امروز: یکشنبه 25 آذر 1397 برابر با 16 دسامبر 2018

نقش" میر مهنا" در مبارزه با اشغالگران خلیج فارس

گذری بر تاریخ                 

نقش" میر مهنا" در مبارزه با اشغالگران خلیج  فارس

میرمهنا از مبارزان وحکمرانان جنوب ایران در سال 1130 هجری قمری بود که برای بیرون راندن کشتی های کشورهای استعمارگر انگلستان ،هلند وپرتغال  در خلیج فارس جنگ ها ومبارزات  زیادی کرد
یکی از مهمترین کارهای میرمهنا بندرریگی، نخست شکست هلندی ها وبیرون راندن آنها از جزیره خارک بود. او ضابط بندر ریگ از توابع شهرستان  بندر گناوه بود که به راهزنی دریایی شهرت داشت وبیشتر به کشتی های کشورهای استعمارگر انگلستان، هلند وپرتغال حمله می کرد وگاهی نیز آنها را به آتش می کشید وهدف اصلی او بیرون راندن آنها از جزایر ایرانی در خلیج فارس بود.


پیشینه میرمهنا
پدر میرمهنا میر ناصر بندر ریگی بود که در واپسین سالهای فرمانروایی نادر شاه افشار حاکم بندر ریگ ورود حله وجزیره خارک بود. میرناصر شیعه مذهب واهل ایران که نام خانوادگی اش زعابی بود نیاکان وی از جلفار عمان به بندر ریگ مهرجرت کردند واو با دختری ایرانی وشیعه ازدواج کرد.
 میرمهنا فرزند میرناصر ریگی اختلافات زیادی با استعمارگری هلندی ها در خلیج فارس داشت ودر سال 1141 با یارانش به هلندی ها در جزیره خارک حمله کرد که حمله اور ا هلندی ها فقط یکبار توانستند  دفع کنند ولی او با جمع آوری بیشتری از یارانش بار دیگر در سال 1145 هجری قمری به جزیره خارک هجوم برد و58 هلندی وملوان بومی  رابه اسارات گرفت وآنان را از جزیره خارک بیرون کرد.
وی سپس به اطراف جزیره کیش آمد و شبانه به کشتی های بزرگ انگلیسی و پرتغالی که در اطراف جزیره کیش لنگر انداخته بودند هجوم می برد وپس از به آتش کشیدن  تعدادی از آنها به غارت اموال آنها  می پرداخت  این هجوم سالها ادامه داشت تا اینکه استعمارگران با استفاده از کشتی های باقیمانده خود از اطراف جزیره کیش نیزفرار کردند وبه بندر بصره در عراق پناه بردند.
آوازه ضد استعمارگری میرمهنا در خلیج فارس ،دریای عمان وعراق  پیچید وکشتی های کشورهای استعمارگر انگلستان، هلند وپرتغال دیگر جرات پیدا نکردند  به آبهای خلیج فارس نفوذ کنند وتنها این کشتی های بزرگ تجاری ومسافری اسپانیایی وبعضی از کشتی های تجاری پرتغالی بودند که برای داد وستد وسفر به جزیره کیش و بنادر جنوبی ایران رفت وآمد  میکردند وبا دادن عوارض ورود به آبهای ایران در خلیج فارس مبادلات  کالا هایی  مانند پوشاک، پارچه، شکر، قهوه ، زیورآلات طلا، مروارید، آرد، تنباکو، ادویجات مطعر وآب شیرین را با تجار ایرانی انجام می دادند.
قنات های آب شیرین در جزیره کیش
جزیره کیش از جمله جزایر ایرانی در خلیج فارس بود که دارای قنات های آب  شیرین زیر زمینی را داشت. مروارید های درون صدف در اطراف جزیره کیش از زیباترین ودرشت ترین مروارید های جهان بود که مورد علاقه تجار اسپانیایی وپرتغالی بود. کشت تنباکو در جزیره کیش نیز در آن زمان رواج داشت که مورد علاقه تجار عرب زبان و انگلیسی ها بود.
کشتی های تجاری با دادن شکر، قهوه، آرد والبسه به بومیان تجار جزیره کیش به جای آن مروارید وتنباکو می گرفتند ودر واقع این آرامش در خلیج فارس آن زمان بدست میرمهنا محقق شده بود ودست استعمارگران از جزایر ایرانی قطع شده بود.
کشته شدن میرمهنا
والی بغداد در کشور عراق  که شجاعت وشهرت میرمهنا را در مبارزه با استعمارگران فهمید در سال  1182 هجری قمری میرمهنا را با یک نقشه بدام انداخت واورا به قتل رساند. وقتی خبر کشته شدن میرمهنا را به کریم خان زند رساندند  اودراعتراض به قتل میرمهنا  به دست والی بغداد به بندر بصره حمله واین بندر مهم تجاری را تصرف کرد.
بزرگداشت میرمهنا
 درایران یک بازی ویدئویی در باره زندگی  ومبارزات او ساخته شده  وامروز در جزیره کیش  منطقه ای مسکونی، یک مجموعه ورزش ویک رستوران قدیمی به نام او نامگذاری شده است وهرساله هزاران گردشگرداخلی وخارجی  علاقمند و مشتاق برای دیدن وغذا خوردن در رستوران میرمهنا که در کنار ساحل زیبای کیش با آثار به جا مانده از یک کشتی قدیمی تزئین شده است به جزیره کیش سفر می کنند.
جزیره کیش –خبرنگار صدای ملت

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی