امروز: یکشنبه 25 آذر 1397 برابر با 16 دسامبر 2018

نرخ دلار در بودجه 98

نرخ دلار در بودجه 98
65 درصد گران شد
بودجه سال ۹۸ بر اساس دلار ۵۸۰۰ تومانی بسته می شود که نسبت به دلار 3500تومان بودجه امسال بیش از 65 درصد افزایش می یابد.
معاون سازمان برنامه و بودجه گفته است که در بودجه جدید سازمان برنامه و بودجه نرخ ارز را حداقل و حدود ۵۸۰۰ تومان در نظر گرفته است.
در همین حال محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه خبر داده است که دولت لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ را در موعد قانونی ۱۵ آذر ماه به مجلس تقدیم می‌کند.
نوبخت گفته در صورت عدم تشکیل جلسه مجلس در روز پنجشنبه، لایحه همان روز به مجلس ارسال می‌شود.
یک روز پس از تصویب بودجه سال ٩٨ در دولت ، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبر داد که بر اساس شنیده‌هایش قیمت نفت در این لایحه ۵۴ دلار در نظر گرفته شده است.
محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، اعلام کرد که لایحه بودجه سال ٩٨ روز پنج‌شنبه به مجلس ارائه می‌شود.
نوبخت گفت که «با توجه به شرایط تحریم، تدوین لایحه بودجه ٩٨ دشوار بود اما بودجه معقولی تنظیم شد». هیئت دولت شامگاه یک‌شنبه، ۱۱ آذر، بودجه سال ۹۸ را تصویب کرد.
در همین حال، روز دوشنبه حمید پورمحمدی، معاون سازمان برنامه و بودجه، در همایش بانکداری شرکتی گفت: «دولت بزرگترین بازیگر بازار ارز است و هرگونه رفتاری که انجام دهد فعالان اقتصادی را تحت شعاع قرار می‌دهد .بنابراین سازمان برنامه و بودجه نرخ ارز را حداقل و حدود ۵۸۰۰ تومان در نظر گرفت تا از نوسانات بازار ارز بکاهد و آرامش را در بازار برقرار کند.
پیش از وی نیز بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس، روز دوشنبه در مصاحبه با تلویزیون ایران گفت که بر اساس شنیده‌هایش قیمت دلار در بودجه سال آینده حدود ۵۷۰۰ تومان در نظر گرفته می‌شود.
این نماینده مجلس در حالی از این نرخ دلار سخن گفته که قیمت دلار در بازار آزاد هم اکنون حدود دوازده هزار تومان گزارش می‌شود.
وی همچنین خبر داد که دولت در لایحه بودجه سال آینده قیمت ۵۴ دلار را برای هر بشکه نفت در نظر گرفته است.
قیمت نفت برنت در حال حاضر کمتر از ۶۰ دلار و نفت وست‌تگزاس اینترمدیت نیز حدود ۵۱ دلار است. بهای هر بشکه نفت خام ایران معمولا دو یا سه دلار کمتر از قیمت نفت برنت دریای شمال است.
در بودجه سال ۹۷ قیمت نفت بشکه‌ای ۵۵ دلار و قیمت هر دلار،‌۳۵۰۰ تومان پیش‌بینی شده بود.
سخنگوی هئیت رئیسه مجلس همچنین گفت که در بودجه سال ۹۸ پیش‌بینی شده ایران روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت صادر کند.
پیش از این خبرگزاری فارس در گزارشی اعلام کرده بود که میزان فروش نفت ایران در بودجه سال آینده یک میلیون بشکه در روز با قیمت بشکه‌ای ۶۰ دلار پیش‌بینی شده است.
بر اساس این پیش‌بینی‌ها، فروش نفت ایران در سال ۹۸ حدود نصف میزان فروش پیش‌بینی شده برای سال ۹۷ است.
مرکز پژوهش‌های مجلس پیش از این پیش‌بینی کرده بود که با بازگشت تحریم‌های نفتی آمریکا، میزان صادرات نفت ایران در حالت خوش‌بینانه به میزان ۵۰۰ هزار بشکه و در حالت بدبینانه به میزان یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد.
در قانون بودجه امسال صادرات بیش از دو میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی با قیمت متوسط ۵۵ دلار پیش‌بینی شده بود که انتظار می‌رفت کمی بیش از ۴۸ میلیارد دلار برای کشور ارزآوری داشته باشد.
به گفته مقامات دولت «تامین کالاهای اساسی مردم با ارز دولتی» از جمله دیگر ویژگی‌های بودجه سال آینده است.
در همین حال علی لاریجانی، رئیس مجلس، گفت که هنوز دولت و مجلس در این باره تصمیم نهایی نگرفته‌اند.
به گفته آقای لاریجانی، برخی از مقامات معتقدند که قیمت کالاها به صورت واقعی باشد و به مردم یارانه داده شود اما برخی معتقدند که این کالاها همچنان با ارز دولتی تامین شود.
براساس مصوبه دولت کارمندانی که زیر سه میلیون تومان درآمد دارند و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی بسته حمایتی دریافت می‌کنند.
براساس آیین‌نامه داخلی مجلس، دولت مکلف است تا ۱۵ آذرماه لایحه بودجه سال بعد را به مجلس تقدیم کند.

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی