امروز: شنبه 29 دی 1397 برابر با 20 ژانویه 2019

ایران تشنه و محیط‌زیست درخطر است

اقلیم کشور ما در حال تغییر
ایران تشنه و محیط‌زیست درخطر است

اشاره:
مصرف بی‌رویه منابع آبی کشور موضوعی است که رفته‌رفته شرایط ذخایر آبی را با مشکل مواجه خواهد کرد به‌طوری‌که اگر اقدامات لازم برای مقابله با این مشکل پیش‌بینی نشود دیگر در مهروموم‌های آینده حتی با صرف هزینه‌های هنگفت نمی‌توان تدابیر مناسبی برای مقابله با کمبود آب اتخاذ کرد.
به گزارش ایرنا، متأسفانه شرایط خشک‌سالی و کاهش بارندگی کشور موضوعی است که بناتر شرایط جوی و آب و هوایی تقریباً از حیطه بشر خارج است و تنها مدیریت هر آنچه از بهابازارها نصیب کشور خواهد شد، می‌تواند در برنامه مورداستفاده قرار گیرد.
مقامات ارشد وزارت نیرو به‌تازگی مسئولان آبی سراسر کشور را جمع کردند تا نقشه راهی را با عنوان طرح تعادل بخشی و احیاء منابع آبی زیرزمینی برای آینده برایشان ترسیم و شرایط موجود را نیز برای آنان بازگو کنند.
حمید چیت چیان وزیر نیرو اظهار داشت: این تصور که صرفه‌جویی در مصرف آب یعنی اعمال فشار بر کشاورزان و مردم، یک تصور باطل است؛ وزارت نیرو نافی کاهش تولید محصول کشاورزی نیست؛ بلکه می‌گوییم با استفاده از فناوری‌های نوین آبیاری می‌توانیم در قبال کاهش مصرف آب، میزان تولید محصول را افزایش دهیم.
وی افزود: برای موفقیت در اجرای طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی باید سالانه 11 میلیارد مترمکعب برداشت از آب زیرزمینی را کاهش دهیم.
وزیر نیرو بابیان اینکه حدود 60 درصد آب موردنیاز کشور از آب‌های زیرزمینی تأمین می‌شود، گفت: در سال‌های گذشته 110 میلیارد مترمکعب از ذخایر استاتیک آب‌های زیرزمینی را مصرف کرده‌ایم، در کشوری که تا به امروز 28 درصد میزان بارندگی کمتر از مدت مشابه سال گذشته داشته، باید حفظ ذخایر آب برای ما بسیار حیاتی باشد، چراکه کوتاهی در این خصوص به قیمت پایان یافتن حیات وزندگی در بخش‌هایی از کشور خواهد بود.
رحیم میدانی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، بابیان آنکه اگر منابع آب زیرزمینی درست مدیریت می‌شد، لازم نبود در شرایط کنونی کشور، سرمایه‌گذاری‌های سنگینی برای این امور انجام‌پذیرید، گفت: با تمام این موارد اکنون شرایط مناسبی ایجادشده و دولت نگاه ویژه خود را با تمام توان به موضوع آب معطوف داشته است؛ وزیر نیرو هم باانرژی و حمایت کامل از طرح تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی پشتیبانی و حمایت می‌کند و مدیران ما موظف هستند بیشترین بهره‌وری را از فضای ایجادشده داشته باشند.
وی با تأکید بر لزوم جدیت و قاطعیت مدیران برای اجرای طرح، ادامه داد: تا کی باید روضه‌خوان این مصیبت عظما باشیم، در سال‌های گذشته تمام هم‌وغم ما این بوده که چه کسانی حاضر هستند که کمر همت ببندند تا با تاراج آب‌های زیرزمینی مقابله کنند و هم‌اکنون فرصت این مقابله رسیده است.
محمد حاج رسولی‌ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران بابیان آنکه هشت سال خشک‌سالی را نباید به‌عنوان پدیده از آن یادکرد، بلکه باید آن را باور داشت، اظهار داشت: هم‌اکنون در تمام مناطق کشور به‌ویژه در مناطق کوهستانی آثار تغییر اقلیم را می‌توان به‌وضوح مشاهده کرد.
وی اضافه کرد: دیگر از برف و باران‌های گذشته و تشکیل یخچال‌های طبیعی خبری نیست و اقلیم کشور ما در حال تغییر است.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اقدامات انجام‌شده از سوی وزارت نیرو، افزود: وزارت نیرو به‌عنوان ستاد، اقدامات مؤثری را آغاز کرده و خوشبختانه با حمایت دولت و تشکیل دوره جدید شورای عالی آب مقررشده تمام ترجمان‌های کشور در خصوص برنامه‌ها و سیاست‌های بخش آب با این شورا هماهنگی داشته باشند.
ستار محمودی قائم‌مقام وزیر نیرو بابیان اینکه آب صرفه‌جویی شده نباید به افزایش سطح زیر کشت ختم شود، گفت: ما از میزان آب موجود 80 تا 85 درصد منابع خود را مصرف می‌کنیم، درحالی‌که استاندارد مصرف جهانی 40 درصد است و این وضعیت ما را به سمت ورشکستگی منابع آب پیش می‌برد.
وی ادامه داد: تا حدود 20 سال پیش 135 میلیارد مترمکعب منابع تجدیدشونده، 251 میلی‌متر بارش و 87 میلیارد مترمکعب روان آب سطحی داشتیم، اما این آمار به تاریخ پیوست و هم‌اکنون حدود 120 میلیارد منابع تجدیدشونده داریم و با این میزان روان آب‌ها 46 میلیارد رسیده و 48 درصد کاهش‌یافته است.
قائم‌مقام وزیر نیرو با اشاره به پدیده گرمایش زمین گفت: در همین سال‌ها درجه حرارت 1.5 درجه زیادتر شده و از طرفی صنایع و کشاورزی و شرب تقاضای بیشتری دارند و محیط‌زیست هم برای جبران کمبود خود به آب بیشتری نیاز دارد.
علیرضا دائمی معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو نیز بابیان آنکه برخی نظام تخصیص آب را دشمن خود می‌دانند، اظهار داشت که بحران منابع آب بحرانی است که در جامعه ما مطرح است و ما به دنبال انجام یک کار جدی و مؤثر در این زمینه هستیم، اما مدیریت ما به رسیدگی به مباحث بحران همچون کف شکنی و مسدود کردن چاه غیرمجاز ختم شده است، درحالی‌که باید فراتر از این نگاه کرد. وی تأکید کرد: بدون سرمایه اجتماعی هیچ طرحی نمی‌تواند موفق باشد.
دائمی ادامه داد: هم‌اکنون بحران آب تمام ابعاد محیط‌زیست کشور را تحت تأثیر قرار داده که نمونه بارز آن وضعیت خوزستان است.
وی بابیان اینکه بخش عمده کشور ما محدوده خشک و فراخشک است، گفت: این کشور در 50 سال گذشته 15 میلیون نفر جمعیت داشت، هرچند که زندگی و معیشت آن‌ها مبتنی بر کشاورزی بود، اما منابع و مصارف آب هم‌خوانی داشت و نیاز به مدیریت پیچیده‌ای نداشت.
دائمی ادامه داد: امروز قداست آب از بین رفته و با فرمول‌های مناطق پربار اروپا با منابع آب خود رفتار می‌کنیم، هم‌اکنون مصرف بی‌رویه آب خسارت جبران‌ناپذیری را به کشور وارد کرده است.
این‌ها تنها بخشی از اظهارات قابل‌ارائه مدیران ارشد منابع آبی کشور است که از آن شرایط بحرانی وضعیت آبی و دغدغه‌های موجود به‌راحتی استنباط می‌شود.
بنابراین تا دیر نشده با عزم جهادی و ملی، مدیریت به‌هم‌پیوسته آب، تفکر فراخشی و مشارکت مردم در بخش آب بپذیریم که آب یک نعمت خدادادی است و مثل برق و صنعت و خودرو قابل‌تجدید و احیا نیست.
این موضوعی نیست که نتوان مدیریت کرد چراکه در کشورهای توسعه‌یافته تجربه افت منابع آبی زیرزمینی مدیریت‌شده و توانسته‌اند بر آن پیروز شوند ولی این تنها با رعایت الگوی مصرف و مدیریت مصرف از سوی تمام آحاد جامعه امکان‌پذیر است ودیگر صرف هزینه‌های هنگفت از سوی دیگر در آینده جوابگو نخواهد بود. پس تا دیر نشده به نجات منابع آبی بشتابید. ایران تشنه و محیط‌زیست درخطر است.

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی