امروز: شنبه 29 دی 1397 برابر با 20 ژانویه 2019

بهره برداری از 2 سد" مروك و ايوشان" لرستان

امروز با حضور معاون اول رییس جمهورانجام می شود
بهره برداری از 2 سد" مروك و ايوشان" لرستان
مدير عامل شركت آب منطقه اي لرستان در نشست خبري با اصحاب رسانه از افتتاح دو سد مروك و ايوشان با حضور معاون اول رييس جمهوري خبر داد و گفت: کار مطالعاتي سد ايوشان از سال 79 آغاز شد و عمليات اجرايي آن در سال 83 کليد خورد كه هدف آن آبي کردن چهار هزار و 800 هکتار زمين کشاورزي منطقه و ايجاد دو هزار و 500 فرصت شغلي و توسعه گردشگري در سطح منطقه است. 


مهندس سيفي با بيان اين مطلب كه اين سد از نوع خاكي سنگ ريزه اي با هسته رسي مي باشد،افزود: مساحت حوزه اين سد حدود 120 کيلومتر مربع، ارتفاع سد حدود 72 متر، عرض تاج آن 8 متر، طول تاج آن 676 متر است و اعتبار اين طرح حدود 120 ميليارد تومان بوده که تاکنون 70 ميليارد تومان هزينه شده است و علاوه برآن ساخت شبکه سد نيز در حال اجراست که 35 درصد پيشرفت فيزيکي داشته و تا پايان سال 94 يک هزار هکتار زمين را تحت پوشش قرار مي دهد.
وی از پیشرفت ۳۵ درصدی شبکه سد ایوشان خبر داد و افزود: در حال حاضر عملیات اجرایی شبکه سد در حال اجرا بوده و اعتبار مورد نیاز برای احداث این شبکه حدود ۴۰ میلیارد تومان است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان با بيان اين مطلب كه مطالعات سد مروك نیزدر سال ۷۴ تکمیل شده است و عملیات اجرایی آن در سال ۸۳ شروع شد، گفت: از اهداف ساخت سد مروک تامین آب کشاورزی برای اراضی به وسعت سه هزار هکتار، ایجاد هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی، توسعه گردشگری، پرورش ماهی، کنترل سیلاب و تغذیه مصنوعی دشت پایین دست مي باشد.
وی بيان داشت: این سد از نوع خاکی سنگ ریزه ای با مساحت حوضه هزار و ۹۶۲ کیلومتر مربع و ارتفاع سد از پی ۶۸ متر، طول تاج ۴۸۶ متر، عرض تاج ۱۲ متر و حجم بدنه سه میلیون و ۷۰۰ هزار متر مکعب است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان اعتبار احداث سد مروک را بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان برشمرد و اظهار داشت: تا کنون ۱۱۰ میلیارد تومان برای این سد هزینه شده و میزان اعتبار سال آینده آن ۳۰ میلیارد تومان است.
سیفی به پیشرفت ۳۵ درصدی شبکه سد مروک اشاره کرد خاطر نشان كرد: شرکت آب منطقه ای استان لرستان متعهد شده است تا پایان سال ۹۴، هزار و ۵۰۰ هکتار از شبکه پایاب سد ایوشان و سد مروک را به بهره برداری برساند و در صورت اختصاص اعتبار پیش بینی می شود شبکه پایاب دو سد ایوشان و مروک در نیمه اول سال ۹۵ بطور کامل به بهره برداری برسند.
وی گفت:برای تامین آب شهر بروجرد هشت حلقه چاه حفر كرده ايم كه جز تعهدات شرکت آب منطقه ای لرستان بوده و تا کنون ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته كه از این طریق ۲۴۰ لیتر از کسری آب این شهرستان برطرف خواهد شد.
ايشان با اعلام اين خبر كه 10 ايستگاه پمپاژ با پيشرفت فيزيكي 10 تا 90 درصد در دست احداث داريم، افزود: با بهره برداري از اين پمپاژها 124 ميليون متر مكعب آب استحصال مي شود و 120 هكتار زمين ديم به آبي تبديل مي شود.

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی