امروز: جمعه 04 فروردين 1396 برابر با 24 مارس 2017

logo95

پست، کهن ترين ابزار ارتباطي بين مردم

دولتشاه مدير کل منطقه 16 پستي تهران :
پست، کهن ترين ابزار ارتباطي بين مردم

لردا طولابی
پست، کهن ترین و گسترده ترین نوع ابزارارتباطی بین مردم یک کشور با ساکنان دیگر سرزمینها و مناطق جهان است . جوامع رشد یافته ، برای تحقق توسعه خود به شبکه ارتباطی توجه داشته و روی آن برنامه ریزی کلان کرده اند.
به گزارش صدای ملت؛ هر پستچی از انجام 3000 سفر جلوگیری می کند ، که هر سفر افزون بر هزینه، پیامدهای دیگری چون اتلاف وقت، فشارهای عصبی و روحی، مشکلات حمل و نقل، اتلاف سوخت، آلودگی هوا، صرف نیروی انسانی و انواع خسارتهای احتمالی مالی و جانی را نیز به همراه دارد . سابقه پست درایران : فعالیتهای پستی در ایران، قدمتی سه هزار ساله دارد وحتی برخی از مورخین، ایرانیان را مبتکر ارتباط پستی می دانند. در سال 1297 ه.ق ناصرالدین شاه دستور دادتا مؤسسه پست آن روز به وزارت تبدیل شود و اداره آن را به امین الملک ، وزیر وظایف و رئیس دارالشوراء سپرد. پس از صدارت امیرکبیر، تحولات تازه ای در پست کشور ایجاد گردید،

گرامیداشت خنیاگران سرزمین مادری

لردا طولابی
همایش "خنیاگران سرزمین مادری" با محوریت موسیقی شناسی لرستان با حضورفریدون شهبازی، سیدفریدقاسمی، ایرج فرج پور، درویش رضا منظمی، علی اکبرشکارچی ومحمدمیرزا وندی، فرج علیپور صاحب‌نظران و کارشناسان موسیقی در فرهنگ سرای ارسباران به کارخود پایان داد .
قربان نجفی بازیگر تئاتر وسینما مجری برنامه با خوش آمدگویی به میهمانان و گرامیداشت یاد و خاطره استاد شاه میرزا مرادی نوازند لرستانی(سازو دهل ) برنامه را آغاز کرد. دقایقی بعد آوای ساز و دهل با هنرنمایی احسان عبدی پور و امیر عبدی پور با نوایی سحر آمیز پر از شور و شعف ، وارستگی و صلابت در فضای ارسباران طنین انداز شد. سپس تک نوازی تنبور "سلیمان میری "هنرمند توانمند از دیار کوهدشت لرستان که خوشنویسی چیره دست نیز هست و آواز با لهجه زیبای لرستانی با همراهی تمبک "بابک پیمانی"بخش بعدی این برنامه بود .

سونامی موسیقی خیابانی در تهران

لردا طولابی
در را که پشت سرم بستم راهی محدوده خیابان ولیعصر شدم .قدم زدن در این خیابان بلند و بی انتها به من حس خوبی می داد. از سروها و آبراهه هایش گرفته تا نوازنده های دوره گرد و خیابانی. به ویژه اینکه در این مسیر هر روز شاهد افراد و گروه های مختلف موسیقی خیابانی هستیم که هر کسی با سازش در گوشه ای از این خیابان در حال هنر نمایی است.هنوز چند قدمی بیشتر نرفته بودم که صدایی حواسم را جلب کرد ،صدای گیتار بود دخترکی در گوشه ای از خیابان با نواختن گیتار فضا را نشاط بخشیده بود. اين داستان هر روزه تهران است از ابتدای میدان ولیعصر تا ميدان تجريش و به سمت ونک و ... که مي‌رويم خوانندگان و نوازندگان مختلفي ديده مي‌شوند که ساز به دست در ميان هياهوي عابرين پياده و شلوغي خيابان‌ها مي‌خوانند و مي‌نوازند. نزدیک تر که شدم صورت جوان و زیبایش بیشتر مرا مجذوب خودش کرد .نزدیکش نشستم تا قطعه آهنگی که می نواخت را تمام کند. در این میان گاهی کسی بر روی جعبه اش اسکناسی می انداخت.

داستان زندگی لوئی بریل‌، مخترع خط‌ نابیناها

لردا طولابی
در سال ۱۹۵۲، جسد لوئی بریل، پسر چرم‌دوز و زین‌ساز فـقیری از اهـالی دهکده کوپوری‌، واقع در ایالات سن‌ومارن، که چند سال قبل از‌ آن تاریخ، در گورستان زادگاهش‌ به خاک سپرده شده بود، به مقبره پانتئون پاریـس -آرامگاه مشاهیر فرانسه- انتقال‌ داده شد. تنها‌ دست‌های متوفی، به درخواست همشهریانش، در گورستان‌ زادگاهش، مدفون‌ گردید. در مراسم انتقال جنازه بـریل، یک صف طولانی، مرکب از افرادی نابینا،به کمک عصاهای سفیدرنگ، با قدم‌های نامطمئن، حرکت می‌کردند شرکت کرده بودند. این نابینایان بخوبی آگاه بودند تا چه اندازه، به خاطر خطی که بریل اختراع کرده‌ بود، مدیون او هستند. این خط که از نقطه‌های‌ برجسته تشکیل می‌شود، انبوهی از دانـشهای بشری را در دسترس‌ نابینایان گذاشته بود.

زنی که با ساز دهنی زندگی می چرخاند

نبرد برای زندگی در خیابان های پایتخت
زنی که با ساز دهنی زندگی می چرخاند

لردا طولابی
گفتم تا فرصت داریم زودتر جمع و جور کنیم برویم سینما... پوسیدیم از بس درس خواندیم و کار کردیم، مسیر زیبای خیابان بزرگ ولیعصر غروب ها مملو از عابرینی می شود که هر کدام برای انجام کاری و یا حتی قدم زدن و حال و هوایی عوض کردن به آنجا می آیند. ما نیز به قصد رفتن به سینما راهی خیابان بزرگ ولیعصر شدیم.
در حوالی میدان ونک چند دختر بچه را در حال فال فروشی و اسفند دود کردن دیدم طبق عادت همیشه ام گفتم خدایا " روزیشون رو برسون " همراهانم گفتند آمین... نسیم خنک پاییزی به خوبی در طول مسیرمان احساس می شد گونه هایمان را نوازش می داد.

آرزوهای بر باد رفته کودکان دست فروش

وضع ناگوار کودکان کار در خیابان های پایتخت
آرزوهای بر باد رفته کودکان دست فروش

لردا طولابی
میرداماد ساعت 37: 00 باورش سخت بود ... گفتم شاید اشتباه دیده ام، دوباره به ساعت نگاهی انداختم اما متاسفانه درست بود و ساعت از نیمه شب گذشته بود و کودکان کار هنوز در خیابان های پایتخت پرسه می زدند. حالا واقعا مغزم سوت می کشید ... خیر سرم از تفریح برمی گشتیم همه اش از دماغم درآمد.
به اصرار من همه را پیاده کردم تا نزد آن بچه ها برویم ... خدایا اخر این وقت شب کودکان بی گناه به کدامین گناه نکرده اینگونه از زندگی محروم گشته اند... چشمم که به دختر بچه ها افتاد نفس عمیقی کشیدم قلبم سنگینی می کرد . دوست داشتم همه را با خودم ببرم و پناه دهم اما افسوس اجازه این کار را نداشتم .بهزیستی هم که .......

آتش نشاني،آميزه اي از عشق و وظيفه

7 مهر بزرگداشت روز آتش نشاني و ايمني
آتش نشاني،آميزه اي از عشق و وظيفه

تو مهربان ترین آشنایی هستی که به یاری امیدهایی می شتابی که تا خاکستر شدن، زمانی بیش، فاصله ندارند.
از درون گر گرفته ای. دستانت، راز سرشار رودخانه های جاری است. چون دریا موج می زنی و در خویش نمی گنجی.
بلندتر از شعله ها قد کشیده ای.
فراموش کرده ای ثانیه هایت را. بی تابی اتفاق را تاب نمی آوری.
پیشانی تو را می بوسم که خط های سرنوشت بسیاری از انسان ها به پیشانی تو گره خورده است.
سرنوشت های سوخته را با ابرهای عشق، به بهار پیوند می زنی و هر کجا که قدم می گذاری، امید جوانه می زند.
تو می توانی عشق و امید را از زیر انبوهی از خاکستر بیرون بکشی و آسمان آبی را به پنجره های دود گرفته نشان بدهی.
دست های تو، نشانه آخرین ثانیه های ناامیدی اند و لبخندت، آغاز زندگی و شروعی دوباره است.

بانوی ایرانی بهترین بدلکار دنیا شد

«کریستال اِوارد» در دستان بانوی ایرانی
بانوی ایرانی بهترین بدلکار دنیا شد

لردا طولابی
مهسا احمدی (زاده ۲۳ مهر ۱۳۶۸، کرج) بدلکار ایرانی است. مهسا احمدی که فارغ‌التحصیل رشتهٔ تربیت بدنی است از ۵ سالگی ژیمناستیک را شروع کرد و به مدت ۱۱ سال قهرمان ژیمناستیک دختران ایران بود وی در ۱۷ سالگی به عنوان اولین دختر بدلکار ایران در گروه بدلکاران ۱۳ فعالیت خود را آغاز کرد. مهسا در حال حاضر عضو فعال انجمن بدلکاران هالیوود می‌باشد.
مهسا احمدی گفت: من یک بانوی ایرانی هستم که عاشق ایران و پرچم زیبای کشورم هستم آنقدر خوشحالم که نمی‌توانم آن را بیان کنم در جشنواره‌ای که بهترین بدلکاران دنیا حضور داشتند رتبه نخست آن برای اولین بار به یک خارجی رسید و آن هم من بودم.

حالت های رنگی