امروز: جمعه 04 فروردين 1396 برابر با 24 مارس 2017

logo95

نماينده سابق ولي‌فقيه در لرستان درگذشت

آيت‌الله سيدکاظم حسيني ميانجي، نماينده ولي فقيه و امام جمعه پيشين خرم‌آباد يک‌شنبه، پنجم دي‎ماه به ديار حق پيوست.
آيت‌الله حسيني ميانجي که طي سال‌هاي 61 تا 87 به مدت 27 سال امام جمعه خرم‌آباد و نماينده ولي‎فقيه در استان لرستان بودند روز يک‌شنبه، پنجم دي‎ماه دار فاني را وداع گفت.
يادآور مي ‏شود، آيت‌الله سيدکاظم حسيني ميانجي در سال 1311 ه.ش در روستايي از توابع شهرستان ميانه متولد شد.در سه سالگي مادر و در هفت سالگي پدرش، آقا ميرحسن را از دست داد و پس از آن تحت سرپرستي دايي خود، ثقةالاسلام شيخ حسينعلي احمديره قرار گرفت. با توجه به اين‌که قرائت قرآن کريم را در زمان حيات پدر آموزش ديده بود، نزد دايي، کتاب‌هايي نظير بوستان و گلستان سعدي را فرا گرفت. پس از گذشت دو سال، با صلاحديد دائي و عموهايش، به ميانه نقل مکان کرده و در منزل حضرت حجت‌الاسلام شيخ ابومحمد حجتيره سکني گزيد و بعد از يک‌سال و نيم نيز، در يکي از حجره‌هاي مسجد جامع شهر مستقر شد.
در دومين سالي‌که از اقامت حضرت آيت‌الله العظمي بروجردي در قم مي‌گذشت، ايشان به همراه پسر دائي خود، حضرت آيت‌الله احمدي ميانجي به حوزه علميه قم رهسپار و در يکي از حجره‌هاي مدرسه دارالشفاء ساکن شد، ولي به‌دليل کثرت رفت و آمد طلاب ميانه به حجره و ايجاد مشکلات در مطالعه دروس، بالاجبار اتاقي را در خيابان خاکفرج اجاره و به آنجا نقل مکان کرد.
در اواخر حيات مبارک حضرت آيت‌الله العظمي بروجردي به پيشنهاد حضرت آيت‌الله بهاءالديني به مدت 18 سال در ماه‌هاي رمضان و دهه اول محرم در يکي‌از روستاهاي اطراف قم منبر مي‌رفت و با مساعدت آيت‌الله العظمي بهاءالديني موفق به ساخت مسجد و يک سري اماکن عام‌المنفعه براي مردم شد.
وي پس از اتمام دروس جامع المقدمات، سيوطي، مغني و مطول را در محضر حضرت آيت‌الله ملکوتي و دروس فقهي را نزد حضرات آيات مشکيني و طباطبايي بروجردي گذراند و کفايتين را در محضر حضرت آيت‌الله مجاهد تبريزي تلمذ نمود. پس از اتمام سطح، در دروس خارج فقه حضرت آيت‌الله العظمي حجت کوه‌کمري شرکت کرد و ساليان متمادي نيز در دروس خارج حضرات آيات عظام بروجردي، محقق‌داماد و امام خميني(ره) حاضر شد.
ايشان زماني‌که امام خميني(ره) در مسجد سلماسي کفايه تدريس مي‌کردند، در درس ايشان حاضر مي‌شد و به مدت دو سال از محضر ايشان بهره‌هاي علمي فراواني برد.
در سال 1359 از سوي حضرت امام خميني(ره) به‌عنوان امام جمعه کاشمر تعيين شد و پس از هشت ماه به دستور ايشان راهي آباده در استان فارس شد و مدت نه ماه در مسئوليت امامت جمعه آن شهر انجام وظيفه نمود. در سال 1361 نيز با معرفي چند نفر از علماي لرستان، از سوي حضرت امام خميني(ره) به‌عنوان نماينده ولي‌فقيه در استان لرستان و امام جمعه خرم‌آباد منصوب شد و بعد از رحلت امام نمايندگي ايشان، توسط مقام معظم رهبري تمديد گرديد، از جمله مسئوليت‌هاي ايشان مي‎توان به نماينده امام در ميان طلاب و علماي ميانه، مسئول توزيع شهريه امام بود، نمايندگي ولي‏فقيه به مدت بيست وهفت سال در استان لرستان و شهرستان خرم‌آباد اشاره کرد که ساخت و تجهيز بزرگ‌ترين مسجد در استان لرستان با نام مسجد النبي(ص) ، گوشه‌اي از فعاليت‌هاي فرهنگي مستمر و پايدار آن دوره محسوب مي‌شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

حالت های رنگی