امروز: شنبه 04 اسفند 1397 برابر با 24 فوریه 2019

سمیرم خشک کمتر از شرق اصفهان نیست

خواسته های کشاورزان سمیرمی از مسوولان:

سمیرم خشک کمتر از شرق اصفهان نیست

تکمیل سد و پمپاژ تنگ آب، برنامه ریزی و مدیریت صحیح در خشکسالی و توجه همسان و عادلانه به همه مناطق استان از موارد مهمی بود که نماینده کشاورزان سمیرم در نشست با مدیر کل مدیریت بحران استان اصفهان مطرح کرد.

احمد قربانی رئیس هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی سمیرم متنی را در جلسه شورای مدیریت بحران سمیرم قرائت و به مدیر کل بحران استان اصفهان تقدیم کرد.

متن این نامه به شرح ذیل است.

اینجانب به عنوان نماینده اقشار محترم کشاورزان سخت کوش شهرستان سمیرم از طرف هیئت مدیره صنف فراگیر کلیه ی تولید کنندگان کشاورزی مهمترین موضوعات و مشکلات این شهرستان را که در این برهه از زمان به دلیل معضل خشکسالی حادث گردیده معروض می دارم:

سال های سخت وبحرانی خشکسالی های اخیر اگر چه در این شهرستان باعث صدمات و مشکلات عدیده همچون خشک شدن و تنشهای غیرقابل جبران هزاران درخت مثمر سیب، عدم کاشت زراعت، صدمه به جمعیت کلنی های زنبور عسل به دلیل فقر مراتع و آسیبهای ناشی از ریزگردها و نهایتا بدهکارترشدن تولیدگنندگان گردید اما تجارب گرانقدری همانند جنگ تحمیلی برای دست اندرکاران بخش کشاورزی بوجود آورد.

تجربه سخت خشکسالی ثابت کرد آبرسانی سیار مشکل گشا نیست و البته فساد آور است. تجربه سال های خشکسالی به ما فهماند حفر چاه حتی برای نجات فوری درخت باشد اما در دارز مدت چشمه ها را خشک می کند. تجربه ی سال های خشکسالی نشان داد حتی در سال های پرآب نیز بایستی خشکسالی های احتمالی آتی را مدیریت کرد.

عرایضم را با تکیه بر رویکرد عملی و کارآمد مدیریت بحران خشکسالی در سه عنوان کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت خلاصه می کنم.

در برنامه ریزی بلند مدت ایجاد سازه های آب همچون احداث سد دهان که خوشبختانه مورد وثوق و توجه مدیران ارشد وزارت نیرو نیز قرار گرفت می تواند در سال های ترآبی تولید زراعی را در دستور کار قرار دهد و در سال های کم آبی جان باغات را نجات دهد و همچنین آب مورد نیاز فضای سبز شهر را تأمین کند.

در برنامه ریزی میان مدت می توان با تأمین اعتبار و با حرکتی جهادی بیش از 50 طرح آبخیزداری همچون بند دریاچه سمیرم را در سراسر شهرستان احداث کرد تا آب مورد نیاز مزرعه را با استفاده از وجود ظرفیت بالقوه ی چشمه های موجود در مزارع و همچنین نجات صدها چشمه ی تأمین کننده آب مزرعه مدیریت کرد.

ضرورت احداث سازه های آبخیزداری به مراتب از احداث سدهای بزرگ منطقی تر و شدنی تر است. در واقع سرمایه گذاری پایدار یکبار برای همیشه برای نجات محصول کشاورز.

در برنامه ریزی کوتاه مدت هم همت کشاورز و هم توجه ویژه دولت را می طلبد. فقط در 10 روز می توان با احداث یک استخر ذخیره آب و در نتیجه وجود آب مطمئن سیستم های آبیاری تحت فشار را راه اندازی کرد و با استفاده از روان آب های فراوان فصل سرما، آب مورد نیاز مزرعه را تأمین نمود و البته احداث این سازه ها نیازمند اعطاء تسهیلات بانکی است.

پروژه ی نیمه تمام پمپاژ آب تنگاب به دشت سمیرم قرار بود در همان سه سال قبل تکمیل شده وامسال چنانچه خدای ناکرده میزان آب مورد نیاز باغات دشت سمیرم کاهش یابد تکیمل این پروژه که با همکاری مدیریت بحران و جهاد کشاورزی احداث گردیده در صورت تکمیل می تواند هم مستقیما” کانال آب مزارع را تقویت نماید و هم آب مورد نیاز پروژه های استخرهای ذخیره آبی را تأمین کند.

در اجای استان می توان همچون سمیرم آب را مدیریت کرد؟ عدم توجه درخور شایسته مردم سمیرم به جای اعتراض وتجمعات گروهی اما ترک دیار می کنند. وقتی مسئولان ملی آب به سمیرم آمدند اقرار کردند که برای سمیرم بایستی بیشتر کار می شد که یکی از این بی مهری ها عدم حضور مسئولان استانی در جلسه ی امروز است. دولت تدبیر به اصفهان آمد اما وزیر نیرو که مورد دعوت جدی کشاورزان بود تدبیرنموده به سمیرم نیامدند.

کشاورزان این شهرستان باوردارند اگر اعتباراتی که در طی سالهای گذشته در استان هزینه شده به صورت عادلانه آن هم نه در توزیع تکدی گرایانه، بلکه به منظور احداث زیرساخت هایی همچون پروژهای آبخیزداری و پمپاژها، احیای کانال های آبرسانی والبته جاده های بین مزارع هزینه شده بود امروز بسیاری از مزارع برای همیشه با مشکل خشکسالی مواجه نبودند. ما در ابتدای سال جاری پیشنهاد دادیم اگر می خواهید لبیکی واقعی به فرمایش رهبر فرزانه برای مدیریت جهادی در بخش کشاورزی پیاده کنید جایگاهش به عنوان پایلوت اینجا در سمیرم است اما در کمال تأسف شاهد تقسیم غیرعادلانه و بدتر از آن تکرار تجربه غلط توزیع پول به شیوه ی هدفمندی در بخش کشاورزی گوشه ای از استان بوده و هستیم.

در حال حاضر بسیاری از چشمه ها و قنات ها بهظور کامل خشک شده به جز کوه دنا آن هم بسیاراندک، بر هیچ کوه ودامنه ای در سطح شهرستان برفی موجود نیست تا چشمه ای بجوشد.

آب رودخانه های بزرگ بسیار کمتر از آنی است که صدها کیلومتر آن طرفتر چشم بر انتقال آب دوخته بودند. سطح آب سد حنا بسیار پایین تر از آنی است که متصور بود. گرمای غیرمعمول هوا در زمستان و در نتیجه بیداری زودهنگام درخت احتمال سرمازدگی محصول را افزایش داده است. با این حجم آب در رودخانه ماربر بایستی به جرأت تمام سد شهید را فقط برای پادنا احداث کرد اما برنامه ریزی ها هنوز برمبنای سال هایی است که بارندگی فراوان بوده و حجم کشاورزی مردم نیز اندک تراز زمان حاضر بود.

منطقه وردشت به دلیل برداشت آب توسط چاه های آهکی موجود به کویر تبدیل می شود و حتی آب شربمان در مذیقه است. همچنان در اطراف سدهای قره قاچ و کمانه باغداران در اضطراب خشک شدن باغاتشان به سر می برند.

ما از مسئولان می خواهیم به مشکل خشکسالی در سمیرم جدی تر نگاه کنند. اینجا می توان جان باغ را نجات داد. دولت به زیرساخت ها اندیشه کند و مردم را در مدیریت آب یاری کنند. ما یک ریال وجه نقد تکدی گری نمی خواهیم. اگر به اندازه نیمی از اعتبارات شرق به سمیرم بدهند بسیاری از مزارع شهرستان سمیرم برای همیشه بحران خشکسالی نخواهند داشت. بیش از صدها چاه غیرمجازآزادانه به سرقت آب مشغولند و چاه های مجاز نیز بدون هیچ هیچ کنترلی مشغول خشک نمودن آبهای عمومی شده اند.

آنان که آب متعلق به باغداران سمیرمی را سرشاخه های کارون می دانند اینک آب و خاک و زحمات طاقت فرسا و هزینه های خرید بذر و کود و سم را در تولید گوجه فرنگی کیلویی 100 تومان تجربه می کنند. اما اینجا می توان در هوای کم تبخیر سمیرم و خاک بدون نمک و وجود مردمانی سخت کوش دشت های حاصلخیز کمه، حنا، سمیرم و وردشت و باغات مزارع اطراف شهر ونک و کمه را با پمپاژآب رودخانه های موجود حفظ و احیا کرد.

استدعا می کنیم پس اندازهای مردم مسلمان در بانک ها و اعتبارات صندوق توسعه را به جای رویکرد زشت ربوی، پول شویی، تورم زایی و زمین خواری در دستان کشاورزان سمیرمی قراردهید تا به منظور ساخت پروژه های کارآمد استخرهای ذخیره آبی و آبخیزداری قرارگیرد. کاری کنیم تا در تابستان خشک آتی شاهد تجمع و اعتراض عمومی کشاورزان نباشیم.

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی