خانه / بین الملل / ظریف: اروپا نمی‌تواند از برجام خارج شود

ظریف: اروپا نمی‌تواند از برجام خارج شود

ظریف: اروپا نمی‌تواند از برجام خارج شود

وزیر خارجه ایران می‌گوید، سه کشور اروپایی عضو برجام «در موقعیتی نیستند» که بتوانند از این توافق خارج شوند و «از نظر حقوقی حق این کار را ندارند».
این در حالی است که برخی گزارش‌ها حاکی از هشدار اروپایی‌ها نسبت به این موضوع است که اگر ایران گامی دیگر در مسیر کاهش تعهدات برجامی خود بردارد اروپا احتمالاً از توافق هسته‌ای خارج خواهد شد.
به گزارش وب‌سایت خانه ملت، محمد جواد ظریف، گفت: «اروپایی‌ها در انجام تعهدات خود در برجام کوتاهی کرده‌اند و در مواردی آن را نقض کرده‌اند علاوه برآمریکا که صراحتاً با خروج خود این توافق را نقض کرده اروپایی‌ها نیز این رفتار را در مواردی تکرار کرده‌اند».
ظریف که در مجلس سخن می‌گفت تاکید کرد که «کاهش تعهدات برجامی» ایران، بر اساس پیش‌بینی انجام شده در این توافق صورت گرفته اما اروپا «نمی‌تواند از آن خارج شود».
مجمدجواد ظریف، گفت سه زندانی ایرانی که در خارج کشور به درخواست آمریکا بازداشت شده بودند، آزاد شده‌اند.
وزیر خارجه می‌گوید علاوه بر دو ایرانی زندانی در خارج از کشور که اخیرا آزاد شده‌اند یک ایرانی زندانی در خارج از کشور نیز با وثیقه آزاد شده است.
محمد جواد ظریف، روز یکشنبه، ۱۴ مهر در جلسه علنی مجلس گفت: «یک ایرانی که به درخواست آمریکا بازداشت شده به قید وثیقه آزاد شده، اما هنوز اجازه خروج ندارد، برای اینکه این تلاش‌ها بی‌نتیجه نشود، آنها را رسانه‌ای نمی‌کنیم».
محمد جواد ظریف، روابط با همسایگان و تسهیل امور اقتصادی را “ابَر اولویت سیاست خارجی” ایران در شرایط فعلی خوانده است.
آقای ظریف که برای پاسخ به سئوالات نمایندگان به مجلس رفته بود گفت:کمتر زمانی در تاریخ جمهوری اسلامی داریم که روابط با پاکستان، افغانستان، روسیه، ترکیه، قطر و عراق این‌گونه بوده باشد.”
او به سفرش به پاکستان برای تبریک به عمران خان بعد از رسیدن به نخست وزیری اشاره کرد و گفت اولین وزیر خارجه‌ای بوده که این کار را کرده است. او با اشاره به گفتگوهای مرتب ایران و پاکستان درباره ناامنی‌های مرزی از “روابط خوب” ایران با فرمانده ارتش پاکستان نیز سخن گفت.

همچنین ببینید

شماره ۱۵۹۲ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۹۰ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۸۹ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۸۷ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۸۳ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۵۸۱ روزنامه صدای ملت