امروز: پنج شنبه 25 مرداد 1397 برابر با 16 آگوست 2018

ایران تشنه و محیط‌زیست درخطر است

اقلیم کشور ما در حال تغییر
ایران تشنه و محیط‌زیست درخطر است

اشاره:
مصرف بی‌رویه منابع آبی کشور موضوعی است که رفته‌رفته شرایط ذخایر آبی را با مشکل مواجه خواهد کرد به‌طوری‌که اگر اقدامات لازم برای مقابله با این مشکل پیش‌بینی نشود دیگر در مهروموم‌های آینده حتی با صرف هزینه‌های هنگفت نمی‌توان تدابیر مناسبی برای مقابله با کمبود آب اتخاذ کرد.
به گزارش ایرنا، متأسفانه شرایط خشک‌سالی و کاهش بارندگی کشور موضوعی است که بناتر شرایط جوی و آب و هوایی تقریباً از حیطه بشر خارج است و تنها مدیریت هر آنچه از بهابازارها نصیب کشور خواهد شد، می‌تواند در برنامه مورداستفاده قرار گیرد.

استقبال از سال نو با گرانی لحظه به لحظه کالاها

 معصومه صالحی
در حالی که قیمت انواع کالاهای اساسی طی روزها و هفته های اخیر در بازار رو به افزایش است و هر روز دامنه این افزایش قیمت ها گسترش بیشتری می یابد؛ در کمال ناباوری شاهد آن هستیم که دولت و مقامات ارشد اقتصادی در این خصوص سکوت اختیار کرده اند.
به گزارش خبرنگار ما؛ طی هفته ها و روزهای اخیر اخبار متعدد و پراکنده ای از افزایش قیمت کالاهای مختلف در گوشه و کنار شهر به گوش می رسد؛ این در حالی است که حتی برگزاری نمایشگاه های فروش بهاره که با هدف تنظیم  بازار و عرضه کالاها از تولید به مصرف صورت گرفته نیز به نظر می رسد  در عمل

با شکست مواجه شده است. 

گلایه های مردم از اتوبوس های شرکت واحد

گلایه های مردم از اتوبوس های شرکت واحد
شیما تدین پور

پیرمرد کارت بلیت منزلتش را از جیب بغل کتش درآورد تا کرایه اتوبوس خود و همسرش را پرداخت کند، اما هرچه سعی می کرد نمی توانست و راننده هم با تندی و بی حوصله گی مدام می گفت که کارت بلیت شما شارژ ندارد؛ وقت را هدر ندر و پول بده. پیرمرد با دلخوری و گردن کج دایم می گفت که موجودی کارتش زیاد است؛ اما راننده با  اصرار می گفت که کارتش شارژ ندارد و باید پول بدهد. بالاخره مرد هم غرغر کنان کرایه خود و همسرش را نقدی پرداخت کرد. در حالی که کارت بلیت آنان در حدود 130 هزار تومان موجودی داشت، اما معلوم نبود که چرا دستگاه اتوبوس مذکور چیزی غیر از این را نشان می داد!!

ریشه کن کردن معضل کودکان خیابانی عزمی جدی می طلبد

کودکانی که هر روز کار می کنند
ریشه کن کردن معضل کودکان خیابانی عزمی جدی می طلبد
معصومه صالحی

دو کودک حدودا 10 - 12 ساله با ظاهری نامرتب و لباس هایی کثیف روی پله ای در گوشه ای از خیابان ولیعصر نشسته اند. دخترک سرش روی پای پسربچه در خواب عمیق عصرگاهی و پسر بچه در حال شمردن پول هایی است که از فروش آدامس ها و شکلاتهایش تا این ساعت به دست آورده است. رهگذران هم خیلی بی توجه از کنارشان رد می شوند و پسربچه هر از گاهی سرش را بالا می آورد و با التماس از رهگذران می خواهد که از او خرید کنند. کمی آن طرف تر دختر بچه هفت ساله ای که کوله ای بر پشت دارد و کیسه ای بر دست و لک های سفید رنگی بر روی صورتش وارد اتوبوس می شود و به تک تک مسافران حاضر در اتوبوس وسایلش را برای خرید نشان می دهد و وقتی می بیند که خریداری نیست کمی روی دو پایش می نشیند تا خستگی پاهایش در آید و نا امید از اتوبوس بیرون می رود. پیش خود فکر می کنم که صبح هنگامی که به سرکار می رفتم این دختر بچه را دیدم که مشغول فروش وسایلش بود و حالا که عصر از محل کار به منزل می روم و او هنوز کار می کند. باز پیش خود فکر کردم که در این مدت چند بار سوار اتوبوس و مجددا پیاده شده است تا شاید آدامسی، کشی و یا چیز دیگری به مسافران بفروشد.

آتش ناهماهنگی مسئولان و سهل انگاری مردم در عرصه جنگل های کشور

علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد ...
آتش ناهماهنگی مسئولان و سهل انگاری مردم در عرصه جنگل های کشور
آیا جنگل های سوخته احیا می شوند؟
معصومه صالحی

در تابستان سال جاری که چند روزی از پایان آن می گذرد؛ آتش سوزی جنگلها به بحث داغی تبدیل شده بود و از سوختن نخلستانها گرفته تا آتشسوزیهای مکرر که در بخش های وسیعی از جنگلهای استانهای گلستان، مازندران، چهارمحال و بختیاری، فارس، لرستان، سمنان، کهگیلویه و بویراحمد و ... روی داد و در این آتش سوزی ها گونه های ارزشمند و نادر جنگلی همچون درختان هیرکانی، ارس، پهن برگ، سرخ دار و ... طعمه حریق شدند؛ حریقی که بیش از هر چیز ناشی از ناهماهنگي، آماده نبودن دستگاه‌ها و نبود امکانات لازم براي مواجهه با بحران است.

کلیه هایی که برای تداوم زندگی فروخته یا خریداری می شوند آقایان مسئول کجایید؟

گزارش "صدای ملت" از بازار خرید و فروش کلیه
کلیه هایی که برای تداوم زندگی فروخته یا خریداری می شوند
آقایان مسئول کجایید؟


قسمت دوم و پایانی

معصومه صالحی
اشاره: "نیاز؛ درد مشترک خریدار و فروشنده تکه ای از بدن" عنوان گزارشی بود که روزنامه "صدای ملت" از بازار خرید و فروش کلیه تهیه کرده بود و در تاریخ 13 بهمن ماه به چاپ رسید. در این گزارش که با معاون ارتباطات و بین الملل انجمن حمایت از بیماران کلیوی گفت و گو کردیم؛ در خصوص مطالبی چون تاریخچه تاسیس انجمن،‌ خدماتی که انجمن به بیماران کلیوی ارایه می دهد،‌ مشکلاتی که بیماران کلیوی دارند و از دلالی خرید و فروش کلیه که به گفته وی هم اکنون متوقف شده است و دیگر این روزها هیچ پیوند کلیه ای بدون رضایت انجمن در هیچ کدام از بیمارستان های کشور صورت نمی گیرد؛ مطالبی مطرح شد.

آشوراده؛ قلب تپنده محیط زیست ایران

حامیان محیط زیست در همایش مردمی نجات آشوراده مطرح کردند:
آشوراده؛ قلب تپنده محیط زیست ایران

معصومه صالحی
همایش مردمی نجات آشوراده با حضور نمایندگان تشکل های محیط زیستی، دوستداران و فعالان عرصه محیط زیست و میراث فرهنگی در سالن اجتماعات نظامی گنجوی برگزار شد.
به گزارش خبرنگار "صدای ملت" این همایش مردمی برای نجات جزیره آشوراده و اعلام مخالفت با هرگونه واگذاری و لغو بی قید و شرط تفاهم نامه آشوراده برگزار شده بود که در پایان حامیان محیط زیست و شرکت کنندگان در این همایش با تجمع مقابل سازمان محیط زیست واقع در پارک پردیسان اعتراض خود را اعلام کردند.

هفتمين دو سالانه جشنواره هنرهاي تجسمي در لرستان برگزار شد

هفتمين دو سالانه جشنواره هنرهاي تجسمي در لرستان برگزار شد
معاون هماهنگ كننده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان در هفتمين جشنواره دو سالانه سراسري هنرهاي تجسمي بسيج كه به ميزباني استان لرستان برگزار شد، گفت: 4 هزار و 300 اثر در حوزه هاي مختلف هنري به دبيرخانه اين جشنواره ارسال گرديد كه از اين تعداد 100 اثر توسط هيأت داوران ارزيابي و انتخاب شدند.

حالت های رنگی