امروز: یکشنبه 25 آذر 1397 برابر با 16 دسامبر 2018

جهانی پر از فریادهای خاموش

جهانی پر از فریادهای خاموش
گزارش : محمد مهران نژاد
با من سخن بگو چشمان روشن امید در وجودت بسان موجی خروشان، هستی می بخشد و حرکت دستان ناتوانت دنیای پر از فریادهای سکوت را به تصویر می کشد .با من سخن بگو با چرخیدن چرخ ویلچرت با خود می اندیشی ایکاش مسیر عبورت روی زمین مانند آسمان و ابرها نرم و روان بود آنگاه چقدر راحت با صندلی چرخدارت به همه جای دنیا سفر می کردی و تجربه می اندوختی چقدر راحت می توانستی با عصای سپیدت قدم بزنی و از هوای اطراف زندگی ات نفس بکشی به نگاه و دید مردم می نگری واژه ترحم و دلسوزی را در ذهنت پاک می کنی و به جای آن واژه مهر و محبت  صمیمیت همفکری و باورهای منطقی را حک میکنی با انگیزه قلبی ات برای تلاش بیشتر و رفع موانع زندگی ات هرگز رنگ شکست و نومیدی به خود نمی گیری تو همچنان نورخدا در  درونت جاری است  و قصیده  بلند توانایی ات را برای چشمانی  که ترا  ناتوان می بینند همچنان زیر لب  زمزمه می کنی
در جهان  بیش از 500 میلیون نفر به دلیل نقص در سیستم بدنی ، روحی و حسی از معلولیت  رنج می برند. افرادی دارای معلولیت  بزرگترین گروه اقلیت جهان را  تشکیل می دهند ضرورت دارد تا معلولان  در سراسر جهان  بتوانند در چرخه توسعه شرکت کرده و از آن بهره ببرند این حق طبیعی آنان است. درگیری های ناشی از جنگ بر روی کره زمین ، گرسنگی ، امراض ، بیماری های مختلف ،مصائب و مشقات زندگی  در کشورهای در حال توسعه ، آلودگی محیط زیست و عدم استفاده صحیح از دارو در کشورهای صنعتی همه روزه باعث بروز معلولیتهای جدید می شود.
12 آذر روز جهانی معلولان با حضور استاندار لرستان ، معاونت سیاسی استاندار ، فرماندار خرم آباد ، مدیرکل ورزش و جوانان و جمعی از مسئولان استان در محل تالار  شهید آوینی  ارشاد با شکوه خاصی برگزار شد.
بعد از تلاوت آیاتی  چند از کلام الله مجید توسط  استاد بهرامی قاری بین الملی دکتر خادمی استاندار لرستان گفت در کشور 1 میلیون و 500 هزار معلول وجود دارد که حدود 53 هزار نفر در لرستان  هستند خداوند  انسان  را بخاطر قدرت  قوه تفکر ، تعقل ، خلاقیت و ابتکار  نسبت به موجودات  در رده برتری قرارداده است اگر انسانی  با نوعی  کاستی در جسم  متولد شده است  باید تلاش کند در این وضعیت  نابرابر بتواند  جایگاه واقعی و رفیع خود را  در جامعه  پیدا کند  با این اوصاف برابری انسانها باید در جامعه بدون  تبعیض باشد  باید این برابری ایجاد شود تابتوان  کاستی ها را جبران کرد  استاندار لرستان اضافه کرد مسئولان جامعه هم فضا را طوری فراهم کنند تا برای  معلولان  فرصت  بهره برداری اقتصادی  و کار فراهم شود همین که این عزیزان  در مسابقات  ورزشی حضوری فعال دارند .
باید بیشتر از سایرین مورد تکریم  قرار بگیرند این عمل  باید  به یک فرهنگ فراگیر  تبدیل شود  ما نباید  فضا را برای آنها  سخت کنیم باید زمینه پیشرفت  آنها  را در کلیه  امور فراهم کنیم . دکتر خادمی  تصریح کرد علیرغم  شرایط  سخت جسمی آنان مدال آوران و افتخار آفرینان  رقابت های پارا آسیایی 2018 جاکارتا حدود 12 مدال در این مسابقات در رشته های مختلف کسب کردند که جای تقدیر دارد امیدوارم در تمام  عرصه های اجتماعی  و فرهنگی  هم شاهد موفقیت  این عزیزان باشیم  پیش از سخنان  استاندار خانم توکلی مدیرکل بهزیستی لرستان  گفت : خدارا شاکرم  که در کنار  شما  شاهد برگزاری  روز جهانی  معلولان هستیم این مناسیت یاد آور تلاش و همت مردان و زنانی است که علیرغم موانع  موجود  در تمام عرصه های فرهنگی ، ورزشی و علمی خوش درخشیده اند اگر جامعه بتواند موانع موجود سر راه معلولان  را برطرف کند پتانسیل عظیمی که در وجود آنان نهفته است می تواند  شکوفا شود.
وی افزود: امروز  بعد از گذشت 40 سال نگرش جهان  در رابطه با معلولیت تغییر کرده و دچار یک پدیده شگرف شده است .
اما امروزه در معلولین  سطح جهان یک باور جدید ایجاد شده است روز 12 آذر فرصت مناسبی است که بپرسیم ما به عنوان  مسئول چه کاری می توانیم  انجام دهیم تا موانع موجود برطرف شود؟ خانم توکلی خاطرنشان کرد من به آینده خوشبین هستم چرا که قانون حمایت از حقوق معلولان در اسفندماه سال گذشته توسط نمایندگان به تصویب رسید و در اردیبهشت سالجاری توسط ریاست جمهوری به دستگاه های اجرایی ابلاغ گردید که این خود می تواند در آینده طلیعه امیدوار کننده ای را به این عزیزان نوید دهد. من امیدوارم شاهد روزی باشیم که معلولان ما به عنوان شهروندان درجه یک به  جایگاه رفیعشان   نایل آیند. احمدی مدیر عامل  هیأت مدیره جامعه معلولان  راهکارهای جدید در حوزه اشتغال ، مسکن ، بهداشت و درمان را مورد تاکید قرار داد و یادآور شد باید نسبت به احقاق حق معلولان مجدانه تلاش شود.
احمدی فهرست وار اهم خواسته ها و تنگناهای موجود معلولان را تشریح کرد و گفت اجرای دقیق تمام مواد و تبصره ها در حمایت از حقوق معلولان  در سالجاری ، تسریع در اجرای  شورای  رفاه و حمایت از حقوق معلولان ، اتخاذ تدابیر لازم  جهت کنترل گرانی و اختصاص ارز دولتی  به معلولان ، بهبود شرایط اشتغال معلولان در خصوص ایجاد اشتغال در فضای کسب و کار و تلاش دولت در جهت حمایت بخش خصوصی برای یاری رساندن به معلولان بخصوص در حوزه آموزش ، توانمندسازی و مسکن از اهم خواسته های جامعه معلولان  لرستان است. دکتر عزیزپور مدیرکل ورزش و جوانان اظهار داشت ورزش جانبازان و معلولان  در استان   مایه افتخار ماست بحث توانمند سازی در بستر  ورزش برای معلولان به عینه مشهود است. مدیرکل ورزش و جوانان  اضافه کرد 72 پروژه عمرانی ورزشی در سطح استان داریم که این خود می تواند ورزش  استان  را در آینده متحول کند
آنگاه از نفرات برتر  ورزشکاران معلولان استان به اسامی  حامد امیری ، فرزاد سپهوند ، سجاد محمدیان ، عارف بهاروند ، محسن کائدی ، فرشته مرادی ، مسعود حیدری ، علی عباس نژاد ،بهزاد عزیزی ، مصطفی بهرامی ، حاج  امید سلیمانی ، حاج حمید الیاسی، مهدی آقا جانی ، اردشیر کاظمی از مدال آوران و افتخار آفرینان ورزشی تجلیل شد.

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی