امروز: یکشنبه 25 آذر 1397 برابر با 16 دسامبر 2018

ورود کشتی های خارجی به بنادر کشور اوج خواهد گرفت

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور:
ورود کشتی های خارجی به بنادر کشور اوج خواهد گرفت
معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور با بیان اینکه ظرفیت فعلی بنادر کشور هم اکنون 185 میلیون تن کالا است، گفت: میزان انتظار کشتی ها در بنادر کشور در حال حاضر 28 درصد بهبود یافته است.
به گزارش خبرنگار ما؛ محمد سعیدنژاد افزود: میزان انتظار کشتی ها به منظور تخلیه و بارگیری در بنادر کشور به ازای هر کشتی 3.87 درصد روز بوده که در سال 93 این میزان به 2.87 درصد روز کاهش یافته است.


وی افزود: درصد بالایی از مساله مربوط به انتظار کشتی ها در بنادر کشور ناشی از مشکلات مربوط به اسناد و مدارک کشتی های ورودی به بنادر از جمله نواقص موجود در حواله یا گشایش اعتبار آنها بوده است.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور با بیان اینکه بنادر کشور تاکنون مشمول تحریم ها نبوده اند، تصریح کرد: به طور حتم با زمینه های مثبت ایجاد شده در پی انتشار بیانیه هسته ای لوزان، ورود کشتی های خارجی به بنادر کشور افزایش خواهد یافت.
وی با تاکید بر سیاست های در دست اقدام سازمان بنادر و دریانوردی کشور به منظور توسعه هرچه بیشتر زیرساخت های بنادر کل کشور در آینده، افزود: برای کوتاه مدت حداقل با هیچگونه محدودیتی در بخش پذیرش کشتی های بزرگ و تقاضاهای جدید مواجه نخواهیم بود.
معاون وزیر راه همچنین با اشاره به اینکه در سال گذشته دو هزار و 500 میلیارد تومان قرارداد سرمایه گذاری منعقد شده است، اظهار داشت: این سیاست در سال جاری در تمام بخش های سازمان بنادر و دریانوردی ادامه خواهد داشت.
سعیدنژاد با اشاره به سفرهای نوروزی در سال جاری با بیان آنکه، در بخش مسافری سه موضوع ایمنی شناورها در آبراهها و بنادر و ترمینال های مسافری مورد توجه ویژه سازمان بنادر و دریانوردی کشور بوده است، تصریح کرد: در سال جاری تعداد ورود و خروج مسافر به بنادر کشور 8 میلیون مسافر بوده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: با وجود آنکه در سال جاری 11 درصد رشد جابه جایی مسافر در شناورهای دریایی را داشته ایم، خوشبختانه با حادثه ای مواجه نشدیم.
سعیدنژاد با اشاره به عملکرد بخش دریایی کشور در سال گذشته، گفت: عملکرد بنادر کشور در سال گذشته 146 میلیون تن کالا بوده که در مقایسه با 139 میلیون تن کالا در سال 1392 پنج درصد رشد را شاهد بوده ایم.
رییس سازمان بنادر و دریانوردی کشور در ادامه، عملکرد سازمان بنادر و دریانوردی در بخش فرآورده های نفتی نظیر بنزین و گازوئیل در سال 1393 را 102 میلیون تن عنوان و خاطرنشان کرد: این میزان در سال 1392 معادل 95 میلیون تن کالا بوده است.
وی همچنین گفت: در بخش ترانزیت عملکرد سازمان بنادر و دریانوردی در سال 1392 به میزان 7.7 میلیون تن که این میزان در سال 1393 به 10.8 میلیون تن رسیده که با 40 درصد رشد مواجه بوده است.
سعیدنژاد اظهار داشت: تعداد کانتینرهای ورودی و خروجی کشور در سال 1392 میزان 2 میلیون و 219 هزار TEU (واحد شمارش کانتینر)بوده که این میزان در سال 1393 به 2 میلیون و 448 هزار TEU رسیده که حدود 10.3 درصد رشد داشته است.
رییس سازمان بنادر و دریانوردی کشور با اشاره به عملکرد این سازمان در بخش پذیرش و اعزام مسافر، گفت: در این بخش نیز در سال 1393 نسبت به سال قبل از آن با 9.6 درصد رشد مواجه بوده ایم.
وی با بیان اینکه، سازمان بنادر و دریانوردی برای ادامه و توسعه فعالیت ها و پاسخگویی به تقاضاهای آتی کشور آماده می شود، افزود: سیاست دولت در دو سال گذشته پیگیری توسعه دریا محور بوده که به عنوان یک ضرورت مورد تاکید دولت و تمام حاکمیت است.
سعیدنژاد همچنین با اشاره به اینکه تراکم جمعیت ایران در سواحل جنوبی کشور تنها 5 نفر در هر کیلومتر مربع است و این عدد با میانگین کشور فاصله دارد، گفت: به طور حتم از سواحل کشور می توان استفاده های فراوانی کرد و مدیریت جامع سواحل کشور از جمله برنامه های سازمان بنادر و دریانوردی در طول سال های گذشته بوده است.
وی با اشاره به توسعه بندر شهید بهشتی چابهار در سال گذشته و اینکه، برای نخستین بار کشتی های اقیانوس پیما در این بندر پهلوگیری کرد، اظهار امیدواری کرد: اجرای طرح های توسعه ای در چابهار در بخش های تجاری و صنعتی باعث رونق بیش از پیش در بندر شهید رجایی شود.
وی تصریح کرد: رفع تنش های موجود بین خطوط کشتیرانی و شهید بندر رجایی یکی دیگر از برنامه های دولت بود، به دلیل تحریم یکی از اپراتورهای این بندر برخی خطوط به این بندر تردد نمی کردند.
سعیدنژاد همچنین با اشاره به پیگیری موافقت نامه ایران، پاکستان و هند در سال جدید، گفت: ایران و افغانستان نظرات خود را درباره این توافقنامه ارائه کرده اند و منتظر نظر هندی ها هستیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به عملکرد سازمان بنادر و دریانوردی کشور در خصوص محیط زیست دریایی و ایمنی دریایی، گفت: این مسئله از جمله برنامه های مهم سازمان است و در این خصوص مانوری نیز سال گذشته در بوشهر برگزار شد.
وی با بیان اینکه، ارائه تضامین به طور حتم عاملی مطمئن به منظور توسعه بنادر کشور محسوب می شود، توجه به بخش مسافربری و گردشگری را بعنوان یکی از موضوعات مهم سازمان بنادر مورد تاکید قرار داد و گفت: تلاش شده تا تسهیلات مالی از محل وجوه اداره شده با هزینه مالی صفر در بخش مسافری در اختیار متقاضیان قرار گیرد.
رییس سازمان بنادر و دریانوردی کشور همچنین با تاکید بر توسعه هرچه بیشتر زیرساخت های بنادر کشور، گفت: منابع لازم برای اجرای طرح های توسعه ای توسط صندوق توسعه ملی تامین شده و سال گذشته از محل این صندوق منابعی به این امر اختصاص داده شد.

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی