امروز: دوشنبه 26 آذر 1397 برابر با 17 دسامبر 2018

حبیبی: چه افرادی مسئول کاهش فاجعه آمیز ارزش پول ملی هستند

حبیبی: چه افرادی مسئول کاهش فاجعه آمیز ارزش پول ملی هستند
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی گفت: ما در سیاست خارجی باید از دیپلماسی التماسی فاصله بگیریم تا اوضاع خارجی در ریل انقلاب حرکت کند.
محمدنبی حبیبی در پایان نشست دبیران حزب موتلفه اسلامی در نقد سخنان متناقض مسئولین راجع قیمت ارز گفت: توقع از آقای رئیس جمهور این است که به این سوال پاسخ دهند که بالاخره مسئولیت ارز۴۲۰۰ تومانی که یکی از عوامل بهم ریختگی قیمت ارز و گرانی کالاها شد با کیست.وی ادامه داد: واقعاً مردم سوال می‌کنند چه کسی وضع ارزی کشور را به این صورت درآورد و این تصمیم گیری نادرست به عهده کیست و چه افرادی مسئول کاهش فاجعه آمیز ارزش پول ملی هستند؟ قیمت کالاها که برخی از آنها بیش از دو برابر شده است با این کاهش قیمت ارز هم پائین نیامد و فشار فراوان همچنان بر روی دوش خانواده‌های کم درآمد است. دستگاه‌های نظارتی باید پاسخگویی ضعف برخورد با عاملین این گرانی‌ها باشند.
حبیبی همچنین اقدامات اخیر بانک مرکزی را برای پائین آوردن قیمت ارز قابل توجه دانست.

آخرین مهلت ثبت نام درخواست کارت سوخت اعلام شد

آخرین مهلت ثبت نام درخواست کارت سوخت  اعلام شد
شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران اعلام کرد که مالکان خودرو و موتورسیکلت تا شنبه (24 آذرماه) مهلت دارند نسبت به ثبت درخواست کارت سوخت المثنی خود اقدام کنند.
افراد می توانند با مراجعه به سامانه خدمات دولت همراه به نشانی www.mob.gov.ir، نرم افزار خدمات دولت همراه و کد دستوری #4* و یا دفاتر پلیس + 10اقدام به درخواست برای صدور کارت سوخت المثنی خود کنند.
در ماه های اخیر به علت افزایش نرخ دلار، اختلاف قیمت انواع سوخت در ایران و کشورهای همسایه به شدت افزایش یافته که این موضوع باعث رونق دوباره قاچاق شده است و همین امر دولت را بر آن داشته استفاده از کارت های سوخت را بار دیگر احیا کند.
«زیبا اسماعیلی» سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی دوشنبه گذشته به ایرنا گفته که تاکنون بیش از یک میلیون و 100 هزار نفر برای دریافت کارت سوخت المثنی ثبت نام کرده اند.
به گفته وی، تاکنون 200 هزار کارت سوخت مهاجر که روانه استان های مرزی شده اند، سوزانده و باطل شده اند. این کارت سوخت ها از استان های مختلف روانه استان های مرزی شده و در فرایند قاچاق سوخت مورد استفاده قرار می گیرد.

ارزیابی مرکز پژوهش‌های مجلس از خط فقر؛ خط فقر از ۲ میلیون و ۷۲۸ هزار تومان گذشت

ارزیابی مرکز پژوهش‌های مجلس از خط فقر؛ خط فقر از ۲ میلیون و ۷۲۸ هزار تومان گذشت
در گزارش تازه انتشاریافته مرکز پژوهش‌های مجلس پیرامون خط فقر شش ماهه نخست سال جاری، اشاره شده که؛ برآورد خط فقر در تابستان ۱۳۹۷ نشان از کاهش قابل توجه قدرت خرید خانوار دارد. در حالیکه در بهترین حالت درآمدهای خانوار در تابستان ۱۳۹۷ نسبت به بهار ۱۳۹۷ ثابت مانده است، خط فقر مطلق برای یک خانوار چهار نفره در شهرستان تهران، ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.
مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به تازگی گزارشی را منتشر کرده تحت عنوان "برآورد خط فقر در ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۷"که در چکیده این گزارش اشاره شده که؛ "برآورد خط فقر در تابستان ۱۳۹۷ نشان از کاهش قابل توجه قدرت خرید خانوار دارد. در حالیکه در بهترین حالت درآمدهای خانوار در تابستان ۱۳۹۷ نسبت به بهار ۱۳۹۷ ثابت مانده است، خط فقر مطلق برای یک خانوار چهار نفره در شهرستان تهران، ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافته است. این رقم برای فقرا رقم قابل ملاحظه‌ای است و لزوم توجه به سیاست‌های حمایتی را می‌رساند. در این راستا باید توجه داشت که هماهنگ و یکپارچه‌سازی سیاست‌های حمایتی که توسط نهادهای مختلف اتخاذ می‌شود و همچنین هدفمندی این سیاست‌ها در شناسایی گروه‌های نیازمند (که لازمه آن دسترسی کلیه نهادهای تصمیمگیر و پژوهشی به داده‌ها و اطلاعات مربوط به خانوار است) از اهمیت قابل ملاحظه‌ای برخوردار است".

چرا یارانه از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان بیشتر نمی‌شود؟

چرا یارانه از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان بیشتر نمی‌شود؟

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: با توجه به منابع تامین پرداخت یارانه نقدی که حامل‌های انرژی بوده و تغییر قیمتی طی سال‌های اخیر نداشته است، مبلغ یارانه نیز تغییر نکرد؛ بنابراین اگر افرادی معتقدند که باید رقم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی افزایش پیدا کند باید در مورد قیمت فعلی حامل‌های انرژی نیز تصمیم‌گیری کنند.
، از سال ۱۳۸۹ که قانون هدفمندی یارانه به مرحله اجرا در آمد، تاکنون مبلغ پرداختی به یارانه‌بگیران تغییری نکرده و در حد همان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان باقی‌ مانده است. هر چند طی این سال‌ها انتقادات زیادی نسبت به این موضوع مطرح و عنوان می‌شد که با توجه به تغییرات تورم مبلغ یارانه های نقدی از ارزش چندانی برخوردار نبوده و باید در مورد آن تجدید نظر شود. با این حال فعلا حدود ۷۷ میلیون نفر در هر ماه یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی را دریافت می‌کنند.
اینکه چرا با وجود پیشنهاداتی که مطرح است تغییری در مبلغ یارانه های نقدی ایجاد نمی‌شود، موضوعی است که محمد باقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه امروز (سه‌شنبه) در حاشیه انعقاد تفاهم با وزارت صنعت، معدن و تجارت به آن پاسخ داد.آن طور که نوبخت توضیح داد یارانه‌ها از محل مابه التفاوت قیمت حامل‌های انرژی است که سوخت به همراه برق و آب آن را تشکیل می‌دهد پرداخت می‌شود. از این منبع باید ۵۰ درصد به مردم باز گردانده شود، ۳۰ درصد به تولید و ۲۰ درصد به خزانه رفته و صرف امور عمرانی و جاری دولت شود.اما طی چند سال اخیر مجلس، قانون هدفمندی را اصلاح کرد و قرار شد هر آن چه که از محل اصلاح قیمت آب و برق ایجاد می‌شود به خود این شرکت‌ها برگشته تا بتوانند سرمایه‌گذاری انجا م دهند، چرا که در حال‌ حاضر نیز بهای تمام شده آب و برق بیش از آن چیزی است که در اختیار مردم قرار گرفت و از آنها دریافت می‌شود.
به گفته رییس سازمان برنامه و بودجه، بر این اساس باید از محل تامین یارانه‌ها آب و برق را جدا کرد و تنها سوخت باقی می‌ماند که برای بنزین ۱۰۰۰ تومان و برای گازوئیل و سایر سوخت‌ها قیمت‌ها از چند سال پیش تغییری نکرده است و هر مقداری که ایجاد می‌شود به خزانه رفته و وارد حساب سازمان هدفمندی یارانه‌ها می‌شود و طبق تبصره "۱۴" قانون بودجه که به مربوط به هدفمندی یارانه‌هاست، مطرح می‌شود.
نوبخت اظهار کرد که اگر بگویند چرا یارانه را از ۴۵ هزار تومان بالاتر و حتی  به ۴۵۰ هزار تومان نمی‌رسانید باید گفت‌ برای اینکه کالاهایی که از افزایش قیمت آنها یارانه تامین می‌شود گران نشده است. بنابراین اگر اصرار بر افزایش مبلغ یارانه وجود دارد باید این کالاها گران شود، اما در این مورد باید مسائلی را رعایت کرد.وی با اشاره به اینکه می پذیریم که در حال‌ حاضر قیمت سوخت در ایران با منطقه تفاوت دارد، گفت: باید توجه داشت که نمی‌توان کاملا در این مورد قیاس کرد و باید سایر شاخص ها را نیز در نظر گرفت. به‌ هر حال افزایش قیمت های حامل های انرژی اثر روانی دارد و باید برای هر تغییری در آن بررسی‌های همه جانبه انجام گیرد. این‌ در حالی است که در بودجه سال آینده ارقام برای تبصره هدفمندی یارانه‌ها به گونه‌ای تنظیم شده است که افزایش قیمتی در حامل‌های انرژی دیده نشده است و در ‌عین ‌حال هر گونه تغییری ایجاد شود تمام منابع آن به خودم مردم بر خواهد گشت.اما توزیع یارانه‌های نقدی از سال آینده قرار است به صورت استانی انجام شود؛ این خبری است که اخیرا رییس سازمان برنامه و بودجه آن را اعلام کرده و در حال‌ حاضر با برخی توضیحات همراه شده است.نوبخت عنوان کرد که در سال آینده نیز افرادی که استحقاق دریافت یارانه داشته باشند مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان را دریافت می‌کنند. این‌ در حالی است که قانون تاکید دارد افرادی که بالای سه میلیون تومان دریافت می‌کنند مستحق دریافت یارانه نیستند؛ بنابراین وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و همچنین سازمان هدفمندی یارانه‌ها بخواهند به طور کلی در مورد ۸۰ میلیون نفر تصمیم‌گیری و آنها را شناسایی کنند کار دشواری است که ما در این حالت ترجیح دادیم شناسایی را به استان‌ها که ارتباط نزدیک‌تری با جمعیت خود دارند واگذار کنیم.به گفته وی، بر این اساس قرار است یارانه‌ها در سال بعد به صورت استانی و در چارچوب آیین‌نامه‌ های اجرایی که به تصویب هیات وزیران می‌رسد پرداخت شود. در این حالت هر گونه صرفه‌جویی که از محل پرداخت یارانه‌ها انجام شود به طرح‌های عمرانی خود استان‌ها بر خواهد گشت.

رییس سازمان برنامه و بودجه: دو هزار میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق بازنشستگان درنظر گرفته شد

رییس سازمان برنامه و بودجه: دو هزار میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق بازنشستگان درنظر گرفته شد
 رییس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: علاوه بر افزایش 20 درصدی حقوق در لایحه بودجه سال 98 حدود دو هزار میلیارد تومان منابع نیز برای همسان سازی حقوق برخی بازنشستگان در نظر گرفته شد.
به گزارش خانه ملت، «محمدباقر نوبخت» در گفت و گویی افزود: باوجود محدودیت های منابع مالی دولت تلاش کرد در سال آینده به وضعیت معیشتی مردم کمک کند.
وی ادامه داد: درخصوص افزایش حقوق کارمندان تصمیم گرفته شده در بودجه یک پنجم به میزان حقوق ها در سال آیندده اضافه شود.

نرخ دلار در بودجه 98

نرخ دلار در بودجه 98
65 درصد گران شد
بودجه سال ۹۸ بر اساس دلار ۵۸۰۰ تومانی بسته می شود که نسبت به دلار 3500تومان بودجه امسال بیش از 65 درصد افزایش می یابد.
معاون سازمان برنامه و بودجه گفته است که در بودجه جدید سازمان برنامه و بودجه نرخ ارز را حداقل و حدود ۵۸۰۰ تومان در نظر گرفته است.
در همین حال محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه خبر داده است که دولت لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ را در موعد قانونی ۱۵ آذر ماه به مجلس تقدیم می‌کند.
نوبخت گفته در صورت عدم تشکیل جلسه مجلس در روز پنجشنبه، لایحه همان روز به مجلس ارسال می‌شود.
یک روز پس از تصویب بودجه سال ٩٨ در دولت ، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبر داد که بر اساس شنیده‌هایش قیمت نفت در این لایحه ۵۴ دلار در نظر گرفته شده است.
محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، اعلام کرد که لایحه بودجه سال ٩٨ روز پنج‌شنبه به مجلس ارائه می‌شود.
نوبخت گفت که «با توجه به شرایط تحریم، تدوین لایحه بودجه ٩٨ دشوار بود اما بودجه معقولی تنظیم شد». هیئت دولت شامگاه یک‌شنبه، ۱۱ آذر، بودجه سال ۹۸ را تصویب کرد.
در همین حال، روز دوشنبه حمید پورمحمدی، معاون سازمان برنامه و بودجه، در همایش بانکداری شرکتی گفت: «دولت بزرگترین بازیگر بازار ارز است و هرگونه رفتاری که انجام دهد فعالان اقتصادی را تحت شعاع قرار می‌دهد .بنابراین سازمان برنامه و بودجه نرخ ارز را حداقل و حدود ۵۸۰۰ تومان در نظر گرفت تا از نوسانات بازار ارز بکاهد و آرامش را در بازار برقرار کند.
پیش از وی نیز بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس، روز دوشنبه در مصاحبه با تلویزیون ایران گفت که بر اساس شنیده‌هایش قیمت دلار در بودجه سال آینده حدود ۵۷۰۰ تومان در نظر گرفته می‌شود.
این نماینده مجلس در حالی از این نرخ دلار سخن گفته که قیمت دلار در بازار آزاد هم اکنون حدود دوازده هزار تومان گزارش می‌شود.
وی همچنین خبر داد که دولت در لایحه بودجه سال آینده قیمت ۵۴ دلار را برای هر بشکه نفت در نظر گرفته است.
قیمت نفت برنت در حال حاضر کمتر از ۶۰ دلار و نفت وست‌تگزاس اینترمدیت نیز حدود ۵۱ دلار است. بهای هر بشکه نفت خام ایران معمولا دو یا سه دلار کمتر از قیمت نفت برنت دریای شمال است.
در بودجه سال ۹۷ قیمت نفت بشکه‌ای ۵۵ دلار و قیمت هر دلار،‌۳۵۰۰ تومان پیش‌بینی شده بود.
سخنگوی هئیت رئیسه مجلس همچنین گفت که در بودجه سال ۹۸ پیش‌بینی شده ایران روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت صادر کند.
پیش از این خبرگزاری فارس در گزارشی اعلام کرده بود که میزان فروش نفت ایران در بودجه سال آینده یک میلیون بشکه در روز با قیمت بشکه‌ای ۶۰ دلار پیش‌بینی شده است.
بر اساس این پیش‌بینی‌ها، فروش نفت ایران در سال ۹۸ حدود نصف میزان فروش پیش‌بینی شده برای سال ۹۷ است.
مرکز پژوهش‌های مجلس پیش از این پیش‌بینی کرده بود که با بازگشت تحریم‌های نفتی آمریکا، میزان صادرات نفت ایران در حالت خوش‌بینانه به میزان ۵۰۰ هزار بشکه و در حالت بدبینانه به میزان یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد.
در قانون بودجه امسال صادرات بیش از دو میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی با قیمت متوسط ۵۵ دلار پیش‌بینی شده بود که انتظار می‌رفت کمی بیش از ۴۸ میلیارد دلار برای کشور ارزآوری داشته باشد.
به گفته مقامات دولت «تامین کالاهای اساسی مردم با ارز دولتی» از جمله دیگر ویژگی‌های بودجه سال آینده است.
در همین حال علی لاریجانی، رئیس مجلس، گفت که هنوز دولت و مجلس در این باره تصمیم نهایی نگرفته‌اند.
به گفته آقای لاریجانی، برخی از مقامات معتقدند که قیمت کالاها به صورت واقعی باشد و به مردم یارانه داده شود اما برخی معتقدند که این کالاها همچنان با ارز دولتی تامین شود.
براساس مصوبه دولت کارمندانی که زیر سه میلیون تومان درآمد دارند و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی بسته حمایتی دریافت می‌کنند.
براساس آیین‌نامه داخلی مجلس، دولت مکلف است تا ۱۵ آذرماه لایحه بودجه سال بعد را به مجلس تقدیم کند.

مترو تهران در آستانه بحران واگن

مترو تهران در آستانه بحران واگن
دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: در حال حاضر قطارهای فعال در خطوط داخل شهر تهران ۱۰۶ رام قطار مترو است و ۱۵ قطار خارج از سرویس در خطوط داخلی داریم.
محمدعلی کرونی با اشاره به آخرین وضعیت قطارهای مترو گفت: در حال حاضر سرجمع قطارهای فعال در خطوط مترو که به مسافران سرویس دهی می کنند ۱۰۶ رام قطار است و ۱۵ رام قطار نیز در خط ۵ مترو (صادقیه-کرج) فعال هستند که در مجموع ۱۲۱ رام قطار در کل خطوط متروی پایتخت خدمات رسانی می کنندوی با اشاره به قطارهایی که به دلیل کمبود قطعه و یا دلایل دیگر از سرویس دهی خارج شده اند، گفت: عمده مشکل این قطارها نبود قطعه است که به دلیل نبود اعتبارات نتوانسته اند آنها را به چرخه خدمات رسانی بازگردانند. ۱۵ رام قطار در خطوط داخل شهر تهران و در خط ۵ نیز ۲۵ واگن و ۱۱ لوکوموتیو خارج از سرویس داریم که به دلیل قطعات یدکی یا سانحه از سرویس خارج شده اند. همچنین تعدادی قطار نیز به صورت رزرو برای زمان های خاص و ویژه مورد استفاده قرار می گیرند.کرونی با بیان اینکه به اعتقاد کارشناسان به طور متوسط هزینه تعمیرات این قطارها با توجه به نرخ ارز ۵ میلیارد تومان است، گفت: حدود ۷۵ میلیارد تومان نیاز است تا ناوگان موجود را بتوانیم تقویت کنیم. مشکل اساسی دیگری که مترو به آن دچار است، نسل اول قطارها هستند که سیستم آنها DC است که باید به تبدیل به AC شوند.دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: اگر خطوط ۶ و ۷ مورد بهره برداری قرار بگیرند، با بحران کمبود واگن روبرو خواهیم شد و در حال حاضر نیز خوشبینانه در آستانه بحران واگن هستیم.وی ادامه داد: پله برقی برخی ایستگاه ها خراب است و اعتبار شرکت بهره برداری کفاف مشکلات و هزینه های مترو را نمی دهد و برای حمایت از حمل و نقل عمومی نیاز است قطارهای موجود از گمرک ترخیص شوند.

سفره مردم چقدر کوچک شده است

سفره مردم چقدر کوچک شده است
شاید یکی از مهمترین بخش‌های زندگی خانواده‌ها که افت کیفی و کمی آن ملموس‌تر از سایر بخش‌هاست، سبدغذایی است. دولت متعهد شده بود که با تخصیص دلار ۴۲۰۰تومانی، حداقل سفر مردم را کوچک نکند، وعده‌ای که عاقبتش همچون سایر وعده‌های دولت شد.
 تدابیر لیبرالی دولت تدبیر و امید باعث شده که طی پنج سال اخیر، سفره خانواده‌ها روز به روز کوچکتر بشود. اعتقاد افراطی به بازار آزاد و عدم ورود دولت به سیاست‌گذاری بازارهای مالی، باعث سقوط ارزش پول ملی به کمتر از یک‌سوم در شش ماه شد. اما این سقوط، با افزایش متناسب حقوق و درآمدها همراه نبود و به‌عبارتی سطح رفاه مردم، روز به روز پایین‌تر آمد.امید دولت تدبیر و امید به گره‌گشایی‌های برجام و حتی دل بستن به وعده‌های اروپایی‌ها در خصوص برجام بدون کدخدا! هم باعث شد که دولت به‌جای کار جدی، صرفا تماشاگر این فاجعه اقتصادی باشد.
شاید یکی از مهمترین بخش‌های زندگی خانواده‌ها که افت کیفی و کمی آن ملموس‌تر از سایر بخش‌هاست، سبدغذایی است. دولت متعهد شده بود که با تخصیص دلار ۴۲۰۰تومانی، حداقل سفره مردم را کوچک نکند، وعده‌ای که عاقبتش همچون سایر وعده‌های دولت شد. در این ویدئوی یک دقیقه‌ای، مروری کرده‌ایم بر تغییر قیمت چند قلم از اجناس اصلی سفره خانواده‌های ایرانی و تاثیر آن بر میزان مصرف مردم.

حالت های رنگی