امروز: شنبه 29 دی 1397 برابر با 20 ژانویه 2019

ضرورت نگاه علمي به روستاهاي زيودار

ضرورت نگاه علمي به روستاهاي زيودار
تهیه کننده : محمد مهران نژاد
قسمت دوم گزارش
موضوع محروميت و محروميت زدايي از نواحي روستايي به عنوان مقدمه دستيابي به توسعه پايدار  از اهم  مسايل مطرح لرستان است . مناطق روستايي در لرستان  به طور  بالقوه از مشكلات  مختلف اقتصادي ، اجتماعي و زير ساختي  رنج مي برد . نيمي از مردم  روستاهاي مهجور در فقر و محروميت به سر مي برند يعني نيازهاي اساسي و اوليه آنها در زمينه غذا ، مسكن ، پوشاک بهداشت ، رفع كمبود آب و راههاي  ارتباطي مناسب هنوز محقق نشده است.
افزايش نابرابري و محروميتي دير پا بين مناطق شهري و روستايي اثرات منفي ناخواسته اي مانند افزايش مهاجرت ، شهرنشيني  و افزايش جرم در جامعه را در پي خواهد داشت . براي تحقق توسعه روستايي و كاهش نابرابري ها بايد  به عنوان بك اصل مهم براي سياست گذاران  در اولويت قرارگيرد  در لرستان نگاه علمي  به توسعه مناطق محروم  روستايي وجود ندارد . مناطق محروم روستايي نيازمند يك مدل توسعه يافته  و با طراحي الگوي ملي براي  توسعه پايدار  روستاها و نگهداشتن ساكنان در مناطق محل سكونت بارويكرد جلوگيري از مهاجرت به كلانشهر ها و آسيب هاي مرتبط با آن هستند . آنچه در روستاهاي مناطق محروم لرستان نمايان است  مؤيد اين ادعاست  كه نگاه  اجتماعي  مسئوليت  پذير و پويا و مولد مورد غفلت واقع شده است. ايجاد اشتغال هاي ارزان و زنجيره اي متناسب با ظرفيت منطقه و ايجاد  بستر مناسب بازاريابي و فروش  محصولات  با تسهيلات ارزان قيمت مي تواند در ثبات  جمعيت  روستا منشأ ثمر واقع شود. در بعد توسعه اجتماعي بايد اقداماتي همچون ارتقاء سطح زندگي در روستا مدنظر قرارگيرد.
در قسمت اول گزارش روستاهاي  زيودار به جميع مشكلات اين منطقه از جمله تسطيح و آسفالت  راههاي ارتباطي ،شبكه گاز ، نداشتن  درمانگاه ، پزشك و بانك كشاورزي و سد ذخيره آب براي باغات انجير و همچنين  برنامه ريزي توسط  جهاد كشاورزي در مورد  صادر كردن  محصولات انجير كاران به نقاط  مختلف كشور  بمنظور كمك  به اين قشر زحمتكش  به تفصيل سخن گفتيم در قسمت دوم گزارش منطقه زيودار محمد صادق نيا از چهره هاي  فرهنگي و شاخص استان  در مورد محروميتهاي  اين ديار گفت : مردم مهمان نواز زيودار سرگرم كار و تلاش به كار و شغل خود  علاقه اي  وافر دارند  و به جرات مي توان گفت در بين تمام روستاهاي استان كمترين مهاجر را به  شهرها داشته است .  شايسته است بمنظور رشد و توسعه و رفاه حال  مردم و فراهم  نمودن  يك سري امكانات ، منطقه  زيودار به يك دهستان مستقل ارتقا پيدا كند در سطح استان دهستان هايي داريم كه جمعيت آنها خيلي كمتر از روستاهاي زيودار مي باشند . لذا به عنوان فرزند كوچك اين ديار از  فرماندارمحترم و نماينده پلدختر درمجلس  و استاندار پرتلاش لرستان انتظار دارم  دستور فرمائيد ضمن رسيدگي  به مشكلات  مورد اشاره  در خصوص  تبديل زيودار  به دهستان اقدامات شايسته اي معمول دارند.
مشكل ديگر اين سامان اكثر باغداران آب باغات  خود را با نصب پمپاژهاي پر قدرت از   ماديان رود و رودخانه كشكان  با قيمت  بالايي بهره برداري  و خريداري مي كنند پيشنهاد مي شود جهت كمك  به باغداران  نيازمند  مسئولان  ذيربط نسبت به احداث چندين ايستگاه پمپاژ آب در مسير رودخانه هاي مذكور  با بهينه سازي و استفاده صحيح و جلوگيري از به هدر رفتن آب اقدامات لازم  را بعمل آورند .
محمد صادق نيا همچنين يادآور شد  اخيراً توسط جهادكشاورزي  يك ايستگاه  پمپاژ آب در مسير  رودخانه كشكان  احداث شده كه در آينده اي  نزديك  مورد بهره برداري  قرار خواهد گرفت و مشكل عده اي از باغداران  رفع خواهد شد  ضمن تقدير از بانيان  طرح موصوف اميدوارم  كه احداث اينگونه  ايستگاه ها در روستاهاي زيودار  بتواند موجبات رضايت روستائيان را  بيش از پيش فراهم  نمايد . محمد صادق نيا اضافه كرد ما نبايد  به صرف اينكه  اين منطقه توليد كنده عمده انجير در لرستان  است ديگر مشكلات آنها را ناديده بگيريم آيا نبايد منطقه زيودار با داشتن 14 روستاي تحت پوشش به دهستان تبديل شود؟ آيا منطقه 5 هزار نفري زيودار  نبايد  شبكه  گازرساني ، بانك كشاورزي و درمانگاه داشته باشد؟ قشر زحمتكش  روستاهاي زيودار  نيازمند حمايت ويژه مسئولان است . هرگونه   تسامح در تحقق خواسته هاي مردم اين ديار موجبات  نارضايتي  آنان  را درپي خواهد داشت.

روستاهای زیودارخسته ازبی توجهی پایان ناپذیرمسئولان

روستاهای زیودارخسته ازبی توجهی پایان ناپذیرمسئولان

گزارش: محمد مهران نژاد
روستاها و توانمند سازی روستائیان  یکی از پیش زمینه های مهم  توسعه بشمار می رود. تحقق این امر می تواند در ماندگاری  بیشتر و پیشگیری از مهاجرت از روستا به شهر موثر باشد و حتی  در صورت   ایجاد وتوسعه  زیر ساخت های لازم  در راستای ارتقای معیشت مردم  می توان آن را در ثبات جمعیت روستا ذی مدخل دانست.
منطقه زیودار  پلدختر باداشتن 14 روستای تحت پوشش  وبیش از 85 درصد  باغات  انجیر لرستان  با مردمانی  سختکوش ، صمیمی  و مهمان  نواز ، قصه پر غصه محرومیت را فریاد می زنند .
راههای مواصلاتی  پر پیچ و خم آن  نیاز مبرمی به تعریض دارد. تبدیل این دیاربه دهستان ، شبکه گازرسانی به منطقه ، احداث درمانگاه و تامین آب مورد نیازکشاورزان ازاهم خواسته های مردم این سامان است. ازهمه مهمتر انجیر سیاه در این منطقه در گمنامی  و بدون برند  با کمک  واسطه ها به بازارداخلی عرضه می شودکه  با ایجاد  صنایع تبدیلی  و تکمیلی تعاونی های روستایی و منطقه ای می توان  امیدوار بود  انجیر سیاه  پلدختر بتواند جایگاه  خود را در بازارهای جهانی  تثبیت کند  و با برند  ویژه خود عرضه شود. مضاف بر آن، سالانه بیش از ۲۶ هزار تن  انجیر در این شهرستان  تولید می شود. مستعدترین منطقه برای تولید انجیر از نظر شرایط  آب و هوا و خاک منطقه ،زیودار پلدختر است که  انبوهی از تولید  انجیر این شهرستان  از این خطه به دست می آید.
بمنظورتقدیم گزارشی از توانمندیها و محرومیت های  منطقه زیودار به خوانندگان عزیز روزنانم صدای ملت ،به اتفاق وحید فتح الهی دوست هنرمندم   وارد روستای بن لار شدیم و با مردم  صمیمی این دیار به گفتگو نشستیم .محمد صادق نیا یکی از چهره های شاخص فرهنگی -سیاسی استان و اهل روستای بُن لار در مصاحبه با گزارشگر روزنامه صدای ملت گفت:
منطقه زیودار از  نظر  موقعیت جغرافیایی در قسمت غرب شهرستان  پلدختر و شرق  شهرستان  کوهدشت  واقع گردیده که  دارای 14 روستا و حدود 1200 خانوار  و جمعیتی بالغ بر 5000 نفر می باشد که تا   چندسال  پس از انقلاب جزء شهرستان کوهدشت بوده است.  باتوجه به اینکه فاصله این منطه تا کوهدشت  بسیار زیاد بود ومردم  برای انجام  امور اداری می بایست به کوهدشت مراجعه  می کردند  که از هر نظر با مشکلاتی مواجه می شدند ،لذا به منظور  رفاه حال مردم در تقسیمات کشوری  بعد از انقلاب  این روستاها از کوهدشت  جدا  و به شهرستان  پلدختر ملحق شدند.
باتوجه به مدارک  موجود و نقل از گذشتگان ، زیودار از  نژاد آل زیار هستند  که نخست به کوهدشت  مهاجرت و سپس  در محلی بنام گلم کبود ( تقریبا محل فعلی ) ساکن شده اند. لهجه همه مردم زیودار  لری می باشد. مردم این منطقه  درجنگ  تحملی نقش بسزایی در دفاع از تمامیت ارضی کشور داشتند  و رزمندگان  زیادی را اعزام به جبهه  و شهدا و جانبازان بسیاری تقدیم انقلاب و اسلام  کرده اند. مردمی فعال ،سخت کوش و پر تلاش بطوریکه همگی  مشغول کار و زندگی  می باشند  و می توان  ادعا کردکه بیکاری  در منطقه زیودار وجود ندارد  و اهالی این منطقه بدون هیچگونه توقع  و کمک  دولتی  به کار وتلاش مشغولند
قبل از انقلاب شغل اصلی مردم  کشاورزی ،دامداری و شالیکاری بود و  در آمد چندانی نداشتند  که درنتیجه تاحدودی فقر و نداری  در بین مردم وجود داشت. اما بعد از انقلاب اسلامی اراضی ای  که داشتند  را به باغات تبدیل و شروع  به  بهرهبرداری از درخت انجیر  نمودند و باتوجه به وضعیت آب و هوای  مناسب برای این محصول و نصب پمپاژهای آب که از رودخانه کشکان و  از  مادیان رود  سرچشمه می گیرد، توانستند اراضی  دیم را به آبی  تبدیل  و در این راستا سرمایه گذاری بزرگی انجام  دهند و این کار باعث  شد تا بیکاری در روستاهای زیودار ریشه کن شود. حتی در فصل تابستان که فصل برداشت میوه انجیر می باشد افراد زیادی از روستاهای شهرستان پلدختر و نزدیک  به زیودار بعنوان کارگر مشغول بکار می شوند.
مقدار سطح زیر کاشت انجیر در این محل حدود 1100 هکتار می باشد و براساس  تحقیقات  بعمل آمده در سال 97 بیش از 26000 تن انجیر سیاه از زیودار به شهرستان ها و استان های دور و نزدیک  صادر شده است  و درآمد  حاصل از این مقدار انجیر  تقریبا یکصد میلیارد تومان  بوده است  که احتمالا  با این وضعیت            ،شهرستان پلدختر  از نظر تولید  انجیر سیاه  در کشور مقام اول و در دنیا بعداز ترکیه مقام دوم را دارد.
  سطح زیر کاشت انجیر زیودار هر ساله رو به افزایش است بطوری که حتی  روستاهای هم جوار و تابعه  شهرستان پلدختر  از این  امر استفاده نموده و شروع به کاشت  باغات انجیر  کرده اد . خداراشکرهرسال در این روستاها باغات انجیر در حال افزایش هستند.
محمد صادق نیا در ادامه افزود: با در نظر گرفتن  خشکسالی های پی در پی  و از طرف دیگر مقدار اراضی زیر کاشت  باغات  که هرسال  در حال افزایش می باشد نیاز شدید باغات  انجیر به آب و آبیاری  که هرسال  با کمبود آب مواجه هستند احساس می شود . از این جهت باغداران  احتیاج به احداث  یک سد ذخیره  آب دارند  .
البته در این مورد چندین  سال است  که مسئولین  بحث احداث آن را مطرح می کنند .امادر عمل هیچگونه اقدامی صورت نگرفته و می بینیم که اعتبارات عمرانی بدلایل مختلف در جاهای  دیگری  هزینه می شود  و این  همه باغات  انجیر   که فقط  با  تلاش خود مردم  بوجود  آمده نیازمند توجه  بیشتری  هستند .
مردم بخاطر بی آبی در فشار  و در مضیفه هستند   وسئوال این است که مسئولان چرا به فکر  احداث سد برای این منطقه نیستند  .لذا از مسئولین  عزیز و زیربط  استان انتظار داریم در این زمینه اقدام  لازم و شایسته بعمل آورند.
محمد صادق نیا تاکید کرد : بمنظور جلوگیری از  هدر رفت درآمد  انجیر کاران  که بیشتر درآمد آنها به جیب دلالانی که انجیر این قشر  زحمت کش را به قیمت دلخواه خود از باغداران  می خرند لازم است  جهاد کشاورزی  استان و دیگر مسئولین ذیربط  بشکلی  برنامه ریزی نمایند تا انجیررا که تنها منبع درآمد مردم است از انجیر کاران خریداری و به نقاط مختلف کشور و خارج  از کشور  صادر  گردد.   تدابیری اتخاذ شود که جهاد کشاورزی به کمک و همکاری بخش  خصوصی چند کارخانه مربا سازی در  هر نقطه ای که امکان دارد احداث تا از این طریق به مردم کمک شایانی صورت گیرد.
جهاد کشاورزی بداند که با برگزاری جشنواره انجیر کاران که بنا ست هرساله  برگزار  شود  هیچ گونه کمکی به باغداران انجیرنمی کند .جهاد کشاورزی عنایت  کند بصورت عملی و فیزیکی به داد این قشر  زحمتکش برسند.  محمد صادق نیا  یکی از خواسته های حیاتی مردم  را بانک  کشاورزی مطرح کرد و گفت:مردم زیودار وجوه نقدی  خود را در بانک های کشاورزی درافرینه وشهر های معمولان وپلدختر سپرده گذاری می کنند و برای کارهای بانکی  بایستی این مسافت های طولانی را طی کنند .آیا لازم نیست برای رفاه  حال مردم  زحمت کش  و پر در آمد با این همه جمعیت یک شعبه از بانک کشاورزی در منطقه زیودار احداث و دایر شود. تا کمتر مردم این دیار  مزاحم اهالی  شریف و نجیب افرینه و معمولان وپلدختر  شوند تا کار بانکی آنها به آسانی  انجام گیرد. لذا از مسئولین  ذیربط شهرستانی  و استانی انتظار می رود اقدامی  در  این خصوص به عمل آورند.
مورد دیگرمشکل نداشتن درمانگاه است . منطقه زیودار با این  همه روستا و جمعیت 5000 نفری فاقد  پزشک و درمانگاه می باشد  و اگر اتفاقی  بیفتد و یا فردی مریض.شود باید کلی  مسافت  طی شود  تا بیمار و یا فرد تصادفی  را به معمولان  و یا پلدختر  و دیگر  تفاطی که درمانگاه  دارند  برسانند. در این مورد  پیگیریهایی بعمل آمد  و مسئولین  مربوطه گفته اند  برای  ساخت درمانگاه نیاز  به 2000 متر مربع زمین می باشد که تهیه این مقدار زمین باتوجه به وضعیت موجود در هیچکدام از روستاهای یاد شده مقدور نیست.لذا انتظار می رود موضوع بشکلی پیگیری و برنامه ریزی شود که ضمن احداث درمانگاه حداقل پزشک هفته ای  2 تا  ۳روز  جهت مداوای  افراد  مریض در این محل حضور داشته باشد .
موضوع بعدی درخصوص وضعیت راههای ارتباطی است . راههای فعلی زمانی  ساخته شده اند  که  درتمام  روستاهای زیودار بیشتر از 10 دستگاه خودرو وجود  نداشته  ولی در حال حاضر باتوجه به  تلاش شبانه روزی  و درآمد  خوب مردم  هر خانواده ای دارای چند دستگاه خودرو  می باشد  و از طرفی در فصل تابستان  وبرداشت  محصولات  باغات نقاط مختلف ،مردم از نظر  وضعیت راههای  موجود  با مشکل مواجه هستند که می طلبد مسئولین ذیربط  در این خصوص  هم بررسی لازم  رابه عمل آورده و اقدام شایسته ای معمول دارند .
مورد بعدی  مدتی است که بحث گازرسانی به روستاهای  زیودار شروع شده و قرار بوده  درکمترین مدت گازرسانی انجام گیرد و حتی  مقدمات کارگویا انجام گرفته است که در این  راستا باتوجه به ضرورت ،نیاز است مسئولان شرکت  گازرسانی     اقدامات لازم  بعمل آورند تامشکل مردم  در این خصوص مرتفع شود.

24.jpg

یَلدا سنتی دیرپای و آیینی در درازنای تاریخ

یَلدا سنتی دیرپای و آیینی در درازنای تاریخ

 

زنده یاد استاد ایرج کاظمی
یَلدا واژه ای سُریانی است.به چند و چندین معانی آمده است.مرحوم ناظم الاطباء در فرهنگ نفیسی ص 4016 جلد پنجم می نویسد یلدا نام درازترین شب زمستان یعنی شب اول (جَدی) است و در عین حال نام یکی از ملازمان حضرت عیسی، یلدا یا به تعبیر ما لرها چله وشب چله بخشی از فرهنگ و باورهای قومی و سنتی ماست.این آداب و باورها و سُنّت ها بیشتر به قید و پیوندی ن است که با ملیت انسان ها سروکار دارد.امروزعوامل ملیت را تغییر معنی و حالت داده اند ولی می بینیم مناطقی که ملت ها اجناس مانند خواروبارتقلبی با اسناد مجعول می سازند در برابر گرایش زمان و نوائب دوران و آزمایش های چرخ گردون دوام ندارند و محال است بتوان جوامع و اقوام مختلف العقیده را در یک بوته گداخت و استحاله کرد و از آنها عنصر ملت واحدی به وجود آورد زیرا آدمی مجسمه سنگی یا مواد فلزی یا عناصر شیمیایی نیست که صنعتگر یا فیزیک دان آنها را به هر حالتی که بخواهد درآورد و یا از ترکیب مواد ماده بسازد آن هم ماده دیگری طبیعی است که ملت های ناجور باهم نمی سازند عوامل اقتصادی یا سیاسی با پیدایش زمینه مساعدی اتحادی پریشان خواهد داشت.اگرچه قرن ها این نوع ملت های ترکیب و اجتماع واحدی داشته باشند و چندروزی را نیزبا هم همزیستی مسالمت آمیز پیدا کنند.ملیت واقعی و پایدار آنست که در اصول خانوادگی با عفت و تقوی استحکام دائمی و مستمر همراه باشد.قرابت و خویشاوندی و ملکات اجتماعی در میان افراد آن استوار بماند، وحدت زبان بدون شک یکی از اقوی عوامل تشابه ارتقاء به مدارج عالیه عقلی و فرهنگی قومی و ملی و دینی است.سنت ها، باورها در اقوام مختلف هر کدام مسیری جداگانه دارند.در ایران ما با همه وسعت و بیکرانگی سرزمینش تفاوت فرهنگ ها و باورها و غیرقابل انکار است آن سنت دیرپای رایج در کرمان و خراسان و آذربایجان با باورهای سنتی لرستان و کردستان و کرمانشاهان متفاوت است.
یلدا یا شب چله در لرستان
امروز و در فرهنگ قومی ما شب آغاز زمستان(شب یلدا) است که در لرستان به نام تُک چله معروف است و شهرت دارد .سنت دیرپای این رسم در این است که اعضای یک خانواده و در کنار آن وابستگان و افراد نزدیک به خانه بزرگتر فامیل رفته و مراسم را در آنجا برپا می کنند.نیت اصلی دور کردن قضا و بلا و حوادث غیرقابل پیش بینی است.هرکس به میزان بضاعت خود و خانواده اش این شب را به نوعی می گذراند.از پختن یک دمپختک(مَکش)تا سربریدن بوقلمون و گاه سربریدن بزغاله و تهیه شب چره از انواع آن.تنقلاتی چون گندم و شاهدانه.کشمش، مغزگردو، انار و هندوانه که دومیوه نمادین اند.لذت و شادی کودکان و هیاهوی آنان در این شب فراموش ناشدنی است.
در آغاز چنین شبی جوانان و نوجوانان بیشتر در قدیم در گروه های دو یا سه نفری به پشت بام همسایه ها می رفتند و با آویز کردن شال و یا یک طناب که در گویش محلی به آن (چله) Cela می گویند. از درون در روزنه(دریچه سقف اتاق) یا(وَرتارمی) یعنی ایوان شعری می خواندند و از صاحب خانه می خواستند که سهم آنها را از تنقلات شب چِله بدهند .امشو اول قهاره/خیر دِ هونت بواره/نون و پنیر و شیره/کیخا هونت نمیره/چی به علی کوچکه بیاره
صاحب خانه هم به نیت برکت خانه، مقداری از تنقلات را در گوشه شال می بست و آن وقت آن تعداد جوانان منتظر را بالا می کشیدند.آنها پس از آن بر بام چندخانه دیگر رفته و سور و سات شب چله را جمع می کردند و خود در خانه یکی از دوستان جمع شده و با بهره گیری از نعمت و مرحمت دیگران شب دراز یلدا یا چله را به روز در می اوردند.امروز یلدای ما یا همان شب چلّه با گذشته اش تفاوت هایی پیدا کرده آن شور و حال و تحرک و طناب اندازی های شبانه و دریافت طلب و سهمی از مائده ای که خانواده ها گسترده اند کمرنگ شده.آپارتمان های چندطبقه و بلندآسا این مجال را به کسی نمی دهد که جوان یا جوانانی بر پشت بام همسایه بروند و شال آویزان کنند خرم آباد قدیم در دو محله سنتی پشت بازار و درب دلاکان منحصر بود از ابتدای بلدیه که امروز به نام ساختمان میر ملاس معروف است تا میدان بزرگ یا(گپ) به تعبیر مردم آن زمان به محله پشت بازار معروف بود و شهرت داشت و سپس از ابتدای کاروانسرای میرزا سیدرضا تفرشی که امروز به کاروانسرا یا بازار طلافروشان معروف است درب دلاکان بود تا میدان باجگیران و ابتدای گورستان شهر به نام (خضر) با کوچه های تنگ و تاریک و پیچ اندر پیچ.بام هایی کوتاه که به راحتی می شد از روی پشت بام همسایه ای به همسایه دیگر رفت و بدون هیچ گونه مانع و دردسری شال آویزان کرد و تقاضای ولیمه و تنقلات کرد.شرایط اجتماعی . گذر زمان و گذشت روزها و سالها و تغییر نسل و برگشت برخی عقاید و سنت ها جزء ذات بشری است و از آن گریزی نیست.امروز از شب چله گذشته های دور تنها نشانی باقی است و گاه شب نشینی های خانوادگی آن هم محدود و مختصر.نه از شاهنامه خوانی ها وامیر ارسلان نقل کردن و از حیدربک و ملک جمشید و فلکناز سخن گفتن خبری است و نه از شب چره های خاصی چون گندم و شاهدانه و مغز گردو و بادام و غیره.باز باید گفت که امروز دیگر نسل جوان نه از ممیل چیزی می داند و نه داستان پاره شدن گردنبند(دایا) را کسی برای دیگری نقل می کند.چون گوینده هم خود از این داستان بی خبر است.پس در اینجا به مسائلی خواهیم پرداخت که هم بار تاریخی دارد و هم احیاناً حاوی نکاتی که به شنیدنش می ارزد.
تقارن یلدا با کریسمس مسیحیت
یلدا یا به تعبیر ما شب چله چندان فاصله زمانی با کریسمس ندارد.کریسمس را دنیای مسیحیت تولد حضرت مسیح می دادند و آن را در حقیقت ولادت خورشید می نامند. در این جا به گوشه هایی از این تقارن اشارتی خواهیم داشت و از ولادت خورشید آغاز سخن می کنیم.
ولادت خورشید
چنانکه دیگران نشان داده اند سرگذشت عیسی با مهر درهم آمیخته است. دلیل آن این است که اروپا قبل از(و حتی مقارن) رواج عیسویت تحت سیطره میترائیسم بود.در میترائیسم، میتراس که یک خداست-خورشید ایرانی است و مورد پرستش واقع بوده است.البته میترائیسم رایج در روم با مهرپرستی رایج در ایران(دوران هخامنشی و اشکانی) تفاوتهایی دارد. اما ریشه آن همان مهرپرستی رایج در ایران بود که خدا-خورشید آن مهر نام داشت.
هنگامی که عیسویت در روم منتشر شد، بسیاری از اصول میترائسم در آن جا گرفت ومخصوصاً شخصیت عیسی با مهر آمیخته شد.امروزه روز مقدسholiday در انگلستان روزخورشیدSunday (یکشنبه)است.Mitre به معنی کلاه اسقفی از همین کلمه مهر است.و بعید نیست که مطران که یکی از درجات روحانیت در کلیسای روم بوده است نیز از همین ماده باشد.پس ظاهراً زادروز اساطیری مسیح باید همان زادروز خورشید باشد.
و اما گذری به شب یلدا
در آغاز پائیز، شب و روز مساوی می شود(اعتدال خریفی) وسپس شب بر روز چیرگی می گیرد، یعنی خورشید منهزم می شود. درازترین شب سال، آخرین شب پائیز است که یلدا نام دارد.یلدا واژه سریانی و به معنی میلاد است و با ولادت عربی هم ریشه است.از ساعت دوازده شب به بعد، در هر بیست و چهار ساعت مقداری از طول شب کاسته و به طول روز افزوده می شود تا در آغاز بهار، شب و روز دوباره مساوی می شود(اعتدال ربیعی).پس در روزاول دی(ساعت 12 شب)، خورشید متولد میشود و باید آن شب را جشن گرفت(شب چله) و سپس چهل روزگی او را جشن گرفت(سده در دهم بهمن) وسپس بلوغ وجوانی او را جشن گرفت(نوروز).
باید دانست که مفهوم کهن جشن، آئین های مذهبی بوده است و این معنی در ساخت کهن جشن که یسن باشد دیده می شود و یسنا به معنی عبادت و پرستش است.ساخت کهن آدینه (جمعه، روز مقدس) هم آذینه است که هم به آذین بندی(زینت) و آیینه دلالت دارد و هم به آیین (رسم و سنت).اینکه شب یلدا در حقیقت شب تولد مسیح بوده است از قدیم روشن بود ومخصوصاً در شعر فارسی به صراحت بدان اشاره شده است.
به صاحب دولتی پیوند اگر نامی همی جوئی
که از یک چاکری عیسی چنان معروف شد یلدا
سنائی، دیوان، مصحح، رضوی ص 55
 سخنم بلند نام از سخن تو گشت و شاید
که دراز نامی از نام مسیح یافت یلدا
سیف اسفرنگی
البته بعدها که این مطلب فراموش شد، محققان یلدا را شاید به قیاس این اشعار و نظایر آنها به معنی یکی از حواریون عیسی گرفتند.
شب چله
چله بزرگ از اول دی تا دهم بهمن است(چهل روز) وچله کوچک از دهم همین (شب جشن سده)تا آخر بهمن(بیست روز).شب چله در حقیقت شب ولادت خورشید است.در این شب ملتزمند تا نصفه های شب بنشینند(یعنی لااقل تا لحظه تولد خورشید که در ساعت دوازده شب است) و به خوردن آجیل و گپ زدن وخواندن شعر و فال گرفتن بگذرانند و اینها همه از علامات شادی و از آیین های مروط به تولد است.چنانکه مثلاً در مراسم ختنه سوران، فندق بازی مرسوم بوده است:چله زن حامله،چله کودک نوزاد، چهلم متوفی، چله صوفیان درحقیقت رمز تولد دیگر بوده است.در ادبیات رمزی ما، شراب هم در روز چهلم می رسد(متولد می شود) و چون خورشید تابناک می گردد.
که ای صوفی شراب آنگه شود صاف
که در شیشه برآرد اربعینی
حافظ، چاپ قزوینی، ص 342
سمبلیک ترین مراسم شب چله، خوردن هندوانه است.باتوجه به اینکه زمستان فصل هندوانه نیست و این میوه را با دشواری تا آن هنگام نگاه می دارند و از طرف دیگر خوردن هندوانه سرد ومعمولاً غیرشیرین در شب سرد آغاز زمستان چندان دلچسب نیست، بی شک باید در آن معنایی رمزی نهفته باشد.به گمان ما هندوانه گرد و سرخ در اینجا همان رمز خورشید است که در شب سرد آغاز زمستان متولد شده است.
جشن سده
جشن سده در شب دهم بهمن ماه است که از اول دی(شب تولد خورشید) چهل روز فاصله دارد.سده معادل آیینی چله کودک نوزاد است که امروزه هم مرسوم است.افروختن آتش جنبه رمزی دارد.خورشید نوزاده چهل روزه را بدان گرم می کنند و نیز آیین جادویی کهن تلقین به طبیعت است که خورشید باید مانند این آتش انبوه، بزرگ و بزرگتر و گرم و گرم تر شود.
چهارشنبه سوری
هرچند چهارشنبه سوری و نوروز را در ارتباط با آیین های باروری می توان بخوبی تفسیر کرد، اما در ارتباط با ولادت خورشید هم معنا دارد:
یکی از مراسم رایج در میان عامه، چله بری است.اعتقاد بر این بوده است که اگر علیه کسی سحر و جادو کرده باشند، اثر آن بعد از چهل روز بروز خواهد کرد.برای دفع طلسمات و عزائم باید چله بری کرد که مختصه آن جستن و پریدن  از روی بعضی از اشیاء است.ممکن است به خورشید چهل روزه چشم زخمی خورده باشد. پریدن از آتش در چهارشنبه سوری برای دفع چشم زخم و طلسمات از خورشید است و بعد از این دیگر خورشید احتیاجی به مواظبت ندارد، زیرا به حد نوجوانی و بلوغ رسیده است(عید نوروز) و می تواند به وظایف خود که در ارتباط با باورهای باروری است عمل کند.
شبیه به چهارشنبه سوری در آیین های کلیسای غربی هم هست.در هفتمین (هفت عددی اساطیری است)چهارشنبه پیش از عید فصح Easter انگلیسی و paQues فرانسه مراسمی آغاز می شود که به آن چهارشنبه خاکسترAsh Wednesday می گویند. عید فصح در نزد مسیحیان یاد بود قیام عیسی پس از مرگ استResurrection و می توان آن را جشن تجلی مجدد خورشید دانست.چنانکه قبلاً اشاره کردیم مسیح، خورشید نیز هست و چهارشنبه خاکستر تقریباً در هفته پنجم(چله، معادل جشن سده) از تولد خورشید است.
درباره چهارشنبه سوری می شود به این نکته اشاره کرد که این سنت امروز با شرایطی که متأسفانه گاهگاه دیده می شود مغایرت دارد و ضایعات ناشی از انفجار و تفنگ و ترقه شادی های آن را با اندوهی ناخواسته که ناشی از نادانی ها و بی خبری های عوالم نوجوانی است همراه می کند که با منش و سیاست اسلامی روزگار ما در تضاد است.
عیسی و خورشید
در باورهای مسیحیت شرقی عیسی با خورشید در آسمان چهارم است و به فلک چهارم عیسی کده(برهان قاطع) می گفتند.این مطلب ظاهراً در مسیحیت غربی منعکس نیست.در اشعار خاقانی-که ما در او ترسا بوده است و نظامی که در جوار ارمنستان می زیسته اند مکرراً به دقایقی در ارتباط عیسی و خورشید بر می خوریم که از همه جالب تر این مصراع خاقانی است.
خورشید کاوست قبله ترسا و جفت عیسی دیوان، ص 281
 روایات مربوط به عیسی در شرق اختلافات جالبی با روایات انجیلی دارد.دیدار سه مجوس عیسی نوزاد را که در انجیل هم مذکور است به رابطه مسیحیت با فرهنگ کهن ایران دلالت می کند.برخی از روایات شرقی شاید بنابر تلقی اساطیری همسان پنداشتن عیسی و خورشید به وجود آمده باشد.مثلاً خورشید به مناسبت اینکه رنگها را زایل می کند گازر است و حواریون عیسی را هم گازر (رخت شوی) گفته اند.و از طرف دیگر رخت شویان قدیم رنگرز هم بوده اند(لباس را بعد از شستن با نیل رنگ می زده اند) و گفته اند که عیسی مدتی در حرفه صباغی بوده است .از این رو نظامی می گوید: کلبه خورشید ومسیحا یکی است .   مخزن اسرار،95   
مسیح ومهر
هنگامی که مهر وگاو را کشت و خون او را بر زمین ریخت، از خون گاو درخت انگور در نتیجه شراب به وجود آمد.از طرف دیگر شراب دختر جمشید است.جم (یمه)در ودا پسر خورشید است.خون حضرت مسیح هم شراب است.چنانکه در ذکر شام آخر می خوانیم:«و پیاله را گرفته شکر نمود و بدیشان داده گفت همه شما از این بنوشید زیرا که این است خون من در عهد جدید که در راه بسیاری به جهت آمرزش گناهان ریخته می شود اما به شما می گویم که بعد از این از میوه مو دیگر نخواهم نوشید تا روزی که آن را با شما در ملکوت پدر خود تازه آشامم.» ونیز گفته اند، هنگامی که مسیح را به صلیب کشاندند به او سر که یعنی شراب ترش نوشاندند که علامت سمبلیک برای ولادت دوباره است.در برهان قاطع ذین مهر(روز شانزدهم از هر ماه شمسی) می نویسد: نیک است در این روز نام بر کودک نهادن و کودک را از شیر باز کردن.
شباهت های آشکار بین مسیح و مهر باعث شد که برخی تصور می کنند که مسیح تلفظ دیگری از میثره(مهر) است، زیرا مسیح به معنی بسیار مساحت کننده توجیه معقولی ندارد اما این نظر ظاهراً صحیح نیست.
معنای مسیح:
مسیح واژه عبری از ریشه مسح به معنی روغن اندود شده و روغن مالی شده است. زیرا به طوری که مکرراً در تورات آمده است پادشاهان و کاهنان بزرگ بنی اسرائیل را به جهت تبرک و تقدس روغن مالی می کردند؛ و «سلیمان پسر داوود را دوباره به پادشاهی نصب نموده او را به حضور خداوند به ریاست و صادوق را به کهانت مسح نمودند.» و اصولاً به پادشاهان خود مسیح می گفتند:«آیا شمعی به سبب اینکه مسیح خداوند را دشنام داده است کشته نشود.» پس مسیح به معنی مسح شده با روغن، پادشاه یهود بود.نشانه روغن مالی کردن امروزه در مراسم تعمید مانده است.«کرایست» در واژه Yesus Christ (عیسی مسیح) نیز به معنی روغن مالی شده است.زیرا این واژه از ریشه هند و اروپایی«گر»gher به معنی روغن مالی کردن است.در مورد نوع این روغن اطلاعات دقیقی ندارم.اما به نظر می رسد که در ازمنه کهن از جنس مواد نفتی بوده است، زیرا ظاهراً«گر» ریشه واژه «کرایست» باقیر فارسی و قار عربی و Keros یونانی (به معنی شمع و موم و شیر مربوط است. قیر را در معالجه بیماری«گر»(جرب) به کار می بردند و خود لفظ«گر» نیز ظاهراً اید شکلی از همین واژه باشد قیر در مومیایی نیز مصرف داشته است و  می تواند رمز جاودانگی باشد و ظاهراً اسکندر اساطیری در ظلمات به دنبال این ماده(آب حیات) بوده است.واما عیسی یا ایشوع یا شیوع و عیشا وجوس در اصل واژه عبری است و مجازاً به معنی نجات دهنده است.در واژه کریسمس،Mass راهم (ظاهراً مجازاً) به معنی جسم و گوشت عیسی گرفته اند.

برای توسعه لرستان باید اختلافات جناحی را کنار گذاشت

همایش "رهیافتی نو به توسعه استان لرستان" در پایتخت برگزار شد
برای توسعه لرستان باید اختلافات جناحی را کنار گذاشت
همایش "رهیافتی نو به توسعه استان لرستان" با حضور مقامات، صاحب‌نظران، فعالین اقتصادی و لرستانی‌های مقیم تهران در پایتخت به همت اتاق بازرگانی ایران برگزار گردید.
در این جلسه آیت‌الله میرعمادی نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد، دکتر موسی خادمی استاندار لرستان ، دکترحسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق ایران، دکترذبیح اله خداییان معاون حقوقی قوه قضاییه، مهندس حاتم شاکرمی معاون وزیر کار، دکتر شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه تئاتر،مجید کیانپورنماینده مردم دورود و ازنا، ملکشاهی راد نماینده مردم خرم‌آباد، دکترمحمد خدابخشی نماینده الیگورز، مهندس مصدق مدیر کل اسبق صنایع لرستان،سید ابراهیم موسوی‎نژاد رئیس انجمن لرستانی ها ،دکتر طاهری نیا و دکتر ابراهیم پور مدرس دانشگاه هرکدام مطالب تخصصی و عمومی خود را بیان داشتند. همچنین صاحب‌نظران، فعالین اقتصادی، مدیران برخی دستگاه‌های اجرایی استان، هنرمندان و لرستانی‌های مقیم تهران  در این جلسه حضور داشتند.همایش گفت و گو توسعه رهیافتی  نو برای توسعه استان لرستان ، گامی به سوی رفع مسائل ، مشکلات و تنگناهای لرستان بزرگ که این روزها مردم را رنج داده می رود.  استانی که سرشار از منابع طبیعی آب ،  خاک ، نفت ، گاز ، معادن ، آثار باستانی و... می باشد چرا باید در رأس بیکاری کشور قرار گیرد و جوانان  تحصیل کرده اش در استان های دیگر به ویژه تهران  به کارگری  روی بیاورند و بعضی از آنان نیز به کام اعتیاد کشیده شوند وبه خاطربی توجهی مسئولین روز به روز شرایط زندگی برایشان سخت تر شود.علت چیست؟ دولت ، نمایندگان مجلس ، استاندار ، مدیران و یا خود مردم که به دنبال حقشان نیستند و فرهنگ مطالبه گری شان کمرنگ شده  در این خصوص دکتر حسین سلاح ورزی رییس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان لرستان  که به حق فردی شایسته و لایق خطه بزرگ  لرستان می باشد  بانی این همایش شده تا کارشناسان و مدیران  لر تبار کشور این مشکلات را مورد کنکاش قرار دهند.
نایب رییس اتاق ایران : با استفاده از ظرفیت‌های لرستان در جهت توسعه گام برداریم
به گزارش صدای ملت دکتر حسین سلاحورزی بیان کرد: از حدود یکسال پیش به همت انجمن لرستانی‌های مقیم تهران و جلساتی که در رابطه با بحث‌هایی که مربوط به توسعه استان مطرح می‌شد، همزمان از طریق اتاق این ایده و تفکر وجود داشت در یک جمع بزرگتری که همه لرستانی‌ها حضور داشته باشند تا بتوان شرایط را برای توسعه لرستان مهیا کرد.وی ادامه داد: در نتیجه به این جمع‌بندی و نتیجه رسیدیم که جلسه‌ای برگزار شود تا شروعی باشد برای استفاده از ظرفیت و توانمندی‌های لرستانی‌های مقیم در مرکز و خارج از استان برگزار شود.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در ادامه عنوان کرد: این جلسه تعلق به فرد یا جناح و گروه خاصی ندارد و نیت این بوده تا نقطه شروعی برای گردهمایی لرستانی‌ها و قدم‌های اولیه برای توسعه باشد.سلاحورزی اظهار داشت: امیدواریم انجمن لرستانی‌های مقیم مرکز با تشکیل کارگروه‌های تخصصی از ظرفیت هم استانی‌ها استفاده بیشتری کند و در این راستا با برگزاری همایش در جهت معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری قدم برداشته برداریم و این بسته‌ها را به پروژه‌هایی برای توسعه لرستان تبدیل کرد.وی معتقد است: آنچه که به عنوان توسعه‌نیافتگی در لرستان داریم یک شبه نبود و توسعه لرستان نیز یک در کوتاه‌مدت به وجود نخواهد آمد اما باید بتوان با استفاده از ظرفیت‌های مختلف در جهت توسعه گام برداریم.این مسوول اظهار داشت: ادامه مباحث این همایش در قالب تشکیل کارگروه‌های تخصصی پیگیری شوند.رئیس اتاق بازرگانی لرستان در ادامه با اشاره به اهمیت تشکیل شرکت سرمایه‌گذاری فراگیر در این استان، افزود: این شرکت باید طوری برنامه‌ریزی و اطلاع‌رسانی شود که از تمام ظرفیت لرستانی‌های توانمند استفاده کنیم.سلاحورزی گفت: امیدواریم با بررسی‌های دقیق بتوان هر چه سریعتر مقدمات تشکیل این شرکت سرمایه‌گذاری را در استان فراهم کرد.
معاون حقوقی قوه قضاییه تاکید کرد : حمایت همه‌جانبه دستگاه قضا از سرمایه‌گذاران واقعی/ برای توسعه لرستان باید اختلافات جناحی را کنار گذاشت
دکترذبیح‌الله خداییان بیان کرد: استان لرستان ظرفیت‌های متعدد‌ی دارد که اگر هر کدام استفاده شوند می‌توانند باعث توسعه استان گردند.وی ادامه داد: آب‌وهوای متعدل، نیروی جوان و تحصیل کرده‌ای که در استان داریم از ظرفیت‌های بی بدیل این استان هستند اما سوال اینجاست چرا این دیار تا این اندازه دچار محرومیت مزمن گردیده که با بررسی دقیق می‌توان به نتایج مهمی دست یافت.معاون حقوقی قوه قضاییه در ادامه عنوان کرد: قبل از انقلاب مشخص بود که حکام آن زمان نمی‌خواستند لرستان رشد کند و توسعه یابد  اما بعد از انقلاب چند عامل باعث شد که نتوانیم به خوبی از ظرفیت‌هایمان استفاده کنیم.خداییان اظهار داشت: در ابتدای جنگ و حتی زمان جنگ دولت در جهت حمایت از محرومین، اقتصاد دولتی را در دستور کار قرار داد و چتر دولت بر تمام بخش‌ها گشوده شد. اما لرستان درگیر جنگ بود و روزی نبود که بمباران نداشته باشیم. متاسفانه یه همین دلیل دولت در این استان سرمایه‌گذاری نکرد و زمانی که استانهای همجوار ما از اعتبارات دولتی استفاده کردند ما نتوانستیم، دستمان خالی ماند.وی ادامه داد: جنگ به پایان رسید و استانهایی که درگیر جنگ بودند از اعتبارات جنگ استفاده کردند اما لرستان استان جنگ‌زده تلقی نشد و اعتباری به این دیار ندادند همچنین بعد از آن اصل ۴۴ پیاده شد که دولت عرصه را به بخش خصوصی داد و بازهم دست لرستان خالی ماند و باید بپذیریم در آن زمان نیز بخش خصوصی در مناطقی سرمایه‌گذاری می‌کرد که زیرساخت داشت اما به دلیل کمبود زیرساختها ، بخش خصوصی برای حضور در لرستان استقبال نکرد و این محرومیت متاسفانه تاکنون باقی مانده است .دکتر خداییان اظهار داشت: امروز نیز نباید انتظار داشته باشیم که دولت ورود پیدا کند چرا که توانایی انجام این امر را با توجه به محدودیت‌های مالی ندارد.معاون حقوقی قوه قضاییه در ادامه با اشاره به راهکارهای برون رفت از مشکلات کنونی لرستان، افزود: برای برون رفت از وضعیت کنونی اولین عامل خود باوری است و باید باور داشته باشیم که جوانان ما چیزی کمتر از جوانان استانهای دیگر ندارند. اما هنوز ازمینه برای شکوفایی استعدادهای آنان فراهم نشده و امکانات در اختیارشان قرار نگرفته و تا زمانی که این موضوع محقق نشود نمی‌توانیم استعدادهایمان را بروز دهیم.خداییان معتقد است: وقتی خودمان را باور نداریم مطالبه‌گر نیز نیستیم، مردم لرستان بیش از ۶ هزار و ۲۰۰ شهید تقدیم انقلاب کرده و در تمام صحنه‌ها نیز حضور داشته‌اند در نتیجه باید در چارچوب قانون این اقدام صورت گیرد و از مسوولان بخواهیم حقمان را بدهند.وی با انتقاد از عدم حمایت از سرمایه‌گذاران واقعی در استان، افزود: گاهی اوقات مشاهده می‌شود افرادی اقدام به دعوت سرمایه‌گذاران می‌کنند اما به آنها تهمت‌هایی زده می‌شود که باید اصلاح این موضوع در دستور کار قرار گیرد.این مسوول بیان کرد: استقبال از بخش خصوصی لازم و اجباری است.چرا که فعالان این حوزه مناطقی را انتخاب می کنند که از آنها در همه جهات استقبال کنند اگر واقعا میخواهیم استان رشد پیدا کند باید امنیت را برقرار کنیم. البته امنیت این است که موانع پیشروی سرمایه گذاران برداشته شود و از بخش خصوصی واقعی حمایت کرده و تا پایان کار حامی آنها باشیم.معاون دستگاه قضا اظهار داشت: همدلی در پیشبرد اهداف و توسعه لرستان لازم و ضروری است اگر در بسیاری از مسایل با هم اختلاف داریم، اما روی مشکلات استان نباید با یکدیگر اختلاف داشته باشیم اگر جناحی فکر کنیم ،کاری پیش نمی رود و در نتیجه باید در مسایل استان همدل و پیگیر باشیم.دکتر خداییان در ادامه با اشاره به حمایت همه جانبه دستگاه قضا از فعالان اقتصادی، افزود: در راستای حمایت از سرمایه‌گذاری در دستگاه قضایی کمیته حمایت از اقتصاد مقاومتی را تشکیل دادیم که در کشور با مسوولیت معاون اول قوه قضایه و در استانها نیز این شورا شکل گرفته و با افرادی که قصد سرمایه‌گذاری داشته باشد نهایت همکاری را می کنیم و هدف این است تا جایی که امکان دارد از بخش خصوصی حمایت کرده و آنچه که از توان دستگاه قضایی است نهایت همکاری را خواهیم داشت.
معاون وزیر کار: باید زمینه برگشت نخبگان علمی و اقتصادی را به لرستان فراهم کرد
مهندس حاتم شاکرمی بیان کرد: رشد توسعه از توسعه منابع انسانی شروع می شود یعنی اگر به منابع انسانیمان توجه کردیم و در مسیر توسعه قرار گرفت این منابع انسانی عامل توسعه خواهند شد.وی ادامه داد: یکی از مشکلات لرستان مسائل فرهنگی است و همین موضوع باعث شده تا از وجود فرزندان صاحب فکر و توسعه لرستان محروم باشیم.معاون وزیر کار عنوان کرد: یکی از دلایل توسعه نیافتگی لرستان جدا شدن فرزندان فرهیخته و صاحب فکرش است البته در بحث سرمایه نیز همین مشکل را داریم.این مسوول اظهار داشت: بر اساس آمارهای ارائه شده ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه مربوط به لرستانی‌ها امروز در بانک‌ها بدون گردش مفیدی بلوکه شده اگر میخواهیم توسعه را در لرستان اعمال کنیم باید زمینه برگشت صاحبان تفکر و توسعه را مهیا کنیم.معاون وزیر کار بیان کرد: انتظار داریم که چهره شهری خرم‌آباد به عنوان مرکز استان تغییر یابد و تا زمانی که جاذبیت شهر خرم‌آباد قادر نباشد فرزندان خود را حفظ کند قادر نخواهد بود صاحبان سرمایه خارج از لرستان را جذب کند و این یک واقعیت است.شاکرمی بیان کرد: منتظر سرمایه دولت نباشید، کویرهای کرمان و رفسنجان توسط خود مردم بومی به فرصتی برای مملکت تبدیل شدند و هیچ فردی از بیرون این اقدام را انجام دهد.این مسوول بیان کرد: ریشه مشکلات لرستان را مسائل فرهنگی می‌دانیم لذا پیشنهاد می شود که این امر توسط مردم و مسوولان قرار گیرد.معاون وزیر کار ادامه داد: در رابطه با وضعیت لرستان نیز باید گفت که یکی از موانع سرمایه‌گذاری در استان واحدهایی هستند که در لرستان نماد شکست سرمایه‌گذاری‌اند و در وزارت کار آمادگی دادیم تا به استان کمک کنیم تا این واحدها تعیین تکلیف شوند.شاکرمی در ادامه گفت: دیگر وجود وزیر لر کارساز نیست و امروز قانون و مقررات و محدودیت‌های مالی اجازه نمی دهد که سرمایه‌گذاری دولتی انجام شوند در نتیجه باید نگرشمان استفاده از ظرفیت بخش خصوصی باشد.وی اظهار داشت: امروز تنها دولت می‌تواند زیرساخت‌ها را ایجاد کند و از سوی دیگر راه اشتغال از سرمایه‌گذاری و تولید است بپذیریم باید برای صاحبان سرمایه به عنوان خالق ارزش و ثروت فرش قرمز پهن کنیم.شاکرمی گفت: متاسفانه امروزه بیش از ۲۰۰ سرمایه‌گذار لرستانی خارج از لرستان وجود دارند که اگر یک چهارم آنها برگردند به لرستان مشکل استان برطرف خواهد شد در نتیجه باید شرایط را برای حمایت از آنها و زمینه‌سازی حضورشان در لرستان را مهیا کرد.
 از مشکلات عمده استان لرستان عدم مطالبه گری است که باید مردم به صورت قانونی دنبال حقشان باشند
سیدابراهیم موسوی نژاد رییس انجمن لرستانی های مقیم تهران با اشاره به مسائل و مشکلات لرستان افزود: ضمن تشکر و قدردانی از دکتر سلاحورزی بیان داشت: لرستان دارای پتانسیل های فراوانی است که اگر همه با هم در رفع مشکلات  آن تلاش کنیم آینده مطلوبی خواهیم داشت ولی اگر همچون همایش های گذشته فقط درحد صحبت و کنفرانس باشد نتیجه ای عاید نمی شود.موسوی نژاد خاطرنشان کرد: با توجه به داده های علمی و منابع خدادادی که لرستان دارد نتوانسته همانند استان های دیگر پیشرفت کند و متأسفانه سیر قهقرایی داشته ایم .وی در خصوص علت این مشکلات افزود: مردم لرستان در نظام سابق درگیر دولت بوده و هم چنین عدم تعامل با همدیگر  به ویژه عدم توجه دولت ها باعث ایجاد چنین مشکلات عدیده ای شده است.موسوی نژاداز عوامل عدم پیشرفت این استان را استفاده نکردن از نیروی متخصص بومی که توجه ریشه ای به استان داشته باشند دانست و گفت:  یکی دیگر از مشکلات استان عدم مطالبه گری است که باید مردم به صورت قانونی دنبال حقشان باشند.لرستانی های مقیم تهران که افرادی متخصص، دلسوز و کارآمد هستند جهت رفع این مشکلات اعلام آمادگی نموده و از مقامات ذی ربط می خواهند بن بست اقتصادی استان را باز کنند امید است این همایش ها ادامه داشته باشد و گفته های مسئولان به فعل تبدیل شود.
نماینده ولی فقیه در لرستان مطرح کرد : از سرمایه‌گذاران واقعی به شدت حمایت می‌کنیم
آیت الله سید احمد میرعمادی بیان کرد: خیلی از ایده‌ها و مطالبی که مد نظر شماست اتفاق نمی‌افتد و گاهی نیز آنچه اتفاق افتاده میل شما نیست و پیامبر اکرم فرمودند چاره کار توکل بر خدا کرده و باید از او استمداد کنید.وی ادامه داد: آنچه که می‌تواند انسان را موفق کند و انسان را به آنچه که ایده‌اش هست برساند در درجه اول توکل بر خدا و استعانت از اوست.نماینده ولی فقیه در لرستان عنوان کرد: پیامبر فرمودند اگر تصمیمی بر کاری گرفتی توکل بر خدا کن و اگر خیر و دوراندیشی بود عاقبتش را بیاندیشید.آیت الله میرعمادی عنوان کرد: بایدچند سال دیگر استان را ببینیم و برای آن روزگار دوراندیشی کنیم، اگر در این جلسات و حرکات رشد و پیشرفت می‌بینیم دنبال کنیم و اگر در اینگونه برنامه‌ها رشد و توسعه‌ای نیست اجتناب کنیم.وی بیان کرد: برای پیشرفت و رشد استان مرهون سه عامل عمده هستیم که در درجه اول اراده قوی و انگیزه خالص قرار دارد، اگر کسی به جایی رسید با اراده قوی بوده و این موضوع در زندگی فردی و اجتماعی وجود دارد. نماینده ولی فقیه در لرستان در ادامه عنوان کرد: اگر استانهای دیگری پیشرفت کردند جدا از ما نبودند بلکه پایین‌تر از لرستان بودند در نتیجه باید اراده را قوی کرده و انگیزه را خالص کرد.آیت الله میرعمادی اظهار داشت: انگیزه خالص این است که اگر مسیر توسعه‌ای توسط مخالف من ایجاد شد از وی حمایت کنم انوقت است که پیشرفت عملی می‌شود، ما باید بخواهیم و دنبال کنیم آنوقت رسیدن به اهداف شدنی است حتی بهتر و ارزشمندتر خواهد بود.وی در ادامه با اشاره به اینکه همدلی و اتحاد از دیگر مسایلی است که می‌تواند زمینه‌ساز توسعه باشد، افزود: بکارگیری همه ظرفیت‌ها بسیار مهم و تاثیرگذر بوده و باید بپذیریم نفی ظرفیت عامل عقب ماندگی است.نماینده ولی فقیه در لرستان بیان کرد: این جمع می تواند آینده استان را تغییر دهد، اگر صحبت از توسعه می‌کنیم توسعه دانش بنیان را می‌خواهیم و باید با هم و در کنار هم با همدلی به جایی برسیم.آیت الله میرعمادی ادامه داد: در لرستان بسیاری از جنبه‌ها وضعمان مطلوب است و اقدامات خوبی نیز انجام شده و یا در حال انجام است به عنوان نمونه در دفتر نماینده ولی فقیه سند آمایش فرهنگی لرستان تهیه شده و دومین اقدامی که انجام گرفته سند پیشرفت استان در ابعاد گوناگون بوده و در این سند موارد مختلف به خوبی آمده است.وی گفت: سرمایه اجتماعی لرستان بسیار مطلوب بوده و از نظر امنیت و وضعیت اقتصادی و مشارکت اجتماعی مردم وضعیت نسبتا مطلوب داریم.این مسوول اظهار داشت: اعتماد عمومی مردم لرستان به مسوولان بالاست و باید از اینها استفاده کنیم در برخی زیرساخت‌های ما وضعیت خوبی داریم به عنوان نمونه از نظر زیرساخت‌های فرهنگی و مذهبی ما وضعیت خوبی داریم.نماینده ولی فقیه در لرستان در ادامه با اشاره به اینکه در حوزه نیروی انسانی متعهد و متخصص از استانهای برتر هستیم، افزود: اما متاسفانه اکنون مشاهده می شود تمایل به مهاجرت لرستان بسیار بالاست که باید این امر آسیب شناسی شود.آیت الله میرعمادی بیان کرد: از سرمایه‌گذاران بومی حمایت همه جانبه‌ای خواهیم کرد اما از حضور افراد سرمایه‌بر به شدت انتقاد خواهیم کرد.
لرستان برای توسعه نیاز به برنامه‌ریزی دقیق دارد
دکتر پیمان مولوی دبیر انجمن اقتصاددانان ایران و از معدود غیر لرستانی‌های جلسه، گفت:من پساز مشاهده ویدیویی که در ابتدای مراسم پخش شد به ذهنم رسید که تمام استان‌های کشور چقدر ظرفیت دارند برای پیشرفت و توسعه کشور.من می‌خواهم بحث را از ترکیه شروع کنم و کمی خودمان را با کشور ترکیه مقایسه کنیم. باید بدانید مدل توسعه کره‌جنوبی در سال ۴۵ از ایران گرفته شده است.اما متاسفانه حالا ما باید به آنها نگاه کنیم و ببینیم آن‌ها چه کردند که در امر جذب سرمایه تا حدودی موفق ظاهر شدند.ترکیه برای توسعه ۹۷۵ میلیارد دلار نیاز دارد که ما آن را از ۱۳۷۱ تا حالا به دست آورده‌ایم آن هم فقط از فروش نفت. پس ما پول توسعه را تا به حال داشته‌‌ایم.ترکیه برای ۲۰۲۱ می‌خواهد به رتبه سیزدهم جهان در تولید ناخالص داخلی برسد.مولوی ادامه داد: استان‌های ما باید بدانند که در اقتصاد کشور رتبه چندم یا رنک چند کشوری را می‌خواهند کسب کنند؟باید بدانند که از لحاظ اقتصادی و جذب سرمایه و قرار است به کدام جایگاه در استان خود، در کشور و در جهان برسند و برای اساس آن برنامه‌ریزی کنند.ترکیه استفاده درست از تامین مالی را دستور کار خود قرار داده است. وی دو نکته در مورد ترکیه گفت. ۱- در ترکیه چشم‌انداز و راه برای فعالان اقتصادی روشن است.۲- استفاده از سلبریتی‌ها و چهره‌های معروف دنیا برای تبلیغ خود.او در پایان چند سوال را مطرح کرد و صحبت‌های خود را پایان داد. جهان در مورد استان لرستان چه فکر می‌کند؟ آیا دولت باید برای توسعه استان بودجه را افزایش دهد؟ آیا ما به شیوه رسمی و دولتی به دنبال توسعه هستیم؟
استاندار لرستان تاکید کرد : ضرورت تشکیل شرکت بزرگ توسعه لرستان
دکترسید موسی خادمی بیان کرد: خیلی خوشحالم با وجود مولنع و چالشها لرستانیها به استان خود علاقه‌مند بوده و حضور فعالی در این همایش داشتند که این امر قابل تشویق است.وی ادامه داد: اگر موانع توسعه را دسته‌بندی کنیم بخشی بیرونی و بخشی درونی است که در مورد عوامل درونی اکثر دوستان بحث کردند و نقدها را از زبان دوستان شنیدیم اما ماندن در این نقد به هیچ وجه فایده ندارد اینکه سالها بنشینیم و این حرفا را تکرار کنیم موضوعات را حل نخواهد کرد و باید به دنبال راهکار عملیاتی باشیم.استاندار لرستان عنوان کرد: ماندن در حوزه نقد کردن فایده ندارد اینکه همواره گفته می‌شود منابع و استعدادهای خوبی در لرستان داریم اما از آنها نمی‌شود جملات خسته‌کننده و تکراری است که باید این امر اصلاح شودخادمی عنوان کرد: افرادی که در بیرون قرار دارند مشکلات را بهتر می‌بینند و باید از این ظرفیت به خوبی استقاده کرد یکی از موارد مهم این است که باید به سمت پیراستن عناصر بد فرهنگ بومی لرستان نیز حرکت کرده و به دنبال حل و فصل آنها باشیم.وی در ادامه با اشاره به اینکه برخی از افراد هنوز تنگ نظر هستند و اگر کسی سرمایه‌گذاری کرد به دنبال بروز مشکل برای وی هستند، افزود: باید این موارد حل شوند و از لرستانی‌ها فرهیخته به عنوان کسانی که درد اجرا ندارند انتظار می‌رود راه حل‌های جدی و دقیق تر برای توسعه ارایه دهند.این مسوول بیان کرد: البته بخشی از عوامل بیرونی بوده و بخش عمده ای از آنها به نظام برنامه ریزی غلط متمرکز بر می‌گردد متاسفانه قدرت اولویت‌بندی در نظام متمرکز نداریم و اعتبارات هر بخش جداست و بیش از ۷۰ درصد اعتبارات کشور متمرکز ملی است و این نظام برنامه‌ریزی نمی‌تواند عدم توسعه یافتگی‌ها را حل کند.استاندار لرستان ادامه داد: چون سیستم‌های توزیع اعتبارات درست نیست وزیر داشتن موثر است و وجود افراد تاثیرگذار هستند در نتیجه باید از ظرفیت مسوولان لرستانی موجود در وزارت‌خانه‌های مختلف برای توسعه لرستان استفاده کرد.خادمی گفت: خیلی از لرستانیهای مقیم مرکز در استان مدیر بوده و اکنون در تهران مشغول به فعالیت هستند اینکه گفته می شود که اگر ما بودیم چه می کردیم حرف درستی نیست و با واقعیت ها همخوانی ندارد اگر سیستم کسب و کار لرستان گیر دارد افراد تاثیرگذار از بیرون استان که نیستند بلکه فرزندان خود استان هستند در نتیجه ما باید عناصر اصلی مشکلات و موانع را ریشه یابی کرده و به دنبال حل و فصل آنها باشیم.وی در ادامه اظهار داشت: از اینکه برخی از کارهای زیرساختی در لرستان انجام نشده پشیمان نیستم و فکر میکنم حتما در پازل وضعیت توسعه یافتگی کشور لرستان به دلیل برخورداری از دو منبع استراتژیک آب و هوا و جنگل‌ها قطعا یکی از استانهای توسعه یافته کشور خواهد شد در نتیجه اگر توسعه‌ها و روش های جدید را پیدا کنیم میتوانیم عقب ماندگی تاریخی را در فاصله کمی جبران کنیم.این مسوول معتقد است: در گفت‌وگو ماندن فایده ندارد و اگر این همایش را به یک نهادی برای کمک به استان تبدیل کرده و شاهد ایجاد کارگروه هایی باشیم مطمنا می توان بخشی از مشکلات موجود را برطرف کرد.استاندار لرستان بیان کرد: انتظار می‌رود کمیته‌ها تشکیل شوند و راه‌حل‌هایی عملی در آنها تبیین شده و افراد لرستانی که در صدر امور هستند به کمک استان بیایند و مشکلات استان را برطرف کنند.خادمی در ادامه با اشاره به اینکه لرستان برای توسعه نیازمند به سرمایه‌گذاری است، افزود: با توجه به مشکلات متعدد اشاره شده راهی نداریم جز اینکه از ظرفیت سرمایه داخلی با تاکید افراد خاص در کنار بکارگیری پتانسیل های هلدینگ های اقتصادی استفاده کنیم در این راستا باید یک شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری با مشارکت تمام دوست داران لرستان تشکیل شود مطمنا می توان با تحقق این امر بسیاری از سرمایه‌گذاری‌ها را در لرستان انجام داد.وی در ادامه گفت: در استان نیز اینطور نیست که بی‌برنامه باشیم به نحوی که در بدو ورود ما به استان دو کار منطبق بر برنامه‌ خوب انجام دادیم و در درجه اول حدود ۱۲۰ پروژه مهم اثرگذار را به عنوان پروژه‌های کلیدی انتخاب کرده و منابع و تخصیص این طرح‌ها را ۱۰۰ درصد کردیم به عنوان نمونه تمامی ایستگاه‌های پمپاژی که در استان مانده بودند تا پایان سال به نتیجه می‌رسند.
این مسوول عنوان کرد: همچنین اکنون برنامه روشن ۴ ساله در تمامی بخش‌های استان وجود دارد به بیان دیگر مدل ارزیابی برای خودمان درست کردیم تا کیلویی و تبلیغاتی قضاوت نکننداستاندار لرستان عنوان کرد: در راستای حمایت از سرمایه‌گذاری‌ها شورای دانا تشکیل شده که باید از آن بیشتر استفاده شود.

خانه‌های تاریخی تهران با امضای چه کسانی تخریب می‌شود؟

خانه‌های تاریخی تهران با امضای چه کسانی تخریب می‌شود؟
هر روز که می‌گذرد، تهران شاهد تخریب یکی از خانه‌ها و بناهای تاریخی خود می‌شود تا به‌جای آن ساختمانی بلند قد علم کند. حتا کاخ گلستان هم از این تعرض‌ها جان سالم به در نبرده و ساخت و سازها تا بیخ گوشش رسیده‌است. معاون میراث فرهنگی تهران می‌گوید: امضای مدیرکل میراث و گردشگری وقت تهران و اعضای شورای فنی در صدور مجوز این ساخت و سازها دیده می‌شود. در این میان، میراث فرهنگی اهرم بازدارنده تخریب خانه‌های تاریخی را ندارد. درحالی این روزها خبرها از ثبت کارخانه سیمان شهرستان ری در فهرست میراث ملی حکایت دارند که سال‌هاست این بنای تاریخی تحت آسیب‌های فراوان قرار گرفته است. البته این بنای تاریخی تنها بنای تاریخی تهران نیست که خطر تخریب و آسیب آن را تهدید می‌کند چراکه مدتی است اخبار تخریب خانه‌ها و بناهای تاریخی تهران داغ شده است و هر روز خبر جدیدی از تخریب خانه‌ای تاریخی در گوشه و کنار تهران به گوش می‌رسد.
محسن شیخ‌الاسلامی (معاون میراث فرهنگی استان تهران) با اشاره به ثبت ۳ اثر تاریخی در فهرست آثار ملی گفت: کاروانسرای شاه عباسی و کارخانه سیمان شهرستان ری و همچنین عمارت و سر درهای ضلع شمالی و شرقی پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان وحدت اسلامی آثاری در جلسه کمیته فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
فروردین سال جاری بود که با پخش سریال پایتخت ۵ و نشان دادن نمایی از لوکیشن این مجموعه که بخشی از سیلوی انبار گندم و کارخانه سیمان شهر ری را به عنوان محل درگیری‌ داعشی‌ها با خانواده نقی معمولی و همراهانش انتخاب کرده بودند، شاهد آسیب‌هایی بودیم که پروژه فیلمبرداری و ساخت سریال متوجه این محوطه تاریخی کرد.البته از آنجا که در آن زمان این محوطه تاریخی در فهرست میراث ملی کشور هیچ جایی نداشت، جای گله و شکایتی هم نمی‌ماند. از این روست که معاون میراث فرهنگی استان تهران گفت: یکی از دلایلی که سبب شد تا کارخانه سیمان شهر ری را ثبت کنیم، این بود که مانع ادامه تخریب‌ها در این محوطه تاریخی شویم. ثبت بناهای تاریخی در فهرست آثار ملی اولین گام در حفظ و صیانت از میراث فرهنگی کشور است چراکه می‌توانیم در چنین شرایطی، حریم و عرصه برای اثر تاریخی در نظر بگیریم. اما نبایست تنها به این امر بسنده کرد بلکه باید برای احیا و مرمت بناهای تاریخی از مشارکت نهادهای متولی که در بهره‌برداری از این آثار سهیم است استفاده نمود.شیخ‌الاسلامی ادامه داد: مردم محلی شهر ری راغب هستند که این ساختمان تبدیل به موزه شود اما تاکنون بودجه‌ای به آن اختصاص نیافته است. آنها می‌گفتند که در مرحله نخست این بنا را ثبت ملی کنید سپس درصدد انجام سایر کارها برآیید.او در پاسخ به سوال ایلنا مبنی بر تضادی که بین ثبت یک اثر تاریخی و وضعیت وخیم آن و حتا تخریب وجود دارد، گفت: به طور مثال در خصوص آنچه که این روزها درباره سرای سیگارچی و ساخت و ساز در حریم کاخ گلستان مطرح است، اگر این مجموعه تاریخی ثبت نبود و حریم نداشت و ضوابط آن رعایت نمی‌شد از آنچه که امروز هستیم، عقب‌تر می‌ماندیم. حداقل آن است که امروز می‌توانیم طرح شکایت کنیم و از ادامه ماجرا که به شکل غلط پیش می‌رود، جلوگیری کنیم.تمام این صحبت‌ها درحالی از سوی معاون میراث فرهنگی استان تهران مطرح می‌شود که ساخت و ساز‌ها همچنان در منطقه بازار تهران ادامه دارد و هر روز شاهد انتشار خبری جدید از تخریب خانه‌ای تاریخی هستیم. نباید فراموش کرد که مجوز تخریب سرای تاریخی "منیرالسلطنه" یا "سیگارچی" براساس رای شورای فنی تهران مجوز تخریب و نوسازی گرفته شده است و سرای ۱۲۵ ساله سیگارچی که در حریم کاخ جهانی گلستان و در محدوده بازار ثبت ملی تهران قرار دارد در گیر و دار تخریب است. این تخریب‌ها در حریم کاخ گلستان تمامی ندارد و در محدوده ارگ تاریخی تهران و در مجاورت با ساختمان شمس‌العماره و سردر باب عالی کاخ موزه جهانی گلستان، شورای فنی و معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران دو مجوز خارج از ضوابط حریم جهانی کاخ گلستان را در سال ۹۵ صادر کرده است.
 شیخ‌الاسلامی در این خصوص گفت: ظرف امروز و فردا باید حکم قضایی توقف ساخت و ساز در حریم کاخ گلستان را بگیریم. البته از آن زمان است که دعواها شکل جدیدی به خود می‌گیرد و باید پاسخگوی این امر باشیم که چرا دستور ساخت و ساز در این منطقه صادر شده است.بنابراین گزارش، ۱۹ بهمن سال۹۶ در مکاتبه‌ای از سوی شهرداری منطقه ۱۲ در مورد درخواست متولی موقوفه منیرالسلطنه مبنی بر تخریب و نوسازی مالک بنا به اداره کل میراث فرهنگی استان تهران ارسال شد. موضوع درخواست شهرداری منطقه ۱۲ در شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان در سه جلسه در تاریخ ۲۰ اسفند ۹۶، ۲۳ مرداد ۹۷ و ۱۳ شهریور ۹۷ مطرح شد که نتایج در تاریخ ۱۶ مهر۹۷ برای اعلام نظر نهایی به معاون میراث فرهنگی کشور و تصویب و ابلاغ آن به اداره کل میراث فرهنگی استان تهران ارسال شد. البته بعد از انتشار این خبر، علی‌اصغر مونسان (معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری) دستور حفظ سرای سیگارچی و ممانعت از هرگونه اقدام در این بنای تاریخی را صادر کرد.
کارشناس صفر کیلومتر هم می‌داند چه برسد به اعضای شورای فنی تهران
تمام این اتفاقات درحالی توسط شورای فنی میراث فرهنگی تهران رقم خورده و به امضای مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران رسیده است که شیخ‌الاسلامی در پاسخ به این سوال که آیا مسئولان میراث فرهنگی وقت و اعضای شورای فنی تهران نسبت به قوانین میراث جهانی و توجه به باید و نبایدهای ساخت و ساز در محدوده آن واقف نبودند که مجوز ساخت در محدوده ارگ تاریخی تهران و در مجاورت با ساختمان شمس‌العماره را صادر کردند، گفت: دانستن این مهم یا ندانستن آن، از چنین مهمی سلب مسئولیت نمی‌کند چراکه نخستین امر حقوقی و قضایی درخصوص حفظ حریم میراث جهانی باید مورد توجه قرار گیرد. البته بعید می‌دانم که آنها به چنین مهمی واقف نبوده باشند چراکه هر کارشناس صفر کیلومتری هم می‌داند که نباید در کنار کاخ گلستان،‌ مجوز ساخت و ساز داده شود. البته نباید فراموش کرد که زمین‌های آن اطراف مرغوب هستند و پای پول در میان است.معاون میراث فرهنگی تهران ادامه


داد: حال که ما به این موضوع ورود کرده‌ایم و متوجه اشتباهات شده‌ایم، نیاز است تا درصدد رفع آن برآییم. در این میان ورود به بخش شکایت از ساخت و سازهای کنار کاخ گلستان را از بخشی که ملک متعلق به کاخ گلستان است، آغاز کرده‌ایم.
او در پاسخ به این سوال که باتوجه به آنکه بخشی از آن ملک در اختیار کاخ گلستان بوده و ساکنان آن سال‌ها به مدیریت کاخ گلستان اجاره می‌دادند، پس چگونه اجازه ساخت و ساز در محوطه‌ای که متعلق به کاخ گلستان است را گرفته‌اند، گفت: این سوال بزرگی است که برای خودمان هم مطرح است. البته معتقد هستیم که مسئولان کاخ گلستان در جریان دریافت مجوز ساخت و ساز توسط مالک آن منطقه نبودند چراکه این مجوز توسط اداره میراث فرهنگی تهران و زیر نظر شورای فنی میراث فرهنگی تهران صادر شده بود. البته باتوجه به آنکه مدیرکل میراث فرهنگی امضای نهایی را می‌کند، می‌توان گفت، مدیرکل میراث و گردشگری وقت استان تهران مسئولیت قانونی صدور این مجوزها را بر عهده دارد.
پاسخ اعضای شورای فنی سازمان میراث فرهنگی به این ابهام چیست؟
رجبعلی خسروآبادی (مدیرکل سابق میراث و گردشگری تهران) در گفتگو با ایلنا اعلام کرد: در آن زمان که البته مدت زیادی هم از آن نمی‌گذرد، فکر نمی‌کنم که چیزی را امضا کرده باشم که به ضرر میراث فرهنگی باشد. در واقع سعی کرده‌ایم که خلاف آنچه که باید برای میراث فرهنگی رقم بخورد را انجام ندهیم.او در پاسخ به این سوال که چرا با وجود اشکالات حقوقی که درخصوص ملک و ساخت و ساز در مجاورت کاخ گلستان مطرح بود، پای مجوز ساخت و ساز را امضا کردید، گفت: در آن زمان هیچ مسئله حقوقی مطرح نبود و اگر بود ما خبر نداشتیم.  نباید فراموش کرد که ساخت و ساز در آن منطقه محدودیت ندارد اما در ارتفاع این محدودیت وجود دارد. شاید سازنده این را رعایت نکرده باشد.خسروآبادی با اشاره به آنکه دخل و تصرف سازنده در محدوده کاخ گلستان به مجوزهایی بازمی‌گردد که مورد تایید شهرداری بوده‌اند، گفت: امکان ندارد که به مستاجر یک ملک اجازه ساخت و ساز داده شود. در عین حال ما به عنوان مسئولان میراث فرهنگی تهران، بعد از بررس مجوزها و تاییدیه شهرداری در صدد بررسی امکان ساخت و ساز در محدوده اثر تاریخی برمی‌آییم. از آنجا که این ملک دارای استعلام های شهرداری و مدارک مالکیت بود، مورد بررسی شورای فنی میراث فرهنگی قرار گرفت و اجازه ساخت و ساز داده شد.
حکم قضایی می‌تواند حلال تخریب‌ها باشد
به گفته شیخ‌الاسلامی، درحال حاضر کارهای شکایت در جریان است و امید است که راه به جایی ببرد. فراموش نکنیم که این امر یک موضوع فراملی است و باید همه بخش‌ها از ملی گرفته تا استانی به موضوع ورود کنند نه آنکه بار حل این موضوع تمام و کمال بر دوش میراث فرهنگی تهران گذاشته شود چراکه می‌گویند خودتان مجوز داده‌اید پس خودتان هم بروید و درستش کنید. با وجود آنکه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به موضوع سرای سیگارچی ورود کرده‌است اما معاونت میراث فرهنگی کشور به این امر ورود نمی‌کند. ما نیز تاکنون چندین نامه به شهرداری نوشته‌ایم اما در نهایت می‌توان گفت که فقط با حکم قضایی است که می‌توان جلوی ادامه کار را گرفت. صدور این حکم هم به نظر قاضی بستگی دارد چراکه مسائل حقوقی به این سادگی‌ها حل نمی‌شود.
معاون میراث فرهنگی تهران با اشاره به آنکه با وجود صدور چنین مجوزهایی توسط اعضای شورای فنی میراث فرهنگی تهران، همچنان شاهد فعالیت این اعضا در شورای فنی هستیم، گفت: بارها به اعضای شورای فنی میراث فرهنگی گفته‌ایم که چرا چنین تصمیماتی درخصوص بناهای تاریخی تهران گرفته‌اید و آنها در پاسخ گفته‌اند که دراین خصوص یک اجماع کارشناسی صورت گرفته چراکه ملکی که این مجوزها برایش صادر شده منظر و سیمای جالبی نداشت و ساخت و ساز آن می‌تواند  به منظر و زیباسازی خیابان ناصرخسرو کمک کند. همچنین در مجوز ساخت این بنا ذکر شده که با توجه به میزان طبقات ساختمان‌های اطراف می‌تواند ساخت و ساز داشته باشد. البته، نظرات آنها توجیهات فنی، کارشناسی و اجماعی است و از ابعاد حقوقی و قانونی کم توجهی شده است.
بهره‌برداری خانه ابتهاج با سرسره و تاب
معاون میراث فرهنگی تهران درخصوص آنچه که این روزها در خانه ابتهاج شاهد هستیم نیز گفت:‌ خانه سر جایش است و امسال اعتباری برای ساماندهی آن گرفته‌ایم. شهرداری نیز طی چند سال گذشته محوطه سازی در آنجا انجام داده و حیاط آنجا را سامان داده است و تخریب در کار نیست.
خانه‌هایی از جنس سپهسالاری
البته ادامه تخریب خانه‌های تاریخی تهران را می‌توان در خیابان باغ سپهسالار (صف) جستجو کرد. این خیابان که معرف حضور شهروندان تهرانی بخصوص خانم‌هاست، یکی از بزرگ‌ترین مراکز عرضه کیف و کفش است و از قضا ساختمان‌های تاریخی ارزشمندی از اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی را در خود جای داده است. این خیابان در سال ۱۳۸۵ توسط شهرداری تهران به روی خودروها بسته و تبدیل به پیاده‌راه شد.اگرچه به نظر می‌رسید پیاده‌راه کردن خیابان باغ سپهسالار موجب حفاظت بیشتر از فضای تاریخی آن خواهد شد، اما چنین نشد و به رغم مرمت یا پاکسازی برخی جداره‌های قدیمی، روند تخریب خانه‌های تاریخی این خیابان با هدف ساخت مجتمع‌های تجاری بزرگ شتاب گرفته است. چند سال پیش یکی از زیباترین خانه‌های قاجاری در ضلع شرقی این خیابان تخریب شد و اکنون سازه آهنی بزرگی برجای آن بالا رفته استدر حال حاضر، دست‌کم دو خانه تاریخی دیگر نیز در مسیر تخریب کامل قرار گرفته‌اند.
زور میراث فرهنگی نمی‌رسد
حتا معاون میراث فرهنگی تهران درخصوص تخریب شبانه ساختمان هئیت تحریریه هفته نامه فکاهی و طنز توفیق که از سال ۱۳۰۲ در شب های جمعه منتشر می‌شد، گفت: در بسیاری از موارد زور ما برای نگهداری این خانه‌ها نمی‌رسد. البته این ملک ثبت ملی نبود و میزان دخالت‌مان در چنین موضوعاتی محدود است، چراکه ده‌ها ارگان و نهاد در این حوزه دخیل هستند و نمی‌توان از نقش شهرداری چشم پوشی کرد چراکه شهرداری مرجع صدور پروانه ساخت و ساز است و در برخی مواقع برای صدور این مجوزها از میراث فرهنگی استعلام نمی‌شود.

برای اولین بار یک زن مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی تهران شد

برای اولین بار یک زن مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی تهران شد
آیین تکریم مدیرکل سابق اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان‌تهران و معارفه مدیرکل جدید این اداره کل با حضور جمع کثیری از مسئولین کشوری و استانی و فعالین حوزه کار و تعاون در مجموعه فرهنگی تلاش برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران مراسم تکریم مدیرکل سابق اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان‌تهران و معارفه مدیرکل جدید این سازمان با حضور انوشیروان محسنی بندپی سرپرست سازمان تامین اجتماعی، فرهادی فرماندار تهران، ، سردار هداوند جانشین فرماندهی انتظامی تهران بزرگ،  حجت‌‌‌الاسلام نبی‌الله کرمی رئیس هیات تخصصی کار و تامین اجتماعی دیوان عدالت اداری، مجتهدزاده مدیرکل حراست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سرهنگ مرادی معاون اجتماعی تهران بزرگ، خانم دهنادی مدیرکل اقتصاد و دارایی استان تهران، یوسفی مدیرکل سازمانهای کارگری و کارفرمایی و ظریفی آزاد مدیرکل روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، خانم حیدری مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران، ناهید حیدری مدیر کل تامین اجتماعی غرب تهران، حمیدرضا سیفی رئیس کانون کارفرمایان استان تهران، علی خدایی رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران و جمع کثیری از مسئولین و اعضای تشکلهای کارگری، کارفرمایان و تعاونگران استان تهران برگزار شد.
در این مراسم دکتر انوشیروان محسنی بندپی، سرپرست سازمان تامین اجتماعی که به نمایندگی از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این آیین حضور یافته بود، بیان داشت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بزرگترین وزارتخانه اجتماعی دولت است. وزارتخانه‌ای که باید برای گروه‌ها و اقشار مختلف اجتماعی از قبیل سالمندان، کارگران و دیگران برنامه‌ریزی و اجرا کند.
وی افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه مدیریت سازمان تامین اجتماعی با ۴۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر روبرو است، که از این میان شش میلیون حداقل بگیر هستند و ۳۶ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جزو سایر بیمه‌شدگان. همچنین جامعه هدف این وزارتخانه افراد زحمت‌کشی هستند که در تولید و بالندگی کشور نقش ایفا می‌کنند.
بندپی به نقش‌آفرینی زنان اشاره کرده و اظهار داشت: در حوزه زنان نیز با توجه به اینکه نیمی از جمعیت کشور زنان هستند و در بسیاری رشته‌های دانشگاهی توانسته‌اند نیمی از صندلی‌ها را در اختیار بگیرند، شریعتمداری به این حوزه توجه خاصی داشته و دارد. زنان در عرصه مدیریت بسیار توانمند هستند و وی تلاش می‌کند تا از آنها برای جایگاه‌های مدیریتی استفاده کنند.
وی افزود: ما امیدواریم بتوانیم امانت‌دار خوبی باشیم. در طول ۳۰ سال از حقوق افراد حداقل بگیر کسر شده تا مراکز درمانی و شرکت‌ها و مجموعه‌های تولیدی ساخته شوند. امیدواریم اقدامات خوبی برای بیمه‌شدگان‌مان در حوزه درمان و بیمه تکمیلی داشته باشیم.
دیگر سخنران این مراسم مهندس شاکرمی معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بودند که در آیین تکریم خود در کسوت مدیر کل سابق اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران مورد تکریم قرار می گرفت، بیان داشت: خداوند به من توفیق داد که بیش از دو سال در محضر کارکنان، کارشناسان و مجموعه تلاش‌گران با اخلاص، تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران باشم. در این مدت  با دستگاه‌های مرتبط اجرایی استان تعامل خوبی داشتیم.
مهندس شاکرمی ضمن قدردانی از پروانه رضایی که بعد از وی مسئولیت این اداره کل را برعهده دارد، اظهار داشت: امیدوارم وی با توانمندی و تخصص بالایی خود، بتوانند از پس این مسئولیت سنگین و تبعات آن برآید.
وی با بیان اینکه در زمینه توسعه تشکلات کارگری و کارفرمایی پیشرفت‌هایی چشمگیری داشتیم، خاطرنشان کرد: طی دو سال و نیم توانستیم میزان شوراهای اسلامی کار را تا ۵۰ درصد رشد دهیم. در اجرای برنامه‌های وزارت کار منطبق با اسناد بالادستی اقدامات خوبی انجام شد. همچنین در حوزه انعقاد قراردادها رتبه اول کشوری را کسب کردیم.
ایشان در خصوص حوزه تعاون نیز ابراز داشت: به اندازه وسعت تعاونی‌ها، امکانات کافی در این زمینه وجود ندارد. ما با همکاری اتاق تعاون، خانه کارگر و حمایت حوزه معاونت تعاون وزارتخانه بخشی از مشکلات موجود را رفع کرده و مجامع و انتخابات آنها را به‌‌روز نمودیم.
مهندس شاکرمی در پایان اضافه کرد: اگر در طول خدمتم در استان تهران عزل و نصبی انجام دادم، آنها را نه به خاطر دل خودم بلکه به خاطر تشخیصم و در راستای بهبود وضعیت موجود انجام دادم. از آنجایی که یک چهارم جامعه کارگری و کارفرمایی کشور در استان تهران قرار دارد، مدیریت این حوزه بسیار دشوار بوده و حساسیت‌ها و مشکلات خاص خودش را دارد. به همین خاطر برای خانم رضایی آرزوی توفیقات الهی را دارم.
خانم پروانه رضایی بختیاری مدیرکل جدید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در این مراسم بیان داشت: ما یک گروه و تیم هستیم. قدرت یک زنجیر به حلقه ضعیف آن بستگی دارد چراکه اگر حلقه ضعیف آن پاره شود کل زنجیر هم از هم می‌پاشد، از همین رو ما باید به موضوعات و نقاط آسیب‌پذیر خود و سازمانمان توجه کنیم.
وی اضافه کرد: ۲۰ درصد شکایات کشور در استان تهران به ثبت می‌رسد. کارشناسان این اداره کل دو برابر کارشناسان دیگر  استانها کار انجام می دهند. بطوریکه ناچار می شوند روزی بیش از شش پرونده را بررسی کنند.
مدیرکل جدید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با تاکید بر اینکه امیدوارم همکارانم با همان دقت و پشتکار همیشگی کارشان را ادامه دهند، افزود: در شرایط کنونی مصلحت این است که تشکلات کارگری و کارفرمایی همکاری بیشتری داشته باشند تا در حد امکان اختلافات کارگری کاهش یابد. در موضوعات اجتماعی باید با یکدیگر تعامل کنیم چراکه یکجانبه نگاه کردن برای ما توفیقی حاصل نمی‌کند.
ایشان با اشاره به میزان جمعیت و پیچیدگی‌هایی که استان تهران دارد، گفت: با توجه به  حجم مشکلات و تعداد پرونده های وارده به ادارات ما باید خودمان را با شرایط کنونی بازار کار تطبیق دهیم. حوزه‌های مختلف این اداره کل به شدت به هم مرتبط‌ هستند. اگر تعاون خوب کار کند، روند پیشرفت اشتغال هم بهتر خواهد بود. موضوعات اجتماعی در روابط کار اثرگذار است وما بایستی در حوزه اشتغال و تولید پایدار موثرتر عمل کنیم.
در ادامه این مراسم ناهید حیدری مدیر کل تامین اجتماعی غرب تهران بیان کرد: شاکرمی در کنار تخصص و سخت‌کوشی که داشتند، روحیه اخلاق‌مداری و استفاده از خرد جمعی را نیز به همراه داشتند. نوع نگاه وی موجب یافتن راهکارهای مشترک برای برون رفت از مشکلات در سریع‌ترین زمان ممکن می‌شد.
حجت‌‌‌الاسلام نبی‌الله کرمی رئیس هیات تخصصی کار و تامین اجتماعی دیوان عدالت اداری در این مراسم با ابراز امیدواری از اینکه تعداد پرونده‌های ورودی از تامین اجتماعی به دیوان عدالت اداری کاهش یابد، بیان داشت: امید است  شاهد استنکاف مدیران تامین اجتماعی از رسیدگی به پرونده ها نباشیم. همکاران ما حتی در روزهای آخر هفته به رسیدگی پرونده‌ها مشغولند. از مدیران حوزه های تامین اجتماعی و کار استدعا می‌کنم که همکاری کنند تا حجم پرونده‌های ورودی به دیوان عدالت اداری کاهش یابد. امیدوارم مهندس شاکرمی در معاونت روابط کار وزارتخانه دایره‌ای حقوقی تشکیل بدهند تا به مسائل این حوزه رسیدگی شود.
رئیس هیات تخصصی کار و تامین اجتماعی دیوان عدالت اداری ضمن قدردانی از زحمات احمد مشیریان معاون سابق روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، افزود: دیوان عدالت اداری آمادگی این را دارد که با مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیش از گذشته همکاری داشته باشد.
دکتر حیدری با بیان اینکه از مقام عالی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خاطر نگاه خاصی که به زنان دارند، تشکر می‌کنم، گفت: اولین بار است که یک خانم به مدیرکلی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران انتخاب شده‌ است. خانم رضایی بختیاری از بدنه کارشناسی این سازمان به مدیرکلی رسیده است. ما این انتصاب را به فال نیک می‌گیریم. امیدواریم این نگاه در کنار دستورالعمل رئیس‌‌‌جمهور برای استفاده حداکثری از زنان و جوانان موفقیت زیادی برای جامعه درپی داشته باشد..
علی خدایی، رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران نیز در این مراسم ضمن قدردانی از زحمات احمد شیریان، معاون قبلی روابط کار وزارت کار اظهار داشت: از شریعتمداری به خاطر انتخاب شاکرمی تشکر می‌کنم. ما از وی بسیار آموخته‌ایم و در همکاری با شاکرمی و همکارانشان شاهد بهبودها و پیشرفت‌های قابل توجهی بوده‌ایم. با مدیریت عالی وی ما توانستیم که فضای تعاملی خوبی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه حوزه روابط کار، تاثیرگذارترین حوزه در وزارت کار است، تصریح کرد: ما با توجه به شناختی که از شاکرمی داریم، امیدواریم که وی کمک کند تا سه‌‌جانبه‌گرایی از حالت شعار به عمل برسد و ما بتوانیم به صورت سه‌‌جانبه راهکار برای مشکلات‌مان بیابیم. همچنین امیدواریم که با کمک شاکرمی و همکارانشان موضوعات امنیت شغلی، معیشت و تشکل‌یابی کارگران را که به عنوان اصلی‌ترین مشکلات کارگران هستند را به صورت متوازن رشد دهیم.
رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران با بیان اینکه البته انتخاب خوب دوم امروز هم انتصاب رضایی به مدیرکلی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان تهران است، خاطرنشان کرد: وی به غیر از تخصص و توانمندی، دارای اندیشه‌های زیبای اجتماعی هم است. من به زیبا اندیشیدن وی در حوزه معضلات اجتماعی غبطه خوردم. در این حوزه چالش‌ها بسیار زیاد است ولی رضایی می‌تواند با توانمندی و قدرت وارد این حوزه‌ بشود.
وی ادامه داد: من فکر می‌کنم رضایی چاره‌ای جز موفقیت در این حوزه را ندارد. به عبارت دیگر وی محکوم به موفقیت در این حوزه است. وظیفه خودم را می‌دانم که به عنوان نماینده کارگران بیش از پیش با شما همکاری و تعامل داشته باشم.
سخنران دیگر این مراسم، حمیدرضا سیفی رئیس کانون کارفرمایان استان تهران بود. وی در ابتدای صحبتش عنوان کرد: از محمد شریعتمداری به خاطر تفکر مدیریت خصوصی که دارند تشکر می‌کنم. در جنگ اقتصادی نگاه مدیریتی خصوصی بسیار مهم است.
وی با بیان اینکه شاکرمی و رضایی نگاه مدیریتی خصوصی داشته‌اند، گفت: یکی از مهمترین وزارتخانه‌ها در کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و یکی از مهمترین معاونت‌ها، معاونت روابط کار است. امیدواریم در دوران مدیریت شاکرمی در معاونت روابط کار شاهد اجرا و به کار بستن تفاهم‌نامه‌های قبلی که برای ساماندهی روابط کار بین تشکل‌های کارگری و کارفرمایی منعقد شده بود، باشیم.

تجلیل از پروفسور تقی زاده اولین درمانگر لکنت زبان

تجلیل از پروفسور تقی زاده اولین درمانگر لکنت زبان
گزارش : سیدمحمدرضا قیاسیان
هرچه گویم عشق را شرح و بیان                                       چون به عشق آیم خجل گردم از آن

قبل از بیان مطلب و جان کلام به استحضار میرساند ذخیره ها و میراث فرهنگی جامعه ای کهن نظیر جامعه ی ما به مثابه قوای دفاعی بدن آدمی در دوران هجوم بیماری است. همان گونه که آن قوا ضامن سلامت بیمار است ذخیره های فرهنگی و معتقدات معنوی آن هم در صورت بروز بحران جامعه را از بلایا حفظ و حراست می کند.
 استان ما لرستان نیز همانند دیگر بلاد معتبر ایران ریشه ای دیرینه در فرهنگ و ادب کشور داشته و دارد و تاکنون نیز شخصیت های برجسته و عالمان بزرگی را در دامن پر مهر و محبت خود پرورش داده است و در این راستا کوشا بوده و با تحقیقات و پژوهش های خود در شناخت کامل در زمینه های فرهنگی کارنامه ای درخشان و مورد قبولی را دریافت نموده که از نام و یاد استاد محمداحسان تقی زاده نام آور سه دهه ی گذشته به آسانی نمیتوان گذشت چراکه نبوغ ذاتی درک و فهم بالای مثال زدنی او در زمان تحصیل و در دوران دبیرستان و دانشگاه خود گویای این حقیقت است و لذا با توجه به زمینه ی مساعد پرورشی و رویشی که بتواند عامل وراثت و محیط را تواما در یک طیف منطقی به کار گیرد خود اهرمی است در جهت بروز خلاقیت و استعدادهای نادری که استاد تقی زاده از شمول مسلم آن است هم اکنون که این افتخار نصیبم شد تا در این فرصت طلایی به دست آمده بر حسب وظیفه و به پاس خدمات ارزنده ی سی سال فعالیت های علمی این استاد فرهیخته و دانشمند فرزانه درمقام محقق برجسته لرستانی عضو سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ایران ،عضو انجمن روانشناسی آمریکا( APA)) و عضو انجمن روانشناسی اجتماعی ایران سوابق درخشان خدمت مدیرمرکز خدمات روانشناختی توانمندسازان دارای مدرکPH.D (دکترای تخصصی روانشناسی) و PH.D مدیریت توسعه منابع انسانی از دانشگاه بلفورد آمریکا است.
 ریاست دانشگاه پیام نور شهرری و عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران، استاد و عضو هیات علمی دانشگاه، مشاور دانشگاه پلیس کشور در مسائل روانشناختی طی چندین سال، مشاور کارخانه سیمان سپاهان به مدت ۳سال، مشاور پتروشیمی کشور به مدت ۴سال، عضو اصلی انجمن روانشناسی اجتماعی ایران و مدیرمسئول نشریه روانشناسی توانمند سازی فردی و سازمانی هستند. دارای پروانه تخصصی از سازمان نظام روانشناسی را در کارنامه خدماتش ثبت کرده است
پرفسور تقی زاده صاحب سبک و خلاقیت درعرصه‌های مدیریت کلان کشور و امور اجرایی، چاپ 10 عنوان کتاب در موضوعات علمی- اجتماعی، 25 مقاله اعم از علمی- پژوهشی، علمی- ترویجی، کاربردی و… شرکت در ۱۲همایش داخلی و بین‌المللی به ‌عنوان سخنران  ویا ارائه‌کننده مقاله علمی، انجام۱۰ طرح ملی و منطقه‌ای اعم از آزاد و یا در قالب طرح گرانت، سرپرست دانشگاه پیام نور نطنز از سال۸۳ تا۸۵ (رئیس دانشگاه نمونه کشوری)، مدیر کل حوزه ریاست دانشگاه پیام نور در سال۸۵ و۸۶ و دبیر کمیته انتصابات، مشاور عالی رییس دانشگاه پیام نور در سال۸۵ و۸۶، سرپرست موسسه آموزش از دور وزارت آموزش و پرورش و عضو شورای معاونان وزارت در سال۸۷، رییس موسسه آموزش از دور وزارت آموزش و پرورش و عضو شورای معاونان وزارت در سال۸۸، مدیر مسئول و سردبیر نشریه آموزش از دور موسسه وزارت ، حضور فعال در شبکه‌های صداوسیما (برنامه‌های زنده‌) استاد راهنمای بیش از ۲۰۰پروژه کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا بوده است. و از همه مهم تر خلاقیت ایشان در اختراع  پروژه درمان قطعی لکنت با استفاده از شبیه‌سازی ذهن می باشد. این دانشمند لرتبار که مایه فخر ایران وجهان است، اولین و تنها مخترع روش درمان حرفه ای لکنت زبان از طریق شبیه سازی ذهنی وبدون دارواست تاکنون در درمان لکنت زبان ،گروه درمانی ،درمان استرس، اضطراب و ...منشا خدمات ارزنده به بوده است پروفسور محمد احسان تقی زاده اولین و تنها درمانگر لکنت زبان از طریق شبیه سازی در روز 7/9/97 با حضورجمعی از اساتید دانشگاه و شرکت گسترده انجمن لرستانی های مقیم تهران و دانشجویان دانشگاه تهران و تنی چند از مسئولان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این راستا در سالن فردوس دانشگاه تهران تجلیل شد.

جهانی پر از فریادهای خاموش

جهانی پر از فریادهای خاموش
گزارش : محمد مهران نژاد
با من سخن بگو چشمان روشن امید در وجودت بسان موجی خروشان، هستی می بخشد و حرکت دستان ناتوانت دنیای پر از فریادهای سکوت را به تصویر می کشد .با من سخن بگو با چرخیدن چرخ ویلچرت با خود می اندیشی ایکاش مسیر عبورت روی زمین مانند آسمان و ابرها نرم و روان بود آنگاه چقدر راحت با صندلی چرخدارت به همه جای دنیا سفر می کردی و تجربه می اندوختی چقدر راحت می توانستی با عصای سپیدت قدم بزنی و از هوای اطراف زندگی ات نفس بکشی به نگاه و دید مردم می نگری واژه ترحم و دلسوزی را در ذهنت پاک می کنی و به جای آن واژه مهر و محبت  صمیمیت همفکری و باورهای منطقی را حک میکنی با انگیزه قلبی ات برای تلاش بیشتر و رفع موانع زندگی ات هرگز رنگ شکست و نومیدی به خود نمی گیری تو همچنان نورخدا در  درونت جاری است  و قصیده  بلند توانایی ات را برای چشمانی  که ترا  ناتوان می بینند همچنان زیر لب  زمزمه می کنی
در جهان  بیش از 500 میلیون نفر به دلیل نقص در سیستم بدنی ، روحی و حسی از معلولیت  رنج می برند. افرادی دارای معلولیت  بزرگترین گروه اقلیت جهان را  تشکیل می دهند ضرورت دارد تا معلولان  در سراسر جهان  بتوانند در چرخه توسعه شرکت کرده و از آن بهره ببرند این حق طبیعی آنان است. درگیری های ناشی از جنگ بر روی کره زمین ، گرسنگی ، امراض ، بیماری های مختلف ،مصائب و مشقات زندگی  در کشورهای در حال توسعه ، آلودگی محیط زیست و عدم استفاده صحیح از دارو در کشورهای صنعتی همه روزه باعث بروز معلولیتهای جدید می شود.
12 آذر روز جهانی معلولان با حضور استاندار لرستان ، معاونت سیاسی استاندار ، فرماندار خرم آباد ، مدیرکل ورزش و جوانان و جمعی از مسئولان استان در محل تالار  شهید آوینی  ارشاد با شکوه خاصی برگزار شد.
بعد از تلاوت آیاتی  چند از کلام الله مجید توسط  استاد بهرامی قاری بین الملی دکتر خادمی استاندار لرستان گفت در کشور 1 میلیون و 500 هزار معلول وجود دارد که حدود 53 هزار نفر در لرستان  هستند خداوند  انسان  را بخاطر قدرت  قوه تفکر ، تعقل ، خلاقیت و ابتکار  نسبت به موجودات  در رده برتری قرارداده است اگر انسانی  با نوعی  کاستی در جسم  متولد شده است  باید تلاش کند در این وضعیت  نابرابر بتواند  جایگاه واقعی و رفیع خود را  در جامعه  پیدا کند  با این اوصاف برابری انسانها باید در جامعه بدون  تبعیض باشد  باید این برابری ایجاد شود تابتوان  کاستی ها را جبران کرد  استاندار لرستان اضافه کرد مسئولان جامعه هم فضا را طوری فراهم کنند تا برای  معلولان  فرصت  بهره برداری اقتصادی  و کار فراهم شود همین که این عزیزان  در مسابقات  ورزشی حضوری فعال دارند .
باید بیشتر از سایرین مورد تکریم  قرار بگیرند این عمل  باید  به یک فرهنگ فراگیر  تبدیل شود  ما نباید  فضا را برای آنها  سخت کنیم باید زمینه پیشرفت  آنها  را در کلیه  امور فراهم کنیم . دکتر خادمی  تصریح کرد علیرغم  شرایط  سخت جسمی آنان مدال آوران و افتخار آفرینان  رقابت های پارا آسیایی 2018 جاکارتا حدود 12 مدال در این مسابقات در رشته های مختلف کسب کردند که جای تقدیر دارد امیدوارم در تمام  عرصه های اجتماعی  و فرهنگی  هم شاهد موفقیت  این عزیزان باشیم  پیش از سخنان  استاندار خانم توکلی مدیرکل بهزیستی لرستان  گفت : خدارا شاکرم  که در کنار  شما  شاهد برگزاری  روز جهانی  معلولان هستیم این مناسیت یاد آور تلاش و همت مردان و زنانی است که علیرغم موانع  موجود  در تمام عرصه های فرهنگی ، ورزشی و علمی خوش درخشیده اند اگر جامعه بتواند موانع موجود سر راه معلولان  را برطرف کند پتانسیل عظیمی که در وجود آنان نهفته است می تواند  شکوفا شود.
وی افزود: امروز  بعد از گذشت 40 سال نگرش جهان  در رابطه با معلولیت تغییر کرده و دچار یک پدیده شگرف شده است .
اما امروزه در معلولین  سطح جهان یک باور جدید ایجاد شده است روز 12 آذر فرصت مناسبی است که بپرسیم ما به عنوان  مسئول چه کاری می توانیم  انجام دهیم تا موانع موجود برطرف شود؟ خانم توکلی خاطرنشان کرد من به آینده خوشبین هستم چرا که قانون حمایت از حقوق معلولان در اسفندماه سال گذشته توسط نمایندگان به تصویب رسید و در اردیبهشت سالجاری توسط ریاست جمهوری به دستگاه های اجرایی ابلاغ گردید که این خود می تواند در آینده طلیعه امیدوار کننده ای را به این عزیزان نوید دهد. من امیدوارم شاهد روزی باشیم که معلولان ما به عنوان شهروندان درجه یک به  جایگاه رفیعشان   نایل آیند. احمدی مدیر عامل  هیأت مدیره جامعه معلولان  راهکارهای جدید در حوزه اشتغال ، مسکن ، بهداشت و درمان را مورد تاکید قرار داد و یادآور شد باید نسبت به احقاق حق معلولان مجدانه تلاش شود.
احمدی فهرست وار اهم خواسته ها و تنگناهای موجود معلولان را تشریح کرد و گفت اجرای دقیق تمام مواد و تبصره ها در حمایت از حقوق معلولان  در سالجاری ، تسریع در اجرای  شورای  رفاه و حمایت از حقوق معلولان ، اتخاذ تدابیر لازم  جهت کنترل گرانی و اختصاص ارز دولتی  به معلولان ، بهبود شرایط اشتغال معلولان در خصوص ایجاد اشتغال در فضای کسب و کار و تلاش دولت در جهت حمایت بخش خصوصی برای یاری رساندن به معلولان بخصوص در حوزه آموزش ، توانمندسازی و مسکن از اهم خواسته های جامعه معلولان  لرستان است. دکتر عزیزپور مدیرکل ورزش و جوانان اظهار داشت ورزش جانبازان و معلولان  در استان   مایه افتخار ماست بحث توانمند سازی در بستر  ورزش برای معلولان به عینه مشهود است. مدیرکل ورزش و جوانان  اضافه کرد 72 پروژه عمرانی ورزشی در سطح استان داریم که این خود می تواند ورزش  استان  را در آینده متحول کند
آنگاه از نفرات برتر  ورزشکاران معلولان استان به اسامی  حامد امیری ، فرزاد سپهوند ، سجاد محمدیان ، عارف بهاروند ، محسن کائدی ، فرشته مرادی ، مسعود حیدری ، علی عباس نژاد ،بهزاد عزیزی ، مصطفی بهرامی ، حاج  امید سلیمانی ، حاج حمید الیاسی، مهدی آقا جانی ، اردشیر کاظمی از مدال آوران و افتخار آفرینان ورزشی تجلیل شد.

حالت های رنگی