امروز: سه شنبه 22 آبان 1397 برابر با 13 نوامبر 2018

66 هزار زن سرپرست خانوار در لرستان وجود دارد

مدیرکل امور بانوان استانداری لرستان:
66 هزار زن سرپرست خانوار در لرستان  وجود دارد
 مدیرکل امور بانوان استانداری لرستان  اعلام کرد: تعداد 66 هزار زن سرپرست خانوار در لرستان  وجود دارد که7 هزار نفر از این زنان در شهرستان بروجرد هستند.
ناهید پرویزپور در کارگروه تخصصی بانوان شاغل شهرستان بروجردخواستار تحقق سهم 30 درصدی پیش‌بینی شده از سوی دولت در ادامه از اجرای طرح توان‌افزایی و تاب‌آوری زنان جوامع محلی به‌ویژه زنان حاشیه‌نشین خبر داد و گفت: استان لرستان سال گذشته در اجرای این طرح رتبه نخست کشوری را به خود اختصاص داده است.
وی تأکید کرد: در اجرای این طرح بسترهای خوبی برای افزایش سطح تاب‌آوری زنان و رویارویی منطقی آنان برای حل مشکلات فراهم شده است.
مدیرکل امور بانوان استانداری لرستان با اشاره به اجرای طرحی با محوریت توان‌افزایی زنان در حوزه کسب‌وکار عنوان کرد: در این طرح توجه ویژه‌ای به برش و ظرفیت‌های استانی شده است.
پرویزپور بیان کرد: همچنین در طرح توان‌افزایی زنان در حوزه اطلاعات و فضای مجازی که در روستای ونایی بروجرد برگزار شد، روش‌های استفاده از فضای مجازی برای فروش کالاها و تولیدات به بانوان آموزش داده شد.
پرویزپور گفت:مدیران دستگاه‌های اجرایی توجه ویژه‌ای به توانمندسازی زنان و جوانان  وتحقق سهم سی در صدی در پست‌های مدیریتی داشته باشند.
پرویزپور گفت:بروجرداز شهر‌های پیشرو در حوزه توانمندسازی زنان در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و اقتصادی است دو تن از بانوان در سمت‌های مدیریتی فرمانداری این شهرستان به کار گرفته شده‌اند.
وی افزود:43 نفر در حوزه زنان و جوانان در استان لرستان در حوزه مشارکت‌های سیاسی و اجتماعی  به کار گرفه شه اند که جهش خوبی است ودر حوزه کاندیداتوری نیز شاهد رشد 81 درصدی حضور بانوان در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا  بوده ایم به گونه ای که در دوره اخیر  انتخابات، 162 نفر از بانوان به عضویت شوراهای روستایی درآمده و 150 بانو نیز به‌عنوان دهیار انتخاب شده‌اند.
وی به موضوع چالش ایجاد شکاف بین نسل‌ها و خانواده پرداخت و افزود: در 10 سال اخیر متأسفانه گفتگوی بین خانواده از 2 ساعت به 20 دقیقه کاهش یافته است واجرای فاز اول گفتگوی ملی خانواده با نگاه چالش‌های استانی خانواده‌ها با برش استانی تدوین شده  است.

خبرنگار: امیدوارم شب‌ها آسوده بخوابید

خبرنگار: امیدوارم شب‌ها آسوده بخوابید

شهرداری قزوین: خبرنگارِ مضروب، همدست متخلفین بود/خبرنگار: امیدوارم شب‌ها آسوده بخوابید
در ماجرای مضروب نمودن خبرنگار صداوسیمای الوند، شهرداری مدعی شد که خبرنگار مرتکب جرم شده‌ است؛ در حالیکه خبرنگار می‌گوید: جرم را باید ثابت کنند. چندی پیش خبری دال بر مضروب نمودن خبرنگار صداوسیمای الوند توسط ماموران شهرداری منطقه یک قزوین به همراه تصاویری از این خبرنگار در تخت بیمارستان، منتشر شد.
حال که مدتی از حادثه گذشته، مدیر شهرداری منطقه یک قزوین، خبرنگار را مقصر می‌داند و با بیان اینکه او با در دست داشتن گل و شیرینی به شهرداری آمده‌است، می‌گوید: براساس گزارشات رسیده، خبرنگار صداوسیما به دلیل مشارکت با متخلفین ساخت و ساز و تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی کشاورزی با قرار تامین آزاد است.
وی افزود: امیدواریم مسئولین محترم با افرادی که قصد سوءاستفاده از جایگاه والای خبرنگاری را دارند، برخورد کرده و اجازه ندهند سپهر رسانه‌ای استان که همیشه با آزادگی و حریت از حقوق بیت‌المال، قانون و مبارزه با  متخلفین دفاع کرده است، خدشه‌دار شود.
این مقام مسئول اطلاع داد که موضوع را به مراجع قضایی ارجاع داده‌است.
خبرنگار مضروب نیز با ارائه توضیحاتی در ارتباط با زمین‌های کشاورزی محدوده‌ی قزوین-مشعل‌دار و پرونده خودش‌ می‌گوید: با فرار رو به جلو خودتان رو فریب نداده و ذهن مردم را خراب نکنید. آقای شهردار جنابعالی عنوان کردید که بنده مجرم بوده و با قرار وثیقه آزاد هستم. شما عنوان کرده‌اید خبرنگار دلال و زمین‌خوار است. شما از من به عنوان تشویش اذهان عمومی شکایت کردید. امیدوارم شبها راحت بخوابید...
او در عین حال تاکید دارد که با هدفِ رفع مشکلات و جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی از ماجرا، به دفتر شهرداری مراجعه کرده و خواستار گفتگو شده‌است.

کاهش 77 درصدی آب رودخانه مادیان‌رود لرستان

کاهش 77 درصدی آب رودخانه مادیان‌رود لرستان

‌مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان از کاهش 77 درصدی آب مادیان‌رود نسبت به متوسط دوره آماری خبر داد.
‌رضا میرزایی ، اظهار کرد: آمار ایستگاه‌های اندازه‌گیری نشان می د‌هد که خروجی آب‌های سطحی استان طی سال 97-96 حدود 7 میلیارد مترمکعب است.
وی اضافه کرد: بر اساس این آمار نسبت به سال گذشته 18 درصد و بلندمدت 44 درصد کاهش داشته است.
میرزایی خاطرنشان کرد: از 7 میلیارد مترمکعب خروجی آب‌های سطحی استان حدود 4 میلیارد و 480 میلیون مترمکعب مربوط به روان‌آب‌های استان و 2 میلیارد و 520 میلیون مترمکعب شامل روان‌آب‌های ورودی از استان‌های همجوار به لرستان است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با اشاره به حجم رواناب رودخانه‌های اصلی استان طی سال 97-96 گفت: رودخانه مادیان‌رود با 77 درصد نسبت به متوسط دوره آماری بیشترین کاهش را داشته است.
وی افزود: میزان پوشش برف در سال آبی 97-96 حدود 110 هزار کیلومترمربع بوده که نسبت به سال قبل 17 درصد کاهش و به طور متوسط 5 درصد کاهش دارد.
میرزایی ادامه داد: براساس اندازه‌گیری تغییرات سطح و حجم منابع آب زیرزمینی در محدوده استان از 10 سال گذشته تاکنون، به طور متوسط حدود 4 متر و به لحاظ حجمی حدود 400 میلیون مترمکعب از حجم آب آب‌خوان‌های آبرفتی استان کاهش یافته است.

هفته کتاب 2200 برنامه در فارس اجرا می‌شود

هفته کتاب 2200 برنامه در فارس اجرا می‌شود
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از اجرای 2 هزار و 200 برنامه به مناسبت هفته کتاب در این استان خبر داد و گفت: ویژه برنامه‌های بیست و ششمین هفته کتاب از 29 آبان ماه در فارس آغاز  می‌شود و تا دوم آذرماه ادامه دارد.
 صابر سهرابی در کنفرانس خبری ویژه هفته کتاب که با حضور مدیران کل کتابخانه‌های عمومی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس و همچنین رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز برگزار شد   گفت: بیست و ششمین هفته کتاب فارس همزمان با سراسر کشور با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، کتابخانه های عمومی فارس و سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز برگزار می‌شود .
سهرابی با اشاره به اینکه شیراز و چندین شهر استان فارس امسال گام‌های بلندی در مسیر ترویج کتابخوانی برداشتند؛ افزود: شهرهای شیراز، اوز، صدرا، آباده، جهرم، داراب، لار و لامرد برنامه‌ریزی‌هایی برای کسب عنوان پایتخت کتاب دارند.وی اضافه کرد: امسال علاوه بر برنامه‌ریزی فرهنگی برای تمام روستاهای شاخص، بیش از ٦٠ روستای استان فارس نیز به صورت هدفمند در مسیر توسعه فرهنگی بر مبنای ترویج کتابخوانی قرار گرفته و در این راه هدایت می‌شوند . مدیرکل ارشاد فارس با بیان اینکه هدف بزرگ توسعه و ترویج کتابخوانی تنها توسط دستگاه های فرهنگی محقق نمی شود و باید یک خرد جمعی و همت عمومی در میان همه مسئولین و بدنه جامعه برای میسر شدن این آرزوی بزرگ شکل گیرد، گفت: امسال برای اولین بار هم افزایی مثال زدنی بین اداره‌های فرهنگی استان در هفته کتاب شکل گرفته و این نشست خبری مشترک نمونه این همکاری است . سهرابی گفت: برنامه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و دبیرخانه ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب استان در ترویج کتابخوانی از ابتدای امسال در شیراز و نقاط مختلف استان کلید خورده اما برنامه های جدی هفته کتاب با شعار ملیِ «حال خوش خواندن» از ١٩ آبان ماه آغاز خواهد شد و در اولین برنامه نشان مفاخر در قالب آیین تجلیل از منوچهر کیانی، به این نویسنده، پژوهشگر و ناشر اعطا می ‌شود.وی ادامه داد: از چهارشنبه ٢٣ آبان ماه برنامه “کتابخانه‌ای به وسعت شهر” در شیراز اجرا می‌شود؛ این برنامه با همکاری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز برگزار خواهد شد.
سهرابی گفت: پنجشنبه ٢٤ آبان ماه ساعت ١٠ نمایشگاه عکس «حال خوش خواندن» افتتاح و در این نمایشگاه، آثار عکاسان شیراز با محوریت مطالعه کتاب و ترویج کتابخوانی برپا خواهد شد، بعدازظهر همین روز پیاده روی کتاب با همراهی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز و اداره کل کتابخانه ها نیز برگزار می شود .

ضرورت بهره گیری از ظرفیت های چهارمحال و بختیاری برای ایجاد اشتغال

ضرورت بهره گیری از ظرفیت های چهارمحال و بختیاری برای ایجاد اشتغال
 استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: بهره گیری از ظرفیت ها و پتانسیل های چهارمحال و بختیاری برای ایجاد اشتغال ضروری است.
اقبال عباسی در کارگروه تخصصی اشتغال چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال مهمترین اولویت در استان چهارمحال و بختیاری است، بیان کرد: کاهش نرخ بیکاری در این استان باید با جدیت دنبال شود.
وی عنوان کرد: باید تلاش شد که از ظرفیت هاو  پتانسیل های در چهارمحال و بختیاری برای ایجاد اشتغال بهره گیری کرد.
استاندار چهارمحال و بختیاری ادامه داد: بهره گیری از بخش های گردشگری، خدمات، کشاورزی، صنعت و ... برای ایجاد اشتغال در این استان ضروری است.
۵۰ هزار شغل در چهارمحال وبختیاری ایجاد می شود
وی ادامه داد: طی برنامه ششم باید بیش از ۵۰هزار شغل در چهارمحال و بختیاری باید ایجاد شود که برای تحقق آن باید بیش از ۱۰۸ میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام شود.استاندار چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: تا سال یک هزار و ۴۰۰ باید بیش از ۳۵ هزار شغل در این استان ایجاد شود.وی تاکید کرد: دستگاه های اجرایی در چهارمحال وبختیاری

در مسیر ایجاد اشتغال حرکت کنندو تلاش کنند که از ظرفیت های موجود برای ایجاد اشتغال بهره گیری کنند.
استاندار چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: میزان اشتغال تعهد شده دستگاه های اجرایی باید به صورت دقیق بررسی و مشخص شود و دستگاه های اجرایی میزان اشتغال ایجاد شده اعلام کنند.
وی تاکید کرد: بهره گیری از بخش خصوصی برای ایجاد اشتغال در چهارمحال و بختیاری ضروری است و باید تلاش شود که سرمایه گذاران در سطح استان جذب شوند.

طرح های افزایش مطالعه را باید به سمت مناطق کم برخوردار سوق دهیم

طرح های افزایش مطالعه را باید به سمت مناطق کم برخوردار سوق دهیم
استاندار خوزستان گفت: باید طرح های افزایش مطالعه در این استان را به سمت حاشیه و کم برخوردار سوق دهیم.
غلامرضا شریعتی در چهارمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان خوزستان با اشاره به مطالعه به عنوان موتور محرک پیشرفت در جامعه اظهار کرد: مطالعه جامعه را به سمت تعالی و رشد سوق می دهد؛ لازمه ایمن شدن برای حفظ استقلال طلبی و ایستادن در مقابل استکبار این است که توسعه از درون تعریف شود.
وی افزود: محور توسعه نیازمند نگاه به درون است و ارتقای همه جانبه و توسعه متوازن فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی نیز با نگاه به درون محقق شدنی خواهد بود.
شریعتی تأکید کرد: باید شرایط را برای خواندن و مطالعه تقویت و در عین حال بُعد فرهنگی و زیرساختی آن را تأمین و با توجه ویژه تقویت کنیم. اینکه نهاد کتابخانه ها در راستای احداث و توسعه کتابخانه ها در نقاط مختلف استان خصوصا حاشیه و کم برخوردار گام برمی دارد، کار ارزشمندی است.
استاندار خوزستان با اشاره به اینکه رفتار و کردارهای اجتماعی تابعی از خوانش و مطالعه مفید است، تصریح کرد: اگر در مناطق حاشیه و کم برخوردار مدعی آسیب پذیری هستیم باید شرایط مطالعه مفید و استفاده از شرایط مطالعه، آموزش و کتابخوانی برابر را برای آنها فراهم و رفتارهای اجتماعی نیز به تبع از آنها تأسی می گیرد.
شریعتی با تأکید بر لزوم فراهم کردن شرایط روز برای مطالعه بیان کرد: همیشه نیاز روز جوانان و آنچه امروز طالبش هستند، باید مدنظر باشد و کتابخانه به یک محیط پرجذبه تبدیل شود.

ظرف یک تا دو هفته آینده تکلیف سرمایه‌گذار «تله‌کابین» را مشخص می‌کنیم

ظرف یک تا دو هفته آینده تکلیف سرمایه‌گذار «تله‌کابین» را مشخص می‌کنیم
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با اشاره به پای کار بودن سه سرمایه‌گذاری برای تله‌کابین کرمانشاه، گفت: ظرف یک تا دو هفته آینده سرمایه‌گذاری تله‌کابین را تعیین تکلیف می‌کنیم.
کیوان کاشفی منطقه کرمانشاه، با اشاره به تاکید استاندار مبنی بر اجرای پروژه تله‌کابین کرمانشاه توسط بخش خصوصی، افزود: این تاکید بسیار منطقی است، زیرا اگر قرار بود این پروژه توسط شهرداری و سازمان همیاری شهرداری‌ها اجرا شود تاکنون اجرا شده بود، اما اکنون چند سال است که بلاتکلیف مانده است.
وی افزود: اگر بخش خصوصی برای اجرای این طرح پای کار بیاید هم در زمان کوتاه تری اجرا می‌شود، هم سرمایه گذار از عواید این طرح بهره‌مند می‌شود و هم در نهایت تجهیزات جدید و مدرنی نصیب کرمانشاه خواهد شد.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با اشاره به لزوم توجیه‌دار شدن این سرمایه‌گذاری برای بخش خصوصی، خاطرنشان کرد: طرح قدیمی تله‌کابین کرمانشاه توجیه اقتصادی ندارد، اما طرح جدیدی که توسط مشاور  ارائه شده مقداری توجیه‌دارتر است، اما هنوز هم در توجیه آن با کارشناسان ما اختلاف نظر وجود دارد.
به گفته کاشفی، طرح تله‌کابین برای توجیه‌دار شدن نیازمند تغییراتی است که باید ظرفیت و میزان درآمد حاصل از آن مشخص شود.
وی خاطرنشان کرد: به علاوه برای سرمایه‌گذار میزان تسهیلاتی که به این پروژه تعلق می‌گیرد، کشش بازار و چند شاخص دیگر نیز مهم است که باید به دقت بررسی شود.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه دلیل طولانی شدن پروسه بررسی تله‌کابین توسط سرمایه‌گذاران را بررسی این موارد دانست تا به جواب همه سوال‌هایشان برسند.
کاشفی با بیان اینکه اکنون یک گروه سرمایه‌گذاری و دو سرمایه‌گذار مستقل برای اجرای تله‌کابین کرمانشاه پای کار هستند، افزود: امیدواریم ظرف یک یا دو هفته آینده نتیجه بررسی سرمایه‌گذاران مشخص شود.
وی اظهار کرد: به زودی اعلام می‌کنیم که بخش خصوصی برای اجرای این پروژه تمایل دارد یا نه و در صورت تمایل سرمایه گذاران اعلام خواهیم کرد تا تله‌کابین توسط سایر بخش‌ها اجرا شود.در جلسه  ستاد سرمایه‌گذاری استان کرمانشاه، استاندار از  طولانی شدن روند تعیین تکلیف سرمایه‌گذار بخش خصوصی پروژه تله‌کابین انتقاد کرد و خواستار مشخص شدن نتیجه آن تا پایان آبان شد.

مردم هلیلان همچنان چشم انتظار گازرسانی هستند

مردم هلیلان همچنان چشم انتظار گازرسانی هستند
مردم بخش هلیلان از توابع شهرستان چرداول در استان ایلام همچنان از نعمت گاز برخوردار نیستند.
مردم هلیلان مدت هاست که چشم انتظار رسیدن گاز خانگی هستند و در این مدت به دوش کشیدن کپسول های گاز باعث ایجاد مشکلاتی برای آنها شده است.
اما قرار است مردم این منطقه در آینده نزدیک شاهد شعله های خانگی گاز باشند و قصه حمل کپسول ها و سختی های آن به پایان برسد.
عباس شمس الهی مدیر عامل شرکت گاز استان ایلام اظهار داشت: مرکز بخش هلیلان یعنی شهر توحید و روستاهای کهره، شیراوند، و نیز ۴ روستای دیگر شامل چشمه ماهی، خرده چشمه، شهرک سامان و شهرک امام به زودی از نعمت گاز برخوردار خواهند شد.
وی افزود: اعتبار این پروژه هشت میلیارد تومان است.
شمس الهی تصریح کرد: همچنین پروژه دیگر گازرسانی به ۳۲ روستای بخش هلیلان است که در هفته دولت شروع و پیمانکار آن انتخاب شده که اعتبار این پروژه نیز ۸ میلیارد تومان است.
وی افزود: این پروژه در هفته دولت سال ۹۸ این پروژه به بهره برداری می رسد و این ۳۲ روستا نیز از نعمت گاز برخوردار شوند.

حالت های رنگی