خانه / سیاسی / خوشبینی عمران خان برای آشتی ایران و عربستان

خوشبینی عمران خان برای آشتی ایران و عربستان

درنشست خبری مشترک نخست وزیر پاکستان و رئیس‌جمهور ایران اعلام شد:
خوشبینی عمران خان برای آشتی ایران و عربستان

* من با ذهنیتی خوبی از جلسه امروز به عربستان سفر خواهم کرد و خوشحالم که مثل گذشته میانجی میان ایران و عربستان هستیم.
* در جریان این سفر نیز به ابتکارات پاکستان در خصوص صلح و ثبات و پایان اختلاف و تنش تأکید خواهم کرد.
* دلیل اصلی سفر من به کشور شما این است که نمی‌خواهیم درگیری جدید در منطقه اتفاق بیفتد .چرا که ما در سال‌های اخیر هزینه‌های زیادی بابت جنگ داده‌ایم و اکنون هم در افغانستان و سوریه شاهد این درگیری‌ها هستیم.
* پاکستان هنوز کمک‌های ایران در سال ۱۹۶۵ را از یاد نبرده است.تمایل دارم از حمایت‌های دولت ایران از ۸ میلیون کشمیری که در چند ماه گذشته در محاصره اقتصادی بودند، تشکر کنم.
* در نهایت در سفر نیویورک با آقای ترامپ صحبت کردم و او از من خواست که تسهیل کننده گفت‌وگویی بین ایران و آمریکا باشیم ما از هیچ کوششی برای برداشته شدن تحریم‌ها و بازگشت به برجام دریغ نخواهیم کرد.

ترامپ خواست تسهیل‌کننده گفت‌وگویی بین ایران و آمریکا باشم روحانی: آمریکا برای حل مساله باید به برجام برگردد و تحریم‌ها را کنار بگذارد .
رئیس‌جمهور ایران تاکید کرد: در دیدار با نخست وزیر پاکستان بر این نکته تاکید کردیم که مسائل منطقه راه حل سیاسی دارد و باید از طریق گفت‌و‌گو به حل و فصل نهایی برسد.
حجت الاسلام حسن روحانی در توضیح جزئیات نشست با نخست وزیر پاکستان،با بیان اینکه این سفر و مباحث مطرح شده در آن به نوعی ادامه مباحثی بود که در نیویورک با یکدیگر داشتیم، اظهار داشت: در مباحث امروز درباره روابط دوجانبه و لزوم گسترش روابط اقتصادی بین دو کشور تأکید کردیم.
رئیس جمهور اضافه کرد: در این گفتگوها همچنین نگرانی خودمان را نسبت به امنیت نفتکش‌ها بویژه حادثه‌ای که روز جمعه برای نفتکش‌ایرانی در دریای سرخ اتفاق افتاد، بیان کردیم و سرنخ‌هایی که در این زمینه به دست آوردیم را به نخست وزیر پاکستان ارائه نموده و تأکید کردیم که تحقیقات خود را تا رسیدن به نتیجه نهایی و روشن شدن عوامل اصلی حمله به نفتکش ایرانی ادامه خواهیم داد.
روحانی تصریح کرد: اینکه کشوری فکر کند می‌تواند در منطقه ناامنی ایجاد کند و پاسخی دریافت نکند، اشتباه محض خواهد بود.
وی گفت: آقای عمران خان راجع به امنیت منطقه حساس خلیج فارس نکاتی داشتند که ما هم آنها را تأیید می‌کنیم.
رئیس جمهور تصریح کرد: نخست وزیر پاکستان بر این نکته تأکید داشتند که کلید حل و فصل مسأله، پایان یافتن جنگ یمن، آتش بس فوری و کمک به مردم یمن است که این می‌تواند آغاز بسیار خوبی باشد.
روحانی با بیان اینکه «در این دیدار خطرات رژیم صهیونیستی برای امنیت منطقه برای مقامات پاکستانی توضیح داده شد»، گفت: همچنین به آقای نخست وزیر تأکید کردیم که هر گونه حسن نیت و کلام طیب، پاسخش هم پاسخ طیب و شایسته خواهد بود.
عمران خان نخست وزیر پاکستان هم در نشست خبری مشترک با روحانی گفت: در ابتدا مایل هستم که اعلام کنم این سومین جلسه‌‌ای است که با شما داشته‌ام ما امروز در صحبت‌های خود در خصوص مناسبات و تجارت دوجانبه بین ایران و پاکستان صحبت کردیم. پاکستان هنوز کمک‌های ایران در سال ۱۹۶۵ را از یاد نبرده است.
وی افزود: به ویژه تمایل دارم از حمایت‌های دولت ایران از ۸ میلیون کشمیری که در چند ماه گذشته در محاصره اقتصادی بودند، تشکر کنم.
نخست‌وزیر پاکستان تاکید کرد: جناب آقای رئیس جمهور دلیل اصلی سفر من به کشور شما این است که نمی‌خواهیم درگیری جدید در منطقه اتفاق بیفتد .چرا که ما در سال‌های اخیر هزینه‌های زیادی بابت جنگ داده‌ایم و اکنون هم در افغانستان و سوریه شاهد این درگیری‌ها هستیم.
عمران خان در مورد سفر روز سه‌شنبه خود به عربستان گفت: این سفری خود خواسته از سوی پاکستان است و ما می‌دانیم هرگونه درگیری با عربستان و ایران تبعات زیادی در پی خواهد داشت.
وی افزود: من با ذهنیت خوبی از جلسه امروز به عربستان سفر خواهم کرد و خوشحالم که مثل گذشته میانجی میان ایران و عربستان هستیم. در جریان این سفر نیز به ابتکارات پاکستان در خصوص صلح و ثبات و پایان اختلاف و تنش تأکید خواهم کرد.
نخست وزیر پاکستان افزود: در نهایت در سفر نیویورک با آقای ترامپ صحبت کردم و او از من خواست که تسهیل کننده گفت‌وگویی بین ایران و آمریکا باشیم ما از هیچ کوششی برای برداشتن شدن تحریم‌ها و بازگشت به برجام دریغ نخواهیم کرد.

همچنین ببینید

شماره ۱۵۹۰ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۸۹ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۸۷ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۸۳ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۸۱ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۷۹ روزنامه صدای ملت