امروز: چهارشنبه 04 مهر 1397 برابر با 26 سبتامبر 2018

نوبخت‌: به تمام مردم یک بسته معیشتی پرداخت می‌شود

نوبخت‌: به تمام مردم یک بسته معیشتی پرداخت می‌شود
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه پنج بسته جبرانی اقتصادی آماده شده است گفت: دو بسته معیشتی در نظر گرفته شده و برای تمام مردم یک بسته معیشتی پرداخت می‌شود.
محمدباقر نوبخت در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه که در این سازمان برگزار شد اظهار داشت: اقتصاد باید به گونه‌ای ساخته شود که چنانچه ضربه، هجوم یا متغیر برون‌زایی بر آن اثر بگذارد مقاوم بماند و اقتصاد ما باید این ویژگی را داشته باشد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی برای مقاوم کردن اقتصاد در برابر هجمه‌ها و از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد، عنوان کرد: با وجود تلاشهای بسیار در این زمینه در سالهای اخیر هنوز اقتصاد ما مقاوم نیست.
نوبخت با اشاره به رشد چهار درصدی اقتصاد و کاهش تورم در کشور، گفت: اقتصاد ایران در حال جهش مجدد بود اما بدخواهان اجازه ندادند و تحریم را به ما تحمیل کردند.
معاون رئیس جمهور با ابراز "اینکه اقتصاد ما نمی‌تواند در برابر این هجمه مقاوم بماند واقعیت است"، افزود: نمی‌توان گفت که این وضعیت نتیجه ناکارآمدی و نابلدی دولت است زیرا این همان دولت چهار سال قبل است و هیچکدام از دولتمردان برای آزمون و خطا مسئول نشده‌اند.
نوبخت بیان کرد: تکانه و تهدید تحریم سبب شد عده‌ای تقاضا را برای تبدیل ریال به ارز مناسب بدانند اما سازمان برنامه و بودجه موظف است که حداقل برنامه‌ای در جهت کاهش این آلام و بار خانواده‌ها انجام دهد.
وی با بیان اینکه پنج بسته جبرانی اقتصادی آماده شده است گفت: دو بسته معیشتی در نظر گرفته شده و برای تمام مردم یک بسته معیشتی پرداخت می‌شود.
نوبخت با اشاره به اینکه یک بسته معیشتی خاص برای پنج دهک جامعه در نظر گرفته شده است، افزود: یک بسته خاص برای تولیدکنندگان و یک بسته خاص نیز برای پیمانکاران برنامه‌ریزی شده است.
وی با بیان اینکه روز گذشته 251 میلیارد تومان کمک بلاعوض و 400 میلیارد تومان تسهیلات در هیئت دولت برای زلزله‌زدگان استان کرمانشاه تخصیص یافت، گفت: پرداخت پنج میلیون تومان کمک بلاعوض به هر خانوار و تسهیلات با سود چهار درصد برای ساکنان روستاها و پنج درصد برای اهالی شهرها از مصوبات روز گذشته هیئت دولت برای زلزله‌زدگان بود.  
رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: در کوتاه مدت عده‌ای تلاش کردن خدمت دولت را در مناطق زلزله‌زده کم‌اهیمت جلوه دهند اما هرآنچه کانکس در مناطق زلزله‌زده دیده می‌شود دولت تقبل کرده است و برادران سپاه به عنوان پیمانکار عمل کردند.

در نشست خبری اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری صورت گرفت: انتقاد خاتمی از افزایش 60درصدی مالیات و گرانی لوازم روزمره زندگی مردم

در نشست خبری اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری صورت گرفت:
انتقاد خاتمی از افزایش 60درصدی مالیات و  گرانی لوازم  روزمره زندگی مردم

حجت‌الاسلام سید احمد خاتمی با اشاره به افزایش قیمت‌ها در ماه‌های اخیر اظهار کرد: آیا آقایان نمی‌توانند قیمت‌ها را کنترل کنند؟ بلیت هواپیمایی که متعلق به بخش خصوصی نیست، چرا این اندازه گران شده است؟ افزایش مالیات قانونی دارد یا خیر؟ آیا افزایش ۶۰درصدی مالیات قانونی است؟ چرا لوازم روزمره زندگی مردم این اندازه گران شده است؟
سخنگوی هیئت رییسه مجلس خبرگان ا اشاره به افزایش قیمت‌ها در ماه‌های اخیر اظهار کرد: آیا آقایان نمی‌توانند قیمت‌ها را کنترل کنند؟ بلیت هواپیمایی که متعلق به بخش خصوصی نیست، چرا این اندازه گران شده است؟
حجت‌الاسلام سید احمد خاتمی در نشست خبری اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری، با اشاره به سخنرانی رحیم پورازغدی در انتقاد از حوزه های علمیه گفت: صدای حوزه را باید از مراجع شنید. مراجع زعمای حوزه علمیه هستند و بر این اساس موضع من موضع مراجع عظام تقلید است و این چیز پوشیده‌ای نیست.
وی افزود: در این زمینه آیت‌الله مکارم و نوری همدانی موضع گرفتند. برخی بزرگان دیگر که موضع نگرفتند با خود بنده صحبت کردند بنابراین مراجع شناخته شده همین‌ها هستند.
سخنگوی هیئت رییسه مجلس خبرگان با اشاره به برنامه پنجمین اجلاس این نهاد، گفت: راس ساعت ۸.۵ صبح ۱۳ شهریور اولین جلسه را داریم. دستور اجلاس ابتدا نطق رئیس مجلس خبرگان رهبری است بعد نطق‌های قبل از دستور است که حداکثر هر نطقی ۱۵ دقیقه است که باید وقت بگیرند و برای صحبت بیایند. بعد سخنرانی شخصیت مدعو را داریم. این بار به دلیل دغدغه اعضای مجلس خبرگان، رفع مشکلات اقتصادی و معیشت مردم دستور کار پنجمین اجلاس است.
خاتمی با بیان اینکه دو هفته پیش از آقای رییس‌جمهوری برای سخنرانی در اجلاسیه خبرگان رهبری دعوت کردیم، اظهار کرد: ایشان عذرخواهی کردند و گفتند که نمی‌توانند در اجلاسیه سخنرانی داشته باشند. ما عذر ایشان را نمی دانیم اما معتقدیم که این یک فرصت برای رئیس‌جمهور است.
سخنگوی هیئت رییسه خبرگان افزود: روسای قوای مقننه و قضائیه هم قول دادند که تشریف بیاورند و پیش بینی ما این است که جلسه پر شوری از سوی اعضا برای روشن شدن مسائل، شکل بگیرد.
وی با تاکید بر اینکه هیچکدام از اعضای خبرگان در پی مچ‌گیری نیستند بلکه می‌خواهند موضوعات روز کشور از سوی مسئولین روشن شود، گفت: وظیفه قانونی خبرگان دو چیز است، یکی انتخاب رهبر در مواقع مورد نیاز و دیگری مراقبت از رهبر برای اینکه واجد شرایط باقی بماند اما رهبری برای خبرگان، فراتر از این وظیفه را در نظر داشتند و مطالبه‌گری را هم جزء وظایف این مجلس قرار دادند و فرمودند که علاوه بر بیانیه، قطعنامه هم صادر کنید.
خاتمی تاکید کرد: باید پذیرفته باشیم که همگی سوار یک کشتی هستیم و نباید قوه‌ای در این میان ضایع شود. هر سه قوه، نهادهای مشروع این نظام هستند. جلسه فردای مجلس مانور دموکراسی است، امیدواریم این جلسه تمرین مردم سالاری باشد، امیدواریم که قوای مجریه و مقننه تکالیف خود را به خوبی انجام دهند.

اسامی این فیلم های کوتاه عبارتند از:

سیزده فیلم کوتاه از تولیدات دفاتر انجمن سینمای جوانان ایران در بخش مسابقه نخستین جشنواره فیلم کوتاه سما به رقابت خواهند پرداخت.
به گزارش ایرنا از انجمن سینمای جوانان ایران، در پی اعلام اسامی آثار راه یافته به بخش مسابقه نخستین جشنواره فیلم کوتاه سما، 13 فیلم کوتاه از تولیدات هشت دفتر انجمن سینمای جوانان ایران در سه بخش مسابقه داستانی نسل نو، مسابقه داستانی ملی و پویانمایی ملی این جشنواره پذیرفته شدند.
اسامی این فیلم های کوتاه عبارتند از:

ورود کشتی های خارجی به بنادر کشور اوج خواهد گرفت

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور:
ورود کشتی های خارجی به بنادر کشور اوج خواهد گرفت
معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور با بیان اینکه ظرفیت فعلی بنادر کشور هم اکنون 185 میلیون تن کالا است، گفت: میزان انتظار کشتی ها در بنادر کشور در حال حاضر 28 درصد بهبود یافته است.
به گزارش خبرنگار ما؛ محمد سعیدنژاد افزود: میزان انتظار کشتی ها به منظور تخلیه و بارگیری در بنادر کشور به ازای هر کشتی 3.87 درصد روز بوده که در سال 93 این میزان به 2.87 درصد روز کاهش یافته است.

همه مشکلات با حذف تحریم ها حل نمی شود

وزیر اقتصاد:
همه مشکلات با حذف تحریم ها حل نمی شود
علی طیب نیا وزیر اقتصاد در دیدار با بانکداران با ساده انگارانه خواندن این دیدگاه که شرایط اقتصادی امروز، به کل زاییده تحریم است، گفت: اگرچه شرایط اخیر کشور ارتباط نزدیکی با موضوع تحریم‌ها داشت، اما ساده انگارانه است فکر کنیم که با حذف تحریم ها، همه مشکلات ما حل می‌شود.
دستاورد‌های مثبت اقتصادی، پشتوانه تیم مذاکره کننده بود

مردم منتظر افزایش کیفیت قطعات خودرو

وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد:
مردم منتظر افزایش کیفیت قطعات خودرو
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه صادرات غیرنفتی در سال جاری رشد خواهد کرد، گفت: مردم از قطعه‌سازان انتظار دارند تا کیفیت را افزایش دهند.
به گزارش مهر، محمدرضا نعمت‌زاده گفت: در کشورمان کارهای ناتمام زیادی وجود دارد به طوری که ۱۰ درصد آنها تکمیل شده و ۹۰درصد مابقی می‌بایست تکمیل شود.

میزان بدهی خارجی ایران اعلام شد

بانک مرکزی کل بدهی های خارجی کشور را در 9 ماهه سال 1393 معادل پنج میلیارد و 527 میلیون دلار اعلام کرد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، برهمین اساس در بخش خارجی در نه ماهه 1393 تراز حساب جاری 19 میلیارد و 938 میلیون دلار؛ تراز بازرگانی(حساب کالا) 22 میلیارد و 778 میلیون دلار، صادرات کالا هشت میلیارد و 289 میلیون دلار، واردات کالا 45 میلیارد و 511 میلیون دلار و متوسط نرخ دلار آمریکا در بازار بین بانکی 26 هزار و 179 ریال بوده است.

جزییات دخل و خرج دولت در سه ماهه سوم سال 93 اعلام شد

بانک مرکزی اعلام کرد: درآمدهای دولت در سه ماهه سوم سال 93 حدود 230 هزار و 173 میلیارد ریال و کسری تراز عملیاتی و سرمایه ای 64 هزار و 461.7 میلیارد ریال برآورد شده است.
به گزارش ایرنا البته پرداخت های هزینه ای دولت در این تاریخ 324 هزار و 651.9 میلیارد ریال، واگذاری دارایی های سرمایه ای 151 هزار و 80.5 میلیارد ریال و تملک دارایی های سرمایه ای 123 هزار و 877.4 میلیارد ریال بوده است.
بر اساس اعلام بانک مرکزی میزان نقدینگی در این دوره 14.9 درصد، میزان پول منفی 3.4 درصد، شبه پول 19.5 درصد و سپرده های بخش غیردولتی 16.6 درصد بوده است.

حالت های رنگی