امروز: شنبه 29 دی 1397 برابر با 20 ژانویه 2019

روستاهای زیودارخسته ازبی توجهی پایان ناپذیرمسئولان

روستاهای زیودارخسته ازبی توجهی پایان ناپذیرمسئولان

گزارش: محمد مهران نژاد
روستاها و توانمند سازی روستائیان  یکی از پیش زمینه های مهم  توسعه بشمار می رود. تحقق این امر می تواند در ماندگاری  بیشتر و پیشگیری از مهاجرت از روستا به شهر موثر باشد و حتی  در صورت   ایجاد وتوسعه  زیر ساخت های لازم  در راستای ارتقای معیشت مردم  می توان آن را در ثبات جمعیت روستا ذی مدخل دانست.
منطقه زیودار  پلدختر باداشتن 14 روستای تحت پوشش  وبیش از 85 درصد  باغات  انجیر لرستان  با مردمانی  سختکوش ، صمیمی  و مهمان  نواز ، قصه پر غصه محرومیت را فریاد می زنند .
راههای مواصلاتی  پر پیچ و خم آن  نیاز مبرمی به تعریض دارد. تبدیل این دیاربه دهستان ، شبکه گازرسانی به منطقه ، احداث درمانگاه و تامین آب مورد نیازکشاورزان ازاهم خواسته های مردم این سامان است. ازهمه مهمتر انجیر سیاه در این منطقه در گمنامی  و بدون برند  با کمک  واسطه ها به بازارداخلی عرضه می شودکه  با ایجاد  صنایع تبدیلی  و تکمیلی تعاونی های روستایی و منطقه ای می توان  امیدوار بود  انجیر سیاه  پلدختر بتواند جایگاه  خود را در بازارهای جهانی  تثبیت کند  و با برند  ویژه خود عرضه شود. مضاف بر آن، سالانه بیش از ۲۶ هزار تن  انجیر در این شهرستان  تولید می شود. مستعدترین منطقه برای تولید انجیر از نظر شرایط  آب و هوا و خاک منطقه ،زیودار پلدختر است که  انبوهی از تولید  انجیر این شهرستان  از این خطه به دست می آید.
بمنظورتقدیم گزارشی از توانمندیها و محرومیت های  منطقه زیودار به خوانندگان عزیز روزنانم صدای ملت ،به اتفاق وحید فتح الهی دوست هنرمندم   وارد روستای بن لار شدیم و با مردم  صمیمی این دیار به گفتگو نشستیم .محمد صادق نیا یکی از چهره های شاخص فرهنگی -سیاسی استان و اهل روستای بُن لار در مصاحبه با گزارشگر روزنامه صدای ملت گفت:
منطقه زیودار از  نظر  موقعیت جغرافیایی در قسمت غرب شهرستان  پلدختر و شرق  شهرستان  کوهدشت  واقع گردیده که  دارای 14 روستا و حدود 1200 خانوار  و جمعیتی بالغ بر 5000 نفر می باشد که تا   چندسال  پس از انقلاب جزء شهرستان کوهدشت بوده است.  باتوجه به اینکه فاصله این منطه تا کوهدشت  بسیار زیاد بود ومردم  برای انجام  امور اداری می بایست به کوهدشت مراجعه  می کردند  که از هر نظر با مشکلاتی مواجه می شدند ،لذا به منظور  رفاه حال مردم در تقسیمات کشوری  بعد از انقلاب  این روستاها از کوهدشت  جدا  و به شهرستان  پلدختر ملحق شدند.
باتوجه به مدارک  موجود و نقل از گذشتگان ، زیودار از  نژاد آل زیار هستند  که نخست به کوهدشت  مهاجرت و سپس  در محلی بنام گلم کبود ( تقریبا محل فعلی ) ساکن شده اند. لهجه همه مردم زیودار  لری می باشد. مردم این منطقه  درجنگ  تحملی نقش بسزایی در دفاع از تمامیت ارضی کشور داشتند  و رزمندگان  زیادی را اعزام به جبهه  و شهدا و جانبازان بسیاری تقدیم انقلاب و اسلام  کرده اند. مردمی فعال ،سخت کوش و پر تلاش بطوریکه همگی  مشغول کار و زندگی  می باشند  و می توان  ادعا کردکه بیکاری  در منطقه زیودار وجود ندارد  و اهالی این منطقه بدون هیچگونه توقع  و کمک  دولتی  به کار وتلاش مشغولند
قبل از انقلاب شغل اصلی مردم  کشاورزی ،دامداری و شالیکاری بود و  در آمد چندانی نداشتند  که درنتیجه تاحدودی فقر و نداری  در بین مردم وجود داشت. اما بعد از انقلاب اسلامی اراضی ای  که داشتند  را به باغات تبدیل و شروع  به  بهرهبرداری از درخت انجیر  نمودند و باتوجه به وضعیت آب و هوای  مناسب برای این محصول و نصب پمپاژهای آب که از رودخانه کشکان و  از  مادیان رود  سرچشمه می گیرد، توانستند اراضی  دیم را به آبی  تبدیل  و در این راستا سرمایه گذاری بزرگی انجام  دهند و این کار باعث  شد تا بیکاری در روستاهای زیودار ریشه کن شود. حتی در فصل تابستان که فصل برداشت میوه انجیر می باشد افراد زیادی از روستاهای شهرستان پلدختر و نزدیک  به زیودار بعنوان کارگر مشغول بکار می شوند.
مقدار سطح زیر کاشت انجیر در این محل حدود 1100 هکتار می باشد و براساس  تحقیقات  بعمل آمده در سال 97 بیش از 26000 تن انجیر سیاه از زیودار به شهرستان ها و استان های دور و نزدیک  صادر شده است  و درآمد  حاصل از این مقدار انجیر  تقریبا یکصد میلیارد تومان  بوده است  که احتمالا  با این وضعیت            ،شهرستان پلدختر  از نظر تولید  انجیر سیاه  در کشور مقام اول و در دنیا بعداز ترکیه مقام دوم را دارد.
  سطح زیر کاشت انجیر زیودار هر ساله رو به افزایش است بطوری که حتی  روستاهای هم جوار و تابعه  شهرستان پلدختر  از این  امر استفاده نموده و شروع به کاشت  باغات انجیر  کرده اد . خداراشکرهرسال در این روستاها باغات انجیر در حال افزایش هستند.
محمد صادق نیا در ادامه افزود: با در نظر گرفتن  خشکسالی های پی در پی  و از طرف دیگر مقدار اراضی زیر کاشت  باغات  که هرسال  در حال افزایش می باشد نیاز شدید باغات  انجیر به آب و آبیاری  که هرسال  با کمبود آب مواجه هستند احساس می شود . از این جهت باغداران  احتیاج به احداث  یک سد ذخیره  آب دارند  .
البته در این مورد چندین  سال است  که مسئولین  بحث احداث آن را مطرح می کنند .امادر عمل هیچگونه اقدامی صورت نگرفته و می بینیم که اعتبارات عمرانی بدلایل مختلف در جاهای  دیگری  هزینه می شود  و این  همه باغات  انجیر   که فقط  با  تلاش خود مردم  بوجود  آمده نیازمند توجه  بیشتری  هستند .
مردم بخاطر بی آبی در فشار  و در مضیفه هستند   وسئوال این است که مسئولان چرا به فکر  احداث سد برای این منطقه نیستند  .لذا از مسئولین  عزیز و زیربط  استان انتظار داریم در این زمینه اقدام  لازم و شایسته بعمل آورند.
محمد صادق نیا تاکید کرد : بمنظور جلوگیری از  هدر رفت درآمد  انجیر کاران  که بیشتر درآمد آنها به جیب دلالانی که انجیر این قشر  زحمت کش را به قیمت دلخواه خود از باغداران  می خرند لازم است  جهاد کشاورزی  استان و دیگر مسئولین ذیربط  بشکلی  برنامه ریزی نمایند تا انجیررا که تنها منبع درآمد مردم است از انجیر کاران خریداری و به نقاط مختلف کشور و خارج  از کشور  صادر  گردد.   تدابیری اتخاذ شود که جهاد کشاورزی به کمک و همکاری بخش  خصوصی چند کارخانه مربا سازی در  هر نقطه ای که امکان دارد احداث تا از این طریق به مردم کمک شایانی صورت گیرد.
جهاد کشاورزی بداند که با برگزاری جشنواره انجیر کاران که بنا ست هرساله  برگزار  شود  هیچ گونه کمکی به باغداران انجیرنمی کند .جهاد کشاورزی عنایت  کند بصورت عملی و فیزیکی به داد این قشر  زحمتکش برسند.  محمد صادق نیا  یکی از خواسته های حیاتی مردم  را بانک  کشاورزی مطرح کرد و گفت:مردم زیودار وجوه نقدی  خود را در بانک های کشاورزی درافرینه وشهر های معمولان وپلدختر سپرده گذاری می کنند و برای کارهای بانکی  بایستی این مسافت های طولانی را طی کنند .آیا لازم نیست برای رفاه  حال مردم  زحمت کش  و پر در آمد با این همه جمعیت یک شعبه از بانک کشاورزی در منطقه زیودار احداث و دایر شود. تا کمتر مردم این دیار  مزاحم اهالی  شریف و نجیب افرینه و معمولان وپلدختر  شوند تا کار بانکی آنها به آسانی  انجام گیرد. لذا از مسئولین  ذیربط شهرستانی  و استانی انتظار می رود اقدامی  در  این خصوص به عمل آورند.
مورد دیگرمشکل نداشتن درمانگاه است . منطقه زیودار با این  همه روستا و جمعیت 5000 نفری فاقد  پزشک و درمانگاه می باشد  و اگر اتفاقی  بیفتد و یا فردی مریض.شود باید کلی  مسافت  طی شود  تا بیمار و یا فرد تصادفی  را به معمولان  و یا پلدختر  و دیگر  تفاطی که درمانگاه  دارند  برسانند. در این مورد  پیگیریهایی بعمل آمد  و مسئولین  مربوطه گفته اند  برای  ساخت درمانگاه نیاز  به 2000 متر مربع زمین می باشد که تهیه این مقدار زمین باتوجه به وضعیت موجود در هیچکدام از روستاهای یاد شده مقدور نیست.لذا انتظار می رود موضوع بشکلی پیگیری و برنامه ریزی شود که ضمن احداث درمانگاه حداقل پزشک هفته ای  2 تا  ۳روز  جهت مداوای  افراد  مریض در این محل حضور داشته باشد .
موضوع بعدی درخصوص وضعیت راههای ارتباطی است . راههای فعلی زمانی  ساخته شده اند  که  درتمام  روستاهای زیودار بیشتر از 10 دستگاه خودرو وجود  نداشته  ولی در حال حاضر باتوجه به  تلاش شبانه روزی  و درآمد  خوب مردم  هر خانواده ای دارای چند دستگاه خودرو  می باشد  و از طرفی در فصل تابستان  وبرداشت  محصولات  باغات نقاط مختلف ،مردم از نظر  وضعیت راههای  موجود  با مشکل مواجه هستند که می طلبد مسئولین ذیربط  در این خصوص  هم بررسی لازم  رابه عمل آورده و اقدام شایسته ای معمول دارند .
مورد بعدی  مدتی است که بحث گازرسانی به روستاهای  زیودار شروع شده و قرار بوده  درکمترین مدت گازرسانی انجام گیرد و حتی  مقدمات کارگویا انجام گرفته است که در این  راستا باتوجه به ضرورت ،نیاز است مسئولان شرکت  گازرسانی     اقدامات لازم  بعمل آورند تامشکل مردم  در این خصوص مرتفع شود.

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی