راه حل اختلافات همه پرسی است

رئیس‌جمهور در آیین بازگشایی دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور:
راه حل اختلافات همه پرسی است

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در آیین بازگشایی دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور گفت: اینکه ما برای دانشجویان از لحاظ تغذیه و خوابگاه به اندازه کافی امکانات را مهیا کرده‌ایم یا نه، اینجا اعتراف می‌کنیم که حتما نواقص وجود دارد اما همیشه علاقمند هستیم مشکلات را حل کنیم.
رئیس‌جمهور با اشاره به گفت‌وگوی خودش با یکی از متخصصان ایرانی که در کشور آلمان مسئولیت ارگانی پزشکی هم برعهده دارد اما برای درمان یکی از اقوامش او را به ایران آورده بود، گفت: وقتی از او پرسیدم علت این کار چیست، گفت که ایران از نظر کیفیت و رسیدگی پایین‌تر نیست و در ضمن از نظر بهداشتی مراکز ما بهتر از اروپا است.
وی یادآور شد: در دانشگاه‌های مختلف لیسانس گرفته بودیم و به ظاهر آنچه که لازم بود را یاد گرفتیم، اما وقتی وارد دادگاه شدیم، دیدیم چیزی بلد نیستیم و نمی‌دانیم باید چه‌کار کنیم. رئیس دفتر دادگاه از یک لیسانه بهتر می‌دانست که چکار کند.

روحانی با اشاره به اینکه دانش و علم اساتید ما برای امروز نیست، افزود: اساتید ما هرچقدر هم مقاله بخوانند،‌ باز هم از علم روز عقب هستند. آن کتاب و این استاد،‌ حالا دانشجو را می‌خواهیم برای چه زمانی تربیت کنیم؟ برای آینده. همین حالا که در حال تحصیل در کلاس‌های درس هستیم،‌ علم در حال پیشرفت است و این کار ما را سخت می‌کند که چگونه به دانشجو مهارتی یاد دهیم که برای آینده نه تنها برای جامعه فعال باشد،‌ بلکه بتواند مدیر باشد و جامعه را اداره کند.
این عضو شورای عالی سران سه قوه با اشاره به سفرش به ژاپن گفت: من آنجا کارخانه‌ای دیدم که هیچ انسانی آنجا کار نمی‌کرد و همه‌اش روبات و ماشین بود. الان یک کامپیوتر با داده می‌تواند پیش‌بینی‌هایی کند که دانشمندان کار یک ساعت آن ماشین را نمی‌توانند انجام دهند. ممکن است جراحی‌ هم در آینده از راه دور انجام شود.
روحانی ادامه داد: تمام دعواهای سیاسی ما سر چیست؟ دعواهای ما بر سر برجام نیست‌، برجام که دعوا ندارد. دعوا یک چیز بزرگتری است و بر سر مساله بزرگتری است.
وی ادامه داد: یک عده می‌گویند حرف زدن با خارجی‌ها وقت تلف کردن است و عمر شریف را تلف می‌کنید. باید قوی شویم، نباید در برابر خارجی‌ها تواضع کنیم. یک عده هم معتقدند راه این نیست و با جنگ مداوم به نتجه نمی‌رسیم.
روحانی ادامه داد: مذاکره بمبی است که سر عده‌ای کوبیده می‌شود! شما که گفته بودید با مذاکره چیزی حل نمی‌شود، اما یک عده هم خوشحال می‌شوند که با مذاکره مشکل حل و فصل شد.