خانه / اجتماعی / سهم اصحاب رسانه در نابسامانی های درمانی بیشتر از بقیه است

سهم اصحاب رسانه در نابسامانی های درمانی بیشتر از بقیه است

سهم اصحاب رسانه در نابسامانی های درمانی بیشتر از بقیه است

مهدی اسفندیار
مجری کارشناس رادیو سلامت
دبیر سرویس سلامت و رفاه اجتماعی صدای ملت

چندین بار واقعا دلم شکست، یکبار وقتی اورژانس بیمارستانی را ۲۰:۳۰ نشان داد و بابت تعمیرات همراه با نگهداری بیمار اعتراض کرد این در حالی است که می شد در آن گزارش اگر تعمیر نمی کردند گزارش خرابی ها را نشان داد، اگر بیمار پذیرش نمیکردند از عدم پذیرش بیمار گزارش تهیه کرد و اگر تعمیر می کردند و بیمار پذیرش می کردند از این وضعیت، یکبار هم وقتی ۲۰:۳۰ از بیمارستان شهید فیاضبخش گزارشی بخاطر تعطیلی واحد ام آر آی تهیه کرد در حالیکه بخاطر تحریم و عدم امکان وارد کردن هلیوم بسته شده بود و اصلا ام آر آی در کشور ما و خصوصا در تهران که در کوچه پس کوچه هایش دستگاه ها موجود است اصلا جنبه ی استراتژیک نداره و همین گزارش برای غربی یکی از نشانه های آسیب پذیری ما در برابر تحریم تلقی شد و روحیه ی مردم را خراب کرد و یکبار هم وقتی در برابر دو استاد دانشگاه بی سوادترین آدم در حوزه ی سلامت برای مناظره رفت و افسوس خوردم که چرا چنین می کنیم؟؟!!
اکنون سوال اینجاست که تلکیف امثال بنده و همکاران بنده در سیما و صدا و رسانه های مکتوب برای آموزش عمومی در حوزه ی سلامت به جز تبلیغات خواص میوه ها و ….چیست؟!
کی و چه موقع باید در مورد آسیب هایی که در فرهنگ عمومی در مواجهه با پزشکان چیست؟! وقتی بیمار وزن داروی تجویز شده را ملاک نمره دهی به پزشک تلقی می کند؛ وقتی بیمار ناآگاهانه تجویز رادیولوژی و سونوگرافی و آزمایش و سی تی اسکن را ملاک طبابت خوب تلقی می کند؟!
ما تا چه حد عمیق حقوق واقعی بیمار را آموزش داده ایم؟! چندبار در رسانه ی ملی به مردم در مورد موارد مراجعه به اورژانس اطلاعات کافی داده ایم؟!
ما تا چه حد نسبت به مصرف خودسرانه ی دارو گزارش های جان دار تهیه کرده ایم و چندبار مرگ ناگهانی مردم را بخاطر خود درمانی ها گزارش داده ایم و گزارش چالشی تهیه کرده ایم؟!
این انرژی تمام عیاری که برای نمایش فیش حقوقی ۵ درصد از جامعه پزشکی و کارتخوان گذاشته ایم را اگر برای اجرای پزشک خانواده و حمایت از نظام ارجاع و پیگیری اجرای پرونده ی الکترونیک سلامت می گذاشتیم، چه نتایجی گیر کشور می آمد و چقدر می توانستیم جلوی چالش ها را بگیریم؟!
چقدر روی مفاهیم مهمی چون مدیریت تکنولوژی سلامت و اجرای گایدلاین ها وقت و پیگیری صرف کرده ایم؟! تا حقوق اصلی مردم را و خدمت واقعی به مملکت را رقم بزنیم؟!
واقعیت را بپذیریم که رسانه های اصلی و روزنامه های معتبر کشور هیچ نشانی ار یک رسانه ی استراتژیست برای بهبود اوضاع نظام سلامت ندارند و تماما درگیر روزمرگی و پوپولیسم رسانه ای برای جذب عوام جامعه و مخاطبانی از این دست هستند؛ وقتی به کتاب راوین در تعارض منافع و آینده ی پزشکی نگاه می کنم ؛ عمیقا می فهمم که روزنامه نگاران در آنجا چه کرده اند و ما چه؟! آنها چقدر روی مفاهیم بیمه، تعارض منافع؛ سیستم های دارویی و حقوق مردم و جامعه ب پزشکی کار کردند وما چقدر؟!
ما خیلی پیاده ایم؟!

همچنین ببینید

شماره ۱۵۵۰ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۴۹ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۴۸ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۴۷ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۴۶ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۴۵ روزنامه صدای ملت