشی که داشتند، روحیه اخلاق‌مداری و استفاده از خرد جمعی را نیز به همراه داشتند. نوع نگاه وی موجب یافتن راهکارهای مشترک برای برون رفت از مشکلات در سریع‌ترین زمان ممکن می‌شد.
حجت‌‌‌الاسلام نبی‌الله کرمی رئیس هیات تخصصی کار و تامین اجتماعی دیوان عدالت اداری در این مراسم با ابراز امیدواری از اینکه تعداد پرونده‌های ورودی از تامین اجتماعی به دیوان عدالت اداری کاهش یابد، بیان داشت: امید است  شاهد استنکاف مدیران تامین اجتماعی از رسیدگی به پرونده ها نباشیم. همکاران ما حتی در روزهای آخر هفته به رسیدگی پرونده‌ها مشغولند. از مدیران حوزه های تامین اجتماعی و کار استدعا می‌کنم که همکاری کنند تا حجم پرونده‌های ورودی به دیوان عدالت اداری کاهش یابد. امیدوارم مهندس شاکرمی در معاونت روابط کار وزارتخانه دایره‌ای حقوقی تشکیل بدهند تا به مسائل این حوزه رسیدگی شود.
رئیس هیات تخصصی کار و تامین اجتماعی دیوان عدالت اداری ضمن قدردانی از زحمات احمد مشیریان معاون سابق روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، افزود: دیوان عدالت اداری آمادگی این را دارد که با مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیش از گذشته همکاری داشته باشد.
دکتر حیدری با بیان اینکه از مقام عالی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خاطر نگاه خاصی که به زنان دارند، تشکر می‌کنم، گفت: اولین بار است که یک خانم به مدیرکلی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران انتخاب شده‌ است. خانم رضایی بختیاری از بدنه کارشناسی این سازمان به مدیرکلی رسیده است. ما این انتصاب را به فال نیک می‌گیریم. امیدواریم این نگاه در کنار دستورالعمل رئیس‌‌‌جمهور برای استفاده حداکثری از زنان و جوانان موفقیت زیادی برای جامعه درپی داشته باشد..
علی خدایی، رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران نیز در این مراسم ضمن قدردانی از زحمات احمد شیریان، معاون قبلی روابط کار وزارت کار اظهار داشت: از شریعتمداری به خاطر انتخاب شاکرمی تشکر می‌کنم. ما از وی بسیار آموخته‌ایم و در همکاری با شاکرمی و همکارانشان شاهد بهبودها و پیشرفت‌های قابل توجهی بوده‌ایم. با مدیریت عالی وی ما توانستیم که فضای تعاملی خوبی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه حوزه روابط کار، تاثیرگذارترین حوزه در وزارت کار است، تصریح کرد: ما با توجه به شناختی که از شاکرمی داریم، امیدواریم که وی کمک کند تا سه‌‌جانبه‌گرایی از حالت شعار به عمل برسد و ما بتوانیم به صورت سه‌‌جانبه راهکار برای مشکلات‌مان بیابیم. همچنین امیدواریم که با کمک شاکرمی و همکارانشان موضوعات امنیت شغلی، معیشت و تشکل‌یابی کارگران را که به عنوان اصلی‌ترین مشکلات کارگران هستند را به صورت متوازن رشد دهیم.
رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران با بیان اینکه البته انتخاب خوب دوم امروز هم انتصاب رضایی به مدیرکلی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان تهران است، خاطرنشان کرد: وی به غیر از تخصص و توانمندی، دارای اندیشه‌های زیبای اجتماعی هم است. من به زیبا اندیشیدن وی در حوزه معضلات اجتماعی غبطه خوردم. در این حوزه چالش‌ها بسیار زیاد است ولی رضایی می‌تواند با توانمندی و قدرت وارد این حوزه‌ بشود.
وی ادامه داد: من فکر می‌کنم رضایی چاره‌ای جز موفقیت در این حوزه را ندارد. به عبارت دیگر وی محکوم به موفقیت در این حوزه است. وظیفه خودم را می‌دانم که به عنوان نماینده کارگران بیش از پیش با شما همکاری و تعامل داشته باشم.
سخنران دیگر این مراسم، حمیدرضا سیفی رئیس کانون کارفرمایان استان تهران بود. وی در ابتدای صحبتش عنوان کرد: از محمد شریعتمداری به خاطر تفکر مدیریت خصوصی که دارند تشکر می‌کنم. در جنگ اقتصادی نگاه مدیریتی خصوصی بسیار مهم است.
وی با بیان اینکه شاکرمی و رضایی نگاه مدیریتی خصوصی داشته‌اند، گفت: یکی از مهمترین وزارتخانه‌ها در کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و یکی از مهمترین معاونت‌ها، معاونت روابط کار است. امیدواریم در دوران مدیریت شاکرمی در معاونت روابط کار شاهد اجرا و به کار بستن تفاهم‌نامه‌های قبلی که برای ساماندهی روابط کار بین تشکل‌های کارگری و کارفرمایی منعقد شده بود، باشیم.

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی