خانه / بین الملل / سازمان ملل قابلیت مبارزه با نابرابری را از دست داده است

سازمان ملل قابلیت مبارزه با نابرابری را از دست داده است

اردوغان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد:

سازمان ملل قابلیت مبارزه با نابرابری را از دست داده است

* این سازمانی که برای کنار گذاشتن نابرابری بین‌المللی تشکیل شد. دیگر قابلیت خود برای مبارزه با گرسنگی و نابرابری را از دست داده است.
* اگر کسی از ما امنیت نداشته باشد، امنیت همه‌مان از میان می‌رود.
* متاسفانه ما سهم خود را در رسیدن به صلح درست انجام نداده‌ایم. بی‌عدالتی، منابع را به هدر می‌دهد.
* قابل‌قبول نیست که بخشی از دنیا از رفاه بهره‌مند باشد و باقی بخش‌ها گرفتار فقر و بی‌ثباتی باشد.
* واقعا دردآور است که اقلیتی خوش‌شانس درباره هوش مصنوعی حرف می‌زند و بیش از دو میلیارد نفر در فقر و گرسنگی زندگی می‌کنند.
* بار دیگر تکرار می‌کنم که دنیا در پنج کشور خلاصه نمی‌شود. وقت آن رسیده که ذهنیت‌مان را تغیییر دهیم و در قوانین‌مان تغییر ایجاد کنیم.
* عدم مساوات میان کشورهای هسته‌ای و غیر هسته‌ای توازن را در جهان به هم می‌زند.
* ما هم مانند دیگران از وجود تسلیحات هسته‌ای و استفاده از آن به عنوان اهرم ناراحتیم.
* امروز فلسطین تحت اشغال اسرائیل است و یکی از موارد بارز بی‌عدالتی است. تصاویر زن بی‌گناهی که بی‌رحمانه چند روز پیش توسط نیروهای این رژیم کشته شد را ببینید.
«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: «متاسفانه ما سهم خود را در رسیدن به صلح درست انجام نداده‌ایم. بی‌عدالتی، منابع را به هدر می‌دهد. این سازمانی که در آن دور هم جمع شده‌ایم بعد از جنگ جهانی دوم برای کنار گذاشتن نابرابری بین‌المللی تشکیل شد. جهان دیگر قابلیت خود برای مبارزه با گرسنگی و نابرابری را از دست داده است.
اردوغان همچنین گفت: «قابل‌قبول نیست که بخشی از دنیا از رفاه بهره‌مند باشد و باقی بخش‌ها گرفتار فقر و بی‌ثباتی باشد. این واقعا دردآور است که اقلیتی خوش‌شانس درباره هوش مصنوعی حرف می‌زند و بیش از دو میلیارد نفر در فقر و گرسنگی زندگی می‌کنند».
وی افزود: «اگر کسی از ما امنیت نداشته باشد، امنیت همه‌مان از میان می‌رود. بار دیگر تکرار می‌کنم که دنیا در پنج کشور خلاصه نمی‌شود. وقت آن رسیده که ذهنیت‌مان را تغیییر دهیم و در قوانین‌مان تغییر ایجاد کنیم. عدم مساوات میان کشورهای هسته‌ای و غیر هسته‌ای توازن را در جهان به هم می‌زند. ما هم مانند دیگران از وجود تسلیحات هسته‌ای و استفاده از آن به عنوان اهرم ناراحتیم».
رئیس‌جمهوری ترکیه در ادامه گفت: «به خاطر آینده صلح‌آمیز برای انسان‌ها باید این مشکل را حل کنیم. مبنای ما باید کرامت انسانی باشد. گرمایش زمین آینده ما را تهدید می‌کند و باید روی پتانسیل سازمان ملل در حل این مشکلات تمرکز کنیم. باید نابرابری را در شورای امنیت از میان ببریم».
وی افزود: «کشور من ترکیه، در پی بحران سوریه بیشترین آسیب‌ها را دیده است. شهرهای بزرگ ما در مناطق مرزی با سوریه شاهد فجیع‌ترین عملیات تروریستی بوده است. ما با عملیات نظامی ویژه خود سه هزار و ۵۰۰ عملیات داعش را خنثی کرده‌ایم. ما پیش‌قراول فعالیت‌های بین‌المللی برای اسکان آوارگان سوریه و بازگرداندن آن ها به کشورشان هستیم. ما بیش از ۴۰ میلیارد دلار برای پناهجویان هزینه کرده‌ایم اما آیا چیزی به دست آورده‌ایم»؟
جامعه جهانی به راحتی پناهجویان را فراموش می‌کند. فراموش نکنید که این اتفاق می‌تواند برای شما هم بیفتد. باید تمهیداتی برای پناهجویان صورت بخشیم.
وی اداکه داد: امروز فلسطین تحت اشغال اسرائیل است و یکی از موارد بارز بی‌عدالتی است. تصاویر زن بی‌گناهی که بی‌رحمانه چند روز پیش توسط نیروهای این رژیم کشته شد را ببینید. اگر این تصاویر وجدان جهان را بیدار نکند باید به این نتیجه برسیم که تلاش‌های ما کافی نیست. سرزمین اسرائیل کجا آغاز می‌شود و کجا پایان می‌گیرد؟ اسرائیل ۱۹۴۷ کجاست و اسرائیل امروز کجا؟ از ۱۹۴۷ سرزمین‌های اسرائیل بزرگ‌تر و خاک فلسطین کوچک‌تر و کوچک‌تر شد. همچنان این مسئله ادامه دارد. اکنون دیگر اسرائیل تمام سرزمین‌ها را از آن خود کرده است. اما این برای اسرائیل کافی نیست. اما سازمان ملل و شورای امنیت و قطعنامه‌هایش چه؟ آیا این قطعنامه‌ها پشتیبانی می‌شوند؟ ما قطعنامه‌هایی تصویب می‌کنیم که هیچ تاثیری ندارند. دولت فعلی اسرائیل که این جنایت‌ها را صورت می‌دهد فعلا مشغول تعرض به مراکز مذهبی و مناطق مقدس است. ما موضع مشخصی در این زمینه داریم. ما معتقدیم که دولت مستقل فلسطین باید براساس مفاد ۱۹۶۷ تشکیل شود. هیچ طرح صلحی جز این هرگز اجرایی نخواهد بود. از مجمع عمومی می‌پرسم که مرزهای اسرائیل امروز کجاست؟ چگونه ممکن است بلندی‌های جولان در برابر نگاه دنیا تصرف شود؟
وی با اشاره به تحولات کشمیر گفت: باید با حفظ عدالت و انصاف میان پاکستان و هند، ‌مساله کشمیر را حل کرد. کمیته مستقل سازمان ملل آشکارا اعلام کرد که در زمینه مسلمانان روهینگیا نسل‌کشی در میانمار صورت گرفته است. حاضریم ریاست اجلاس بعدی سازمان ملل را برعهده بگیریم. برای همین نامزد خود در این زمینه را اعلام می‌کنیم. خواهان صلح و عدالت و آینده روشن برای همه مردم جهان هستم.
این گزارش حاکی است ؛رئیس‌جمهور آمریکا سه‌شنبه در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد ایران را به انجام «رفتارهای تهدیدآمیز» متهم کرد و گفت تا وقتی که این رفتارها ادامه دارند تحریم‌ها رفع نمی‌شوند.
«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرد.
ترامپ گفت که از زمان حضور در کاخ سفید به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا دو و نیم تریلیون دلار برای تقویت ارتش هزینه کرده است.
او در بخشی از این سخنرانی گفت: «آینده متعلق به طرفداران جهانی شدن نیست، آینده متعلق به وطن‌دوستان است.»
ترامپ در این سخنرانی درباره دستاوردهای ادعایی خودش در داخل آمریکا هم صحبت کرد و گفت که میزان بیکاری در کشورش کاهش یافته است.
رئیس‌جمهور آمریکا همچنین بار دیگر خاطرنشان کرد متحدان این کشور بایستی سهم خودشان از مسائل دفاعی را پرداخت کنند.
ترامپ در این سخنرانی ایران را «کشور پیشگام در حمایت از تروریسم» خواند و مدعی شد که ایران یکی از «بزرگترین چالش‌ها» را برای ملل صلح‌دوست دنیا ایجاد کرده است.
او گفت: «یکی از بزرگترین تهدیدهای امنیتی پیش روی ملل صلح‌دوست، رژیم سرکوبگر ایران است. کارنامه این رژیم در مرگ و نابودی برای همه ما شناخته شده است.»
وی اضافه کرد: «ایران نه تنها کشور پیشرو در حمایت دولتی از تروریسم است بلکه سران ایران در حال شعله‌ور کردن آتش جنگ‌های غم‌انگیز در سوریه و یمن هستند».
ترامپ گفت: «ما بعد از برجام، تحریم‌های اقتصادی شدیدی علیه این کشور اعمال کرده‌ایم. رژیم با امید به رها کردن خودش از زیر فشار تحریم‌ها به تشدید خشونت و ستیزه‌جویی‌های بدون تحریک قبلی روی آورده است».
رئیس‌جمهور آمریکا گفت که کشورش در واکنش به حمله ایران به تأسیسات نفت آرامکوعربستان سعودی اقدام به اعمال «شدیدترین تحریم‌ها» علیه بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی این کشور کرد.
وی اضافه کرد: «همه کشورها وظیفه دارند اقدام کنند. هیچ کشور مسئول نباید از خونریزی‌های ایران حمایت مالی کند. تا زمانی که رفتارهای تهدیدآمیز ایران ادامه داشته باشد، تحریم‌ها رفع نمی‌شوند و تشدید می‌شوند».
ترامپ در بخش دیگری از سخنانش گفت: «آمریکا آماده دوستی با همه کسانی است که حقیقتاً به دنبال دستیابی به صلح و احترام هستند. بسیاری از نزدیک‌ترین دوستان امروز آمریکا، زمانی بزرگترین دشمن ما بودند. ایالات متحده هیچگاه اعتقادی به دشمنان دائمی نداشته است. ما شریک می‌خواهیم نه دشمن. آمریکا می‌داند در حالی که همه می‌توانند جنگ بیفروزند، فقط شجاع‌ترین‌ها می‌توانند دنبال صلح باشند».
ترامپ بخشی از سخنانش را هم به انتقاد از چین اختصاص داد. او گفت: «آمریکا بعد از ورود چین به سازمان تجارت جهانی ۶۰ هزار کارخانه‌اش را از دست داد. این اتفاق برای همه کشورهای دیگر در سراسر دنیا اتفاق می‌افتد. سازمان تجارت جهانی نیازمند تغییرات شگرفی است. نباید به دومین اقتصاد بزرگ دنیا اجازه داده شود برای بازی دادن سیستم خودش را کشور در حال توسعه اعلام کند.»
ترامپ گفت: «مردم آمریکا کاملاً به بازگرداندن توازن به رابطه ما با چین متعهد هستند. امیدواریم بتوانیم به توافقی دست پیدا کنیم که برای هر دو کشور سودمند باشد، ولی همان‌طور که روشن کرده‌ام من توافقی که برای مردم آمریکا بد باشد را نخواهم پذیرفت.»
وی ادامه داد: آمریکا هرگز کشوری کمونیستی نخواهد بود. کمونیسم ۱۰۰ میلیون نفر را به کشتن داده است. آمار مرگ و میر در ونزوئلا رو به افزایش است
رئیس‌جمهور آمریکا خاطرنشان کرد: از معماهای قدیمی رمز گشایی می‌کنیم و دوست‌های زیادی را در بین ملت‌ها خواهیم یافت تعهد به آزادی و عدالت به انسانیت کمک می‌کند. رهبران کشورها این تلاش را از خانه خود شروع کنید.
قرار است که رئیس جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه یعنی یک‌روز پس از همتای آمریکایی‌اش از پشت تریبون سازمان ملل متحد سخنرانی کند. هر یک از سران اعضای سازمان ملل در این گردهمایی هفت روزه ۱۵ دقیقه فرصت سخنرانی دارند.
حسن روحانی با طرح “ابتکار صلح هرمز” به نیویورک رفته است. اگرچه هنوز جزئیات این طرح اعلام نشده ولی به نظر می‌رسد که این طرحی در برابر “ائتلاف بین‌المللی” تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس باشد که رهبری آن را آمریکا عهده‌دار است.

همچنین ببینید

شماره ۱۶۸۳ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۶۷۹ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۶۷۷ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۶۷۵ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۶۷۳ روزنامه صدای ملت

شماره ۱۶۷۰ روزنامه صدای ملت