خانه / سیاسی / سردر گمی دستگاه های اطلاعاتی بیگانه از نحوه دستگیری زم توسط اطلاعات سپاه

سردر گمی دستگاه های اطلاعاتی بیگانه از نحوه دستگیری زم توسط اطلاعات سپاه

سردر گمی دستگاه های اطلاعاتی بیگانه از نحوه دستگیری زم توسط اطلاعات سپاه

* در پی انتشار گزارشی در روزنامه فرانسوی فیگارو، دفتر آیت‌الله علی سیستانی، مرجع تقلید شیعه ساکن نجف، هر نوع ارتباط بین روح‌الله زم، موسس وب‌سایت آمدنیوز، و این دفتر را تکذیب کرد.

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه خود تأیید می‌کند که روح‌الله زم پناهنده فرانسه است و از حق ورود و خروج آزادانه به این کشور برخوردار است.
*سپاه پاسداران روز دوشنبه اعلام کرد که روح‌الله زم، مدیر سایت آمدنیوز، را طی «یک عملیات پیچیده و با حربه فریب اطلاعاتی» بازداشت کرده است.
*رحمانی فضلی وزیر کشور: “باید با هر کسی که در قالب نفوذ، جاسوسی یا همکاری‌های رسانه‌ای مبتنی بر خلاف امنیت ملی اقدام می‌کند و اینگونه به کشور ما خیانت می‌کند برخورد شود.”
با گذشت نزدیک به چهار روز از دستگیری روح الله زم از عناصر سرسپرده دستگاه های حاسوسی بیگانگان ،سرویس های اطلاعاتی کشورهای متحد آمریکا همچنان از نحوه دستگیری وی سردرگم بوده واخبار ضد ونقیض از چگونگی دستگیری زم منتشر می کنند.
روزنامه فیگارو، چاپ پاریس، روز سه‌شنبه با ارائه جزئیاتی از چگونگی دستگیری روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز»، به نقل از منابع خود نوشته بود که زم در سفر به عراق دستگیر شده و سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه با جلوگیری نکردن از این سفر، کار دستگیری او را تسهیل کرده‌اند.
این روزنامه در گزارش خود همچنین به مورد یک تبعه فرانسه نیز اشاره کرده بود که چندی است در ایران در بازداشت به سر می‌برد.
طبق این بیانیه، کنسول فرانسه در تهران توانسته است «چند بار» با رولان مارشال دیدار کند و او به وکیل «دسترسی دارد».
همسر روح‌الله زم جمهوری اسلامی را به ربودن او از بغداد متهم کرد
مهسا رازانی، همسر روح‌الله زم، در مصاحبه با وب‌سایت ایران‌وایر ضمن اشاره به این که همسرش روز جمعه، ۱۹مهر، با پرواز «رویال جوردنین» از پاریس «عازم بغداد» شده جمهوری اسلامی را به ربودن همسرش در بغداد متهم کرد.
در همین حال در پی انتشار گزارشی در روزنامه فرانسوی فیگارو، دفتر آیت‌الله علی سیستانی، مرجع تقلید شیعه ساکن نجف، هر نوع ارتباط بین روح‌الله زم، موسس وب‌سایت آمدنیوز، و این دفتر را تکذیب کرد.
روزنامه فیگارو روز سه‌شنبه گزارش کرده بود که سازمان اطلاعات سپاه پاسداران یک زن را به پاریس فرستاده تا روح‌الله زم را قانع کند که برای دیدار با آیت‌الله علی سیستانی، رهبر شیعیان عراق، به نجف سفر کند.
به گفته مهسا رازانی، آقای زم «توقف کوتاهی در امان پایتخت اردن داشت و بامداد شنبه ۲۰ مهر وارد بغداد شد».
خانم رازانی گفت که یک روز از همسرش خبری نداشته، اما روز یک‌شنبه، ۲۱‌ مهر، «در تماس تلفنی یک‌دقیقه‌ای با لحن و ادبیاتی غیرمعمول خبر از سلامتی‌اش» داده تا این که خبر بازداشتش منتشر شده است.
فرانسه: بازداشت زم را محکوم می‌کنیم؛ به «وضعیت غیرقابل قبول» مارشال پایان دهید
وزارت خارجه فرانسه روز چهارشنبه، ۲۴ مهرماه، در بیانیه‌ای به بازداشت روح‌الله زم و همین طور محبوس شدن رولان مارشال، شهروند فرانسوی، در ایران واکنش نشان داد.
فرانسه در ادامه بازداشت آقای زم را «قویا محکوم» کرده و با تایید بازداشت آقای مارشال از ایران خواسته است به این وضع به گفته آنها «غیرقابل قبول» پایان دهد.
این وزارتخانه در بیانیه خود تأیید می‌کند که روح‌الله زم پناهنده فرانسه است و از حق ورود و خروج آزادانه به این کشور برخوردار است.
بیانیه این وزارتخانه پس از آن منتشر می‌شود که همسر زم در مصاحبه‌ای جمهوری اسلامی را متهم کرد که همسرش را ربوده است.
سپاه پاسداران روز دوشنبه اعلام کرد که روح‌الله زم، مدیر سایت آمدنیوز، را طی «یک عملیات پیچیده و با حربه فریب اطلاعاتی» بازداشت کرده است.
فلای دوبی: مسافری به نام روح ‎الله زم در پرواز ما نبوده
شرکت هوایی فلای دوبی در پاسخ به بی‌بی‌سی فارسی شایعه سفر روح الله زم، موسس کانال تلگرامی آمدنیوز با این شرکت هواپیمایی در روز ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر) را تکذیب کرد.
پرواز شماره اف‌زد ۷۱۰ این شرکت هواپیمایی بین باکو و دوبی به دلیل نقص فنی در آن روز مجبور به فرود اضطراری در شیراز شد.
شرکت فلای دوبی در پاسخ به بی بی سی فارسی ضمن بیان اینکه مسافری به نام روح الله زم در این پرواز نبوده، تاکید کرده که تمامی مسافران این هواپیما پس از برطرف شدن نقص فنی به هواپیمایی دیگری به مقصد نهایی (دوبی) خود رسیدند.
از روز گذشته (چهاردهم اکتبر) شایعه‌‌ای درباره احتمال فرود اضطراری پرواز باکو- دوبی شرکت هواپیمایی فلای دوبی در شیراز برای تحویل موسس کانال تلگرامی آمدنیوز در شبکه‎های اجتماعی دست‎به‌دست شده است.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز دو‌شنبه (۱۶ اکتبر) با انتشار اطلاعیه‌ای از دستگیری این مخالف سیاسی خبر داد و نوشت “سازمان اطلاعات سپاه” او را در یک عملیات “اطلاعاتی هوشمندانه” دستگیر کرده است.
وزیر کشور: از مدتها قبل برای روح‌الله زم تور اطلاعاتی پهن شده بود
عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران درباره دستگیری روح‌الله زم، موسس آمدنیوز گفته از مدت‌ها قبل روی این موضوع “تور اطلاعاتی” پهن شده بود.
او درباره برخورد با عوامل داخلی آمدنیوز گفته: “باید با هر کسی که در قالب نفوذ، جاسوسی یا همکاری‌های رسانه‌ای مبتنی بر خلاف امنیت ملی اقدام می‌کند و اینگونه به کشور ما خیانت می‌کند برخورد شود.”
او در عین حال گفته: “ولی این برخورد باید مستند، دقیق و کاملا اندازه‌گیری شده باشد تا موجب فضاسازی‌هایی علیه کشورمان یا افزایش اختلافات داخلی نشود.”
سپاه پاسداران دو روز پیش در اطاعیه‌ای اعلام کرد آقای زم را در یک عملیات “اطلاعاتی هوشمندانه” دستگیر و به داخل ایران هدایت کرده است.

همچنین ببینید

شماره ۱۵۹۲ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۹۰ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۸۹ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۸۷ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۸۳ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۸۱ روزنامه صدای ملت