امروز: یکشنبه 25 آذر 1397 برابر با 16 دسامبر 2018

درخواست کتبی بانک ها برای برگزاری جلسه تعیین نرخ سود از بانک مرکزی

رییس شورای هماهنگی بانک های دولتی از ارسال نامه ای به بانک مرکزی برای برگزاری جلسه ای در خصوص تعیین نرخ سود بانکی به بانک مرکزی خبر داد و گفت: در این نامه بر شرایط تغییر و کاهش نرخ سود بانکی تاکید شده است.
عبدالناصر همتی در گفت و گو با ایرنا در خصوص تغییر نرخ سود بانکی، افزود: بانکی ها در روزهای پایانی سال گذشته مذاکراتی را برای تغییر نرخ سود انجام دادند و برهمین اساس نامه ای به بانک مرکزی در خصوص شرایط تغییر نرخ سود بانکی ارسال کردند.


وی تصریح کرد: برهمین اساس بانک مرکزی باید زمان برگزاری این جلسه را تعیین و به بانک ها اعلام کند تا در زمینه تغییر نرخ سود بانکی تصمیم گیری شود.
وی درباره شرایط تغییر نرخ سود بانکی نیز اظهار داشت: یکی از مسایل مهم دراین زمینه نرخ 27 درصدی تسهیلات بین بانکی و این در حالی است که نرخ اضافه برداشت از بانک مرکزی نیز 34 درصد است.
همتی خاطرنشان کرد: این ارقام در حالی است که برخی از بانک ها هم اکنون مشکل نقدینگی دارند و این امکان وجود دارد که با تغییر نرخ سود سپرده ها مشکلاتی برای آنها ایجاد شود.
رییس شورای هماهنگی بانک ها دولتی، گفت: علاوه بر این هم اکنون 20 درصد نقدینگی کشور دراختیار موسساتی است که تحت نظارت بانک مرکزی قرار ندارند لذا اگر نرخ سود بانکی کاهش یابد و نظارتی بر این موسسات نباشد، مشکلاتی برای بانک ها و موسسات تحت نظارت ایجاد خواهد شد.
رییس شورای هماهنگی بانک های دولتی، تصریح کرد: بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی باید برخورد لازم و نظارت کافی را بر این موسسات داشته باشد.
وی با بیان آنکه این موارد از مهمترین و اصلی ترین موضوعاتی است که باید در کاهش نرخ سود بانکی مدنظر قرار گیرد، گفت: البته نظام بانکی کشور نیز قبول دارد زمانی که میانگین نرخ تورم 15 درصد است نرخ سود بانکی نباید 22 درصد باشد.

اضافه کردن نظر


حالت های رنگی