دریاچه ارومیه احیا شد

امسال سال پربرکتی برای کشور است بارش‌های فراوان در گوشه و کنار کشور اگرچه منجر به خسارت‌های زیادی شد اما در شمال غرب ایران نفس دریاچه ارومیه را که سال‌ها بود به شماره افتاده بود باز کرد.

به گزارش صدای ملت ، سال‌ها بود رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی مرتباً از کاهش حجم و میزان آب دریاچه ارومیه گزارش می‌دادند و روزی نبود که خبرنگاران از حال و روز بد آن خبر و گزارشی روی خروجی رسانه‌های مختلف نفرستند.

خبرهای مختلف نشان می‌داد دیگر چندان امیدی به حیات بزرگ‌ترین پارک ملی شور جهان باقی نمانده و بودجه‌های محقق‌نشده و وعده‌های به‌زمین‌مانده دولت بر این ناامیدی هر روز اضافه می‌کرد.

اما امسال خدا خواست بار دیگر قدرت خود را به‌نمایش بگذارد و نشان دهد همه چیز فقط و فقط در ید باکفایت اوست و هم اوست که می‌تواند دریاها را بخشکاند یا اقیانوس‌ها را زنده کند و بشر قدرت عرض اندام مقابل قدرت لایتناهی الهی را ندارد.

خدا خواست و فقط در عرض چند روز افزون بر ۲ میلیارد مترمکعب آب شیرین را از رگ‌های بسته‌شده دریاچه ارومیه وارد پهنه آن کرد تا سرزمینی که به برهوتی از نمک با ۱۴ میلیارد تن مواد مخرب و مضر به حال بشر تبدیل شده بود دوباره چیزی به‌نام دریاچه ارومیه نام بگیرد.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با شکرگزاری خداوند به‌خاطر بارش‌های اخیر اظهار می‌کند: به‌فضل الهی امسال تراز دریاچه ارومیه بیش از  یک متر افزایش یافته است.

به‌گفته فرهاد سرخوش با افزایش بارندگی‌ها و رهاسازی آب از سدها و رودخانه‌های استان به دریاچه ارومیه تراز فعلی آن افزون بر ۱۲۷۰.۴۷ است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۳ سانتی‌متر و نسبت به اول مهر سال گذشته یک متر و ۲۰ سانتی‌متر افزایش داشته است.

وی می‌افزاید: وسعت فعلی دریاچه ارومیه ۲۹۴۴ کیلومترمربع است.

سرخوش می‌گوید: وسعت دریاچه ارومیه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶۶۸ کیلومتر افزایش داشته است.

آرتمیا با جان‌گرفتن دریاچه ارومیه به حیات و زندگی برگشت

وی ابراز کرد: با افزایش بارش‌ها این دریاچه جانی دوباره یافته و با توجه به افزایش حجم آب دریاچه و کاهش درصد شوری در سال جدید شاهد بازگشت حیات آرتمیای دریاچه هستیم که امید است با شروع تخم‌گذاری تعداد این سخت‌پوست دریاچه به حد نرمال خود در گذشته برسد.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی حجم آب موجود دریاچه ارومیه را افزون بر چهار میلیارد و ۷۰ میلیون مترمکعب اعلام کرده و می‌افزاید: این میزان در مدت زمان مشابه سال گذشته دو میلیارد و ۷۰ میلیون مترمکعب افزایش را نشان می‌دهد.

اما از سوی دیگر با بارش‌های اواخر سال ۹۷ و اوایل سال ۹۸ میزان ذخیره آب پشت سدهای موجود در حوضه آبریز دریاچه ارومیه نیز افزایش یافت تا جایی که بعضاً به سرریز شدن آن و حتی به تهدید مبدل شدنش نیز انجامید بنابراین دولت مجبور بود آب مازاد پشت این سدها را به‌سمت دریاچه ارومیه رهاسازی کند.

حتی در شهر مهاباد نماینده مردم این شهر در مجلس شورای اسلامی پیش از آغاز بارش‌ها اعلام کرده بود نخواهد گذاشت حتی یک قطره از آب این سد به‌سمت دریاچه ارومیه سرریز شود چرا که به‌اعتقاد وی شهروندان این شهر بیش از دریاچه به آن نیازمند بودند اما طولی نکشید که حتی خود این سد نیز نیاز به رهاسازی آب‌های مازاد خود پیدا کرد.

رهاسازی ۱.۵میلیارد مترمکعب آب سدهای استان به دریاچه ارومیه

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی از رهاسازی ۱.۵ میلیارد مترمکعب آب سدها به‌سمت دریاچه ارومیه خبر داد.

کیومرث دانشجو در این باره می‌گوید: بارندگی‌های بسیار مناسب سال آبی کنونی موجب شده است تا این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲ میلیارد مترمکعب و در مقایسه با ابتدای سال آبی کنونی حدود ۳ میلیارد مترمکعب افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه بارندگی‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی کنونی تاکنون به بیش از ۴۷۹ میلی‌متر رسیده است، می‌افزاید: میزان بارش‌های این حوضه نسبت به سال آبی گذشته ۶۱ درصد و نسبت به مدت متوسط بلندمدت بیش از ۶۷ درصد افزایش یافته است.

دانشجو با تأکید بر اینکه بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب سدهای استان از ابتدای سال آبی کنونی به‌سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده است، می‌گوید: در پی بارندگی‌های مناسب امسال حدود ۹۳۵ میلیون مترمکعب از این رقم تنها از ابتدای فروردین‌ماه تاکنون به‌سمت دریاچه رهاسازی شده است.