امروز: شنبه 29 دی 1397 برابر با 20 ژانویه 2019

خون مردم در شیشه بانک ها

خون مردم در شیشه بانک ها
محمد مهران نژاد

محمد مهران نژاد
بانکها با سودهای سرسام آور و ایجاد هفت خوان رستم بر سر راه دریافت کنندگان وام ، خون مردم را در شیشه کرده اند .
وقتی نام  بانک خون مطرح می شود منظورم مخزنی نیست که در آن انواع گروه های  خونی اهدا شده را پس انداز می کنند تا هرگاه بیمارانی به خون نیاز پیدا کردند بی درنگ از آن استفاده کنند وجان انسانهارا نجات دهند.
امروزه بانکهایی که به خاطر سود کلان بانکی خون مردم را در شیشه می کنند عینیت مصداق آن مد نظر  نگارنده است. متأسفانه نداشتن سرعت عمل  بانکها در استان در ایجاد  طرح های اشتغالزا یک معضل عمده است. مضاف بر آن ،بانکها متخصصان  کافی برای طرح های کشاورزی را ندارند وهمین مسئله روند بررسی طرح های اشتغال زایی حوزه کشاورزی را کند کرده است.
باید عملکرد بانکها زیر ذره بین قرار بگیرد .بانکها قویاً در ایجاد  بحران اقتصادی  در کشور دخیلند  وتحقیقات در این زمینه موید این ادعاست. افرادی که از بانکها با سود بیشتری وام دریافت کرده اند دچار فشار خون شده و پرداخت اقساط با خون لخته شده در بدن پرداخت می شود از  آنجا که بانک ها از چارچوب وظایف خود خارج شده اند براساس اولین قانون بانکی که در سال 1306 به تصویب  رسیده وظیفه بانک دریافت ودیعه های نقدی و قراردادن آن برای بخش های صنعت، تجارت و زراعت است.
 بانک باید سپرده های مردم را جمع آوری و به بخش تولیدی و تجارت تزریق کند .اما این بانکها  از این ماموریت خود دور شده و روی به بنگاه داری آورده اند که باید بانک مرکزی با  اعمال سیاست های اصولی آنها را به سمت وظیفه اصلی خود سوق دهد.
 راستی آبا رفتار بانکها و بازار پولی کشور منطبق با سیاست  های حمایت از تولید ملی ، اقتصاد مقاومتی و جهاد اقتصادی است؟ چرا بانک ها که روزی پشتوانه تولید محسوب می شدند امروز مورد اعتماد نیستند .با این روند نمی توان به اهداف وچشم انداز های خود در حوزه اقتصادی نایل آیند اگر قانون طی ادوار گذشته به درستی اجرا می شد این همه انحرافات در سیستم بانکی وحود نداشت اگر سهم بندی بانک ها و بنگاهها که تسهیلات دریافت می کنند به روشنی مشخص باشد دیگر سیستم اقتصادی با مشکلات فعلی مواجه نخواهد شد.متاسفانه رانت های حاشیه ای  در ارائه تسهیلات  بانکی ایجاد شده است  و مدیران راحت طلب بیشتر به دنبال منافع خود هستند و بعضی ها هیچ گونه تخصصی  از تجربه بانکداری ندارند.
با اینکه  اقتصاد  ،بانک محور است به آن ایراد کلی وارده شده است .رکود اقتصادی فعلی کشور و بحران بیکاری ناشی از عملکرد ضعیف بانکداری است مدیریت در شبکه بانکی با ضعف هایی توام است تا بانکها اصلاح نشوند جامعه به بیراهه می رود و گشایشی در رفع مشکلات موجود مشاهده نخواهد شد.
وجود بانک یک ضرورت  است و اساساً بدون بانک نمی توان مبادلات و فعالیت های بزرگ اقتصادی کرد.
 موضوع چک هم یکی دیگر ازمشکلات جامعه است و آمارهای زندانیان   موید این ادعاست .بانکها باید به کسانی که توان پرداخت وام را دارند و از عهده داشتن چک بر می آیند وام و چک بدهند .بنا به گفته آیت الله جعفر سبحانی موضوع اخذ دیر کرد از نظر  اسلام حرام است  و به نوعی ربا محسوب می شود و متاسفانه مشکل آن هنوز در کشور حل نشده است.
 متاسفانه گرفتن دیر کرد امری رایج شده و باید این مشکل حل شود تا بانکها دچار خسران نشوند .باید اذعان داشت سود بانکی  در کشورهای غربی بین 4 تا 6 درصد است اما در بانکداری  اسلامی تا 22 درصد از مردم سود می گیرند که در آمد آن به جیب بانک می رود .
رجوع به اظهارات و تاکیدات مراجع تقلید درباره  غیر اسلامی و نامشروع بودن فعالیت بانک ها شاید مرهم زخم نظام بانکداری کشور نباشد اما می توان امیدوار بود  با همفکری اساتید برجسته حوزه و مسئولان بلند پایه اقتصادی راه حل معقولی برای به حداقل رساندن مشکل مردم پیدا شود و شکوفایی اقتصاد کشور را در پی داشته باشد.
آنهایی که از مرکز استان لرستان عبور کرده اند در خیابانهای شهر نظاره گر این همه بانک که چون قارچ از زمین روییده شده اند  بوده اند.
آیا بانکها در این شهر به سود بیشتر می اندیشند یا شکوفا بودن اقتصاد؟ یا مبارزه بی امان با بحران بیکاری و یا نیمی از جمعیت کم درآمد  لرستان ،اگر بانکها در این زمینه موفقیتی کسب کرده اند جهت تنویر افکار عمومی اعلام نمایند.
خیابانهای خرم آباد  به تصرف بانکها در آمده اند .هر جا که نگاه می کنیم  بانک می بینیم  .یک بانک  آمده تا برای خودش صادرات  و واردات  انجام دهد بانکی دیگر آمده تا اختلاسی در حد ملی در آن  رخ دهد. یک بانک دیگر  آمده تا با وعده ملت را سرگرم کند آن  یکی موسسه مالی -اعتباری تاسیس  کرده تا خودش و شرکایش را به سامان برساند .انکی دیگر آمده تا حسرت رفاه را بردل کارگران بگذارد .
بانک دیگری هم راه اندازی شده تا به تجارت خودش برسد. دیگری آمده  در خدمت کشاورزان باشد بانک دیگری آمده تا برای خودش سرمایه ای درست کند. دیگر بانک می خواهد آینده خویش را بسازد. بانک دیگری آمده تا به توسعه تعاون استان کمک کند.
بانک مسکن آمده تا افراد  فاقد مسکن را با سود کلان خویش به خوردن قرص مسکن ترغیب کند. بانک انصار آمده تا به یاری افراد نیازمند جامعه بشتابد اینهمه بانک و صندوق قرض الحسنه که با دریافت 20 میلیون تومان 5 ساله 40 میلیون تومان وام می دهد و اعلام می دارد  سود بانکی 4 درصد  است یک ریاضیدان برجسته هم حتی از حل این مسئله عاجز و ناتوان است.
امروزه بانکها به خوبی نمی توانند گره ای از مشکلات درهم تنیده مردم را باز کنند .برای صنایع راکد استان بانک صنعت و معدن  هم نتوانسته است چاره ای بیندیشد. بسیاری از طرح های نیمه تمام استان با آنکه کلنگ آنها دل زمین را شکافت بدون حمایت بانکها از پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردار نیستند.
اخذ وام از بانکها بدون دو ضامن معتبر مزید برعلت شده است .بعضی ها برای گرفتن وام دو میلیون تومانی ضامن معتبر میخواهند.ماهها به طول می انجامد تا وام گیرنده آن را دریافت کند .اما پرداخت  پولهای کلان بانکی افرادی آشنا و صاحب نفوذ می خواهند.
بخاطر فقر مالی که بسیاری از مردم لرستان با آن مواجه اند، تنها با دریافت وام، چرخ زندگی آنها می چرخد .
به جرأت می توان گفت بسیاری از خانواده ها زیر قسط وام بانکها گرفتار شده اند ونیمی از خودروهای سطح خیابانهای خرم آباد تحت سیطره وام بانکها هستند که حتی تسهیل در رفت و آمد عابران پیاده را مختل کرده اند .
هستند افرادی که بدون تحقیقات بانکها وام باغداری می گیرند و پول وام را در جای دیگری خرج می کنند و یا با پول وام حفر چاه ،راهی یک کشور خارجی می شوند .آن چنان نظارتی  در این خصوص از طرف بانکها اعمال نمی شود .
کافی است یکی از شهروندان با یک روستایی با یکی از کارکنان بانک رفاقت و یا ارتباط نزدیکی داشته باشد دریافت وام بدون معطلی پرداخت وکارمند مربوطه برای خوردن گوسفند و دنده کباب راهی روستا می شود و با دریافت روغن حیوانی و کره محلی به خانه بر می گردد
امروزه بانکها به خوبی نمی توانند گره ای از مشکلات درهم تنیده مردم را باز کنند برای صنایع راکد استان بانک صنعت و معدن  هم نتوانسته است چاره ای بیندیشد .بسیاری از طرح های نیمه تمام استان با آنکه کلنگ آنها دل زمین را شکافت، بدون حمایت بانکها از پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردار نیستند.

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی