امروز: شنبه 29 دی 1397 برابر با 20 ژانویه 2019

استقبال از سال نو با گرانی لحظه به لحظه کالاها

 معصومه صالحی
در حالی که قیمت انواع کالاهای اساسی طی روزها و هفته های اخیر در بازار رو به افزایش است و هر روز دامنه این افزایش قیمت ها گسترش بیشتری می یابد؛ در کمال ناباوری شاهد آن هستیم که دولت و مقامات ارشد اقتصادی در این خصوص سکوت اختیار کرده اند.
به گزارش خبرنگار ما؛ طی هفته ها و روزهای اخیر اخبار متعدد و پراکنده ای از افزایش قیمت کالاهای مختلف در گوشه و کنار شهر به گوش می رسد؛ این در حالی است که حتی برگزاری نمایشگاه های فروش بهاره که با هدف تنظیم  بازار و عرضه کالاها از تولید به مصرف صورت گرفته نیز به نظر می رسد  در عمل

با شکست مواجه شده است.  مطابق گزارش های موجود عرضه کالاها در این نمایشگاه ها نه تنها از لحاظ قیمتی پایین تر از سطح بازار نیست؛ بلکه در موارد متعددی قیمت کالاها بالاتر از قیمت آنها در سطح شهر است. ضمن آنکه برخی از این کالاها از کیفیت چندان مطلوبی هم برخوردار نیستند و همین موضوع باعث نارضایتی مردم و بازدید کنندگان شده است.
در حالی روزهای پایانی سال 93 را سپری می کنیم که هر روز اخباری مبنی بر افزایش قیمت کالاها و خدمات مورد نیاز مردم منتشر می شود؛  به گونه ای که انگار همه چیز دست به دست هم داده اند تا روزهایی پر از تنش و اضطراب را برای مردم به ارمغان آورند. روزهایی که شاید با اندکی تدبیر و مدیریت و نظارت جدی مسئولان بتوان از آنها به عنوان روزهایی خوب یاد کرد.
فرارسیدن عید نوروز که همواره باید برای مردم به خصوص ایرانیان با خاطرات و دلمشغولی های خوب و زیبایی همراه شود اما در کمال ناباوری و به مدد همت مسئولان و عدم نظارت دقیق و به جای آنها! و حضور بی واسطه و پررنگ دلالان!! به روزهایی نامیمون و نامبارک البته برای بخش وسیعی از مردم تبدیل شده است.
این روزها دایم شاهد افزایش قیمت کالاها و خدمات مورد نیاز و ضروری مردم هستیم و همین گرانی ها باعث شده که کالاها کم کم از سبد مصرفی خانوارها حذف شود و فریاد مردم را به آسمان برساند.
برق گران شد، مواد پتروشیمی گران می شود، قیمت بنزین و فرآورده های نفتی افزایش یافت؛ قیمت مرغ پرواز کرد، گرانی لبنیات سریالی شد و .... دهها و صدها چیز دیگر که این روزها میل به  گران شدن و بالا رفتن قیمت را دارد.
مردم که این روزها با این گرانی ها نمی دانند چگونه زندگی خود را اداره کنند هر روز شاهد افزایش قیمت ها هستند و جالب اینکه با درج و چاپ این اخبار هیچ مرجع و سازمانی نمی خواهد و یا نمی تواند مانع این گرانی ها شود و در واقع هیچ کس پاسخگو نیست.
مردم نمی دانند با این آشفتگی بازار امورات روزمره را سپری کنند یا برای ایام عید و دید و بازدید ها خود را آماده کنند؟ نمی دانند برای فرزندانشان لباس و کفش و ... بخرند یا با این درآمدهای ناچیز به اطرافیان عیدی بدهند و یا در سفری چند روزه با اقوام دید و بازدید کنند.
ظریفی می گفت ما اگر نخواهیم نوروز و تعطیلات نوروزی داشته باشیم چه باید کنیم. تعطیلاتی که مجبوریم طبق آداب و سنن فقط هزینه کنیم و هزینه کنیم. تعطیلاتی که نه تنها درآمدی نداریم بلکه باید مطابق رسم و رسوم ها به دید و بازدید های تکراری و عیدی دادن و گرفتن های اجباری و سفره انداختن های طولانی بگذرانیم و پس از پایان تعطیلات ما بمانیم و هزینه های صورت گرفته و خرج هایی که در بسیاری موارد نابجا انجام شده است.
این افزایش قیمت ها علاوه بر به وجود آوردن تنش و التهاب در بازار باعث ایجاد تشویش و نگرانی مردم شده است به گونه ای که به اعتقاد عده ای از مردم اگر این سنت دیرینه نوروز برداشته شود شاید دیگر دلیلی بر این همه گرانی و افزایش قیمت ها نباشد. اگرچه افزایش قیمت کالاها و خدمات در آستانه نوروز طی سال های اخیر به رسم دیرینه ای بدل شده است و تنها اواخر سال گذشته دولت تدبیر و امید توانست تا حدودی تنظیم بازار را به دست بگیرد و مانع از بی ثباتی و هرج و مرج بازار شود اما امسال اینگونه نیست و شاهد گرانی های متعددی در سطح بازار هستیم.
این آشفتگی بازار به گونه ای بوده است که طی روزها و هفته های اخیر شاهد نوسانات زیادی در قیمت مرغ بودیم از سویی دیگر اخیرا تعرفه برق افزایش پیدا کرد و حالا خبر از افزایش دوباره و چندباره قیمت شیر و فرآورده های لبنی به گوش می رسد. این افزایش قیمت ها و نا آرامی بازار حتی اعتراض برخی از نمایندگان مجلس را نیز به دنبال داشته است.
توجه به کوتاه کردن دست دلال ها
در همین حال هدایت الله میرمرادزهی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تأکید کرد که دولت در تنظیم بازار شب عید به محصولات داخلی و کوتاه کردن دست دلال‌ها توجه کند.
وی بر این عقیده است که برخی از دلا‌ل‌ها تلاش می‌کنند بازار شب عید را آشفته کنند، آنها با ذخیره کردن محصولات این فکر را در مردم ایجاد می‌کنند که این مواد کمیاب است و بعد با قیمت بیشتری آن را به مردم می‌فروشند.
او تصریح کرد: دولت باید با کنترل، نظارت و برنامه‌ریزی صحیح مانع از این شود که دلال‌ها و واسطه‌ها بتوانند میوه‌ها و سایر محصولات را در سردخانه‌ها نگه دارند و گران‌تر بفروشند.
نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی همچنین به لزوم توجه به محصولات داخلی اشاره کرد و افزود: نخستین چیزی که وزارت جهاد کشاورزی پیش‌بینی کرده این است که به تولید داخلی اهمیت ویژه‌ای دهد. این مسأله در بخش میوه،‌ لبنیات و گوشت قرمز انجام شده است.
میرمرادزهی خاطرنشان کرد: درخواست ما نیز این است که بازار شب عید باید بر اساس محصولات داخلی تنظیم شود تا کشاورزان نیز از این مسأله بهره ببرند.
در حالی که مسئولان مربوطه اعلام می کنند که تورم نداریم و در هیچ کالایی هم افزایش قیمت نیست اما اخیرا به وضوح شاهد افزایش مجدد قیمت شیر هستیم.
در همین راستا گفته می شود صنایع لبنی حاضر به اجرای مصوبه دولت و خرید شیرخام به قیمت ۱۴۴۰تومان با بهانه اینکه بازار کشش افزایش قیمت را ندارد، نشدند اما اخیرا برای سومین بار در سال‌ ۹۳ اقدام به افزایش قیمت محصولات خود کرده‌اند.
بر همین اساس افزایش قیمت برخی فراورده‌های لبنی برای سومین بار طی سالجاری واکنش‌های مختلفی را در پی داشته است به طوری که معاون وزیر جهادکشاورزی اعلام کرده هیچ افزایش قیمتی در مورد خرید شیر خام از تولیدکنندگان اتفاق نیفتاده و دستگاه‌های نظارتی باید افزایش قیمت فرآورده‌های لبنی را در بازار بررسی کنند. همچنین سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان به صنایع در این مورد تذکر داده است.
سعید سلطانی سروستانی در این زمینه به مهر اظهار داشت: یک ماهی است‌ که طبق اعلام مدیرعامل اتحادیه دامداران کرمان، کارخانجات قیمت خرید شیرخام از دامداران را کاهش داده‌اند، ضمن اینکه در شیراز نیز اعلام کرده‌اند شیر زیاد است، دریافت آن را سهمیه بندی کرده‌اند و دامداران را تحت فشار قرار داده‌اند.
وی با بیان اینکه مصوبه خرید شیرخام به قیمت ۱۴۴۰ تومان هیچگاه توسط کارخانجات اجرایی نشد، گفت: کارخانجات به ندرت شیرخام را به قیمت ۱۲۰۰ تومان از دامداران خریداری می‌کنند و متوسط قیمت خرید آنان ۱۱۵۰ تومان است.
همچنین در این زمینه سید احمد مقدسی، رئیس انجمن صنفی گاوداران با بیان اینکه در حال حاضر تولیدکنندگان شیرخام را بین ۲۴۰ تا ۳۰۰ تومان به کارخانجات عرضه می‌کنند، گفت: قیمت گران‌ترین شیر در تهران ۱۲۰۰ تومان و در شهرستان‌ها نیز زیر این میزان است.
وی ادامه داد: صنایع می‌دانند ضعف کالای ما آن است که ماندگاری زیادی ندارد و هر قیمتی که اعلام کنند ما محکوم به عرضه محصول خود با آن قیمت هستیم.
مقدسی اضافه کرد: آنها آنقدر قوی هستند  و زورشان زیاد است که نه تنها به اجرای مصوبه دولت اعتنا نمی‌کنند بلکه قیمت محصولات خود را نیز سه بار گران می‌کنند.
افزایش قیمت مرغ و وعده هایی که محقق نمی شود
بر اساس گزارش های میدانی قیمت مرغ همچنان حدود ۸۰۰۰ تومان است. در همین رابطه معاون بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام کشور با اشاره به کاهش قیمت مرغ منجمد از ۵۵۰۰ به ۵۱۰۰ تومان، گفت: قیمت مرغ طی چند روز آینده کاهش پیدا می‌کند.
عباس والوزی در پاسخ به این پرسش که چرا عرضه ذخایر شرکت پشتیبانی امو دام به بازار نتوانسته سبب کاهش قیمت مرغ شود؟ اظهارداشت: تاثیر اقدام شرکت پشتیبانی در بازار به خوبی قابل لمس است و اگر ذخایر این شرکت وارد بازار نمی‌شد به طور قطع قیمت مرغ خیلی بالاتر می‌رفت.
وی ادامه داد: علاوه بر این تقریبا از اول اسفندماه با تثبیت قیمت در بازارمواجه بودیم و افزایش قیمتی نداشتیم ضمن اینکه در برخی نقاط بهای مرغ مقداری کاهش یافته که این نتیجه عرضه ذخایر شرکت پشتیبانی به بازار بوده است.
این مقام مسئول در شرکت پشتیبانی امور دام افزود: ما ابلاغیه‌ای را به همه مراکز فرستادیم و قیمت مرغ منجمد را از ۵۵۰۰ تومان به ۵۱۰۰ تومان کاهش دادیم که آثار این اقدام طی چند روز آینده در بازار نمایان خواهد شد.
والوزی با بیان اینکه عرضه مرغ منجمد از روز گذشته که بحث کاهش قیمت را داشتیم شدت یافته است، گفت: بنا داریم در حدی که بازار کشش دارد مرغ به بازار عرضه کنیم و ذخایرمان آنقدر زیاد است که به میزان تقاضا آمادگی برآورده ساختن آن را داریم.
وی با اشاره به اینکه در صورت نیاز آمادگی توزیع  حداقل ۱۰۰ هزار تن مرغ منجمد را تا شب عید داریم، افزود: در حال حاضر روزانه ۵ هزار تن مرغ منجمد در سراسر کشور توزیع می‌شود و طی روزهای آینده قطعا قیمت مرغ از بهای فعلی آن ارزان‌تر خواهد شد.
والوزی با اشاره به کاهش گرایش مردم به مصرف مرغ منجمد، اضافه کرد: مردم بدون هیچ نگرانی در مورد کیفیت مرغ منجمد می‌توانند این کالا را مصرف کنند؛ چراکه نظارت ما بر روی گوشت مرغ منجمد بسیار بیشتر است تا روی مرغ گرم.
براساس این گزارش قیمت ماهی نیز طی هفته جاری بدون تغییر مانده، قیمت مرغ نیز همچنان روی مرز ۸ هزار تومان می‌چرخد و طبق اعلام اتحادیه پرنده و ماهی استان تهران در مراکز عمده فروشی ۸ هزار تومان و در مراکز خرده فروشی ۷ هزار و ۴۰۰ تومان است.
قیمت گوشت مرغ تازه که طی یک ماه اخیر با روند افزایشی مواجه شد و به کیلویی 8500 تومان هم رسید، علیرغم وعده‌های کاهش قیمت و توزیع مرغ منجمد دولتی، همچنان در محور 8000 تومان می‌چرخد.
این در حالی است که بارها وزیر جهاد کشاورزی و معاونانش، رییس سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و حتی مرغداران اعلام کردند که قیمت منطقی برای فروش هر کیلوگرم مرغ تازه در بازار مصرف 6800 تومان است و فروش این محصول به قیمت بیش از 7000 تومان اجحاف در حق مصرف کنندگان است. اما تا تنظیم این گزارش در عمل هنوز هیچ کاهشی در قیمت مرغ صورت نگرفته است.
قیمت موز افزایش یافت
در حالی است که گفته می شود  قیمت میوه طی هفته گذشته ثابت بوده و بهای  سبزی و صیفی‌جات با افتی جزیی همراه بوده است؛ اما این روزها قیمت هر کیلوگرم موز به ۶۵۰۰ تومان افزایش یافته، ضمن اینکه پرتقال نیز حدود ۵۰۰ تومان گران‌تر شده است.
 در روزهایی که حدود دو هفته به شب عید باقی مانده، بازار میوه روزهای نسبتا آرامی را پشت سر می‌گذارد و تنها میوه‌ای که این روزها بازارش سکه شده، موز است.
به گفته حسین صفایی مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور، افزایش قیمت موز تنها مربوط به ایران نیست و نوسانات قیمت بازار آن جهانی است.
صفایی چندی قبل نیز در این زمینه اظهارداشته بود: به دلیل اینکه صادرات موز توسط چند کمپانی بزرگ جهان صورت می گیرد، قیمت آن نسبت به سایر میوه ها از ثبات نسبی و تغییرات محدودی برخوردار است.
وی با بیان اینکه فیلیپین یکی از عرضه کنندگان بزرگ این میوه در جهان است، گفت: این در حالی است که چندی پیش به دلیل بروز سیل سنگین در آن کشور تولید موز به شدت کاهش یافت، از آنجا که چین موز مورد نیاز خود را از فیلیپین تامین می کرد، با کاهش تولید فیلیپین تقاضای چین به بازار موز دنیا شوک وارد کرده که همین امر باعث افزایش نرخ موز در تمام کشورهای جهان شده است.  
براساس گزارش میدانی مهر، قیمت موز در حال حاضر در بازار شهرستانی میدان امام حسین (ع) تهران ۶۵۰۰ تومان است این در حالی است که قیمت این میوه حدود ۲ ماه پیش نزدیک به ۳ هزار تومان بود.
علاوه بر این، قیمت پرتقال نیز حدود ۵۰۰ تومان افزایش یافته و هم اکنون بهای هرکیلوگرم پرتقال تامسون، پرتقال توسرخ، نارنگی و نارنگی جنوب در این بازار به ترتیب ۴۵۰۰ تومان، ۵۵۰۰ تومان، ۴۵۰۰ تومان و ۷۰۰۰ تومان است، همچنین هرکیلوگرم خیار ۲۰۰۰ تومان و کیوی ۳۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد، ضمن اینکه قیمت هر کیلوگرم انار ۵۵۰۰ تومان است.
براساس اعلام مسئولان اتحادیه بارفروشان، این روزها قیمت لیموشیرین نیز ۳۵۰۰ تومان، سیب‌درختی درجه یک حدود ۳ هزار تومان و هر کارتون ۶ تایی آناناس بین ۷۰ تا ۷۵ هزار تومان است.
البته مسئولان دولتی اعلام کرده‌اند که قیمت میوه شب عید(شامل سیب و پرتقال) که توسط دولت ذخیره شده، کمتر از قیمت‌های فعلی موجود در بازار است و به گفته صفایی، قیمت سیب درختی برای شب ۲۷۰۰ تومان و پرتقال ۲۹۰۰ تومان است.
در همین زمینه علی امامی معاون اتحادیه بار فروشان قیمت هرکیلوگرم گوجه فرنگی را بین ۳۵۰ تومان تا ۴۰۰ تومان عنوان کرد و گفت:  قیمت هرکیلوگرم کاهو بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان، کلم سفید ۳۰۰ تومان، هویج ۵۵۰ تومان، کرفس ۳۵۰ تومان، سبزی قورمه، کوکو، پلو و آش ۶۰۰ تومان و سبزی خوردن ۸۰۰ تومان است. امامی قیمت موز را نیز ۵ هزار تومان اعلام کرد.  
گوشت قرمز هم به مرغ و شیر پیوست
بدنبال افزایش قیمت مرغ، شیر و ... رییس اتحادیه گوشت گوسفندی از افزایش قیمت این گوشت در بازار خبر داد.
علی اصغر ملکی در گفتگو با مهر از افزایش ۲ هزار تومانی قیمت گوشت گوسفندی طی دو هفته اخیر خبر داد و اظهارداشت: در حال حاضر قیمت هرکیلوگرم شقه بدون دنبه تحویل به مغازه‌دار ۲۸ هزار تومان است و مغازه‌ داران آن را تا ۳۱ هزارتومان به مشتری عرضه می‌کنند.
وی در مورد علت افزایش قیمت گوشت گوسفندی گفت: هم اکنون در روزهای پایانی سال ۹۳ قرار داریم و دام‌هایی که در این سال پرورش یافته بودند به تدریج رو به اتمام هستند.
ملکی در پاسخ به این پرسش که احتمال کاهش قیمت این نوع گوشت تا پایان سال‌جاری وجود دارد یا خیر؟ افزود: احتمالا قیمت تا پایان سال به همین شکل باقی می‌ماند و تغییر نمی‌کند.
ثبات قیمت آجیل و خشکبار تا پایان سال
در همین خصوص رییس اتحادیه خشکبار و آجیل‌فروشان تهران اعلام کرد: با وجود افزایش تقاضا در این ایام، قیمت انواع خشکبار تا پایان سال تغییری نمی‌کند و واحد‌های صنفی در دی و بهمن‌ ماه اجناس خود را تهیه کرده‌اند و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
مصطفی احمدی در گفت‌وگو با ایسنا، از کاهش قیمت انواع مغز بادام از جمله بادام زمینی، بادام هندی و بادام درختی خبر داد و گفت: قیمت انواع بادام حدود هزار تا 1500 تومان در هر کیلوگرم کاهش یافته و تخمه کدو نیز از اقلامی بوده که کاهش قیمت داشته است.
وی با بیان اینکه در بازار کمبودی وجود ندارد، تاکید کرد: توصیه ما به مردم این است که آجیل و خشکبار مورد نیاز خود را از واحدهایی که جواز اتحادیه را دارند تهیه کنند؛ چراکه عده‌ای سودجو در روزهای پایانی سال محصولات مانده عرضه می‌کنند.
احمدی با بیان اینکه معمولا زمانی که حجم تقاضا افزایش می‌یابد جو روانی برای افزایش قیمت نیز به وجود می‌آید، گفت: امسال این جو روانی را شاهد نبودیم و قیمت‌ها تغییری نخواهد کرد.
رییس اتحادیه خشکبار و آجیل‌فروشان تهران افزود: واحد‌های صنفی ما در حال حاضر یکی از پرفروش‌ترین ایام خود را سپری می‌کنند و در روزهای پایانی سال از ساعات ابتدایی صبح تا آخر شب، فروش دارند.
وی در عین حال تاکید کرد: بازرسان اتحادیه نیز در روزهای پایانی سال بر فروش واحدهای صنفی نظارت کامل می‌کنند و در کنار بازرسان اتحادیه، بازرسان اتاق اصناف و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بازار را رصد می‌کنند.
به گزارش خبرنگار ما  در حاليکه دولت و مجلس توپ گرانی را به  زمين يکديگر مي اندازند، نکته قابل تأمل در اين اظهارات اين است که گراني برق، نان، مرغ ، گوشت، بنزين و ... نگراني ها  را در جامعه تشديد مي کند و موجب مي شود که مردم در کوچه و بازار مدام از گراني هاي سال 94 بگويند و از اين وضع گله مند باشند.
در همین خصوص رئیس مجلس نیز بر این عقیده است که مجلس روي گراني‌ها حساسيت دارد از اين رو در شرايط فعلي بايد از طرق ديگري منابع را براي تامين بودجه کشور تامين کنيم. البته برخي موارد تغييرات مختصري داشته که آن هم در لايحه بودجه دولت آمده بود و همان در مجلس به تصويب رسيده است. رئيس مجلس می گوید که مجلس مراقب است که جهشي در قيمت‌ها به وجود نيايد.
این در حالی است که با تمام حساسیت هایی که دولت و مجلس برای مهار گرانی ها دارند اما شواهد امر حاکی از آن است که اسب گرانی ها با تمام قوا می تازد و تمامی صحبت ها و وعده های مسئولان مبنی بر کنترل قیمت ها و نظارت بر بازار وعده ای بیش نیست و محقق نخواهد شد.
در واقع مسئله گرانی کالاها و ماههای پر تقاضایی همچون اسفند به یکدیگر گره خورده اند و سال های سال است که با شروع اسفندماه برخی از اجناس و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم ساز گرانی سر می دهند، یکسال میوه، سال بعد برنج و روغن و امسال نیز مرغ و گوشت، گویی قرار است همه ساله مردم بواسطه گرانی چرخشی یکی از این اقلام پرمصرف روزهای پرتنشی را تا شروع نوروز در پیش داشته باشند و به جای استقبال از سال نو و نوروزی زیبا خاطراتی از بی تدبیری و عدم نظارت و کنترل صحیح بازار توسط  مسئولان و مقامات مسئول برای آنان به یادگار بماند و از سویی  گرانی ها مانع رونق و تب و تاب بازار در آستانه سال نو شود. پس ضروری است در این فرصت باقی مانده به سال جدید مقامات و مسئولان ذیربط با کنترل و نظارت جدی و تدبیری مناسب به گونه ای عمل کنند که مصرف کنندگان بیش از این متضرر نشوند و سال نو را با خاطری آسوده و دلی خوش آغاز کنند.

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی