امروز: شنبه 29 دی 1397 برابر با 20 ژانویه 2019

فرمانده انتظامي استان فارس به عنوان مدير برتر ناجا انتخاب شد

فرمانده انتظامي استان فارس به عنوان مدير برتر ناجا انتخاب شد
از سوي فرمانده نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران، سردار "احمد علي گودرزي" فرمانده انتظامي استان فارس به عنوان مدير برتر ناجا انتخاب شد.
به گزارش خبرنگار پايگاه خبري پليس، در گردهمايي سراسري فرماندهان، رؤسا و معاونان ناجا كه در تهران برگزار شد، سردار گودرزي به عنوان مدير برتر ناجا انتخاب و لوح تقدير توسط فرمانده نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران به وي اهداء شد.
در بخشي از اين لوح تقدير آمده است: به لطف خداوند منان، ناجا در سال 1396 كه سال پر تلاشي داشته، با موفقيت عمل نموده كه بر اساس ارزيابي هاي به عمل آمده از وضعيت عملكرد يگان هاي ناجا در ابعاد مختلف، جنابعالي در اين سال كه با عزم و اراده آهنين و با تعهد و پشتكار لازم در جهت اقتدار ناجا و بالندگي ايران اسلامي، همت گمارده ايد به عنوان يكي از مديران برتر ناجا برگزيده شده ايد.
كسب لوح تقدير در پنجمين دوره جشنواره مكنا
همچنين فرمانده انتظامي استان فارس با توجه به اهتمام انجام شده در راستاي ايجاد و استمرار مديريت كيفيت و تعالي سازماني نيروي انتظامي (مكنا) كه منجر به دريافت نشان تعالي مكنا در يگان هاي تابعه گرديده، مفتخر به كسب لوح تقدير در پنجمين دوره جشنواره مكنا شد. اين طرح شامل نوسازي و بهسازي مقرهاي نيروي انتظامي در شأن مردم فهيم استان و در طراز نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران بوده است.
كسب رتبه عالي در ارزيابي برنامه هاي هفته ناجا
فرماندهي انتظامي استان فارس در ارزيابي برنامه هاي هفته ناجا در سال 97 نيز رتبه عالي را كسب و لوح تقديري در اين خصوص به سردار گودرزي فرمانده انتظامي استان فارس اهداء گرديد.
تقدير و تشكر سردار گودرزي از كاركنان انتظامي استان فارس
در پي كسب اين موفقيت هاي پي در پي در مجموعه انتظامي استان فارس، سردار گودرزي از كليه مردم شهيد پرور استان فارس و مسئولان كه با پليس در راستاي برقراري نظم و امنيت تعامل و همكاري لازم را داشتند و همچنين كاركنان پر تلاش و زحمتكش فرماندهي انتظامي استان فارس تقدير و تشكر كرد و اين توفيقات را حاصل همدلي همه اقشار جامعه در توليد امنيت پايدار و توسعه يافته دانستند.

40 درصد مردم لرستان در فقر مطلق هستند

40 درصد مردم لرستان در فقر مطلق هستند
رئیس کل دادگستری لرستان گفت: 40 درصد مردم استان در فقر مطلق بسر می برند این در حالی است که حدود 50 درصد از قشر متوسط و 10 درصد هم مرفه هستند.
 جعفر بدری در جلسه ستاد تنظیم بازار استان با اشاره به اینکه تنظیم بازار بر اساس قشر متوسط انجام می‌شود اما نیاز است که دستگاه‌های نظارتی و حمایتی نیز قشر ضعیف را کمک کنند گفت :اجازه دهیم بخش خصوصی فعالیت کند، با چند تولیدکننده صحبت کرده‌ام که از فروش تولیدات راضی بوده و همین باعث شد که تعداد نیروها را افزایش دهند.بدری تاکید کرد: باید دستگاه‌های نظارتی تبلیغات وسیع داشته باشند و به‌صورت میدانی بروند و مشکلات را حل کنند و امکان ارتباط با مردم نیز بیشتر باشد.رئیس کل دادگستری لرستان با بیان اینکه قشر کاسب سالم‌ترین قشر جامعه هستند، بیان کرد: ارزان‌ترین محصولات کشاورزی در ایران وجود دارد و باید طوری برنامه‌ریزی شود که به تولیدکننده و کشاورز فشار نیاید.

در خرم آباد رخ داد: استقبال مردم از نمایشگاه تخصصی ترویج مصرف بهینه آب

در خرم آباد رخ داد: استقبال مردم از نمایشگاه تخصصی ترویج مصرف بهینه آب

استفاده از دستاوردهای علمی ومحصولات ارگانیکنمایشگاه تخصصی ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب ،به کار گیری دستاوردهای علمی در تولیدات کشاورزی وآگاهی مردم از تولیدات ارگانیک با استقبال عموم مواجه شد.
ششمین نمایشگاه تخصصی کشاورزی در خرم‌آباد با حضور جمعی از مردم وتولید کنندگان، مهندس گودرز امیری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان  و  مسئولان استانی در خرم‌آباد افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان ،«عبدالرضا بازدار» با اشاره به افتتاح ششمین نمایشگاه تخصصی صنایع و ماشین‌آلات کشاورزی اظهار کرد: این نمایشگاه با هدف فراهم آوردن بسترهای مناسب برای حضور شرکت‌ها، موسسات و نهادهای تولیدکننده دانش، فناوری و نوآوری در بخش کشاورزی برپا شده است.
 رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان ایجاد تعامل و همکاری میان بخش‌های دولتی، تعاونی و خصوصی و ایجاد فضای تعامل و همفکری میان مدیران و کارشناسان با تولیدکنندگان ادوات، تجهیزات، نهاده‌ها و... در بخش کشاورزی را از جمله رویکردهای این نمایشگاه عنوان کرد و افزود: همچنین فضایی برای آشناساختن مدیران، کارشناسان و بهره‌برداران با آخرین  دستاوردهای علمی و تکنولوژی در بخش کشاورزی به وجود آمده است.
بازدار»  بیان کرد: همچنین این نمایشگاه سبب آشناساختن تولیدکنندگان ادوات، تجهیزات، نهاده‌ها و... با فضای فرهنگی، اقلیمی، اقتصادی و اجتماعی استان و فعالیت‌های انجام گرفته  می شود..
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: برای حضور شرکت‌ها، موسسات و تولیدکنندگان مختلف در نمایشگاه ،مذاکرات جدی و مستمری به عمل آمده تا بتوان فضایی را برای ارائه خدمات فنی، مشاوره علمی ،ترویجی ،اجرایی و پشتیبانی توسط محققین، متخصصین، کارشناسان و مروجین به بازدیدکنندگان فراهم آورد.
وی گفت: در این نمایشگاه نشریات، اپلیکیشن‌ها و فیلم‌های آموزشی، ترویجی به بهره‌برداران ارائه می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان محور اصلی نمایشگاه سال جاری را مدیریت بهینه مصرف آب در بخش کشاورزی عنوان کرد که در این راستا هفت شرکت معتبر حضور دارند.
وی اظهار کرد: همچنین ارائه دستاوردهای علمی و نوآوری‌هایی از نهاده‌ها و تجهیزات دام، طیور، آبزیان، شیلات، تغذیه گیاهی، خاک ورزی حفاظتی، دامپزشکی، تعاون روستایی و... از دیگر محورهای برگزاری نمایشگاه است.
در ادامه معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان گفت: نمایشگاه تخصصی کشاورزی فرصت مناسبی برای آموزش بهره برداران حوزه کشاورزی و دامپروری است.
گودرز امیری در آیین گشایش ششمین نمایشگاه تخصصی کشاورزی در محل نمایشگاه های دائمی لرستان افزود: در نمایشگاه های تخصصی علاوه بر بهبود شرایط عرضه مستقیم کالا، مصرف کننده ارتباط مستقیم با تولید کننده برقرار می کند.
وی اظهار داشت: این امر علاوه بر کاهش هزینه، فرصتی است تا بهره برداران به صورت تخصصی آموزش ها و اطلاعات به روز را دریافت کرده و در راستای ارتقای عملکرد خود بکار بگیرند.
وی با اشاره به تنوع نمایشگاه کشاورزی استان تصریح کرد: افراد می توانند بهترین و به روزترین محصولات مرتبط را در این نمایشگاه دنبال کرده که با توجه به شرایط تغییرات اقلیمی و اهمیت صرفه جویی در مصرف آب، بخش مهمی از این رویداد به معرفی و عرضه تجهیزات آبیاری بارانی، قطره ای و نوین اختصاص یافته است.
معاون استاندار لرستان گفت: نمایشگاه با ارتباط رودروی تولیدکننده و بهره بردار و تبادل اطلاعات در خصوص نیازهای مصرف کنندگان، منجر به تولید ایده و ابتکار خواهد شد.
امیری کیفیت این نمایشگاه را مطلوب ارزیابی کرد و ادامه داد: حضور برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آیین افتتاحیه بیانگر اهمیت این رویداد است که باید علاوه بر این امر، اصلاح برخی قوانین بیمه و صندوق کشاورزی توسط نمایندگان دنبال شود.
وی اضافه کرد: در بخش تسهیلات اشتغال فراگیر، روستاییان و عشایر بیشترین میزان جذب در بخش کشاورزی و دامپروری بوده است که موجب افزایش ارزش افزوده و اشتغال در استان خواهد شد.
ششمین نمایشگاه تخصصی سراسری با عنوان صنایع و ماشین آلات کشاورزی، نهاده ها، آبیاری، آبرسانی، دام، طیور، شیلات، آبزیان و دامپزشکی عصر یکشنبه در محل نمایشگاه های بین المللی خرم آباد گشایش یافت.
مهمترین محور برپایی نمایشگاه امسال آب، سیستم های آبیاری نوین و روش های صرفه جویی در کشاورزی است.
گفتنی است این نمایشگاه از هجدهم لغایت بیست و یکم آذر در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی استان برپا بوده و همه روزه از ساعت ۱۴ تا ۲۰ پذیرای عموم است.

فرود طرحی در فرودگاه خرم‌آباد

فرود طرحی در فرودگاه خرم‌آباد
‍ دی ماه 92 در مراسمی طرح توسعه فرودگاه خرم‌آباد با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان و فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء، استاندار، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور و نمایندگان لرستان با اعتبار 510 میلیارد ریال کلنگ‌زنی شد.
، این طرح شامل توسعه سطوح پروازی(تطویل باند، توسعه اپرون، بهسازی اپرون موجود، زهکشی باند، استریپ‎سازی باند، ارتقاء مقاومت باند، بهسازی جاده حفاظتی، سرپوشیدن کانال‎های عرضی فاضلاب روستایی عبوری از باند و احداث ساختمان هواشناسی) توسعه ترمینال و احداث ساختمان پاویون بوده که یکی دو مورد از این‌ها به بهره‌برداری رسیده اما تکمیل کل طرح به زمان زیادی نیاز دارد. قرار بود این طرح در مدت 24 ماه به بهره‌برداری برسد اما هنوز کار زیادی تا ایستگاه تکمیل دارد .در مراسم کلنگ‌زنی مسئولان بر تکمیل آن طبق برنامه زمان‌بندی تأکیدها داشتند.حجت‌الاسلام والمسلمین میرعمادی، نماینده ولی فقیه در لرستان در مراسم کلنگ‌زنی ابراز امیدواری کرده بود: "این پروژه به عنوان نمونه و الگو باشد و در زمان تعیین شده به بهره‌برداری برسد." اما تنها چیزی که در این پروژه رعایت نشده "زمان‌بندی" است.همچنین محمد رسولی‌نژاد، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل وقت شرکت فرودگاه‌های کشور در مراسم کلنگ‌زنی، وجود فرودگاه با امکانات و استاندارد لازم برای مرکز لرستان را یک سرمایه بزرگ عنوان کرده بود و گفت: "باید از آن به عنوان یک فرصت استفاده کرد." وی با بیان اینکه فرودگاه‌ها مهد توسعه هر منطقه هستند، اضافه کرد: "توسعه نیافتگی و محرومیت در بعضی از مناطق کشور ناشی از نبود تجهیزات در فرودگاه‌هاست."این صحبت‌ها در حالی مطرح شده که پس از حدود پنج سال هنوز هم فرودگاه خرم‌آباد از کمبود امکانات رنج می‌برد و خبری از تکمیل طرح توسعه نیست!مجید کیان‌پور، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، اردیبهشت امسال گفت: فرودگاه خرم‌آباد از قدیمی‌ترین فرودگاه‌های کشور است و نیاز به ارتقای آن احساس شد که خوشبختانه اقدامات خوبی هم در طرح توسعه‌ای به انجام رسید.وی با اشاره به اینکه بخشی از کار تکمیل شده، تاکید کرد: این طرح هر چه سریع‌تر تکمیل شود.با توجه به شرایط پروژه، تکمیل که نه ولی امیدواریم این طرح هرچه سریع‌تر از تعطیلی درآید.
وعده‌ی بی‌ثمر مدیرکل پیشین راه و شهرسازی لرستان
علی علیخانی در بهمن 96 به خبرنگار ایسنا گفته بود: "برای اجرای طرح توسعه فرودگاه خرم‌آباد بیش از 50 میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی پیش‌بینی‌شده که از این میزان اعتبار صورت‌ وضعیت هزینه ۵۱ میلیارد تومان آن اعلام‌ شده است."وی اضافه کرد: "برای تکمیل طرح توسعه ۱۲ میلیارد تومان دیگر نیاز است و براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این طرح به‌طور کامل طی سال ۹۷ به بهره‌برداری می‌رسد."اما این طرح در سال 97 در خواب خوش به سر برده و معلوم نیست با این شرایط چه زمانی دوباره فعال شود.شهرام ملکی مدیرکل وقت راه و شهرسازی لرستان نیز سال 94 گفته بود: "در صورت تامین اعتبارات لازم تا پایان سال 95 طرح توسعه فرودگاه خرم‌آباد به بهره‎برداری می‌رسد".هوشنگ بازوند، استاندار پیشین لرستان که در مراسم کلنگ‌زنی حضور داشت بارها بر اجرای توسعه فرودگاه خرم‎آباد در مدت زمان تعیین شده، تأکیدها کرده بود.وی نزدیک به سه ماه پس از آغار عملیات اجرایی پروژه در بازدیدی که از آن داشته بود، بر اجرای پروژه در موعد مقرر تأکید و خواستار استفاده از همه امکانات برای اتمام پروژه در اسرع وقت شد و تأکید کرده بود: "انتظار داریم با اجرای کامل این طرح، فرودگاه خرم‎آباد در زمره بهترین فرودگاه‎های کشور قرار گیرد و خوشبختانه تاکنون روند خوبی داشته است!"البته پس از سه ماه و اظهار رضایت از روند خوب پروژه کمی جای بحث دارد و ای کاش الان استاندار پیشین بیاید و آن روند خوب را ببیند!
اظهارنظری جنجالی
در ماه‌های اخیر صحبت‌های زیادی درباره اینکه فرودگاه خرم‌آباد پس از اجرای طرح توسعه‌، قابلیت نشست و برخاست هواپیماهای پهن‌پیکر را دارد یا نه، شنیده شده است.فرزانه شرف‎بانی، مدیرعامل هواپیمایی هما تأکید کرده بود: "امکان‌پذیر نبودن انجام پروازهای حج لرستان به دلیل وجود موانعی چون کوه‌های اطراف فرودگاه، ارتفاع فرودگاه از سطح دریا و درجه بالای دمای هوا در ماه‌های تیر و مرداد و محدودیت‌های شدید عملیاتی به لحاظ وزن نشست و برخاست هواپیما است."وی ادامه داد: "بر اساس اعلام نظر کارشناسی قسمت عملیات پرواز هما، امکان انجام پرواز با هواپیمای پهن‌پیکر به فرودگاه خرم‌آباد وجود ندارد."شرف‎بانی اضافه کرد: "این محدودیت‎ها منجر به کاهش تعداد مسافر و بار همراه قابل‌حمل(حداکثر به میزان ۱۵۰ نفر) خواهد شد و با توجه به اعمال محدودیت طرف سعودی برای تعداد نشست‌ و برخاست، هواپیماهای همه کشورها، الزام به حمل حداقل ۲۵۰ مسافر در هر پرواز خواهند داشت."این صحبت‌ها در حالی مطرح شد که از آغاز طرح توسعه تا چند ماه پیش، همه مسئولان از نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر در فرودگاه خرم‌آباد با اجرای طرح توسعه وعده‌ها دادند اما به یک‌باره صحبت‌های دیگری مطرح شد و اعتراض‌های زیادی را به دنبال داشت، هر چند مدیر فرودگاه این ادعا را رد کرد.
پروژه تعطیل است
رضا خالقی، مدیرکل راه و شهرسازی لرستان در این باره به ایسنا گفت: در حال حاضر کارفرمای این پروژه هستیم و پیمانکار با ما قرارداد دارد. البته شرکت فرودگاه‌ها قرار شده یک مبلغی به این پروژه تزریق کند.وی با بیان اینکه پروژه در حال حاضر تعطیل است، تصریح کرد: پیمانکار قرار شده به‌زودی کار را فعال کند و اگر این وعده عملی نشود، مجبور هستیم دست به تغییر پیمانکار بزنیم.مدیرکل راه و شهرسازی لرستان در پاسخ به پرسشی که تاکنون


چقدر برای این طرح هزینه شده؟ گفت: بیش از 20 میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم و برآورد ما برای تکمیل آن هم رقمی در همین حد است.خالقی یادآور شد: مشکل طرح توسعه فرودگاه خرم‌آباد این است که قرار بود از منابع استانی تکمیل شود که به هیچ وجه منابع مناسب نیست و شرکت فرودگاه‌ها قانع شده که کمک کند.وی در پاسخ به پرسشی که برآورد تکمیل این طرح چه زمانی است؟ بیان کرد: اگر تأمین اعتبار شود، کل طرح سال 99 تکمیل خواهد شد.
پیشرفت فیزیکی 80 درصدی پروژه
غلام‌رضا بنی‌صدر، مدیر فرودگاه خرم‌آباد نیز در جدیدترین صحبت‌هایش به ایسنا گفت: شرکت فرودگاه‌ها تعهد کرده که شش میلیارد تومان به طرح کمک کند تا بحث سطوح پروازی تکمیل شود.وی ادامه داد: دو میلیارد تومان از مبلغ این تعهد را پرداخت کرده‌ایم اما هنوز قرارگاه خاتم(پیمانکار) کار را شروع نکرده است.بنی‌صدر یادآور شد: کل طرح در حال حاضر حدود 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و کار چندانی برای تکمیل آن باقی نمانده است. طرح توسعه‌ی فرودگاه خرم‌آباد در این مدت فراز و فرودهای زیادی داشته است و امیدواریم با تکمیل آن فقط شاهد فراز توسعه باشیم و خبری از فرود نباشد.

استمداد انجمن لرستانی ها از وزیرکشور برای نجات خرم آباد بحران ورودی ها

استمداد انجمن لرستانی ها از وزیرکشور برای نجات خرم آباد بحران ورودی ها
ورودی های شهرها، معضل ارتباطی بین فضای شهرو فضای طبیعی خارج شهر و نشانگر هویت و شخصیت شهر است.لذا کیفیت لازم را برای ایجا تصویر ذهنی مطلوب افراد به ویژه مسافران را دارا می باشند.
در فرآیند رشد شتابان شهری، این فضاهای اثربخش، در روند توسعه شهری خرم آباد معضلاتی جدی برای تولیدانواع آلودگی های بصری و صوتی می باشند.به گونه ای که تبدیل به یکی از ناهنجارترین فضاهای شهری شده اند.
ورودی های شرقی مرکز استان لرستان نمادی از این آشفتگی و مدیریت روستا محور است که توانمندی های بی بدیل  و زیبایی های کم نظیر آن را با چالش مواجه کرده است.
مسلماً اولین سطح برخورد مسافران و شهروندان با این ورودی معرف ویژگی ها و شخصیت خرم آباد  به شمار می رود.
ساماندهی ورودی شرقی مرکز استان نه تنها یک ضرورت کالبدی بلکه یک ضرورت اجتماعی و فرهنگی است، چرا که این ورودی همچون آیینه تمام و محتوای شهر است که تصویر ذهنی قوی در ذهن مسافر در مورد کلیت شهر خرم آباد را ایجاد می کند.
بی شک ساماندهی این مهم نقش کارا و اثربخش در توسعه پایدار این بخش از سرزمین ملی دارد.بر این اساس انجمن خرم آبادی های مقیم استان تهران در نامه سرگشاده به جناب آقای مهندس رحمانی فضلی وزیر محترم کشور خواستار ساماندهی محور شرقی مرکز استان لرستان هستند .متن نامه این انجمن به شرح زیر است .
جناب آقای رحمانی فضلی
وزیر محترم کشور
موضوع : ورودی شرقی شهر خرم آباد
باسلام و احترام
همانطور که استحضار دارید ؛ خرم آباد بعنوان  بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر لر نشین کشور در مسیر آزاد راه شماره 8 آسیایی ( کریدور شمال – جنوب ) قرار گرفته  است . باتوجه  به اینکه  ورودی شرقی مسیر اتصال  به استان های مرکزی  و شرقی کشور  و همچنین  شهرستانهای  شرقی استان  می باشد  فاقد استاندارد های لازم  فنی و زیبایی شناختی است، و این  در حالی است  که ورودی  دانشگاه های لرستان ، علوم پزشکی ، آزاد اسلامی ، پیام  نور ، پارک علم و فناوری ، دانشکده فنی و حرفه ای ، شهرک صنوف قاضی ، شهرک صنوف زاگرس ، و مرکز شماره  گذاری  و معاینه  فنی خودرو  نیز با حجمی  بالا از تردد در این مسیر  قرار گرفته اند . استدعا دارد نسبت به انجام  موارد زیر  اوامر مقتضی صادر فرمایند:
تعریض راه در حد استاندارد  دیگر  مراکز استان های پیرامون
ایجاد فضای سبز مناسب  مشابه سایر مراکز استان ها
ایجاد دور برگردان ، زیر گذر یا پل در تقاطع آبشارها ، مراکز دانشگاهی و صنفی
ایجاد زیرگذر یا پل هوایی برای رفت و آمد عابران روستاهای مسیر و مراکز  دانشگاهی پیش گفته
با تقدیم شایسته ترین احترامات
انجمن خرم آبادی های مقیم  تهران

اعتصاب کارگران قطار شهری اهواز به سومین روز متوالی رسید

اعتصاب کارگران قطار شهری اهواز به سومین روز متوالی رسید
نزدیک به ۱۰۰ کارگر پیمانی قطار شهری اهواز برای سومین روز متوالی دست از کار کشیده و در کارگاه مرکزی این پروژه عمرانی تجمع کردند.
 کارگران قطار شهری اهواز در اعتراض به دریافت نکردن ۱۸ ماه مزد معوقه تجمع کردند. گفته می‌شود در حال حاضر تنها کارگران بخش حراست و نگهبانی که بیش از نیمی از جمعت ۲۰۰ نفری کارگران این پروژه عمرانی را تشکیل می‌دهند، مشغول کار هستند.
معترضان می‌گویند: تعویق حقوق کارگران پروژه قطار شهری اهواز که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری کیسون  مشغول کارند، به ۱۸ ماه می‌رسد و کارفرما به دلیل کمبود منابع مالی از پرداخت آن به کارگران کوتاهی کرده است.
به گفته کارگران حاضر در تجمع، در حالی شرکت پیمانکاری کیسون به بیش از ۲۰۰ کارگر ۱۸ ماه حقوق پرداخت نکرده است که صبح امروز دو نفر از مدیران این پروژه عمرانی در جمع کارگران حاضر شده و مدعی‌ شده‌اند شرکت پیمانکاری کیسون منابع مالی کافی برای پرداخت حقوق‌های عقب افتاده کارگران ندارد اما قصد دارد تا پایان ماه جاری (آذر ماه ) دو ماه از معوقات مزدی کارگران را پرداخت کند. همچنین از کارگران خواسته شده است به اعتصاب خود پایان داده و به کارشان بازگردند.

مازندران صاحب شناسنامه هویت تاریخی شد

مازندران صاحب شناسنامه هویت تاریخی شد

 کار تدوین ' دانشنامه تبرستان و مازندران ' پس از هفت سال پژوهش و گردآوری اطلاعات پایان یافته و به گفته سرپرست گروه تدوین هم اکنون به مرحله چاپ رسیده است.
 این دانشنامه پنج جلدی است و در آن به همه حوزه های مرتبط با زندگی مردم مازندران و تبرستان قدیم که شامل بخش هایی از استان های گیلان، تهران، سمنان، قزوین و استان گلستان می شود، پرداخته شده است.طرح ریزی، تحقیق و گردآوری و تدوین این دانشنامه از سال 90 در فرهنگخانه مازندران کلید خورد و قرار است تا پایان سال وارد بازار کتاب شود.سرپرست گروه تدوین دانشنامه مازندران و تبرستان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از برنامه ریزی برای رونمایی این دانشنامه در نخستین روزهای اسفند همزمان با سومین سالگرد درگذشت استاد ' احمد محسن پور ' موسس فرهنگخانه مازندران و پژوهشگر و نوازنده موسیقی مازندرانی خبر داد.جهانگیر نصری اشرفی با بیان این که در گردآوری این دانشنامه حدود یکهزار و 200 پژوهشگر و مؤلف همکاری داشتند، گفت که دانشنامه تبرستان و مازندران یکی از باکیفیت ترین دانشنامه های قومی جهان است.
وی علت ' با کیفیت ترین ' نامیدن این دانشنامه را هم انجام کارهای پژوهشی میدانی زیاد برای آن دانست و توضیح داد: دانشنامه ها عمدتا با استناد به منابع کتابخانه ای گردآوری می شوند، اما بیش از 70 درصد محتوای دانشنامه تبرستان و مازندران در پژوهش های میدانی ثبت شده است.نصری اشرفی از ثبت بیش از 120 هزار قطعه عکس توسط عکاسان دانشنامه برای این مجموعه در مناطق زیر پوشش دانشنامه خبر داد و افزود: بسیاری از پژوهش های موجود در مدخل های این دانشنامه کاملا تولیدی هستند و نخستین بار است که منتشر می شوند.به گفته این محقق مازندران شناس حتی بسیاری از اسناد تاریخی که در این دانشنامه منتشر شده است ، در پژوهش ها از پستوی خانه ها و اقوام مختلف به دست آمد که در مرکز اسناد ملی نیز وجود ندارند.نصری اشرفی گفت: برخی از پژوهش های منتشر نشده پژوهشگران برجسته کشور که حاصل چند دهه فعالیت آنهاست نیز در اختیار مجموعه دانشنامه قرار گرفت و برای نخستین بار است که منتشر می شوند.سرپرست دانشنامه مازندران با تاکید بر این که دانشنامه تبرستان و مازندران گسترده ترین و بزرگترین کار پژوهشی انجام شده تاریخ مازندران و تبرستان است، تصریح کرد: محتوای این مجموعه پنج جلدی در نزدیک به 2 هزار و 500 موضوع و 14 هزار مدخل راجع به کلیه تعاملات تاریخی، زیست محیطی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مردم مازندران امروز و تبرستان قدیم است که نشان دهنده بزرگی و گسترده بودن کاری است که انجام شده است.پژوهشگر فرهنگ و تاریخ اقوام گفت: در عین حال گروه سرپرستی همه کوشش خود را در شناسایی و استفاده از مهم ترین منابع و آثار فارسی زبان و انگلیسی زبان به کار برده تا سرشناسه ها و مدخل ها، بویژه مداخل پژوهش های میدانی، به منابع مرجع و معتبر ارجاع شود.وی افزود: برای آگاهی کاربران از همه ظرفیت های این اثر، ویژگی های موضوعی، ساختاری، علمی و مدیریتی دانشنامه در بخش های مختلف جلد یکم (دیباچه) به دو زبان فارسی و انگلیسی آمده است. نصری اشرفی با اشاره به آغاز تالیف بخش میراث معنوی این دانشنامه از سال 1380 و شروع به کار نظام‌مند آن در سال 1390 در فرهنگخانه مازندران، وجود ساختار مدیریتی علمی و کارآمد را از دلایل موفقیت در اجرای این پروژه فرهنگی بزرگ و ملی برشمرد و اظهار داشت: مجموعه دانشنامه علاوه بر سرپرست، 10 قائم مقام و چندین مشاور عالی دارد که در این مجموعه کنترل کیفی و محتوایی سرفصل های مختلف را برعهده داشتند

تاثیر مثبت مشاغل اینترنتی در اشتغال معلولین جسمی و حرکتی

تاثیر مثبت مشاغل اینترنتی در اشتغال معلولین جسمی و حرکتی
مدیر انجمن معلولین خوزستان با اشاره به مزیت مشاغل اینترنتی برای معلولین گفت: بسیاری از معلولین ناتوانی جسمی و حرکتی دارند و نمی‌توانند در فضای معمول کار کنند که بحث اشتغال اینترنتی در این زمینه تاثرگذار است. امیدواریم توان‌خواهان به سمتی سوق داده شوند که به دنبال مشاغل کم‌تحرک بروند اما درآمد کافی داشته باشند.
احمد همدانی در مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولین با موضوع آموزش و اشتغال توان‌خواهان خوزستان که امروز (12 آذرماه) برگزار شد، اظهار کرد: برگزاری این مراسم دو هدف عمده دارد که نخستین هدف آن آموزش و دومین  هدف اشتغال توان‌خواهان است.
وی در خصوص آموزش توان‌خواهان، تصریح کرد: توان‌خواهان مشکلات زیادی در بحث آموزش و پرورش دارند که در این زمینه امیدواریم بحث مناسب‌سازی در محیط آموزشی دیده شود. بسیاری از این توان‌خواهان از هوش بالایی برخوردارند اما به علت نبود امکانات نتوانسته‌اند ادامه تحصیل دهند که این موضوع از دغدغه‌های مهم مؤسسات حامی معلولین است.
همدانی با اشاره به اشتغال توان‌خواهان، گفت: امروز دغدغه همه ما بحث اشتغال است. مقام معظم رهبری مرتبا تذکر داده‌اند که بحث اشتغال برای جوانان و نوجوانان از اهم واجبات است. همچنین رئیس جمهور و هیات دولت تلاش‌های زیادی در این زمینه کرده‌اند.
مدیر انجمن معلولین خوزستان ادامه داد: سازمان بهزیستی امکانات خوبی در خصوص اشتغال برای معلولین دیده است که امیدواریم هماهنگی‌ها انجام شود و از امکانات و طرح‌های موجود در بهزیستی برای اشتغال معلولین استفاده شود.
وی مشاغل اینترنتی را از مشاغل روز دانست و عنوان کرد: بسیاری از معلولین ناتوانی جسمی و حرکتی دارند و نمی‌توانند در فضای معمول کار کنند که بحث اشتغال اینترنتی در این زمینه تاثرگذار است. امیدواریم توان‌خواهانبه سمتی سوق داده شوند که به دنبال مشاغل کم‌تحرک بروند اما درآمد کافی داشته باشند.

حالت های رنگی